Board index
Acum este 11 Dec 2019, 15:27

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 866 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 54 55 56 57 58
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: mamici de pitici....ce fac?
MesajScris: 04 Aug 2017, 12:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Scolile care au "catchment area" iti vor cere contract de inchiriere. Altfel nu vad de ce.

Si eu sugerez sa vorbesti cu ei la telefon sau chiar sa mergi la scoala. Presupun ca oricum vrei sa vezi cum arata, sa vorbesti cu profesorii. Verifica si aici (bettereducation.com.au) daca nu ai facut-o deja.

Btw.. de ce astepti pana pe 1 Septembrie cu scoala? Cred ca i-ar fi util sa intre in comunitate cat mai repede mai ales ca trimestrul 2 se termina pe 22 septembrie. Probabil o incadreaza in Year 2.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 11 Sep 2017, 19:38 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna
Imi puteti spune daca la inscrierea la scoala v-a fost necesara adeverinta de la scoala din Romania. Ideea e ca pt fata -10 ani, terminat clasa a IIIa am primit o adeverinta normala pe 2 pagini insa pentru baiat care a terminat aici doar pregatitoarea ni s-a dat un raport pe 10 pagini in care e multa vorbarie, gen participa jocuri, etc. sa mai traduc oara si nebunia asta?

Sus

MesajScris: 12 Sep 2017, 02:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna
Imi puteti spune daca la inscrierea la scoala v-a fost necesara adeverinta de la scoala din Romania. Ideea e ca pt fata -10 ani, terminat clasa a IIIa am primit o adeverinta normala pe 2 pagini insa pentru baiat care a terminat aici doar pregatitoarea ni s-a dat un raport pe 10 pagini in care e multa vorbarie, gen participa jocuri, etc. sa mai traduc oara si nebunia asta?
Nu ai nevoie de nici o adeverinta de genul asta. Parca tin minte ca au cerut dovada vizei, si a faptului ca locuim in zona, si nu mai sunt sigur dar parca si vaccinarile. Fata probabil va intra in clasa 4-a sau a 5-a. Eu zic ca nu are nici un sens sa traduci, oricum nu au nici o relevanta aici.

Sus

MesajScris: 12 Sep 2017, 05:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc. Am vaccinarile si viza. Contract de inchiriere deocamdata nu, ca vom sta o luna la un apartament de serviciu, platit de firma. Sper sa nu avem probleme in inscrierea in term 4. Daca da, asta, ii vom duce abia din februarie cand vom avea si contract de inchiriere, dar vor sta cam mult acasa, 4 luni.
O sa scriu si dupa inscriere sa confirm exact actele, poate o sa ajute pe viitor pe altii.

Sus

MesajScris: 12 Sep 2017, 09:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu trebuie sa traduci nimic. Copiii vor fi pusi in clasa in functie de varsta (difera putin in functie de statul in care esti). E bine sa trimiti copiii la scoala pentru ultimul term, isi mai exerseaza engleza si vad cum functioneaza scoala aici. Fiica-mea a inceput tot in term 4 cand am ajuns si a ajutat-o mult. O mica problema ar fi daca va mutati din locuinta de servici, in alta zona si va trebui sa schimbati scoala. Dar nici asta nu e un capat de lume.

Sus

MesajScris: 12 Sep 2017, 10:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc. Am vaccinarile si viza. Contract de inchiriere deocamdata nu, ca vom sta o luna la un apartament de serviciu, platit de firma. Sper sa nu avem probleme in inscrierea in term 4. Daca da, asta, ii vom duce abia din februarie cand vom avea si contract de inchiriere, dar vor sta cam mult acasa, 4 luni.
O sa scriu si dupa inscriere sa confirm exact actele, poate o sa ajute pe viitor pe altii.
Copiii pot sa inceapa scoala oricand. Nu trebuie sa astepti inceputul trimestrului. Pe ai mei i-am inscris cu 2 saptamani inainte de sfarsitul trimestrului 3.

Multe scoli cer contractul casei pentru ca accepta copii doar din "catchment area". Chiar daca plateste firma, tot exista un document undeva.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 13 Sep 2017, 01:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Contract de inchiriere deocamdata nu, ca vom sta o luna la un apartament de serviciu, platit de firma. Sper sa nu avem probleme in inscrierea in term 4. Daca da, asta, ii vom duce abia din februarie cand vom avea si contract de inchiriere, dar vor sta cam mult acasa, 4 luni.
Nu-ti trebuie contract de inchiriere. Doua facturi pe numele tau (telefon, gaz, apa, curent, publicatii, abonamente etc) care sa vina la adresa specificata ar trebui sa fie suficiente.

Sus

MesajScris: 14 Sep 2017, 03:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Problema cu facturile e ca vin la o luna, daca nu chiar 3 de cand ai incheiat contractul.

Sus

MesajScris: 28 Sep 2017, 00:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pentru cei interesati de calcularea "child care benefit and rebate", pentru ca am tot cautat un calculator online, iata o resursa ce va poate ajuta:
http://www.childcarecalculator.com.au/

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus

MesajScris: 20 Oct 2017, 09:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

se schimb de la anu din Iulie 2018:
https://www.education.gov.au/ChildCarePackage

Sus

MesajScris: 20 Oct 2017, 09:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
se schimb de la anu din Iulie 2018:
https://www.education.gov.au/ChildCarePackage
good news!
se mareste quota dar din ce vad e limitat tariful orar subventionat - am inteles bine?

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 866 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 54 55 56 57 58

Ora este UTC+02:00 UTC+2