Board index
Acum este 18 Aug 2019, 20:14

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 65 66 67 68 69 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ieaust: emigrare ca inginer
MesajScris: 15 Apr 2015, 14:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
[...] referitor la GST, cand WA nu primea/primeste o cota corecta din GST according cu veniturile aduse, mi se pare normal ca Barnett sa ceara pentru WA cota corecta (mai ales ca a cotizat cat cuprinde cand toate proiectele/productia erau pe val, si nu a primit aproape nimic in plus din return-ul de la GST). din cate stiu, WA si QLD au sustinut economia Australiei in timpul GFC, si din cauza asta Australia nu a intrat in kkt prea mult la momentul respectiv.

cand vaca nu mai da lapte, ii dam in cap?
Pana la boom-ul cu mineritul WA a supt din greu de la guvernul federal.
http://www.abc.net.au/news/2015-04-15/j ... ne/6393196
Dar deja am luat-o pe aratura.

Sus

MesajScris: 02 Mai 2015, 11:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Am primit ITA si acum pregatesc actele, traduceri legalizate etc.
In ultimii aproape 3 ani am lucrat ca si inginer CFDP, dar cu PFA.
Am o intrebare: cum vi s-a tradus PFA, de catre traducator? Professional Service Provider? Am mai studiat pe internet, si parca termenul acesta nu e prea intalnit. Sigur ati fost care ati obtinut viza, si ati avut experienta cu PFA de dovedit. Cum vi s-a tradus PFA? Multumesc!

07.02.15(Cj) L8.5;R8.5;W8.0;S7.5;Band 8
10.08.15 EOI Viza 189
21.11.15 2nd ITA
15.01.16 Application
04.05.16 Visa Grant
12.08.16 Landed in Melbourne

Sus

MesajScris: 04 Mai 2015, 10:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Revenind la intrebarea mea, Professional Sole Trader, cred ca ar fi o traducere mai adecvata pentru PFA. Cineva care a avut de-a face tot nu ofera un raspuns?

10.08.15 EOI Viza 189
21.11.15 2nd ITA
15.01.16 Application
04.05.16 Visa Grant

Sus

MesajScris: 05 Mai 2015, 01:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sunt sigur ca un ton condescendent nu te va ajuta sa primesti raspuns mai rapid.

Sus

MesajScris: 05 Mai 2015, 02:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca din cauza ca intre cele 2 postari ale mele au fost mai multe postari off topic, care au fost sterse sau mutate, suna ca si un demand, cand de fapt eu incercam sa revin doar la intrebare. Te asigur, ca sa fii sigur, ca nu doresc sa sune altfel :wink: .

10.08.15 EOI Viza 189
21.11.15 2nd ITA
15.01.16 Application
04.05.16 Visa Grant

Sus

MesajScris: 05 Mai 2015, 08:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Cred ca din cauza ca intre cele 2 postari ale mele au fost mai multe postari off topic, care au fost sterse sau mutate, suna ca si un demand, cand de fapt eu incercam sa revin doar la intrebare. Te asigur, ca sa fii sigur, ca nu doresc sa sune altfel :wink: .
Așa este, omul nu e vinovat de atitudine condescentă, postul a rămas cam în aer (dar poate fi editat de autor).

Sus

MesajScris: 12 Apr 2017, 15:22 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna tuturor!
As avea nevoie de putin ajutor.
Situatia noastra este in felul urmator: sotul (aplicantul principal) a terminat facultatea de Inginerie Electrica , fiint angajat 3 ani ca inginer electrotehnist , ulterior mutat pe pozitia Manager Technical Office - de 2 ani. Pe SOL, sa mearga pe Engineering Manager sau Electronics Engineer?
Eu am terminat Constructii Civile, insa am lucrat in ofertare, licitatii, devize, calcule cantitati pentru lucrari de drumuri. Experienta mea in munca fiind de 3 ani, momentan sunt in concediu maternal de 1 an. Pe Civil Engineer nu cred ca as putea merge pentru ca nu am 3 episoade ingineresti de relatat. Pe ce as putea echivala ?
Va multumesc

Sus

MesajScris: 13 Apr 2017, 01:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna tuturor!
Situatia noastra este in felul urmator: sotul (aplicantul principal) a terminat facultatea de Inginerie Electrica , fiint angajat 3 ani ca inginer electrotehnist , ulterior mutat pe pozitia Manager Technical Office - de 2 ani. Pe SOL, sa mearga pe Engineering Manager sau Electronics Engineer?
Eu am terminat Constructii Civile, insa am lucrat in ofertare, licitatii, devize, calcule cantitati pentru lucrari de drumuri. Experienta mea in munca fiind de 3 ani, momentan sunt in concediu maternal de 1 an. Pe Civil Engineer nu cred ca as putea merge pentru ca nu am 3 episoade ingineresti de relatat. Pe ce as putea echivala ?
Va multumesc
Buna,

Daca as fi in locul sotului tau mi-as echivala Electronics engineer daca poate face cele 3 epsisoade de cariera. De obicei se echvaleaza profesia si nu pozitia, nu m-as gandi sa echivalez o pozitie de Engineering Manager abia daca as avea 10-15 ani experienta in acea pozitie si eventual un master in project management/management sau un MBA.

Pentru tine cea mai buna optiune ar ramane Civil Engineer, de obicei ceea ce faci tu aici intra mai mult la pozitie de Estimator, din pacate sunt o multime de oameni care nu au alte facultati sau nu au facultati deloc si lucreaza ca si estimators in constructii. O alta optiune ar fi sa incerci sa echivalezi pe Quantity Surveyor, nu stiu exact in ce consta echivalarea la Qantity Surveyor.
Daca soltul tau reuseste sa isi faca echivalarea si obtineti punctele pentru viza nu cred ca tu va trebui sa echivalezi.
Cand vii aici nu iti cere nimeni echivalarea ca sa poti lucra.

Bafta multa.

Sus

MesajScris: 21 Apr 2017, 11:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna tuturor!
Va multumesc
episoadele pot fii si din ofertare, Pune accent pe tehnologia de executie nu pe devize, nus greu de facut

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: 21 Apr 2017, 13:53 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc pentru raspunsuri.
Ca sa adunam numarul necesar de puncte, ar trebui sa echivalez si eu meseria mea, in caz contrar trebuie sa mergem pe viza 190. Am aruncat o privire pe Quantity Surveyor si poate ar fi mai usor decat daca as merge pe Engineers Australia unde ma cam impiedic in ce 3 episoade de cariera.
A reusit careva sa echivaleze pe Quantity Surveyor? Am dat un search pe grup si mare lucru nu am gasit.

Sus

MesajScris: 21 Apr 2017, 21:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc pentru raspunsuri.
Ca sa adunam numarul necesar de puncte, ar trebui sa echivalez si eu meseria mea, in caz contrar trebuie sa mergem pe viza 190. Am aruncat o privire pe Quantity Surveyor si poate ar fi mai usor decat daca as merge pe Engineers Australia unde ma cam impiedic in ce 3 episoade de cariera.
A reusit careva sa echivaleze pe Quantity Surveyor? Am dat un search pe grup si mare lucru nu am gasit.
S-ar putea sa nu fie nimeni pe forum, care sa fi echivalat pe quantity surveyor, poate ar fi o idee sa incerci pe ceva forumuri internationale ca si britishexpats poate gasesti informatii acolo.

Daca totusi incerci pe echivalarea pe civil engineer nu uita ca unul din career episodes poate fi lucrarea de diploma, deci mai raman 2 episoade. Chiar daca lucrezi in ofertare ai putea totusi incerca sa faci niste career episodes pe proiecte design and construct unde poti spune ca ai facut research la ce materiale vor fi folosite, ai colaborat cu alte firme, ai folosit standarde de calitate, ai estimat cantiati, abia apoi ai facut oferta si ca ai urmarit progresul lucrarii facand situatii de lucrari, verificand calitatea si inspectii pe santier etc.
Nu e chiar asa de tragic sa faci un career episode. Partea de proiectare si prezentare in fata unui comitet o atingi cu primul career episode din facultate.

Bafta.

Sus

MesajScris: 04 Feb 2018, 23:01 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare,

Eu si prietena mea ne-am hotarat sa venim in Australia, tocmai am dat examenul IELT's si ne pregatim sa facem echivalarea studiilor si experienta la Engineers Australia.

Eu sunt inginer mecanic (autovehicule rutiere) cu 10 ani experienta majoritarea in industria auto, prietena mea are doctorat in inginerie industriala si la fel ca mine experienta in industria auto. Ambii suntem momentan in pozitii de management.

As vrea sa stiu daca ne-ar putea ajuta cinenva cu niste sfaturi, do's and don'ts, daca sunt ingineri ca noi pe forum care au mai trecut prin asta si eventual niste exemple.

Si o intrebare mai specifica ... urmeaza sa aplicam pe aceeasi viza (189 sau 190), e nevoie ca amandoi sa ne facem echivalarea sau doar aplicantul principal ?

Merci !

Sus

MesajScris: 05 Feb 2018, 04:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si o intrebare mai specifica ... urmeaza sa aplicam pe aceeasi viza (189 sau 190), e nevoie ca amandoi sa ne facem echivalarea sau doar aplicantul principal ?
Aplicantul principal trebuie sa aibe studiile echivalate si IELTS minim 6. Poti primi inca 5 puncte daca aplicantul secundar are IELTS peste 6, studiile echivalate si meseriile voastre se afla pe aceeasi lista - SOL pt 189. Cel putin asa era cand am aplicat eu

Sus

MesajScris: 16 Feb 2018, 00:52 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

O mare intrebare am, ce anume e nevoie la rubrica "Evidence of Employment" pentru relevant skilled employment assessment.
Am vazut urmatoarea cerinta : "Note that you must provide an employer reference letter if you have relevant experience of twelve months or more, or if the work experience provides a basis for a Career Episode."
Si mai e si in booklet, foaia in care descrie "Primary and secondary documents" ... 1.2 Be endorsed by the manager/ direct supervisor/ HR Section (with official telephone & email address);

Ce anume inseamna asta, ca trebuie sa ii cer sefului meu recomandare ? asta ar cam insemna sa imi pun sabia la gat :)

Sus

MesajScris: 16 Feb 2018, 04:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
"Note that you must provide an employer reference letter if you have relevant experience of twelve months or more, or if the work experience provides a basis for a Career Episode."
Eu am trimis scrisori de la fiecare angajator, unde scria ca am fost angajat full time, pe perioada de..., si pe ce job, si proiectele mari la care am lucrat.
Si mai e si in booklet, foaia in care descrie "Primary and secondary documents" ... 1.2 Be endorsed by the manager/ direct supervisor/ HR Section (with official telephone & email address);

Ce anume inseamna asta, ca trebuie sa ii cer sefului meu recomandare ? asta ar cam insemna sa imi pun sabia la gat :)
Da, iti trebuie scrisoare de recomandare de la un superior. Am auzit ca ar primi si de la colegi, daca de la superiori e nerealist. Incearca sa le obtii direct in engleza, sa nu mai platesti traducerea

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 65 66 67 68 69 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2