Board index
Acum este 06 Dec 2019, 15:03

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 ÔÇŽ 65 66 67 68 69
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ieaust: emigrare ca inginer
MesajScris: 20 Feb 2018, 11:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da, ai nevoie de o scrisoare de la el, prezentata frumos situatia ca e de termen lung si nu imediata schimbarea poate ai sanse mai bune, pana la urma cam asa s-au obtinut toate scrisorile de recomandare de pe forum de la angajatori, de la curenti si ex sefi:)

ps: poate n-ar fi rau sa lucrezi cuun agent care sa te ghideze;
Citat:
O mare intrebare am, ce anume e nevoie la rubrica "Evidence of Employment" pentru relevant skilled employment assessment.
Am vazut urmatoarea cerinta : "Note that you must provide an employer reference letter if you have relevant experience of twelve months or more, or if the work experience provides a basis for a Career Episode."
Si mai e si in booklet, foaia in care descrie "Primary and secondary documents" ... 1.2 Be endorsed by the manager/ direct supervisor/ HR Section (with official telephone & email address);

Ce anume inseamna asta, ca trebuie sa ii cer sefului meu recomandare ? asta ar cam insemna sa imi pun sabia la gat :)

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus

Subiectul mesajului: Re: ieaust: emigrare ca inginer
MesajScris: 22 Feb 2018, 09:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
O mare intrebare am, ce anume e nevoie la rubrica "Evidence of Employment" pentru relevant skilled employment assessment.
Am vazut urmatoarea cerinta : "Note that you must provide an employer reference letter if you have relevant experience of twelve months or more, or if the work experience provides a basis for a Career Episode."
Si mai e si in booklet, foaia in care descrie "Primary and secondary documents" ... 1.2 Be endorsed by the manager/ direct supervisor/ HR Section (with official telephone & email address);

Ce anume inseamna asta, ca trebuie sa ii cer sefului meu recomandare ? asta ar cam insemna sa imi pun sabia la gat :)
Partea cu referintele a fost un proces foarte delicat si in cazul nostru, mai ales ca la momentul respectiv lucram impreuna cu sotia la aceeasi firma de mai multi ani si o eventuala plecare (emigrare) nu ar fi fost vazuta pozitiv de catre angajator. Ca sa nu ne punem in pericol slujbele si relatia cu angajatorul la momentul respectiv, singurul mod in care am putut sa impacam si capra si varza a fost sa cerem recomandari (care sa corespunda cu cerintele EA) jucand o fabulata poveste complicata si incalcita cu banci si terenuri si nu mai stiu ce in care aveam nevoie de recomandari ca suntem angajati de x ani, pe pozitia x, cu semnaturi si e-mailuri etc. Deci totul era oficial :D. Pe de alta parte am mai adaugat in toate corespondentele cu EA si ofiterii de la emigrari o declaratie in care specificam ca la momentul respectiv, angajatorul nu era constient de intentiile noastre de emigrare si ii rugam foarte frumos daca oricine ar fi vrut sa il contacteze, sa ne instiinteze pe noi prima oara ca sa ne dea o sansa sa il informam noi de toata povestea. Pot sa spun ca angajatorul nu a fost contactat niciodata iar noi am primit viza direct grant. Am am avut noroc.

Nu stiu daca am facut bine sau rau dar situatia noastra a fost oarecum neobisnuita si am reusit pana la urma. Sper sa va iasa si voua!

Spor

12.05.2014-ITA
12.05.2014-Visa 189 lodged
29.07.2014-Direct Grant

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 ÔÇŽ 65 66 67 68 69

Ora este UTC+02:00 UTC+2