Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:02

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 65 66 67 68 69 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ieaust: emigrare ca inginer
MesajScris: 14 Apr 2015, 09:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
au putut au facut bani frumosi in perioada respectiva si noi stim si ca easy come easy go...
Capra vecinului :lol:

Ai dreptate, e pacat sa las cateva sute de mii de dolari care s-au strans in contul de savings (relativ "easy" invartind doua hartii 8 ore pe zi in cele mai luxoase towers din CBD) sa se topeasca pe costul de viata si taxele de aici. Din pacate super-ul ramane aici. Dar daca se prabusesc si imobiliarele jur ca ma intorc si iau o casa.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 09:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Poate vrei sa iei in considerare si faptul ca toata lumea a stiut/stie ca WA si QLD au fost/sunt destinatii temporare.
Istoric vorbind sunt cele mai proaste zone de gasit joburi ...
de unde pana cand ideea asta?
poti detalia?
"de unde"? de ici de colo, informatii adunate de cand ma informez despre Australia... multi ani
"pana cand"? cred ca o sa dureze o vreme...
Din punctul meu personal de vedere QLD, WA, NT, sunt strict destinatii turistice; pentru altii stiu ca sunt si destinatii de pensionare - eu tot in Vic o sa ma pensionez, daca apuc.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 09:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Imi place cum cei care urmeaza sa ajunga (sau au ajuns recent) in Australia acum la "spartul targului" cand bunastarea s-a cam dus se incurajeaza reciproc. Chiar aveti nevoie de asta.
Mate, pentru multi (majoritatea) optiunea este ramanerea in .ro...
Incearca sa iti aduci aminte de unde ai plecat si sa intelegi ca nu multi au optiunile tale.
Asta era valabil acum 10-15 ani nu in ziua de azi. Eu am plecat din tara acum 11 ani cand inca nu putea munci lejer in toata Europa. Sa vii la capatul lumii cheltuind zeci de mii de dolari si pariind totul pe situatia din AU din ziua de azi cand poti avea alternative viabile atat de aproape mi se pare o greseala.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 09:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
au putut au facut bani frumosi in perioada respectiva si noi stim si ca easy come easy go...
Mmmm, nu chiar. Unii fac bani de astia frumosi si in Vic sau NSW, nu trebuie sa traiasca numai in luxul din desert.
Citat:
Dar daca se prabusesc si imobiliarele jur ca ma intorc si iau o casa.
Daca si cu parca erau intr-o barca...
De multi ani de zile anunti ca se prabuseste... nu te-ai plictisit?

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 09:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
Mmmm, nu chiar. Unii fac bani de astia frumosi si in Vic sau NSW, nu trebuie sa traiasca numai in luxul din desert.
Inteleg ca de cand esti pe aici nu prea ai iesit din zona metropolitana a Melb. De curiozitate, ce alte orase in afara de Melb ai vizitat de cand esti aici?

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 09:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Ai dreptate, e pacat sa las cateva sute de mii de dolari care s-au strans in contul de savings (relativ "easy" invartind doua hartii 8 ore pe zi in cele mai luxoase towers din CBD)
Si eu care credeam ca esti un super-destept care a facut bani pe ideile lui. Acum aflu ca esti doar un plimbator de hartii.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 09:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Ai dreptate, e pacat sa las cateva sute de mii de dolari care s-au strans in contul de savings (relativ "easy" invartind doua hartii 8 ore pe zi in cele mai luxoase towers din CBD)
Si eu care credeam ca esti un super-destept care a facut bani pe ideile lui. Acum aflu ca esti doar un plimbator de hartii.
Pai ce sa fac, daca i-am gasit pe astia de aici mai prosti si ma platesc? Eu sa zic nu? (Evident am uitat sa pun ghilimele unde trebuie in postul anterior. Am mizat pe inteligenta cititorului. Daca e cazul, editez, spune-mi, nu-i problem :wink: )

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 10:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Va propun sa deschidem un topic pentru toți cei care se simt mucho si acolo sa ne postam dimensiunea bărbăției. Cred ca in felul asta stabilim ordinea in lanțul trofic, sa știm si noi cine e mai "inteligent" si de succes.

Parca sunteți niște adolescenți... [emoji3]

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 10:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Inteleg ca de cand esti pe aici nu prea ai iesit din zona metropolitana a Melb. De curiozitate, ce alte orase in afara de Melb ai vizitat de cand esti aici?
cameroane, intelegi prost, ca de obicei. chiar ma gandeam sa ma duc pana la walhalla...

de ce nu ne dai tu la toti o veste buna zicandu-ne ca te-ai carat din Australia?

now, back on topic ca ma apuc de sters.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 11:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Inteleg ca de cand esti pe aici nu prea ai iesit din zona metropolitana a Melb.
:lol: Imagine :lol: Imagine :lol: Imagine Asta era de pus la topicul cu glume.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 12:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
Poate vrei sa iei in considerare si faptul ca toata lumea a stiut/stie ca WA si QLD au fost/sunt destinatii temporare.
poti detalia?
"de unde"? de ici de colo, informatii adunate de cand ma informez despre Australia... multi ani
"pana cand"? cred ca o sa dureze o vreme...
Din punctul meu personal de vedere QLD, WA, NT, sunt strict destinatii turistice; pentru altii stiu ca sunt si destinatii de pensionare - eu tot in Vic o sa ma pensionez, daca apuc.
mda, e in punct de vedere. nu sunt de acord, dar fiecare cu pasaricile lui.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 13:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

poti detalia?
Cand musiu C. Barnett vine cu saru'mana la Commonwealth pentru TVA, parca nu mai e chiar asa roza treaba pe la voi. A fost bine cat minereul era la 120-130coco/tona, acum (parca a scazut la 47 si JH a pomenit de 35?) am inteles ca e o gaura de vreo 30 de miliarde pe care statul se chinuie sa o acopere. Obrazul subtire cu cheltuiala se tine.
Traim vremuri interesante.

Sus

MesajScris: 14 Apr 2015, 14:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:

poti detalia?
Cand musiu C. Barnett vine cu saru'mana la Commonwealth pentru TVA, parca nu mai e chiar asa roza treaba pe la voi. A fost bine cat minereul era la 120-130coco/tona, acum (parca a scazut la 47 si JH a pomenit de 35?) am inteles ca e o gaura de vreo 30 de miliarde pe care statul se chinuie sa o acopere. Obrazul subtire cu cheltuiala se tine.
Traim vremuri interesante.
de acord ca economia nu mai merge cum mergea acum cativa ani. dar de la asta pana la ciudateniile spuse de pmarian cum ca WA si QLD sunt destinatii temporare e cam mare distanta. dar again, fiecare cu pasarica lui, sau ma rog, cu stolul, depinde de caz.

referitor la GST, cand WA nu primea/primeste o cota corecta din GST according cu veniturile aduse, mi se pare normal ca Barnett sa ceara pentru WA cota corecta (mai ales ca a cotizat cat cuprinde cand toate proiectele/productia erau pe val, si nu a primit aproape nimic in plus din return-ul de la GST). din cate stiu, WA si QLD au sustinut economia Australiei in timpul GFC, si din cauza asta Australia nu a intrat in kkt prea mult la momentul respectiv.

cand vaca nu mai da lapte, ii dam in cap?

Sus

MesajScris: 15 Apr 2015, 03:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
cand vaca nu mai da lapte, ii dam in cap?
din pacate cam asta e realitatea...
macar daca ii dai la cap acum poti sa mananci si carnea, cat nu e inca prea atoasa...
altfel ce faci? ii mai dai sa manance si-i faci curat pentru inca 15 ani pana moare singura?
rezultatul pare acelasi: maortea vacii, doar ca probabil o sa cheltui mai mult decat toate veniturile care ti le-a adus in prima faza...

parca cristtos spunea pe undeva ca IT-ul produce venituri mai mari la bugetul AU decat mineritul... si cred ca zicea asta pe timpul cand mineritul era pe val...

sunt multe alte domenii de activitate, si nu mor toate doar pentru ca moare mineritul si majoritatea servicilor care il suportau
iar Australia e un pic mai mare decat numai desertul de la mine - mai este o gramada de desert "neminat"
exista si zone civilizate...

ideea este ca emigrarea ca inginer este viabila... pentru cine are de gand sa munceasca.
puturosii si leprele e mai bine sa plece / nu vina.

Sus

MesajScris: 15 Apr 2015, 11:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...parca cristtos spunea pe undeva ca IT-ul produce venituri mai mari la bugetul AU decat mineritul... si cred ca zicea asta pe timpul cand mineritul era pe val...
cred că mă refeream la numărul de oameni angajați în industriile respective, nu la venit la buget.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1022 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 65 66 67 68 69 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2