Board index
Acum este 06 Dec 2019, 05:53

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 308 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 15 16 17 18 19 … 21 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Mar 2012, 12:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am gasit o postare care facea referire la carticica asta dar era un link vechi care a expirat
Am zis sa o mai postez si eu actualizata, merita sa o cititi, chiar are informatii bune pentru un nou venit

Beginning of a life in Australia http://www.immi.gov.au/living-in-austra ... ning-life/

Settlement Information for migrants to Australia http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/994i.pdf (Asta e mai mult un sumar la prima)

Sus

MesajScris: 14 Aug 2012, 13:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Wannabe, solutia este urmatoarea la vecinii tai galagiosi...

daca esti parte din Owners Corporation, trebuie sa scrii la Owners Corporation manager cu detalii...
daca nu ai Owners corporations, si inchiriezi ii scrii la agent sau la landlord direct
daca esti proprietar dai telefon la politie...

EPA are strict regulations regarding numarul de decibeli permisi intre anumite ore si vecinul tau in conformitate cu EPA legislation poate fii amendat.
te sfatuiesc sa ai detalii exacte si in scris, comunicarea cu vecinii sa fie cu martori sau in scris la agent si daca el pune muzica in fiecare seara, in fiecare seara as chema politia...iti spun eu ca il vor amenda...

bafta maxima...

nu stiu daca inchiriezi sau ce fel de situatie ai ca ar mai fi alte solutii din punt de vedere imobiliar.

Sus

MesajScris: 14 Aug 2012, 14:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Wannabe, solutia este urmatoarea la vecinii tai galagiosi...

daca esti parte din Owners Corporation, trebuie sa scrii la Owners Corporation manager cu detalii...
daca nu ai Owners corporations, si inchiriezi ii scrii la agent sau la landlord direct
daca esti proprietar dai telefon la politie...

EPA are strict regulations regarding numarul de decibeli permisi intre anumite ore si vecinul tau in conformitate cu EPA legislation poate fii amendat.
te sfatuiesc sa ai detalii exacte si in scris, comunicarea cu vecinii sa fie cu martori sau in scris la agent si daca el pune muzica in fiecare seara, in fiecare seara as chema politia...iti spun eu ca il vor amenda...

bafta maxima...

nu stiu daca inchiriezi sau ce fel de situatie ai ca ar mai fi alte solutii din punt de vedere imobiliar.
cred ca a rezolvat intre timp :)
dar e bine de stiut pentru altii care ar putea fi in situatia lui.
merci de info.

Sus

MesajScris: 14 Aug 2012, 15:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Desi nu sunt chiar ajuns, ci urmeaza sa ajung, am intrat in faza de bagaje. O intrebare as avea, e nevoie sau nu e nevoie de crema solara de protectie cand umblii prin oras toata ziua? Adica arde soarele chiar daca temperaturile nu sunt de 40 de grade sau nu? Ca mentiune, ma refer la Perth. De asemenea, pentru cei din Perth, daca aveti nevoie de ceva de prin Romania sau va e dor de vreo traznaie si vreti sa v-o aduc, bagati un PM - sosesc pe 13 septembrie si va aduc cu placere.

07.05.2012 - Aplicat SS WA
17.05.2012 - Primit SS WA
19.05.2012 - DIAC GSM 176
28.05.2012 - CO
21.06.2012 - Visa GRANT
http://coshty.blogspot.com.au/

Sus

MesajScris: 14 Aug 2012, 15:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
... O intrebare as avea, e nevoie sau nu e nevoie de crema solara de protectie cand umblii prin oras toata ziua? Adica arde soarele chiar daca temperaturile nu sunt de 40 de grade sau nu? Ca mentiune, ma refer la Perth. ....
de cele mai multe ori ai nevoie de crema daca umbli numai prin soare.
dar, daca mergi cu masina, trenul, autobuzul, expunerea la soare este mult mai mica.
cand ajungi, sa te uiti la pielea celor care lucreaza in aer liber (santiere, landscape, etc). o sa vezi cum arata pielea dupa ceva ani de stat in soare fara crema.

Sus

MesajScris: 14 Aug 2012, 17:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...sosesc pe 13 septembrie...
Sa fie intr-un ceas bun, mate! :)

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 03:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Desi nu sunt chiar ajuns, ci urmeaza sa ajung, am intrat in faza de bagaje. O intrebare as avea, e nevoie sau nu e nevoie de crema solara de protectie cand umblii prin oras toata ziua? Adica arde soarele chiar daca temperaturile nu sunt de 40 de grade sau nu? Ca mentiune, ma refer la Perth.
Acum depinde si de tipul de piele, cat de alba si sensibila e. Oricum de preferat ar fi ca pentru inceput sa nu prea iesiti din casa fara un pic de crema (+30SPF) pe zonele expuse. Nici nu cred ca are legatura prea mare cu temperatura, eu am avut surpriza sa constat ca m-a ars mai mult soarele la 15 grade in Perth decat la 35 in nord in Pilbara. Cred ca e vorba de cat de aproape esti de gaura in ozon si Perth clar este foarte expus fiind mai in sud si avand atat de multe zile insorite.

02 nov 2011 - DIAC GSM 176
25 ian 2012 - Visa Grant

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 06:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Desi nu sunt chiar ajuns, ci urmeaza sa ajung, am intrat in faza de bagaje. O intrebare as avea, e nevoie sau nu e nevoie de crema solara de protectie cand umblii prin oras toata ziua? Adica arde soarele chiar daca temperaturile nu sunt de 40 de grade sau nu? Ca mentiune, ma refer la Perth. De asemenea, pentru cei din Perth, daca aveti nevoie de ceva de prin Romania sau va e dor de vreo traznaie si vreti sa v-o aduc, bagati un PM - sosesc pe 13 septembrie si va aduc cu placere.

coshty sa ai drum bun si viata frumoasa in perth. eu unul sunt de parere ca tb sa te obisnuiesti cu soarele din casa pana la bus sau masina si de la vehicul la munca...vei trai toata viata in acele conditii... ce in bucuresti bagi crema... daca faci plaja cred ca se schimba problema

o intrebare: la cat ai gasit un short-term accomodation, de ce fel si pe cat l-ai luat, a tb platit avans, daca da, cat?
si prin ce (paypal, ....)

multumiri multe..imense

176 lodged 25.06.2012
meds done 09.07 referred from 16.07.2012...finalised 20.08.2012
CO 20.07.2012
GRANT 22.08.2012

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 07:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc frumos de urari!

O sa ne plimbam mult in primele zile, ca oamenii care au la ce sa caste gura intr-un oras nou, asa ca cred ca o sa ne luam o crema de protectie totusi, chit ca e septembrie si poate nu o fi al mai stralucitor soare pe cer.

Cu short-term-ul n-am rezolvat inca. Voiam la Shannon House, dar nu se pot face rezervari decat cu maxim o saptamana inainte, asa ca suntem inca in cautari. Daca aveti ceva sugestii...

07.05.2012 - Aplicat SS WA
17.05.2012 - Primit SS WA
19.05.2012 - DIAC GSM 176
28.05.2012 - CO
21.06.2012 - Visa GRANT
http://coshty.blogspot.com.au/

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 08:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...O sa ne plimbam mult in primele zile, ca oamenii care au la ce sa caste gura intr-un oras nou, asa ca cred ca o sa ne luam o crema de protectie totusi, chit ca e septembrie si poate nu o fi al mai stralucitor soare pe cer.
Nu e nevoie sa fie soare sau senin ca sa-ti afecteze pielea. In mod normal si recomandat e sa te dai cu crema de fiecare data cand iesi afara. Razele UV patrund prin nori, se reflecta din pereti, le captezi in timp ce-ti vezi de activitatile in aer liber, nu e nevoie sa mergi la plaja ca sa te arda soarele.
De asemenea, pe langa crema, asa um zice reclama, aplica procedeul "slip, slop, slap" (camasa cu maneca lunga, crema de soare si o palarie pe cap).

In plus, sunt magazinele "Cancer Council", de unde poti cumpara diverse produse (articole de imbracat, creme, fel de fel de chestii) chiar folositoare pentru copii si adulti, inclusiv maneci de sofer (atunci cand ai maneca scurta si esti la volan, iar soarele te arde prin geam).

Sus

MesajScris: 16 Aug 2012, 11:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc frumos de urari!

O sa ne plimbam mult in primele zile, ca oamenii care au la ce sa caste gura intr-un oras nou, asa ca cred ca o sa ne luam o crema de protectie totusi, chit ca e septembrie si poate nu o fi al mai stralucitor soare pe cer.

Cu short-term-ul n-am rezolvat inca. Voiam la Shannon House, dar nu se pot face rezervari decat cu maxim o saptamana inainte, asa ca suntem inca in cautari. Daca aveti ceva sugestii...

try this http://www.stayz.com.au/accommodation/wa/perth mate...

176 lodged 25.06.2012
meds done 09.07 referred from 16.07.2012...finalised 20.08.2012
CO 20.07.2012
GRANT 22.08.2012

Sus

MesajScris: 26 Aug 2012, 01:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

x

Ultima oară modificat 05 Noi 2012, 02:11 de către gateway380, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: 26 Aug 2012, 08:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Stie cineva pe careva..nu conteaza pe cine si cum....o masina second de vinzare...sa aibe volan si sa fie legal inregistrata asta e foarte important..daca mai are si service history...deja e aur...aici in Sydney (Kensington)....tre sa predau azi masina inchiriata si tre' sa ma fac ''pretenar'' cu ''joseanu''...nu ma prea incinta ideea....mmm... :x :(

Multumesc muult in avans pentru eventualele raspunsuri....

PS..

push PM or call'me 0405 099 669 sau raspunsuri aici in direct pe forum, nu conteaza

Respect total pt toti
www.carsguide.com.au sau gumtree.com.au

Sus

MesajScris: 26 Aug 2012, 11:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Stie cineva pe careva..nu conteaza pe cine si cum....o masina second de vinzare...sa aibe volan si sa fie legal inregistrata asta e foarte important..daca mai are si service history...deja e aur...aici in Sydney (Kensington)....tre sa predau azi masina inchiriata si tre' sa ma fac ''pretenar'' cu ''joseanu''...nu ma prea incinta ideea....mmm...
variante: mai continua sa inchiriezi masina, pt o periaoda, ma indoiesc ca cineva pe forum, are o masina de vanzare si poti sa faci tranzactia azi....
carsales.com.au, pe langa ce ti-a dat Roni, si te uiti la private sales.
alta varianta e sa o iei la pas pe parramatta rd, si din dealer in dealer sa gasesti ceva, dar asta numai maine.
bafta multa.

Sus

MesajScris: 26 Aug 2012, 13:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
alta varianta e sa o iei la pas pe parramatta rd, si din dealer in dealer sa gasesti ceva, dar asta numai maine.
bafta multa.
Am fost amandoi pe varianta asta :) Multe optiuni si duminica

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 308 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 15 16 17 18 19 … 21 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2