Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:22

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 377 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 26 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Aug 2006, 12:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am facut acest subiect pentru cei care doresc sa afle sau sa dea din info al lor despre cum se poate primi aceasta visa aici in Australia pentru parinti,relatives si prieteni...sper ca toata lumea care are intrebari sau info util despre acest subiect sa scrie aici,va fi mult mai usor pentru cei care sint interesati sa gaseasca ce au nevoie in un singur subiect.
multumesc

Ultima oară modificat 19 Oct 2006, 14:42 de către andy, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Aug 2006, 22:08 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutari !
Suntem (eu, sotia, baietelul) rezidenti permanenti in Brisbane din aprilie 2005 si doresc sa o aduc aici pe maica-mea (71 ani) de Craciunul 2006 si sa stea 3 luni. Tatal meu a decedat, din pacate, in noiembrie, anul trecut.
Cum este mai bine ?
- Cu Tourist Visa (subclass 676) sau cu Sponsored Family Visitor Visa (subclass 679) ?
Cat dureaza procesarea fiecareia ?
Este mai bine sa ma ocup (cu intocmirea aplicatiei) eu de aici (formulare, etc.) decat mama de acolo ? Cred ca DA.
Ce acte specifice se cer ? Formulare, etc.
Ce alte sfaturi imi mai puteti da?

Avand in vedere varsta mamei sunt necesare (se cer) analize medicale?
Legat de aceasta din http://www.immi.gov.au/allforms/health- ... /index.htm
Health examination for visa applicants
Temporary visa applicants

Health examinations will depend on your circumstances, your intended activities in Australia, and your country of origin or residence. You may need to undertake a health examination if:
- you are likely to enter a hospital or other health care environment, including nursing homes as either a patient, visitor, trainee or employee
- you are likely to enter a classroom environment, including preschool, crèche and child care situations
- you are known or suspected of having a medical condition, regardless of your length of stay
- you are aged 70 years or older
- there are indications that you may not meet the health requirement.
More information is available to assist you.
See: Information Form 1163i Health requirement for temporary entry to Australia (57KB PDF file)

Dar din Form 1163i de mai sus se spune ca in cazul celor peste 70 de ani si offshore applicants - are to present a medical proforma (available fron the Australian Visa office) to their own doctor or panel doctor.Adica pot sa o completeze si numai la medicul de familie personal ?

Multumesc anticipat !

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Aug 2006, 22:15 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Raspuns 1
Eu personal nu am aplicat pt tata pt viza de vizita, ci pt rezidenta direct ... dar am cativa amici si cunostinte care si-au adus parintii cu viza de vizita de familie (cea sponsorizata). din cate stiu in afara de formulare (care sa gasesc pe site-ul oficial, fireste) si o scrisoare de invitatie formala (de ex ii scrii mamei tale ca o inviti, care ar fi motivul - petrecerea sarbatorilor impreuna bla bla, dar o concepi ca si cum ai avea in CC DIMIA), eventual payslips care sa demonstreze ca aveti un venit, am auzit de parinti care au pus copii dupa cupoanele de pensie (ca au si ei venit) sau dovada detinerii unei proprietati in tara.
Sigur ca este mai bine sa te ocupi tu, numai ca formularul va trebuie totusi semnat de mama ta, in calitate de aplicant.
am inteles ca la vizele de turist (indiferent de natura lor) procesarea (la Belgrad) dureaza cam in jur de o luna. la voi e posibil sa fie ceva mai mult, sa va ceara si medicalele, iar din ce citezi tu acolo, si eu inteleg la fel, ca poate merge cu acel formular la doctorul de familie de care apartine ...
bafta multa!
p.s. nu uitati de asigurarea medicala pt mama, odata cu biletul de avion! in plus, ti-as recomanda sa faci de pe acum o rezervare (pe care o poti atasa in copie la dosar, cu explicatia ca doriti viza cam in perioada aia), e destul de aglomerat de sarbatori, sa nu aveti surprize cu locurile

Raspuns 2
salut! citeste aici : http://www.emigrare.info/forum/viewtopic.php?t=1693

Raspuns 3
eu i-am adus pe ai mei cu viza simpla de turist, la fel a venit si soacra mea anul trecut; vizita medicala se face la un panel doctor, nu la medicul de familie.
aplicatiile le-am pregatit eu in ciorna si ei le-au transcris, le-au semnat si le-au trimis la Belgrad impreuna cu scrisoare de invitatie scrisa de mine, scrisori de la angajatori cum ca lucram amindoi, ce venituri avem, etc, un payslip, copie dupa certificatul de cetatean (in cazul tau - copie dupa viza de rezident permanent), formularele de pe pagina Ambasadei din Belgrad, cupoane de pensie, copie dupa contractul pe casa...cam asta;
ca sa ai lista completa cu ce se cere trimite un email la Ambasada de la Belgrad si solicita documentele necesare vizei de turist; e vei primi pe email in maxim 2 zile. Prima data de regula iti vine un auto-reply , pe urma ti se va raspunde.

Raspuns 4
Si noi tot cu viza de vizita am adus pe maica-mea si apoi pe cumnata-mea.
La maica-mea a durat procesarea mai mult din cauza ca trebuie platit la banca in Romania echivalentul a 70 aud dar cei de la Belgrad au avut alt curs si lipseau 5 euro si pana i-au scris sa-i ceara si banii aia Rolling Eyes , pana a trimis banii, a durat.
La cumnata-mea am platit noi de aici cei 70 aud si am trimis chitanta si procesarea a durat 2 saptamani si a verificat-o la lucru

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Aug 2006, 04:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am aflat intre timp ca pt contributory visa se cam prelungeste procesarea, cei de la perth fiind, se pare, short of staff.
la ora actuala zic ca media de procesare pe acest tip de viza ar fi 10-12 luni. tinand cont de noile date, am hotarat sa-l aducem pe tatal meu temporar in vizita, macar sa fie cu noi de sarbatori, urmand sa se intoarca in Ro pt acordarea vizei permanente.
cu ocazia asta am investigat si noi varianta de viza de turist sponsored, unde exista probabilitatea solicitarii unui security bond, care variaza intre $5,000-$16,000!!!!! (functie de durata vizitei - care nu poate fi mai mare de 6 luni pt tipul asta de viza, in timp ce la viza turistica clasica se poate obtine uneori o validitate de 1 an; si de riscurile de sedere peste validitatea vizei pe care le anticipeaza case officer-ul).
bondul se depunde intr-un cont special la commonwealth bank si nu imcumba dobanda, iar banii ti se returneaza imediat dupa ce "turistul" sponsorizat paraseste Au.
procesarea dureaza la fel ca la viza normala de turist (ibtre 2 sapt si 1 luna si-un pic, daca e nevoie de medicale de ex), iar dosarul se depune de catre sponsor direct in Au, nu la belgrad.
hope it helps!
p.s. noi am ramas tot pe clasica 676 ....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Aug 2006, 08:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

alina, cand e turist sponsored visa trebuie in continuare sa dovedesti in acte situatia materiala si ca au motive suficiente sa se intoarca inapoi?Si eu as vrea sa ii aduc pe ai mei cu contributory visa dar daca dureaza 10-12 luni as vrea sa vina macar in vizita.Problema e ca ei au lucrat in afara tarii (nu legal :oops: ) si nu sunt angajati in Romania. :(
Credeti ca e vreo sansa sa obtina tourist visa? :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Sep 2006, 18:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

salut,
se pare ca nu mi se arata nici cum sa ajung in Australia! :cry:
azi am primit de la cumnatul meu invitatia, si am intrat pe site-ul dimia si am vazut ca :
1. nu poate sa ma sponsorizeze numai pe mine ( trebuie sa fim amandoi)
2. formularele se depun in AU, asa ca degeaba mi-a trimis invitatia!

si eu tot pe 679 am vrut sa aplic!
asa ca o sa o iau de la capat, spe ca pana la Craciun sa termin!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Sep 2006, 09:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
alina, cand e turist sponsored visa trebuie in continuare sa dovedesti in acte situatia materiala si ca au motive suficiente sa se intoarca inapoi?Si eu as vrea sa ii aduc pe ai mei cu contributory visa dar daca dureaza 10-12 luni as vrea sa vina macar in vizita.Problema e ca ei au lucrat in afara tarii (nu legal :oops: ) si nu sunt angajati in Romania. :(
Credeti ca e vreo sansa sa obtina tourist visa? :roll:
mai, in situatia noastra nu stiu cum e cu dovada de intoarcere, ca noi oricum vom preciza ca are deja o aplicatie pt rezid. permanen. depusa, deci intentia e clara in sensul asta. vom incerca sa le explicam ca se va intoarce totusi temporar in Ro si nu va aplica pt prelungirea vizei de turist initiale pana la obtinerea celei Contributory ...
nu stiu care sunt sansele, am intrebat si la belgrad, si la perth si vreo doi agenti MARA si ni s-a spus de peste tot ca exista sanse sa luam 676 pt 6 luni, avand insa pe viza conditia 'nu further stay' (nu se poate prelungi de pe terit. Au). noi vom aplica, ce sa zic ... doamne-ajuta!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Oct 2006, 14:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la Gexatu

Am sunat la cosulatul australiei din bucuresti si am intrebat cum pot sa obtin viza de turist in australia.Doamna care a raspuns la telefon mi-a spus ca trebuie sa le demonstrez celor care imi vor da viza ca ma voi intoarce.
Cum?? Am casa mea, am loc de munca stabil unde sunt platit destul de bine cateva zeci de mii in banca, masina, sunt student in ultimul an.
E destul oare?? Spuneti-mi si mie va rog ca habar n-am

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Oct 2006, 21:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pun intrebarea si aici, stie cineva daca dupa intrarea Ro in UE se vor mai cere vize de turist?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2006, 01:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

din cate stiu eu, se va putea intra in romania cu pasaport australian, fara viza, dupa aderarea respectiva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2006, 09:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca intrebi despre australieni care merg in Romania....sper ca nu,pentru ca era o mare timpenie acea visa si sute de aud doar acte ca sa intri in acea tara...este mai mult decit ridicul asa pui Australia pe lista la tari cu risc sa sa ceri visa...si la cit sint platiti romani sa ceri la turisti australieni sa arate cel putin 100 euro pe zi ca au,asta cica este suma minim de intretinere in Romania a spus femeie de la consulat...
iar pentru romani care merg in Australia....sper ca se va mentine visa inca un lung timp....am citit de prea multe ori cam ce probleme fac romani in tari in care pot sa mearga fara sa ceara visa de turist...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2006, 10:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ma refer la romanii care vor sa mearga turist in Aus, daca va fi nevoie de viza de la ambasada pt. sejur de 2 saptamani?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2006, 12:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

m-as indoi sa treaca australienii romania pe lista tarilor care pot lua ETA (viza electronica) doar pt ca e membra UE. Au nu face concesii nimanui din cate stiu eu, iar lista ETA e destul de mica. singura "privilegiata" e NZ ...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2006, 14:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
m-as indoi sa treaca australienii romania pe lista tarilor care pot lua ETA (viza electronica) doar pt ca e membra UE. Au nu face concesii nimanui din cate stiu eu, iar lista ETA e destul de mica. singura "privilegiata" e NZ ...
Travellers holding the following passports may now apply for an ETA through this site: Andorra
Austria
Belgium
Brunei
Canada
Denmark
Finland
France
Germany
Greece
Hong Kong SAR
Iceland
Ireland
Italy
Japan
Liechtenstein
Luxembourg
Malaysia
Malta
Monaco
Netherlands
Norway
Portugal
San Marino
Singapore
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
United Kingdom
United States Of America
Vatican City

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2006, 14:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ma refer la romanii care vor sa mearga turist in Aus, daca va fi nevoie de viza de la ambasada pt. sejur de 2 saptamani?
What about online applications? ''Eligible passports for online applications
Passport holders from the countries listed in the table are eligible to submit an online application for a Tourist visa (subclass 676).

Andorra Luxembourg
Austria Malaysia
Bahrain Malta
Belgium Monaco
Brunei The Netherlands
Canada Norway
Czech Republic Oman
Denmark Portugal
Estonia Poland
Finland Qatar
France Republic of Cyprus
Germany Republic of San Marino
Greece Singapore
Hong Kong (SAR) South Korea
Hungary Spain
Iceland Slovak Republic
Ireland Slovenia
Italy Sweden
Japan Switzerland
Kuwait United Arab Emirates
Latvia United Kingdom - British Citizen
Liechtenstein United States of America
Lithuania Vatican City
''

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 377 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 26 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2