Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:04

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 377 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 22 23 24 25 26 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 20 Sep 2012, 14:36 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Spune-mi, te rog, cand ai aplicat pt eVisitor, ai mentionat ca ai rude in Au? Eu de fapt am pe cineva, dar nu vreau sa o pun in situatia de a plati suma solicitata de autoritatile australiene. Dar in acelasi timp nici multi bani pe cont nu am pt a nu da de banuit. De aceea vroiam sa incerc prin eVisitor, oricum nu stau mai mult de 2 luni.
Cand ai aplicat pt parinti, pt ce tip de viza ai aplicat?.....just in case sa stiu daca imi dau refuz cu eVisitor sa aplic deja pentru celalant tip de viza.

Ms mult !

Sus

MesajScris: 20 Sep 2012, 20:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am aplicat pentru parintii mei pe viza eVisitor. Am spus ca sunt turisti, mama pensionara, tata angajat, in fine... pasii care au mai urmat.... apoi a venit faza cu: mergi pe cont propriu sau nu? Aici eu am bifat "nu". Mai jos este o casuta unde am trecut numele matusii de acolo, apoi nr de telefon si mai este o casuta unde trebuie sa scrii cum te sustine persoana nominata. Eu am trecut: "Ea imi va cumpara biletul de avion si voi sta in casa ei". Atat! Dupa ce am aplicat am sunat-o pa matusa-mea sa-i spun cum am aplicat, sa cunoasca povestea in caz ca va fi sunata. Ideea este ca asa stau lucrurile si in realitae. Nu este nimic cosmetizat ca sa dea bine in aplicatie.... Oricum, nu a sunat-o nimeni!

Ideea este ca am aplicat si pentru unchiul si matusa din RO, sa mergem cu totii sa facem o reuniune de familie. Pe ei i-am trecut la verisoara-mea in acelasi mod. Unchiul a primit viza in 4 ore, matusa inca nu... Mai asteptam....

3.07.2015 EOI

Sus

MesajScris: 21 Sep 2012, 10:32 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc pt info!!! Asa voi incerca sa fac si eu. Revino cu informatii daca a primit viza si matusa. Sper sa o primeasca cat de curand posibil !!!

Revin si eu cu info sa imi impartasesc si eu experienta !

Sus

MesajScris: 24 Sep 2012, 08:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sorry pt insistenta, dar revin cu inca un set de intrebari, raspunsul carora sper sa-l pot gasi de la voi.
Atunci cand ai aplicat pt parinti, la intrebarea a 6-a - "Daca este cineva care te va sponsoriza?" , tu ce ai mentionat? In cazul meu, cum am mentionat in mesajele anteriaore, am pe cineva in Au, dar nu vreau sa plateasca bondul. Daca aleg casuta cu raspunsul "Nu, nu am un sposor", si la intrebarea: daca mergi pe cont propriu? bifez "nu" si scriu numele persoanei la care plec, oare nu este acelsi lucru ca si sponsorizarea ? S-a mai confruntat cineva cu asemenea situatii ?

Va multumesc mult !

Sus

MesajScris: 24 Sep 2012, 08:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
... dar nu vreau sa plateasca bondul. ...
Despre ce bond vorbesti?

Ai 2 solutii:
1. MA SPONSORIZEAZA X - si daca cer sa platesti ceva, X plateste
2. NU MA SPONSORIZEAZA X si cel mai probabil va trebui sa faci dovada prin documente bancare ca ai suficiente fonduri de zbor, cazare, pocket money and stuff.

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 10:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mie nu mi-a spus ca ar plati cineva ceva....
Intre timp mi-au trimis un mail (teoretic au trimis matusii mele) in care cer extrasele bancare pe ultimele 3 luni si o adeverinta de la servici care sa contina data angajarii, salariul si precizarea ca este in concediu in perioada aceea. Le-am raspuns la mail ca nu poate furniza extrasele bancare pentru ca nu are cont bancar (ia salariul cash), le-am precizat ca matusa din Brisbane suporta toate cheltuielile (drum, cazare, cheltuieli pe perioada sederii) si le-am atasat adeverinta de la servici. Mail-ul a fost trimis pe 24.09.2012. Pe 25 mi-au raspuns ca au primit mail-ul si ca voi primi un raspuns in max 10 zile. Inca nu am niciun raspuns.....

PS: in mail am trecut si adresa exacta a matusii de acolo, nr de telefon dar niciun detaliu bancar.

3.07.2015 EOI

Sus

MesajScris: 01 Oct 2012, 21:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Stie cineva daca ofiterul responsabil de dosarul persoanei care a aplicat pt viza, suna angajatorul pt confirmare ? Am o mica problema cu sefa, ca nu vrea sa imi semneze scrisoarea ceruta de cei de la immi .... Poate cineva s-a confruntat cu problema respectiva. Multumesc !

Sus

MesajScris: 01 Oct 2012, 22:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Stie cineva daca ofiterul responsabil de dosarul persoanei care a aplicat pt viza, suna angajatorul pt confirmare ? Am o mica problema cu sefa, ca nu vrea sa imi semneze scrisoarea ceruta de cei de la immi .... Poate cineva s-a confruntat cu problema respectiva. Multumesc !
mai rau, poate sa vina in vizita la locul de munca (nu el personal, trimite pe cineva de la Ambasada Australiei din Belgrad).
eu nu am patit-o, dar altor colegi de pe forum li s-a intamplat.

Ultima oară modificat 01 Oct 2012, 23:08 de către navigatoru, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 01 Oct 2012, 22:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Intre timp mi-au trimis un mail (teoretic au trimis matusii mele) in care cer extrasele bancare pe ultimele 3 luni si o adeverinta de la servici care sa contina data angajarii, salariul si precizarea ca este in concediu in perioada aceea. Le-am raspuns la mail ca nu poate furniza extrasele bancare pentru ca nu are cont bancar (ia salariul cash), le-am precizat ca matusa din Brisbane suporta toate cheltuielile (drum, cazare, cheltuieli pe perioada sederii) si le-am atasat adeverinta de la servici. Mail-ul a fost trimis pe 24.09.2012. Pe 25 mi-au raspuns ca au primit mail-ul si ca voi primi un raspuns in max 10 zile. Inca nu am niciun raspuns.....

PS: in mail am trecut si adresa exacta a matusii de acolo, nr de telefon dar niciun detaliu bancar.

Ma indoiesc ca cineva in Australia nu are cont bancar.

Sus

MesajScris: 02 Oct 2012, 08:24 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Ms mult tuturor pt raspunsuri ....

Bafta !

Sus

MesajScris: 02 Oct 2012, 08:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

Ma indoiesc ca cineva in Australia nu are cont bancar.
Eu m-am referit la matusa din Ro ca nu are cont bancar si ca toate cheltuielile vor fi suportate de matusa din Au.

Intre timp a primit viza, cred ca week-endul asta prelungit pe care l-ati avut acolo i-a priit ofiterului de caz.

3.07.2015 EOI

Sus

MesajScris: 02 Oct 2012, 08:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Te referi la viza de turist sau de emigrare? Pentru viza de turist, pe noi nu ne-a verificat nimeni, nici la matusa mea la servici nu a sunat nimeni.

3.07.2015 EOI

Sus

MesajScris: 02 Oct 2012, 12:54 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

M-am referit la viza de turist....adica daca suna cineva la serviciu....Am inteles de la colegii de forum ca au fost cazuri cand au primit apeluri de la cei de la immi..

Ma bucur ca a primit viza matusa ta !

Sus

MesajScris: 02 Oct 2012, 17:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc,

nu stiu ce sa-ti spun... Eu am deja 8 aplicatii la activ si nu ne-a verificat nimeni.

3.07.2015 EOI

Sus

MesajScris: 02 Noi 2012, 10:11 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am deja o luna de cand am aplicat pentru eVisitor si ...nimic.....am telefonat la ei ... nimeni nu iti spune nimic....am expediat si un email....nimic ! :(

Cine ma poate sfatui cu vreo idee cum mai pot proceda ???

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 377 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 22 23 24 25 26 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2