Board index
Acum este 14 Dec 2019, 07:15

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1353 354 355 356 357360 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Dec 2016, 23:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Poti aplica atat pt 189 si 190, abele aplicatii vor fi active.

Insa si 190 dureaza cateva saptamani / luni.

Cred insa ca ai inteles gresit procesul de nominalizare. Mai intai aplici pentru nominalizare (190) si, daca o primesti, automat vine si invitatia pentru viza. Nu mai conteaza punctajul.

Sus

MesajScris: 30 Dec 2016, 00:40 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Poti aplica atat pt 189 si 190, abele aplicatii vor fi active.

Insa si 190 dureaza cateva saptamani / luni.

Cred insa ca ai inteles gresit procesul de nominalizare. Mai intai aplici pentru nominalizare (190) si, daca o primesti, automat vine si invitatia pentru viza. Nu mai conteaza punctajul.

Multumesc pentru raspuns. Stiam eu ca fac bine daca intreb :)
Acum e mult mai limpede .. Aplic pe ambele vize, platesc taxa pt 190 si astept raspunsul la nominalizare, iar intre timp poate veni si invitatia pt 189 ... Mi se pare ok faptul ca pt 300 AUD iti sporesti sansele.

Thanks again, mate :)

Sus

MesajScris: 30 Dec 2016, 18:14 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cum se obtine aceasta nominalizare? Nu mai conteaza punctajul pe care-l faci?

Eu am o cunostinta care lucreaza in Melborne la o firma de proiectare, daca vorbesc cu tipul repectiv poate sa-mi faca chemare (adica sa vorbeasca cu cei de la firma pentru un job)

Sus

MesajScris: 30 Dec 2016, 20:58 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Cum se obtine aceasta nominalizare? Nu mai conteaza punctajul pe care-l faci?

Eu am o cunostinta care lucreaza in Melborne la o firma de proiectare, daca vorbesc cu tipul repectiv poate sa-mi faca chemare (adica sa vorbeasca cu cei de la firma pentru un job)
http://www.industry.nsw.gov.au/live-and ... ration-190

Nominalizarea iti aduce 5 puncte suplimentare. Daca ai 55 pct nu poti aplica pt viza 189 dar poti ajunge la 60 daca primesti nominalizare si aplici pe 190

Succes!

Sus

MesajScris: 01 Ian 2017, 13:53 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

http://www.smh.com.au/business/workplac ... tes3q.html

De interes pentru inginerii care vor sa aplice pt viza. E posibil sa apara anunite schimbari in curand.

Sus

Subiectul mesajului: Ce șanse avem sa obținem visa?
MesajScris: 11 Ian 2017, 22:39 
Neconectat

Salutare!fac parte din membrii proaspeți ai forumului .sa va spun povestea mea,a noastră mai bine zis și motivul pt care ma aflu aici.
Suntem o familie de romani stabiliți in Belgia ,avem un băiețel de 4 ani.
Trăim in Belgia de 4 ani și nu reușim sa ne acomodăm .Sotul are rude apropiate in Australia(cetățeni australieni)dispuși sa ne ajute sa emigram,avem asigurate cazarea și locuri de munca dacă reușim sa obținem visa(varul soțului meu deține un magazin de mobila in Australia iar soția lui un restaurant ).
Marele "daca".problema este ca nici eu nici soțul nu avem studii superioare.sotul muncește in construcții ca și independent (cu nr de TVA ,zidar ,zugrav)iar eu am o diploma de calificare in domeniul asigurărilor dar nu am profesat.eu am 32 de ani iar soțul 31,la capitolul engleză stam bine.in momentul de fata suntem la capitolul informare.
Ce șanse avem sa obținem visa?
Aștept sugestiile voastre!
Mulțumesc! :D :?: :?:

Sus

MesajScris: 12 Ian 2017, 00:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bricklayer 331111 e pe SOL, asta e un lucru foarte bun care va mareste sansele. Trebuie echivalata meseria la TRA.

Sus

MesajScris: 15 Ian 2017, 17:30 
Neconectat

Bună tuturor! Eu și soțul meu am dori să emigrăm în Australia. Eu aș fi principalul aplicant pentru viză. Eu am studiat la Edith Cowan University (Australia) Nursing, cu experiență în domeniu 8 ani în România și 1 an Australia (de la internship-urile din timpul facultății), am dat de curând testul IELTS și am obținut peste 8 la toate probele. Soțul a studiat la ASE, Contabilitate și Informatica de Gestiune cu experiență în domeniu de 6 ani ca, contabil (doar în România) și IELTS luat cu peste 7 la toate probele. Eu am 29 de ani iar soțul 28. Cam ce șanse am avea și cum ar trebui să începem procesul de emigrare? Mulțumim anticipat pentru răspunsuri! :)

Sus

MesajScris: 16 Ian 2017, 05:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Aria, din ce ai descris, sansele voastre sunt mari. Pe border.gov.au gasesti tot ce iti trebuie pt viza 189 sau 190. Aplicatia pt viza se face prin skillselect.
Ai grija totusi ca pt a obtine puncte pt experienta trebuie sa fie perioada de munca platita (minim 20h/saptamana). Daca nu ai avut internship platit, sunt sanse sa nu conteze.

Sus

MesajScris: 17 Ian 2017, 00:44 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare,
A mai facut cineva assessment-ul ca si bucatar?
Sunt curios daca s-a tinut interviu telefonic sau ce intrebari v-au pus?
Procedura este dupa ce trimiti toate documentele, te vor suna pentru un interviu?

Sus

MesajScris: 25 Ian 2017, 06:28 
Neconectat

Impreuna cu sotul am decis ca sa ne mutam in Australia. Am avut placerea de a cunoaste o doamna agent de emigrari recunoscut si inregistrat de statul australian si in acelasi timp si cetatean, care ne-a clarificat o groaza de lucruri.
In 22 dec 2016 am deci sa mergem sa vizitam tara inainte de a lua orice decizie, am fost o luna intreaga si am ramas super incantati. Prima viza de turist ne-a fost refuzata (cea online) asadar am cerut ajutorul agentului. In 3 sapt ne-a fost acceptata viza de turist si am si plecat.
Nu fac reclama, vreau doar sa ii ajut pe cei nedumeriti si care sunt hotarati sa emigreze in Australia.
Da stiu, noi romanii suntem sceptici cand vine vorba de agenti de emigrare cu atat mai mult ca agenta e romanca. Cu mana pe suflet va spun ca este un om corect, sincer si foarte profestional. La sfarsitul anului acesta vom aplica si noi pentru o viza de resedinta (am nevoie de anul acesta pt experienta in munca) si vom aplica cu dansa. Ea ne-a sfatuit tot ce trebuie sa facem pentru a avea sanse la o astefel de viza. Eu sunt norocoasa deoarece am cunoscut-o personal si ne-am imprietenit instant.
Urmaresc acest forum de ceva vreme si de aceea am zis ca daca am o astfel de informatie sa o dau mai departe pentru cei dornici. Sper ca am fost de ajutor.
Daca mai aveti intrebari va raspund cu cel mai mare drag

Sus

MesajScris: 25 Ian 2017, 06:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bafta cu aplicatia in continuare...
Cateva comentarii:
  • nu precizezi de ce s-a refuzat viza de turist, poate ar trebui sa mentionezi si de ce, de regula viza de turist se acorda usor, fara complicatii, relativ rapid
    ai grija ca viza de rezidenta este incomparabil mai dificil si complicat de obtinut
    obtinerea unui job are importanta maxima, Australia e minunata de vizitat dar cand incerci sa locuiesti aici dai de greu, mai ales la angajare. Bafta este extrem de importanta!
    agentii nu sunt ieftini si, in cele mai multe cazuri nu sunt necesari; daca situatia ta este deosebita si nu se incadreaza la "standard" sau daca valoarea timpului economisit este mai mare decat costul agentului atunci este perfect justificat sa folosesti agent
    nu cred ca are nimeni nimic cu agentii, atata timp cat sunt autorizati/acreditati, cu atat mai putin daca sunt romani si vorbesc limba ta!
Spor!

Citat:
Impreuna cu sotul am decis ca sa ne mutam in Australia. Am avut placerea de a cunoaste o doamna agent de emigrari recunoscut si inregistrat de statul australian si in acelasi timp si cetatean, care ne-a clarificat o groaza de lucruri.
In 22 dec 2016 am deci sa mergem sa vizitam tara inainte de a lua orice decizie, am fost o luna intreaga si am ramas super incantati. Prima viza de turist ne-a fost refuzata (cea online) asadar am cerut ajutorul agentului. In 3 sapt ne-a fost acceptata viza de turist si am si plecat.
Nu fac reclama, vreau doar sa ii ajut pe cei nedumeriti si care sunt hotarati sa emigreze in Australia.
Da stiu, noi romanii suntem sceptici cand vine vorba de agenti de emigrare cu atat mai mult ca agenta e romanca. Cu mana pe suflet va spun ca este un om corect, sincer si foarte profestional. La sfarsitul anului acesta vom aplica si noi pentru o viza de resedinta (am nevoie de anul acesta pt experienta in munca) si vom aplica cu dansa. Ea ne-a sfatuit tot ce trebuie sa facem pentru a avea sanse la o astefel de viza. Eu sunt norocoasa deoarece am cunoscut-o personal si ne-am imprietenit instant.
Urmaresc acest forum de ceva vreme si de aceea am zis ca daca am o astfel de informatie sa o dau mai departe pentru cei dornici. Sper ca am fost de ajutor.
Daca mai aveti intrebari va raspund cu cel mai mare drag

Sus

MesajScris: 25 Ian 2017, 17:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si eu am fost in vizita de doua ori. Nu are rost sa mai povestesc cum a fost. De patru ani ma chinui sa iau nota care imi trbuie la IELTS si nu reusesc. Tot timpul am fost la 0.5 puncte de ceea ce imi trebuie. L-am dat de 11 ori. Cristi are dreptate, Bafta este foarte importanta. Am incercat si cu agent. 1800 euro aruncati pe geam. Nu ma las. Dau IELTS pana implinesc 49 de ani. abia atunci voi spune ca nu mai am nicio sansa. In rest....sa auzim de bine!

3.07.2015 EOI

Sus

MesajScris: 25 Ian 2017, 19:53 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Stiti cumva daca ambasada Australiei sau alte institutii (si nu ma refer la agentii) ne pot ajuta cu emigrarea? Aici ma refer mai mult la tot dosarul ce trebuie intocmit, macar o lista completa si explicita cu documentele necesare.

Desigur, cu o taxa platita nu gratis. Pana la urma in asta sta "bafta" cat de bine intocmit este dosarul, nu?

Sus

MesajScris: 26 Ian 2017, 02:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Informatii complete despre emigrare (tipuri de vize, acte, cerinte etc.) gasesti aici: http://www.border.gov.au.

Apoi, in functie de profesia pe care o echivalezi, trebuie sa intri pe site-ul institutiei/organizatiei care face echivalarea si vei gasi detaliile acolo.

Spre exemplu pentru echivalarile pe IT gasesti tot ce iti trebuie aici: https://more.acs.org.au/migration-skill ... applicants

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1353 354 355 356 357360 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2