Board index
Acum este 14 Dec 2019, 06:37

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 354 355 356 357 358 … 360 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Ian 2017, 08:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dau IELTS pana implinesc 49 de ani. abia atunci voi spune ca nu mai am nicio sansa. In rest....sa auzim de bine!
Salut Clabur,

Imi pare rau sa vad ca inca nu ti-au iesit pasentele, dar ma bucur mult sa vad determinarea si dorinta de a nu te lasa.
Iti tin pumni! Insista si persista:)

15.11.2012 ITA - Subclass 189
06.12.2012 - Visa lodged
14.12.2012 - Meds at Village
23.01.2012 - Meds referred
30.01.2012 - CO Team 6
26.04.2013 - Visa Grant!

Sus

MesajScris: 26 Ian 2017, 12:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Bună tuturor! Eu și soțul meu am dori să emigrăm în Australia. Eu aș fi principalul aplicant pentru viză. Eu am studiat la Edith Cowan University (Australia) Nursing, cu experiență în domeniu 8 ani în România și 1 an Australia (de la internship-urile din timpul facultății), am dat de curând testul IELTS și am obținut peste 8 la toate probele. Soțul a studiat la ASE, Contabilitate și Informatica de Gestiune cu experiență în domeniu de 6 ani ca, contabil (doar în România) și IELTS luat cu peste 7 la toate probele. Eu am 29 de ani iar soțul 28. Cam ce șanse am avea și cum ar trebui să începem procesul de emigrare? Mulțumim anticipat pentru răspunsuri! :)
Practica din timpul facultatii nu este considerata experienta. Daca ai o diploma australiana care te califica sa obtii drept de practica de la o facultate acreditata, atunci poti aplica pentru registration si sa ceri o viza de munca. Odata ce esti aici poti sa aplici la rezidenta permanenta. Eu am aruncat un ochi rapid pe universitatea asta si nu am vazut niciunde sa scrie clar ca dupa ce termini esti eligible to register. Programele serioase am mesaje foarte clare de genul: Graduates of this program will be eligible to apply for registration with the Nursing and Midwifery Board of Australia (via the Australian Health Practitioners Regulation Agency) subject to meeting any additional requirements that may be stipulated by the Nursing and Midwifery Board of Australia.
Bafta!

Sus

MesajScris: 27 Ian 2017, 13:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Stiti cumva daca ambasada Australiei sau alte institutii (si nu ma refer la agentii) ne pot ajuta cu emigrarea? Aici ma refer mai mult la tot dosarul ce trebuie intocmit, macar o lista completa si explicita cu documentele necesare.

Desigur, cu o taxa platita nu gratis. Pana la urma in asta sta "bafta" cat de bine intocmit este dosarul, nu?
Toate informatiile de care ai nevoie le poti gasi online, pe border.gov si pe site-ul agentiei care se va ocupa de echivalarea meseriei tale, ambasadele Australiei nu se mai ocupa de vize decat in anumite zone de pe glob, sau de anumite tipuri de viza (cea din Belgrad, care e cea mai aproape de noi si de care apartine Romania). Depinde de tine cat de bine intelegi enlgeza si cat de complet iti faci dosarul, dar multi de pe aici te pot ajuta cu raspunsuri la intrebarile referitoare la actele necesare, modele, sau mai stiu eu ce alte informatii utile. Totusi, decizia e a ta, noi suntem aici pentru a impartasi experientele proprii, care, in cazul tau, in mod deosebit, pot fi benefice sau nu.

Sus

MesajScris: 27 Ian 2017, 22:46 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna!Ma numesc Daniel!Am 25 ani,Sunt inginer chimist,avand experienta in domeniu 2 ani!Stiu limba engleza la perfectie!(Acum un an am dat testul IELTS cu 9)!Nu am rude in Australia!Va adresez 2 intrebari:
1.Ce sanse am pentru a obtine visa?
2.In ce oras din Australia ar trebuii sa ma stabilesc pentru a gasi de lucru?

Sus

MesajScris: 22 Feb 2017, 23:27 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Astazi a fost o zi excelenta :) Am primit un raspuns pozitiv de la CPA. Era tot ce mai asteptam ca sa putem lansa EOI-ul. Hai cu invitatia!!

Multumesc Liz pentru sfaturi.

Sus

MesajScris: 23 Feb 2017, 05:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Stiti cumva daca ambasada Australiei sau alte institutii (si nu ma refer la agentii) ne pot ajuta cu emigrarea? Aici ma refer mai mult la tot dosarul ce trebuie intocmit, macar o lista completa si explicita cu documentele necesare.

Desigur, cu o taxa platita nu gratis. Pana la urma in asta sta "bafta" cat de bine intocmit este dosarul, nu?
Ambasada nu ofera astfel de servicii. Insa, daca nu ai timp / chef sa iti pregatesti singur dosarul, exista agenti care se ocupa cu asa ceva. Asigura-te ca sunt membrii MARA.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

MesajScris: 15 Mar 2017, 23:07 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutari,
Revin cu o intrebare sa zic mai speciala.

Eu sunt inginer proiectant instalatii pentru constructii si in momentul de fata eu teoretic n-am voie sa proiectez instalatii de stingere a incendiului fara a da un examen specific. As vrea sa stiu daca dau acest examen poate fi considerat ca si calificare, deci +15 puncte, avand in vedere ca normativele de proiectare sunt complet diferite intre cele 2 tari?

Oricum examenul il dau in luna urmatoare, doar sunt curios daca ma ajuta la viza.

Si o intrebare suplimentara. In ce consta aceasta calificare? Daca am o atesatare sa zic pentru un anumit program de proiectare AutoCad, Revit etc. se considera calificare?

Scuze ca intreb aici inainte de a verifica ce scrie pe Engineers of Australia.

Sus

MesajScris: 16 Mar 2017, 00:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

15 puncte iei pentru diploma de inginer. Orice calificare suplimentara nu iti aduce puncte, cu exceptia doctoratului.

Sus

MesajScris: 16 Mar 2017, 07:48 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Aha am inteles.

Si am mai observat ca se cere ultima diploma dobandita si vreau sa stiu, asta in cazul meu, eu am si diploma de master tot in domeniul instalatiilor, cand fac echivalarea le trimit ambele diplome?

Intreb pentru ca am avut colegi care au terminat facultatea de economie si au facut masterul in instalatii.

Sus

MesajScris: 16 Mar 2017, 13:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salutari,
Revin cu o intrebare sa zic mai speciala.

Eu sunt inginer proiectant instalatii pentru constructii si in momentul de fata eu teoretic n-am voie sa proiectez instalatii de stingere a incendiului fara a da un examen specific. As vrea sa stiu daca dau acest examen poate fi considerat ca si calificare, deci +15 puncte, avand in vedere ca normativele de proiectare sunt complet diferite intre cele 2 tari?

Oricum examenul il dau in luna urmatoare, doar sunt curios daca ma ajuta la viza.

Si o intrebare suplimentara. In ce consta aceasta calificare? Daca am o atesatare sa zic pentru un anumit program de proiectare AutoCad, Revit etc. se considera calificare?

Scuze ca intreb aici inainte de a verifica ce scrie pe Engineers of Australia.
Salut Florian,

Si eu am atat bachelor cat si master in ingineria instalatiilor (welcome to the club :) ) si lucrurile stau cam in felul urmator.
Pentru echivalarea meseriei nu ai nevoie de nici un fel de atestare specifica in proiectare de diferite tipuri de instalatii sau diplome de utilizare diferite softuri de proiectare. Daca ai diploma de ablsolvire facultate minim 4 ani este de ajuns sa iti poti echivala profesia de inginer (profesional engineer), daca diploma e 3 ani te baga la engineering technologist - alta poveste. Trimite si diploma de master, nu ajuta mult dar e mai bine sa o trimiti daca o ai.
Toate acele diplome de proiectare instaltii specifice sau utilizare softuri specifice dau bine in CV si te vor ajuta la obtinerea unui job.
Te asigur ca orice fost coleg de al tau care are diploma de master in instalatii insa nu are diploma de inginer nu isi va putea echivala profesia ca inginer.
Ingineria instalatiilor este un subdomeniu mai special, aici face parte din Mechanical Engineering College pentru instalatii interioare atat industriale cat si comerciale, iar retele de apa/gaz se intersecteaza cu Civil Engineering dar mai nou au un sub colegiu de Building Services Engineering, care face parte tot din Mechanical Engineering. Eu iti recomand sa iti echivalezi cu Mechanical Engineer, e mai simmplu e mai general si nu ii incurci pe cei de la Engineers Australia. Si joburile in Austrlia sunt advertised, Mechanical Engineer HVAC, sau Mechanical Engineer - Fire Safety, Hydraulic Engineer pentru instalatii sanitare, Building Services Engineer mai general unde iti cere bachelor de Mechanical Engineer.

Ca si inginer in Australia nu ai voie sa semnezi nici un tip de proiect daca nu esti Chartered Professional Engineer (CPEng, iar in Queensland trebuie sa fii RPEQ (Registered Professional Engineer of Queensland ). O sa poti lucra in proiectare dar ceea ce proiectezi va fi verificat si semnat de un Senior / Lead Engineer care e CPEng.

Pe mine personal masterul in instaltii nu m-a ajutat la echivalarea meseriei sau la obtinerea de joburi dar ma ajutat la ceva mult mai important respectiv la obtinerea titlui de Charteredd Engineer (CEng) prin IMechE care e situat in UK dar are branch si in Australia, dupa care mi-am transferat acel Charteredship prin mutual recognition in Australia ca sa devin CPEng si RPEQ. Pentru mine a fost un mare ajutor sa am masterul, dar abia dupa ce am ajuns in Australia.

Bafta multa si daca mai ai intrebari nu ezita sa le postezi !

Sus

MesajScris: 25 Mar 2017, 17:11 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Occupations ceilings update

Occupations group Computer Network Professionals (2631) and Other Engineering Professionals (2339) have reached their ceiling value for this programme year 2016-1017. You will not be invited to apply for Skilled Independent visa Subclass 189 if your occupation is one of the following:

Computer Network Professionals (2631)

263111 Computer Network and Systems Engineer
263112 Network Administrator
263113 Network Analyst
Other Engineering Professionals (2339)

233911 Aeronautical Engineer
233912 Agricultural Engineer
233913 Biomedical Engineer
233914 Engineering Technologist
233915 Environmental Engineer
233916 Naval Architect
233999 Engineering Professionals nec

Sus

MesajScris: 28 Mar 2017, 14:36 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Buna!Ma numesc Daniel!Am 25 ani,Sunt inginer chimist,avand experienta in domeniu 2 ani!Stiu limba engleza la perfectie!(Acum un an am dat testul IELTS cu 9)!Nu am rude in Australia!Va adresez 2 intrebari:
1.Ce sanse am pentru a obtine visa?
2.In ce oras din Australia ar trebuii sa ma stabilesc pentru a gasi de lucru?
Pt pct 2 iti ofer opinia mea : Costa de Est, Sydney sau Merlbourne
iar pt pct 1...de ce nu vorbesti cu un agent?

Sus

MesajScris: 28 Apr 2017, 14:37 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salutare

Ajutati-ma, va rog, sa ma lamuresc cu o chestie:

In Skillselect EOI-ul are date of effect 17.03.2017, iar in rezultatele rundei de invitatii din data de 12.04.2017 apare ca au fost trimise invitatii pentru Accountants cu 70 de puncte pana la 03.04.2017, dupa care s-a atins numarul de invitatii stabilit pentru anul financiar 2016/2017. Asta inseamna ca pe mine m-au sarit si ... papa invitatie sau vor reveni pe cei pe care nu i-au invitat acum dupa iulie 2017?!?

Visa type description: Skilled - Independent (Subclass 189) (Permanent)
Date of effect: 17/03/2017
Result: The EOI for this subclass is able to be completed. The client's claims equal 70 points
Action:

Occupation Identification: 2211 Accountants
Description Points score: 70
Visa date of effect: 03/04/2017 2:20 pm

Sus

MesajScris: 03 Iul 2017, 19:31 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna
la finalul lui septembrie ne facem bagajele pentru Melbourne: eu - economist, 37 ani, sotul 41 - it, fata 10, rupe putin pe engleza si baiat 7 care stie in engleza maxim culorile si sa numere pana la 10:)
Ca la inceput de drum, multe intrebari, putina panica dar si entuziasm, o combinatie.
Venim pe viza 457, obtinuta de sot. Eu dependent :)
Dezavantajele identificate de mine pe aceasta viza:
- nu ai rezidenta permanenta si de aici taxe mai mari la salariu;
http://salary.calculatorsaustralia.com.au/
- eu am drept de munca insa, cum intentionez sa stau in primul an acasa cu copiii pana se adapteaza, inteleg ca nu beneficiez de nimic gratuit, niciun curs, nimic :( Cat erau cei mici la scoala as fi frecventat ceva, spre deosebire de sot eu nu stapanesc la nivel de fluenta engleza. M-ar fi ajutat un curs, in a capata putin curaj, sunt sigura ca e o chestie de blocaj ce ar putea fi depasit mai usor cu un curs. O sa vad acolo cat costa efectiv.
Am citit destul de mult pe acest forum. Din pacate nu am gasit raspuns la:
1. pe viza asta 457, dupa cat timp poti aplica la rezidenta permanenta? stiu ca legislatia se va schimba in privinta acestei vize din martie 2018. Informatiile citite pe diverse site-uri au fost contradictorii: ba dupa 6 luni, ba dupa 2 ani...
2. cand vom ajunge in septembrie, copiii vor avea 10 (iulie) si 7 ani (septembrie). O sa-i inscriem la scoala pentru term 4 care incepe in octombrie, 6 saptamani, apoi vacanta mare si incep un an nou scolar din februarie 2018. Conform varstei, fata ar trebui inscrisa clasa 5 si baiatul clasa 3, dar eu vreau sa faca acel ultim term de scoala, clasa 4 si clasa 2, pentru a se adapta mai bine. oare voi intampina probleme. Vrem scoala de stat.

Sus

MesajScris: 03 Iul 2017, 22:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Din ce inteleg principalele schimabri sunt:

Validity period: The maximum duration of 457 visas issued from this date for occupations that are on
the STSOL will be two years. Occupations on the MLTSSL will continue to be issued for a maximum
duration of four years.

The Short-Term stream will include the following criteria:
- Renewal: Capacity for visa renewal onshore once only

The Medium-Term stream will include the following criteria:
- Renewal: Capacity for visa renewal onshore and a permanent residence pathway after three years.

Cel mai bine ar fi sa aplicati pentru viza permanenta (189, 190) cat mai repede fara sa va bazati pe sponsorizare din partea angajatorului. Vad ca trebuie asteptat 3 ani oricum, deci nu este chiar o scurtatura.

2. Copiii pot fi inscrisi la scoala imediat ce ajungeti in Australia. Din cate stiu in Victoria nu se percep taxe pentru 457

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5390 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 354 355 356 357 358 … 360 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2