Board index
Acum este 19 Sep 2019, 04:53

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2332 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 3 4 5 6 7 … 156 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2007, 17:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Felicitari!!!!!!!!!!!
:P

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2007, 02:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut Melania,
Capul susu si nu-ti face griji, se cauta mult pe constructii, indiferent, proiectare sau santier. Pe de alta parte, te sfatuiesc sa incerci sa-ti gasesti de lucru inainte de a ajunge in Australia. Problemele incep in Australia cand iti cer experienta locala si evident nu ai de unde sa o ai.
Daca ai nevoie de altfel de sfaturi in legatura cu pachetele salariale si alte intrebari pe tema asta, nu ezita sa intrebi. Nu de alta dar ai nevoie de INFORMATIE CORECTA. Daca reusesti sa-ti gasesti de lucru din tara, se poate ca firma angajaroare o sa plateca si transportul pana in Australia, chiar si relocation, ca sa-ti aduci lucrurile din tara.
Bafta si nu aita, suntem aici ca sa ne ajutam pe cat posibil!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2007, 19:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc mult camell.

Deocamdata nu vreau de la viitorul angajator decat posibilitatea de a-mi demonstra cunostintele capatate in Romania. Sper ca sprijinul firmelor "mama " din Europa sa fie un bonus. Sprijinul nu cred sa insemne automat o slujba ( prea frumos sa fie adevarat), dar sper ca cel putin o sa ma ajute dincolo de "experienta australiana". Deocamdata cat timp nu am un raspuns cert ( maxim o saptamana, doua ) o sa tac cu privire la situatia mea.

In momentul in care o sa incep negocierile cu australienii, o sa va rog sa ma ajutati cu niste tips&tricks ca sa stiu cum sa ii abordez.

Multumesc mult pentru ajutor si sfaturi

M.
PS. Oare nu ar trebui sa-mi continui discutiile cu voi pe un alt topic ? Nu as vrea sa abuzez de acesta...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2007, 11:25 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

felicitari Melania! Cand o veni momentul si pt mine sa strig asta!!??

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2007, 11:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Ma adaug si eu pe lista celor care au primit viza de curand. :)

Bafta la toata lumea

Mihai

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2007, 11:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Bafta la toata lumea

Mihai
Felicitari Mihai, si un sfat: sa bei cu masura, de exemplu berea cu halba de 0.5l :lol: :lol: :lol:
Incotro te indrepti si pe cind ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2007, 14:15 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc, un sfat foarte bun pentru zilele urmatoare :wink:

In Sydney vreau sa merg, probabil pe la mijlocul lui Iulie, asta si in functie de cum o sa gasesc bilete de avion.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2007, 16:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari, eu tot in Syney merg, in 23 iulie voi avea deja 2 luni de cind voi fi acolo. Ne vedem in Sydney la o bere :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2007, 17:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari !!!!!
Te sfatuiesc sa iti trimit pasaportul la vizat prin consulatul Australiei in Bucuresti. Nu costa nimic ( probabil un buchet de flori d-nei Buzila ) si il ai in 2 saptamani inapoi.
M.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2007, 18:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Bafta la toata lumea

Mihai
Felicitari si bafta in continuare!

Ne povestesti si noua daca ai fost verificat si cum a fost cu verificarile si in cat timp ai primit viza de la trimiterea dosarului?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2007, 14:45 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc de urari!

Eu sunt in Cluj-Napoca asa ca pentru mine e mai convenabil sa fac o vizita la ambasada din Budapesta pentru a primi viza in pasaport. Am vorbit azi cu ei la telefon si am facut o programare pe marti. Pentru cei din Bucuresti solutia cu consulatul e clar cea mai buna.

Initial am vrut sa trimit pasaportul la Belgrad cu DHL si sa-l primesc inapoi pe aceeasi cale. Cand am ajuns la biroul DHL am aflat ca pretul pentru drumul de intoarcere este de trei ori mai mare decat cel de trimitere (in jur de 600 RON total) asa ca am renuntat la idee.

Dosarul meu a ajuns la DIMIA in Iulie 2006 si in total a durat 9 luni pana am primit viza. CO am primit la sfarsitul lui Februarie 2007 odata cererea de analize si cazier. Analizele medicale le-am facut la Bucuresti la clinica din Satul Francez, de unde au fost trimise direct in Australia, iar cazierul l-am scanat si l-am trimis prin email. De verificat la firma nu m-au verificat, cel putin din cate stiu eu :). Am primit direct email-ul cu visa grant.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Apr 2007, 23:11 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am primit si eu viza de curand. Dar nu stiu sa fi fost verificata. In ce consta verificarea asta?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mai 2007, 16:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

felicitari maria! iata inca cineva fericit. scuze ca nu am observat mai devreme mesajul tau, daca ai detali nu te sfii :P

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mai 2007, 16:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari Maria!
Citat:
Dar nu stiu sa fi fost verificata. In ce consta verificarea asta?
Este vorba de verificarea referintelor trimise in legatura cu job-ul tau, adica se dau telefoane sau se fac vizite la prezentul si fostele locuri de munca de unde ai luat referinte.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2007, 20:16 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Adica vin Australienii in Constanta sa faca verificari? Sau dau telefoane? :shock: Nop, nu mi-a zis nici un fost director pana acum ca m-a cautat cineva! Poate fac asta aleatoriu, nu pentru toti aplicantii.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2332 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 3 4 5 6 7 … 156 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2