Board index
Acum este 13 Dec 2017, 09:23

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1216 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 82  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am ajuns in Australia!!!
MesajScris: 22 Ian 2008, 10:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

un subiect pentru cei care vor sa scrie impresii despre prime zile in Australia...si pentru cei care vor sa ii intrebe multe detalii despre aceste prime impresii.
rog nu scrieti aici daca aveti nevoie de sfat si de ajutor cind de abia ati ajuns....este subiect facut special pentru asta.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008, 10:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la Baiazid

Am ajuns si noi Sambata seara:

1. stam momentan la un guest house in Parramatte. Nasol. Dar e temporar pana ne gasim apartament. Zona este impecabila. Superba: pasari, paianjeni.. tot ce vrei. Dar e frumos.

2. Am aplicat pentru Tax File Number

3. Am aplicat la Medicare

4. Am deschis 2 conturi la banca C. Wealth: unul pt savings si unul pentru daily use

5. Am fost si la CentreLink si m-au programat maine la un Job seeker interview.

6. Luat cartela prepay la mobil

Impresii:

drum lung si obositor. Am mers Buc - Roma (dormit la roma si vizitat coloseum, arene .. chestii). A doua zi: Roma - Kuala Lumpur cu Malaysia Airlines. 2 ore pauza si apoi Kuala Lumpur - Sydney tot cu Malay.

Circulatia asta pe stanga ma incurca la traversat. Aici in Parramatta e un Mall mare cu vreo 5 nivele. Se mananca bine. Adica cu 8$ te saturi. Sunt si mai scumpe dar nu le-am incercat. Azi am luat cu 12$ family pack: un pui intreg rotisat, caserola cu cartofi la tava si caserola cu salata de varza si un dressing. Am mancat cu Cristina cat am putut si a ramas aproape jumate (l-am luat acasa)

Tigarile scumpe, cred ca ma las de ele.

Scuze ca am scris aici dar m-am grabit ca sunt la un cafe internet si e 3$ 30 minute. Nu mai zic ca merge PROST netu.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008, 19:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Helloooo mateeeeessss!!!!! :D Ne bucuram mult ca ati ajuns cu bine! Speram sa puneti totul la punct cat mai curand si sa va gasiti un apartament frumos. Multa bafta din partea noastra si jos palaria pentru gestul vostru de a scrie pe forum asa curand! Sunteti tari! Mai asteptam vesti de la voi cand puteti! Toate cele bune de aici!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008, 23:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravo Baiazid, distractia de-abia acum incepe mate, tupeu cat cuprinde si dati-i inainte :)

L.E. andy, buna idee ai avut cu subiect nou, uneori prima impresie conteaza si e bine ca parerile despre primul contact cu Australia sa fie concentrate intr-un subiect dedicat, disponibil tuturor "aspirantilor"
Urmeaza sa scriem si noi aici peste vreo 40 zile :)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Ian 2008, 09:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravo Baiazid pentru post! Iti dorim si noi viata frumoasa acolo si un inceput cat mai promitator !!

Impresia generala vad ca e pozitiva,deci e de bine :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Ian 2008, 11:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hello all,

am fost azi la Job seekerul indicat de centerlink:

Practic te pune sa completezi un form cu datele tale si job history iar ei il baga in calculator. Este un soft care face matching la cuvinte cheie cu anunturi postate de firme si iti trimite SMS sau MAIL daca gaseste ceva.

Daca a gasit, este de datoria ta sa aplici.

Am fost la un rental si am gasit ceva fain DAR:

1. vor sa am JOB (NU AM)
2. vor recomandare (noroc ca am de unde sa iau)

sau sa le dau in avans pe 12 Luni. Eu imi permit doar avans pe 6 luni. Chiar nu dispun de acesti bani!

Mai caut. Asa ca o sa stau la guest house. Am o gramada de poze dar vad eu unde le postez sa le vedeti si voi.

PS: camerele foto sunt mai scumpe aici!

Eu am plecat cu calculatorul de acasa (l-am demontat si l-am luat fara carcasa si monitor ca sa incapa in geamantan)

Azi am luat o carcasa si un monitor. Cu monitorul am avut o surpriza INCREDIBILA: Am vazut un HP de 19" fenomenal. Lacrima se vedea. A venit repede un angajat si dupa celebrul Hello mate, i-am explicat ca nu am 477$ sa dau pe acel monitor si l-am intrebat daca are ceva mai ieftin. El a scos un calculator si a zis ca mi-l da la 377$!!! Imi face reducere. Deci asta in JB-HiFi din Mall. Am avut reducere 100$

Sper sa nu imi fure cineva calculatorul din Guest House. Nu e tocmai safe locul.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Ian 2008, 11:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

in general vei fi cerut sa platesti multe luni avans daca nu ai job sau history aici....
daca spui ca ai de unde sa poti lua recomandare,inseamna ca cunosti oameni aici in Sydney....daca ei cunosc cineva care lucreaza la un real estate,vei putea lua flat fara a ti se cere job sau history....iti spun asta sigur pentru ca am mers cu citiva oameni si au luat flat direct in prime zile aici....
cit despre cumparat,acum este perioada cea mai buna daca mai ai de cumparat lucrui mai scumpe,este inca half yearly clearance,cel mai mare sale din an,si poti primi super offers si discounts.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Ian 2008, 12:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Buna baiazid ...ma bucur ca ai ajuns cu bine ...multumim pentru informatii si bafta la inchiriat :)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Ian 2008, 20:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare Baiazid,
Multa bafta si numai de bine sa auzim,sa ai noroc si sa iti mearga toate asa cum vrei,multumiri de vesti ca ne prind bine.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Ian 2008, 21:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Localitate: Bucuresti ---> Melbourne ---> Byron Bay ---> Brisbane ---> Noosa Heads
felicitari pentru reusita si bafta in continuare
da ia' spune, cum e apa? ca eu unul abia astept sa fac o baie cum ajung 8)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Bravo Baiazid!!!
MesajScris: 24 Ian 2008, 10:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari Baiazid si sa va fie bine, de fapt, nu bine si extraordinar de bine. Multumim pentru info, suntem siguri ca ne vom folosi de ele odata ajunsi si noi acolo. Bafta multa in continuare!!!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Ian 2008, 13:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tnx pentru incurajari:

Aici scriu pana imi pun blogul pe picioare (adica serverul: probabil 2-3 luni)

Azi: am reusit sa am net acasa!!! Am luat o dracie de modem wireless cu 129$ si platesc 40$ pe luna (3GB download la 256kbps). Astia stau prost cu netul si mobilul.

Ceva imi spune ca te taxeaza si cand dai bip sau cand suni si nu raspunde.

Am aflat la Centrelink ca trebuie sa facem o vizita la DIAC (DIMA) pentru a aplica pentru rezidenta permanenta. Asta se considera din momentul aplicatiei si nu din momentul in care ai ajuns in tara.

Daca ieri va ziceam ca am pe cineva care poate sa scoata o hartie pentru mine (la inchirieri), azi am reusit ceva si mai spectaculos:

Aseara m-am dus la un NetCafe sa va scriu. Patronul se chinuia sa instaleze winXp pe un computer. Am intrat in vorba cu el si i-am spus de sistemul de Backup Norton Ghost. Nu auzise prea multe si m-am oferit sa i-l aduc. Mi-a dat un blank DVD si a doua zi dimineata i-am inmanat DVD cu mai multe treburi pe el. Am stat de vorba cam 20 min pe teme de securitate in retele si i-am zis ca imi e greu cu inchiriatul. S-A OFERIT SA IMI DEA HARTIE CA LUCREZ LA EL! Tare!

Azi sunt liber de contract, am scapat si de filmarea la emisiunea "O alta viata" care va fi difuzata pe Prima TV prin aprilie-martie (episodul pilot este cu mine in Australia).

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Ian 2008, 13:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Wow, bravo mate! Spectaculoasa oferta "patronului".
Bravo , Bravo, Bravo si bafta la inchiriat!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Ian 2008, 13:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Chiar ca alta viata. Succes mai departe Baiazid!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Ian 2008, 15:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Well done, mate!! 8) deja ai inceput interactionarea cu un alt mediu de viata..... Multa bafta in continuare :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1216 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 82  Următorul

Ora este UTC + 2