Board index
Acum este 19 Oct 2017, 18:33

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1215 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am ajuns in Australia!!!
MesajScris: 02 Oct 2016, 16:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ligia scrie:
?? De ce ai face asta?? Vii din romania la capatul pamantului ca sa iti petreci toate vacantele in...Romania?! Majoritatea se intorc dupa primul an, dupa aceea mai rarut. Altii prefera sa isi aduca familiile aici in vizita. Si cu atatea orase si tari interesante, ar fi chiar pacat sa iti faci toate concediile acolo de unde ai vrut atat de tare sa pleci.

Nu toti pot sa isi aduca familiile in Australia (varsta inaintata, probleme de sanatate, frica de avion, etc). Asa ca daca vor sa isi vada parintii trebuie sa se intoarca in Romania.

Totul e legat de timp, bani si disponibilitatea de a calatori. Din experienta noastra orasele Australiei o poti vedea in city breaks cand ai un week-end prelungit. Chiar si la Uluru poti ajunge cand ai 3-4 zile libere. NZ e la o aruncatura de bat si intr-o saptamana poti bifa ceva obiective si pe acolo. Bali si Fiji sunt cam ce-i Bulgaria si Grecia pentru romani, destinatii ieftine pentru mase. Daca vrei ceva mai deosebit si romantic, Tahiti e ceva mai departe dar merita. Pentru shopping, KL e la 8 ore distanta si poti gasi un deal bun la transport din cand in cand. Pentru fiecare dintre acestea o saptamana e de ajuns. Restul de concediu il poti face in Romania macar la 2 ani odata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2016, 17:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ligia scrie:
cradu scrie:
nickalay417 scrie:
Ce recomandati zbor scurt buc Doha Syd de 21ore total sau ....

O sa vii in Australia si aici totul se va schimba. O mare parte a concediilor ti le vei face in Romania. Nu vei mai avea timp sa vezi si alte orase/tari interesante.

?? De ce ai face asta?? Vii din romania la capatul pamantului ca sa iti petreci toate vacantele in...Romania?! Majoritatea se intorc dupa primul an, dupa aceea mai rarut. Altii prefera sa isi aduca familiile aici in vizita. Si cu atatea orase si tari interesante, ar fi chiar pacat sa iti faci toate concediile acolo de unde ai vrut atat de tare sa pleci.

Cu escala, daca nu poti sta vreo 2 zile sa te odihnesti calumea nu sa te epuizezi mai tare decat erai, intr-adevar, varianta scurta e cea mai ok.

Buna Ligia,

E chestie de gust. Eu asa as face.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2016, 19:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ok...am inteles opiniile, si Eu inclin la un zbor scurt qatar airways cu o escala la Doha. O sa fie ciudat totisi plec la 8 seara din Doha si ajung in 14 ore la 7 tot seara. Cred ca voi fi cam ametit.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Am ajuns in Australia!!!
MesajScris: 16 Ian 2017, 03:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Deci... am ajuns de 6 zile sunt inca buimac. Mi-am facut aproape toate actele. Am aplicat si la ceva joburi dar toti imi spun ca e prea complicat sa angajezi unu fara experienta de Australia. Apropo ce-s cu preturile astea ? 2 aud o sala ta? 7 un kg de struguri? Am dat 5 pe 200 g de branZa.... o k nu de asta scriu un job de inginer desenator devizier taietor de hartie, in constructii stie cineva... ps nu am experienta Australiana ....Sydney area

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2017, 04:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bafta

nickalay417 scrie:
Deci... am ajuns de 6 zile sunt inca buimac. Mi-am facut aproape toate actele. Am aplicat si la ceva joburi dar toti imi spun ca e prea complicat sa angajezi unu fara experienta de Australia. Apropo ce-s cu preturile astea ? 2 aud o sala ta? 7 un kg de struguri? Am dat 5 pe 200 g de branZa.... o k nu de asta scriu un job de inginer desenator devizier taietor de hartie, in constructii stie cineva... ps nu am experienta Australiana ....Sydney area

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2017, 05:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nickalay417 scrie:

Primul meu sfat e sa te obisnuiesti cu preturile, altfel innebunesti :)
Al doilea sfat, aplica direct la firme, nu prin agentii. Nici un agent nu te va baga pe tine in fata, din lipsa experientei locale, evident.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2017, 07:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nickalay417 scrie:
Mi-am facut aproape toate actele.

Asta e bine. De acum mult succes la aplicat pentru joburi:)

15.11.2012 ITA - Subclass 189
06.12.2012 - Visa lodged
14.12.2012 - Meds at Village
23.01.2012 - Meds referred
30.01.2012 - CO Team 6
26.04.2013 - Visa Grant!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2017, 14:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare si multam de sfaturi, am 3 saptamani azi de cand am aterizat. Cu preturile m-am obisnuit nu Mai iau card cu mine :), cu job hunting mai greu... vineri si azi au fost primele semne de viata. Evident am luat cateva suturi in dos ... da-s Mai bune decat tacerea aia din primele 13 zile lucratoare. Deci exista joburi pe continentul asta, unul va fi al meu pana la urma... incepusem sa cred ca pescuiesc in vana.
Numa bine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2017, 19:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nickalay417 scrie:
Salutare si multam de sfaturi, am 3 saptamani azi de cand am aterizat. Cu preturile m-am obisnuit nu Mai iau card cu mine :), cu job hunting mai greu... vineri si azi au fost primele semne de viata. Evident am luat cateva suturi in dos ... da-s Mai bune decat tacerea aia din primele 13 zile lucratoare. Deci exista joburi pe continentul asta, unul va fi al meu pana la urma... incepusem sa cred ca pescuiesc in vana.
Numa bine

Exista vreo cateva sfaturi pe care cred ca orice nou venit in Australia ar trebui sa le urmeze cand incepe s aplice la joburi in Australia:
- Networking - e cel mai important lucru si cel mai eficient mod de a otine job
- CV puternic stil australian, poate nu e o idee rea sa platesti pe cineva sa iti refaca CV-ul sunt firme specializate si costa cam $100-150 AUD, nu e o investitie rea zic eu.
- Strength in numbers - aplici la absolut toate joburile la care te califici. Eu am aplicat la 350 joburi in 3 luni cand am ajuns in Australia, deci daca ai mai putin de 50 de apicatii in cele 2 sapatamni esti in urma.
-Sa fii flexibil - daca esti dispus sa te relochezi pt job, sa iei job FIFO sau in regional Australia. acolo e mai usor pt ca multa lume refuza.
- Seek.com.au, indeed.com.au si Linkedin, nu cred ca are rost sa incerci alte site-uri, indeed.com.au e motor de cautare si gaseste tot ce se posteaza si la firme pe siteuri.
-Daca ai sti si ceva softuri de proiectare, in special 3D nu ar fi rau.

In rest ce sa zic, bafta multa in gasirea primului job.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2017, 03:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cam asta e teoria care am aplicato, in afara CV care l-am facut dupa unul Australian si succes am avut doua interviuri unul fortat (am sunat eu si daca tot am sunat m-a luat la intrebari) sunt flexibil am cover letter bun si cv incep sa cred cas pe drumul cel bun.
M-am inregistrat si pe niste situri locale si pe la primarii nu strica doar ca e un procedeu foarte greoi, aplicatul la primarii. Acu m-a sunat si un agent care zice ca mi-ar gasii de lucru si daca as fi de acord sa-l las sa ma reprezinte..
Incerc si networkingul mi-am facut un amic inginer la o firma de proeictare foarte saritor de altfel, si am dat buzna peste un arhitect roman pe LinkedIn care a avut niste observatii pertinente.
Am cunostinte de modelare 3D in cateva softuri am experienta destula din pacate nu in Australia, asa ca m-am apucat de citit AS si de jucat cu Space Gass. Le-am scris in cover letter si lumea a inceput sa raspunda la emailuri...
Am aprope o luna de cand am aterizat :) inca nu am job.

Trimis de pe al meu SM-T555 folosind Tapatalk

Ultima oară modificat de nickalay417 pe 05 Feb 2017, 03:16, modificat de 3 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2017, 12:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Esti pe drumul cel bun!
La primarii si gurvern e cam greu sa intri daca nu esti cetatean australian din cate stiu eu, dar nu strica sa incerci.
Din pacate procesul de recrutare e super slow in Australia, de la postarea unui job pe net pana la semnarea unui contract pot sa treaca 1-2 luni asa merge treaba. Trebuie sa fie disperati ca sa dea jobul repede, le place sa adune sute de CV-uri si sa le trieze apoi, proces idiot parerea mea.
Incearca sa aplici si la joburi pe contract termen scurt cateva saptamani la 1-2 luni, obtii un pic de experienta australiana si referinte. Multa lume nu aplica la acest fel de joburi.
Idee buna sa te imprietenesti cu ingineri romani (asta am facut si eu cand am ajuns) si nu numai romani, mai afli cum sta treaba in diferite industrii. Poti merge si la ceva Events organizate de Engineers Australia. Nu trebuie sa fii membru ca sa mergi la events, platesti non-member fee.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2017, 04:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am aterizat exact de -o luna, azi am avut primul interviu :)), vineri mai am unu. Inca nu am job dar il simt prin preajma.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2017, 05:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bafta!
nickalay417 scrie:
Am aterizat exact de -o luna, azi am avut primul interviu :)), vineri mai am unu. Inca nu am job dar il simt prin preajma.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Am ajuns in Australia!!!
MesajScris: 24 Feb 2017, 14:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca imi spunea cineva cat e de complicat sa te angajezi in Australia, nu mai plecam, am aplicat la 100-150 joburi de cand am ajuns, in ultimate saptamana am fost 3 zile removalist . De Luni sunt Site Engineer.... am 1 Luna si 15zile de cand am aterizat si AM Job :)))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2017, 14:57 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu am inteles aluzia... Ai sau nu ai job? Esti sau nu esti multumit?
nickalay417 scrie:
Daca imi spunea cineva cat e de complicat sa te angajezi in Australia, nu mai plecam, am aplicat la 100-150 joburi de cand am ajuns, in ultimate saptamana am fost 3 zile removalist . De Luni sunt Site Engineer.... am 1 Luna si 15zile de cand am aterizat si AM Job :)))

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7 ... and we try again!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1215 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81  Următorul

Ora este UTC + 2