Board index
Acum este 19 Oct 2017, 18:35

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 864 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mamici de pitici....ce fac?
MesajScris: 06 Sep 2005, 12:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Buna,

Initial i-am dat sabinei un pm cu o intrebare, si m-am gandit, ca fiind atat de amabila sa imi raspunda, mai bine o facem aici, ca sa ajute si alte mamici nou emigrante..
Ne apropiem de venire..MOR DE FRICA!!!..desi nu ma pun in pielea voastra care ati venit la nimeni si nimic...cinste voua..
deci, eu am doi pitici implinesc in aprilie viitor 4 si respectiv 5 ani.
Ce fac? eu am citit despre kinder child care si alte alea..Cu australiencele mele, amice nu pot vorbi ca ele nu inteleg la ce ma refer daca intreb una sau alta din sistemulnostru.
Maya si Luca, sunt la o scoala britanica in metodologie step by step, sabina, macar aici m-ai facut fericita.
Acum, Maya este super dotata, dar nu are strop de rabdare. La 2 ani si 3 luni a intrat in grupa mijlocie. Ce fac eu cu ea la nici 4 ani in australia..eu mi-as dori sa mearga amndoi in aceeasi clasa..chiar daca e un an diferenta.
Se poate?
dupa UN an de grupa mijlocie, Luca a intrat in grupa mare, iar maya face din nou grupa mijlocie, ca nu are rabdare...
Cand ajung in Australia, Luca va intra direct la scoala? sau il iau la un preschool? Pot sa mi-o bage si pe maya la o clasa avansata sau se iau dupa varsta?
Ce fac ei in primul an de scoala acolo comparativ cu noi aici? Aici la sf clasei I se invata inmultirea..
Mi e frica sa nu fie un salt prea brusc sisa aiba o cadere...ai mei vorbesc fluent engleza, dar nu stiu cum sa fac..
Inca ceva, la gradinita aici, directoarea a spus ca in functie de unde ii inscriu in Aus, ea va incerca sa ii pregateasca...
si nu stiu unde ajunge Maya..grupa mare, preschool...Luca intra la scoala..
ce stiti despre early learning centre?
Va rog mult sfatuiti-ma ca eu am citit ce ati mai scris dar eu nu voi incepe sa lucrez cum ajung, vreau sa stau cu ei acasa sa ii pregatesc, caci la noi sotul are deja job fiind australian, si ne putem permite(la limita) sa stau sa imi ajut copiii.
Vrau insa sa invete in aceasi clasa, dar nu sa il trag pe el ci sa o urc pe Maya..
Mi e o frica de mor sa vin acolo..deja am cam inceput sa strang...o sa am la vreao 200 kg, nu prea mult...daca doriti sa va aduc ceva anume...tipati tareeeee
avem leustean si telina acolo?

am si eu niste probleme

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2005, 14:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu pot sa spun doar despre Melbourne - si stiu ca asta te si intereseaza. In linii mari e la fel cam peste tot in Australia, dar tot apar diferente de la stat la stat.
Baiatul, la 5 ani intra la scoala. Ai putea sa-i dai in acelasi timp la scoala daca pe pusti il dai la 5 ani si, iar pe fata la 5 ani fara... Nu mai stiu exact limitele - pana in ce luna trebuie sa implineasca 5 ani ca sa intre la scoala, dar o sa incerc sa aflu. Nu garantez ca vor accepta sa o primeasca pe fata cu un an inainte la scoala, nu atat pe motiv de dezvoltare intelectuala, cat afectiva. Aici se merge intr-un ritm fantastic de lejer, si nu se compara cu galopul romanesc - apropos, baiatul meu cel mare a invatat toata inmultirea, in Ro, in ultimele 2 saptamani din trimestrul 1, clasa a 2-a - acum au ajuns s-o invete in clasa I? :shock: A fost un stres vacanta aia de iarna, caci mereu trebuia sa repetam cu el inmultirea sa n-o uite pana incepea trimestrul 2.
Ce stiu din experienta personala aici, sunt clasele a 3-a si a 5-a, plus childcare. Mai am putin si aflu cum e la prep. Inscrierea la scoala se face cam prin trimestrul 2 - se poate si dupa, dar daca vrei la o scoala anume, asa e mai bine - ma refer doar la cei care intra la prep. Apoi, in trimestrul 4 incepe perioada de acomodare atat pentru copii, cat si pentru parinti. Adica in fiecare vineri timp de 2 luni copilul merge la scoala la diverse clase de prep, in vizita, de la 2 la 3.30, sa vada cum e la scoala, cum sunt activitatile etc. Anul asta incepe pe 7 octombrie si se termina pe 6 decembrie. Nu e obligatoriu sa mearga in fiecare vineri, dar e bine sa mearga prima si ultima. Prima e de orientare generala in program, iar ultima nu mai e dupa-amiaza, ci dimineata, si e ziua in care se afla exact in ce clasa, cu ce invatator si colegi va fi. Din ce am remarcat la prieteni, la prep copiii invata sa scrie si sa citeasca, invata cifrele si operatiile simple. De fapt incep usor de la gradinita - si la childcare au 3 ore dimineata program de kinder, cu profesor specializat pentru nivelul lor, cand invata literele, invata sa-si recunoasca si apoi sa-si scrie numele, invata cifrele, ceva adunari, invata despre animale, natura, igiena, si alte lucruri utile. Diferenta majora fata de Romania e stilul - si de-aceea am zis ca seamana cu step-by-step. Copiii sunt incurajati sa-si spuna parerea, sa impartaseasca din experientele lor colegilor, duc jucariile lor preferate si discuta despre ele, duc carti preferate pe care le citesc in clasa, duc casete video cu filme mai instructive si apoi discuta despre film, deseneaza, creeaza diverse lucruri interesante din cutii, cofraje, baloane, farfurii de carton... Stilul este mult mai practic. De fapt as zice ca invata aceleasi lucruri intr-un ritm mai lejer si intr-un mod mult mai practic. Si aici lucreaza pe "centre" ca la step-by-step, stau pe jos si discuta cu profesorii pe diverse teme. Sunt incurajati inca de la prep sa imprumute carti de la scoala sa le citeasca cu parintii, iar parintii trimit biletel cu ce probleme a intampinat copilul la citit. Doar ca nu au atat de multe ore numai de mate, de exemplu, intr-o saptamana. Au si program de inot (o ora pe zi timp de 2 saptamani), au si tabere - dar cred ca astea incep prin clasa a 3-a. Ciudatenia e ca se merge in tabara in timpul trimestrului 3-5 zile, cu scoala. Scopul e sa-i invete independenti, descurcareti, sa invete sa socializeze. Cei din clasele mai mici au sleepover, deci dorm numai o noapte undeva... Inca nu stiu toate detaliile :oops: Pe la prep am auzit ca se practica sa duca ursuletul la scoala, seara merg toti cu cate un parinte si servesc o gustare acolo cu ursuletii, apoi ii culca pe ursuleti, caci ei sunt primii care au parte de sleepover, si dimineata, cand ajung copiii la scoala, ursuletii sunt sculati si isi asteapta stapanii.
Ce sa spun, intr-o oarecare masura inteleg sistemul de aici, mi-l explic si il accept, dar nu sunt total de acord cu ritmul relaxat din primii 10 ani de scoala. Baiatul cel mare a mers foarte usor si repede anul trecut, caci era inca in ritmul alert din Ro. Anul asta s-a mai lenevit, trebuie sa tragem de el sa faca ceva in plus, desi e tare mandru cand el stie la scoala mai mult decat colegii lui. Comparand cartea de mate de clasa a 4-a din Ro cu ce a facut el la scoala pana acum, intr-a 5-a, as zice ca a cam acoperit ce era acolo.

Raspunsul e lung si probabil cam incurcat, caci sunt multe de spus pe tema asta si mereu imi mai amintesc cate ceva... Cat despre leustean si telina, se gasesc aici, iar de adus - risti sa ti le opreasca la vama.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2005, 14:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am zis eu ca-s multe si o sa-mi tot amintesc cate ceva...
Nu uita sa iei vaccinarile copiilor si sa le traduci, caci iti trebuie ca sa-i inscrii la scoala. Oricum va trebui sa le mai faci aici vreo 3-4 vaccinuri - unul care se face in primul an aici, iar in Ro nu stiu sa se faca, plus anti polo si inca nu stiu ce, care in Ro le termina pe la 2 ani, iar aici dupa 4. La baiatul cel mare nu au cerut suplimente, ca era prea mare, dar cel mic le-a terminat prin iunie.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2005, 15:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sabina, mersi mult de informatii..chair o sa ma apuc de tradus vaccinurile..
oricum noi avem cassa in Keilor..sper sa ma pot vedea cu toti romanii de acolo...
Pentru moment o sa sun la noi la gradi sa rog directoarea sa mi-l bage cumva pe luca la preschool deja...sa fac un efort cumva...iar pe maia sa o ia sa o bage la grupa mare...deci eu pe luca sa il trag un an in urma nu vreau..si sa fiu cinstita, cred ca nu enici balamucul de aici...cotidian..eu ma gandeam ca se copleteaza unul pe altul si ii pot controla prietenii fiicei mele prin fratelel ei..fiind in aceasi clasa...ea e exagerat de independenta si mi e frica de ce prieteni si ar putea face..dar , ma repet..acolo n-o fi tigania de aici, or fi copii , in adevaratul sens al cuvantului si eventual pot sa am incredere sa o las afara fara sa stau eu la 1 metru de ea...ca mi-o ia vre un nebun,...
Sa vad ce rezolv ca nici nu stiu cum sa o dau....sa ii las aici luca la mare si maya la mica si ce o fi acolo..om vedea...mi e de luca cu scoala
sa ii mut la o clasa superioara...mi e sa nu li se para greu..dar cred ca mai ushor sa treci un hop in limba ta decat in engleza si in o tara noua

Sabina si mamicilor, care mai stiti ceva...orice informatie e extrem de pretioasa..
ce fac ei in clasa 1 la scoala..stie cineva..sabina, tu stii?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2005, 20:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pashosha,ecum stii, nu pot sa iti spun nimic despre down under da un aspect tot pot sa ti-l povestesc din experienta cu ale mele.

- sigur nu va fi tiganie..nici in germania nu este si copiii de clasa 1-4 sint inca copii (ba chiar mai copilarosi decit in Ro, a mea mare, al 6 ani, e lasata sa se agate de picioarele invatatorului si profesoarelor mai inalte, ca ea face cit un picior de al lor ..... si spune ca asa fac si ceilalti kinderi)... invatatorul le ia in brate pe alea mici cind pling, etc. si eu spun cinstit copiii cred c sint mai protejati down under decit in europa.

- revenind la ale mele.mitzele au fost impreuna la cresa si apoi gradinita de cind cea mica a implinit 6 luni. mereu in aceeasi grupa. si faceau un duo de infern. absolut teribile. cea mica (de virsta luu Luca) de o independent fantastica, cea mare, care are cu 20 de luni in plus, ... si ea cu caracterul ei...

acuma, de 4 saptamini a trebuit sa le separam, petru ca cea mare a inceput scoala. ei bine, s ecunoaste. cea mica nu mai est ebatua la cap si dadacita de sora-sa si atunci se dezvolta mai bine in ritmul ei, fara sa mai simta nevoia de a se opune, iar cea mare s-a maturizat ... a devenit mai serioasa si mai reliable, nu se mai lasa antrenata asa usor la prostii.

la noi baiul e invers.. acum pentru nimic in lume nu am mai vrea sa fie impreuna, dar clasa lor la Auckland va fi mixta, cu mai multe grupe de virsta : si tare mi-e teama sa nu fie copii de la prep cu cei de clasa I ... ca atunci o luam de la capat :roll: :roll: :roll:

eu zic sa nu t estresezi sa ii pui in acceasi clasa si nici sa nu fortezi ritmul cu ei. Luca va intra in prep si va invata acolo ce are de invatat.
eu zic ca nu are sens pentru o luna sau doua sa adaugi un nou stress. o noua schimabre... lasa-i sa profite de lunile astea, apoi vor avea vacana in Oz si apoi scoala va veni ca o bucurie..

uite desi ale mele nu stiu o boaba de engleza, am decis ca nu le bag cursuri de engleza pe git. oricum, in germana se descurcau deja dupa 3 luni...i

deci nu ai de ce sa iti faci griji legate de faptul ca vor vorbi acolo in engleza sau ca poate unii copii din clasa vor sti 2-3 chestii in plus fata de ai tai. ale mele s-au trezit, dupa doua luni de vacanta la bunici in Romania si doua luni cu mine in Germania (atita ne-a luat pina anm gasit o kindergarten cu locuri libere), direct intr-un program de 8-9 ore pe zi, in germana. si nu a fost probleme majore de adaptare.

singura problema a fost ca eu le lasasem sa faca aproape tot ce au vrut, fiindu-mi mila de ele, ca sarmanii pui au fost mutati dintr-o tara in alta, si am platit chestia asta ff scump :(.

nu stiu daca povestea asta te ajuta sa stresezi mai putin ... dar toti cei care au copii expatriati spun ca cei mici se adapteaza mult mai usor decit adultii. vei fi surprinsa.

prepara-le insa multe casete, poze, amintiri de la copii din clasele lor de acum si de la prieteni. le place sa povesteasca despre ei si sa isi aminteasca.

si cind plecati lasati-le prietenilor cite o carte postala/plic deja scri/sa cu adresa voastra, ca sa le trimita a lor tai. vor fi in culmea fericirii.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2005, 23:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

fetelor, mersi mult, dar...sabina zice ca daca luca face 5 ani in aprilie merge direct la scoala..tu zici ca prep school..deci Luca la 5 in aprilie, unde intra cand incepe anul scolar la prep sau la scoala...asta ma ajuta sa ma orientez cu el aici
maya..la 4 ani in aprilie, unde intra in feb..la grupa mare sau la prep?

trebuie sa stiu ca sa incep totusi sa ii pregatesc de aici un pic..caci daca tot e acelas sistem..macar sa profitam un pic...deci unde merg copiii mei???

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2005, 02:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pasosa,
de ce vrei sa dai copiii in aceasi clasa? Stiu ca va fi mai usor pentru tine cu lectiile dar nu cred ca e bine pentru ei. In clasa la fiica-mea este o fetita care are o sora geamana intr-o clasa paralela, directorul scolii a sugerat aranjamentul asta pentru ca atunci cand este o pereche de gemeni lumea tinde sa-i vada ca pe o entitate :lol: , au aceasi casa, aceasi parinti, aceleasi teme, aceiasi prieteni, pana si ei tind sa se vada ca o pereche nu ca 2 persoane separate. La tine nu va fi cazul pentru ca exista diferenta de varsta si ai fata si baiat, dar poate e mai bine sa ii desparti, sa nu se invete dependenti unul de altul acasa si la scoala. Apoi cred ca cel mare nu va fi asa fericit mai tarziu sa fie la acelasi nivel cu fratele mai mic :wink: .

Scoala la care merge fiica-mea este pe programa si programul din Victoria, am intrebat si eu de ce vacantele lor nu corespund cu vacantele celor din Queensland dar nici cu cele din NSW (majoritatea scolilor particulare aici langa granita merg pe programul NSW), mi s-a spus ca se merge cu Victoria. Asta inseamna ca in Victoria copiii trebuie sa implineasca 5 ani inainte de august in timpul anului de pre-school. Bebelusa mea va avea aproape 4 ani si 8 luni cand va incepe pre-school, 5 ani si 8 luni cand incepe clasa 1 si tot asa :P . In cazul tau baiatul care face 5 ani in aprilie ar trebui sa inceapa pre-school in ian-feb 2006, iar fetita care e de varsta cu bebelusa mea Imagine va incepe pre-school in 2007.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2005, 03:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ce vroiam sa mai spun, nu trebuie sa-ti faci griji si sa-i pregatesti pentru scoala de aici, stai linistita. Noi cand am venit fiica-mea avea 7 ani si stia 10 cuvinte pe engleza :oops: , din cauza ca este nascuta la inceputul lui octombrie nu a primit-o la scoala in Romania la 6 ani fara 2 saptamani desi stia sa citeasca, sa adune si sa scada, anul urmator am plecat din tara si am ajuns cu ea aici fara sa fi facut scoala deloc :wink: . Am stat in NSW initial si a mers in clasa 1, dar ultimul term, adica ultimele saptamani din clasa 1. Apoi in vacanta ne-am mutat in Queensland unde o directoare :twisted: aiurita a bagat-o in clasa a 3-a, fara sa stie engleza si fara sa fi fost la scoala pana atunci (doar ultimul term in Sydney). Cerintele la scoala de stat sub foarte mici :roll: , asa ca la sfarsitul clasei a 3-a, dupa 1 an de scoala, fiica-mea face peste medie la toate subiectele la year 3 national test :lol: , si mult peste medie la compunere (in engleza :lol: ). Asa cum a patit si Sabina, primul an a mers foarte bine la scoala dar anul urmator, clasa 4-a s-a lenevit si si-a pierdut interesul pentru ca ritmul este mult prea lent. Acum am dat-o la particular unde ii merge foarte bine, din cauza directoarei care a bagat-o in clasa a 3-a cand am ajuns aici, acum repeta clasa a 4-a pentru ca altfel ar fi terminat liceul o luna dupa ce implinea 17 ani si pe tot parcursul clasei a 12-a ar fi avut 16 ani iar colegii ei 17-18. Directorul ne-a lasat sa alegem, ne-a zis ca are rezultate foarte bune si poate merge fara probleme in clasa a 5-a dar am ales sa o lasam cu colegi de varsta ei pentru ca nu are sens sa o grabesc sa termine liceul si sa mearga la facultate minora printre adulti. La particular ai avantajul ca se preda pe nivele si chiar daca e in clasa a 4-a face cu un grup de copii avansati, in felul asta cu cat stie mai mult i se cere mai mult, nu asa stresant ca in Romania dar nici nu ii lasa sa se plictiseasca.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2005, 04:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ca sa fiu mai clara, Luca va intra la scoala, in clasa de prep, un fel de grupa pregatitoare din Ro, iar Maya va merge la kinder la grupa de 4 ani. Si aici gasesti scoali cu clasele cuplate, adica clasa de prep e numai prep, dar apoi sunt la un loc clasa 1cu a 2-a, a 3-a cu a 4-a si a 5-a cu a 6-a. Se pare ca nu e asa chiar la toate scolile. Baiatul cel mare e intr-a 5-a acum, dar are colegi de clasa a 6-a si cand au de lucrat ceva serios, totul e pentru ambele nivele, iar baiatul meu lucreaza si parte din ce e pentru clasa a 6-a si e foarte mandru de asta. Problema e ca nu a fost invatat sa lucreze suplimentar acasa - cum in Ro a fost la step-by-step, nu prea a avut teme pentru acasa nici in primii 2 ani de scoala. Acum isi face repede tema care i se da lunea sa o faca pana vineri - de regula o termina pana marti, rar cand are nevoie de mai mult timp, si asta doar daca are de inventat rime. Alta chestie care ii umple timpul este proiectul trimestrial pe care eu il consider util. Dar daca ii spun eu sa mai faca un exercitiu in plus... atunci e mai greu, ba chiar mi-a raspuns o data ca "acum suntem in Australia", dar dupa ce ii amintesc de ce e bine sa lucreze in plus, face. Problema mea e ca pustiul de 10 ani vrea sa aiba aceleasi drepturi ca cel de 4 :?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2005, 10:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

fetelor se pare ca voi sta mult mai relaxata acolo decat aici...
deci avad in vedere ca intra ..luca la prep si maia la gradi, atunci o sa ii las aici, asha cum sunt ei..adica maya sa repete grupa mijlocie, sa invete sa aiba si ea rabdare, iar luca la grupa mare...
va tot bazai cu intrebarile..preschool se face in cadrul gradinitelor, sau al scolilor....sunt gadinite si preschool particulare?..care este diferenta de cost si program...
Nu va suparati ca va bombardez dar e cel mai improtant lucru pentru mine...desi sotul imi tot zice..lighten up...
eu nu pot pana nu stiu tot....si am vazut ca se vorbea pe forum undeva de inscrieri cu un an inainte sau asha ceva...
cum e cu inscrierea...noi am vrea sa venim pe 1 decembrei..
one more q...AVEM LEUSTEAN SI TELINA ACOLO..ma repet

pupici multi si mersi

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Sep 2005, 02:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pasosa scrie:
va tot bazai cu intrebarile..preschool se face in cadrul gradinitelor, sau al scolilor....sunt gadinite si preschool particulare?..care este diferenta de cost si program...

Toate gradinitele sunt particulare, pre-school este si la scoala si la gradinita :roll: in Queensland. Incepand cu 2007 pre-school trece la scoala, asta inseamna ca toti copiii care au de la 4,5 ani in sus la inceputul lui 2007 vor merge la scoala. Asta este o masura sa decongestioneze gradinitele unde este mai greu de gasit un loc. Diferenta intre pre-school la scoala si gradinita este ca la scoala de stat nu platesti nimic, la gradinita insa ii hraneste si ii tine pana dupa-masa tarziu cand vin parintii de la lucru, dar acolo platesti in functie de venitul familiei. Bebelusa mea prinde trecerea la scoala in 2007, eu am inscris-o deja la scoala unde merge cea mare, mie imi convine asa pentru ca ma costa mai putin scoala particulara decat m-ar costa gradinita.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Sep 2005, 12:12 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Daca tot s-a deschis topicul acesta despre pitici, ma intereseaza si pe mine.
Te costa mai putin scoala pentru ca acolo nu petrece toata ziua, asa cum se intampla la gradinita? Dar ce faci daca ai servici si copilul termina scoala cu cateva ore inainte de a veni tu de la servici? Exista vreun organism abilitat sa se ocupe de el in rastimpul acesta? In Sydney este greu de gasit un loc la gradinita? Cu cat timp inainte ar trebui sa il inscriu pe fiu-meu (1 an) ca sa poata merge la gradinita? Iar in privinta pretului, am auzit de ceva la vreo 1700$ pe luna. Asta nu inseamna cam un salariu mediu? Sau te mai ajuta si statul? Pe langa acel family tax benefit de 500$ pentru familiile cu un copil, statul mai da ceva pentru taxa la gradinita, sau ai vreo reducere la aceasta? Alta intrebare ar fi daca se ocupa cum se cuvine de copii. In Romania imi este frica sa il duc la cresa pentru ca mi se spune ca se imbolnavesc de tot felul de boli, precum hepatita ori varsat de vant, ori racesc si fac otita. In Australia exista astfel de probleme?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Sep 2005, 12:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Glavan scrie:
Daca tot s-a deschis topicul acesta despre pitici, ma intereseaza si pe mine.
Te costa mai putin scoala pentru ca acolo nu petrece toata ziua, asa cum se intampla la gradinita? Dar ce faci daca ai servici si copilul termina scoala cu cateva ore inainte de a veni tu de la servici? Exista vreun organism abilitat sa se ocupe de el in rastimpul acesta? In Sydney este greu de gasit un loc la gradinita? Cu cat timp inainte ar trebui sa il inscriu pe fiu-meu (1 an) ca sa poata merge la gradinita? Iar in privinta pretului, am auzit de ceva la vreo 1700$ pe luna. Asta nu inseamna cam un salariu mediu? Sau te mai ajuta si statul? Pe langa acel family tax benefit de 500$ pentru familiile cu un copil, statul mai da ceva pentru taxa la gradinita, sau ai vreo reducere la aceasta? Alta intrebare ar fi daca se ocupa cum se cuvine de copii. In Romania imi este frica sa il duc la cresa pentru ca mi se spune ca se imbolnavesc de tot felul de boli, precum hepatita ori varsat de vant, ori racesc si fac otita. In Australia exista astfel de probleme?

Si eu am cam aceleasi intrebari, desi fie-mea e mai mare (6,5 ani). Diferenta e ca vreau sa stiu ce ajutor primesti de la stat in cazul in care ai rezidenta temporara (viza tip SIR).

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Sep 2005, 13:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Glavan scrie:
Te costa mai putin scoala pentru ca acolo nu petrece toata ziua, asa cum se intampla la gradinita? Dar ce faci daca ai servici si copilul termina scoala cu cateva ore inainte de a veni tu de la servici? Exista vreun organism abilitat sa se ocupe de el in rastimpul acesta?

Scoala publica e subventionata de stat, de-aia e gratis. Majoritatea scolilor publice si unele particulare - nu toate - au si optiunea de before si after school, cand platesti ceva cam la $5 pe o ora-doua dimineata si $8 pe 2,5 - 3 ore dupa-amiaza ca sa duci copilul mai devreme si sa-l iei mai tarziu (cel tarziu la 6pm), functie de programul de la servici. Mai exista varianta de a angaja pe cineva sa-l duca/ia, si tu sa platesti. In plus, la gradinita li se asigura mancarea copiilor (mic dejun, gustare dimineata si dupa-amiaza, masa de pranz), uneori si scutece, sapcute pentru vara, sunscreen, tort la aniversare etc., in timp ce la scoala cumperi uniforma care include si palaria, mancarea i-o daiu de acasa sau platesti sa i se aduca de undeva la pranz, daca vrei sunscreen ii dai de-acasa...

Glavan scrie:
In Sydney este greu de gasit un loc la gradinita? Cu cat timp inainte ar trebui sa il inscriu pe fiu-meu (1 an) ca sa poata merge la gradinita? Iar in privinta pretului, am auzit de ceva la vreo 1700$ pe luna. Asta nu inseamna cam un salariu mediu? Sau te mai ajuta si statul? Pe langa acel family tax benefit de 500$ pentru familiile cu un copil, statul mai da ceva pentru taxa la gradinita, sau ai vreo reducere la aceasta?

Nu stiu cum e in Sydney, in Melb depinde si de zona cat de repede gasesti loc, si de perseverenta cu care cauti. Se pare ca se gasesc mai usor locuri daca inscrii copilul prin noiembrie, de exemplu, ca sa inceapa in ianuarie, dupa vacanta de Craciun si Anul Nou. Oricum gradinitele nu au vacante ca scolile, ci inchid doar de sarbatorile publice, iar scolile au si program de vacanta la care iti inscrii copilul cu cateva saptamani inainte de vacanta (esti anuntat printr-o scrisoare/brosura de la scoala cand incep inscrierile pentru acest program) si se plateste inainte, vreo $25/zi, probabil cu mancarea de-acasa la pachet. Am mai auzit cazuri care au aranjat cu cineva de la gradinita, cand a intrat copilul la scoala, sa ia copilul de la scoala si sa-l tina la childcare pana veneau parintii de la servici si puteau sa-l ia, evident contra cost.
Cei care primesc FTB B pot aplica si pentru un ajutor de la Centrelink pentru plata childcare-ului. Maximul este acum $144/saptamana, cand childcare-ul costa de regula in jur de $250/saptamana la grupa de 4 ani - la cei mai mici e mai scump cu $10-20 functie de varsta. Se gasesc si mai ieftine, depinde de zona si de proprietar - cred ca cele care tin de biserica sunt mai ieftine.

Glavan scrie:
Alta intrebare ar fi daca se ocupa cum se cuvine de copii. In Romania imi este frica sa il duc la cresa pentru ca mi se spune ca se imbolnavesc de tot felul de boli, precum hepatita ori varsat de vant, ori racesc si fac otita. In Australia exista astfel de probleme?

Eu sunt multumita de cum se ocupa de baiatul cel mic, mai ales ca l-am adus cu ceva probleme si efectiv au cautat solutii sa-l ajute sa se integreze. Au metode foarte bune (blande, dar eficiente) de a-i disciplina, esti tinut la curent cu evenimentele mai deosebite - orice zgarietura/cazatura e trecuta intr-un registru si nu te lasa sa pleci pana nu semnezi ca ai luat la cunostinta, au alt formular unde scriu cat a mancat fiecare copil la fiecare masa si scrie si ce a avut de mancat, scriu si care a dormit la pranz, care nu si ce a facut in timpul asta, semnezi cand duci copilul si scrii la ce ora l-ai dus, cine vine sa-l ia si la ce ora, apoi cand il iei iar se scrie ora si se semneaza. Daca nu e cineva cunoscut din familie, trebuie sa informezi si eventual sa duci persoana respectiva inainte sa fie cunoscuta de angajatele de la gradinita. Le-am vazut schimband copiii, verificandu-i periodic la scutece sa fie curati si invatandu-i sa faca la toaleta. Daca se uda cu apa sau se murdaresc ii schimba. Ii iau in brate cand sunt suparati, ii deruteaza cu diverse activitati interesante...
Despre boli, se imbolnavesc si aici, ca n-au cum sa-i izoleze perfect. Racelile sunt la ordinea zilei, alte boli n-am intalnit. Pentru hepatita sunt vaccinati, ca si pentru meningita. Varsat de vant o sa faca mai devreme sau mai tarziu... Ai mei au facut in Ro, intai cel mare, in clasa a 2-a, dupa o saptamana si cel mic care avea 2 ani si ceva. Imi amintesc ca m-am dus la medicul de familie si i-am zis ce banuiesc eu ca e, iar ea, de dupa birou, mi-a zis sa ridic bluza baiatului sa vada cum arata, si tot de la distanta a zis ca probabil am dreptate, mi-a dat ceva sa calmeze mancarimea si scutirea pentru scoala si gata. Distanta intre medic si copil n-a fost nici o clipa sub 2m... :x

broantza scrie:
Si eu am cam aceleasi intrebari, desi fie-mea e mai mare (6,5 ani). Diferenta e ca vreau sa stiu ce ajutor primesti de la stat in cazul in care ai rezidenta temporara (viza tip SIR).?

Din cate stiu la viza SIR nu primesti nimic de la stat, nici macar pentru copil. Dar conditiile pentru Family Tax Benefit le gasiti pe site-ul Centrelink.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Sep 2005, 22:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Super informatii, sabina, trebuie sa recunosc ca si noi avem acelas tratament la gradinita..dimineata cand vine soferul daca nu preda o persoana cunoscuta copiii ma suna directoarea imediat..avem caiet de corespondenta zilnica si mi se comunica ce si cat mananca fiecare...la ora cand ii aduce acasa, daca nu e bona, si ei nu cunosc persoana, nu predau copiii...sunt incantata de gradinita dar si 600 euro pe luna mi se pare un pic cam exagerat...Insa, calculez ca ma duce cam la 12 milioane de copil...la stata, tot acolo ajungi cu spagi, medicamente, mancare si alte alea...transport..aici au psiholog inclus, logoped si de aceea ma bucur sa aud ca de fapt ei vor merge cam pe acelas sistem..
Acum, noi venim in Keilor, stiti cceva de zona, din punct de vedere scoala ptr Luca si gradi ptr Maia...
exista gradinite cu profil? daca da, care sunt alea?...
Este tarziu sa ii inscriu la scoala pe cei mici in decembrie cand ajung?

Sabina, am o problòema mare de tot..off topic...este leustean si telina acolo? am si eu piticii mei...ziceti mi frate si mie..

Cum ajungem acolo trag o super petrecere clar..... cine sta aproape de keilor?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 864 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Următorul

Ora este UTC + 2