Board index
Acum este 27 Iun 2017, 14:12

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Emigrare ca programator/suport
MesajScris: 12 Feb 2017, 20:20 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

Sunt nou pe forum si sunt interesat de procesul de emigrare in Australia.

Am 25 de ani si am absolvit master-ul de Informatica Economica din cadrul ASE Bucuresti.

Inca nu am dat testul IELTS dar cunosc foarte bine limba engleza si consider ca pot lua note intre 7 si 8.

Lucrez de un an si 4 luni pe un job de Technical Support pentru o aplicatie. In contract la job este specificat faptul ca lucrez ca Programator SQL, iar la descrierea job-ului sunt specificate informatii legate de programare.

M-am apucat sa strang bani si sa ma interesez de emigrare. Am decis ca in momentul in care fac 2-3 ani de experienta, sa emigrez insa am doua nelamuriri.

1.Pot aplica la ACS ca Programator SQL?
2.a)Daca da, cu ce ocupatie din SOL se potriveste cel mai bine, Analyst Programmer, Developer Programmer sau Software Engineer?
2.b)Daca nu, am vreo sansa sa emigrez ca Technical Support?

O ultima precizare ar fi faptul ca emigrez singur.

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Emigrare ca programator/suport
MesajScris: 13 Feb 2017, 02:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

un_baiat119 scrie:
Salut,

Sunt nou pe forum si sunt interesat de procesul de emigrare in Australia.

Am 25 de ani si am absolvit master-ul de Informatica Economica din cadrul ASE Bucuresti.

Inca nu am dat testul IELTS dar cunosc foarte bine limba engleza si consider ca pot lua note intre 7 si 8.

Lucrez de un an si 4 luni pe un job de Technical Support pentru o aplicatie. In contract la job este specificat faptul ca lucrez ca Programator SQL, iar la descrierea job-ului sunt specificate informatii legate de programare.

M-am apucat sa strang bani si sa ma interesez de emigrare. Am decis ca in momentul in care fac 2-3 ani de experienta, sa emigrez insa am doua nelamuriri.

1.Pot aplica la ACS ca Programator SQL?
2.a)Daca da, cu ce ocupatie din SOL se potriveste cel mai bine, Analyst Programmer, Developer Programmer sau Software Engineer?
2.b)Daca nu, am vreo sansa sa emigrez ca Technical Support?

O ultima precizare ar fi faptul ca emigrez singur.

Multumesc.

Salut,
parerea mea este ca cel mai potrivit ar fi ca Analyst Programmer sau Developer Programmer.
Technical support sunt o gramada aici. Daca iti poti permite, incearca sa trimiti toate actele necesare pentru toate 3, nu stii de unde sare iepurele.

29 Iulie-cerut Police Check
02 August-trimis cazier la politie
23 August -Primit caziere si trimise la CO
24 August 2011- PR VISA GRANTED -

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2017, 08:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca trebuie sa echivalezi pe meseria care iti ofera cele mai mari sanse sa iei viza. Cand ajungi aici faci ce iti place mai mult. Viza nu te obliga la o anumita meserie

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2017, 14:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

alnaibii scrie:
Cred ca trebuie sa echivalezi pe meseria care iti ofera cele mai mari sanse sa iei viza. Cand ajungi aici faci ce iti place mai mult. Viza nu te obliga la o anumita meserie

Salut,

Multumesc pentru raspunsurile voastre.

Ideea este ca o data ajuns acolo as vrea sa lucrez ca programator.

Dar nelamurirea mea venea de la faptul ca nu stiu cum se i-a in considerare, la aplicare, meseria cu care trebuie sa aplic: eu lucrez ca technical support insa pe contract este trecut ca lucrez ca programator SQL.

La recunoasterea meseriei, se considera ca am experienta pe technical support sau programator SQL?

Mentionez ca ma intereseaza mai mult sa emigrez ca programator.

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2017, 16:49 
Conectat
Membru Senior
Membru Senior

Intra aici https://more.acs.org.au/migration-skill ... applicants pentru detalii legate de procesul de echivalare.

Referintele trebuie sa fie in aceeasi directie cu meseria pe care.ti-o echivalezi.

La ACS pe langa experienta iti trebuie si studii pe profilul IT. In functie de "cat de IT" sunt studiile se scade un numar de ani din experinta pe care ai dobandit-o deja.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2017, 13:50 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

oz-ee scrie:
Intra aici https://more.acs.org.au/migration-skill ... applicants pentru detalii legate de procesul de echivalare.

Referintele trebuie sa fie in aceeasi directie cu meseria pe care.ti-o echivalezi.

La ACS pe langa experienta iti trebuie si studii pe profilul IT. In functie de "cat de IT" sunt studiile se scade un numar de ani din experinta pe care ai dobandit-o deja.

Salut oz-ee,

Studiile nu ar fi o problema avand in vedere ca am facut Master-ul si Licenta la facultatea de Informatica Economica din cadrul ASE-ului.

Revin cu o alta intrebare. Sunt in relatii bune cu seful de proiect pentru care lucrez ca Technical Suport. Ideea este ca as vrea sa imi faca o referinta prin care sa rezulte ca am lucrat, cum zice si in contract, ca Programator SQL. Poate fi chestia asta verificata si probata de catre autoritatile din Australia?

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2017, 23:19 
Conectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu ma refer la echivalarea studiilor, ci la numarul de ani de experienta. Din numarul de ani efectiv lucrati ACS scade 2 ani daca diploma este "major" in IT, 4 ani daca este "minor" in IT. Daca nu ai facut o universitate cu focus pe IT singura optiune este RPL, caz in care ti se scad 8 ani. Acesti ani (2, 4, 8 dupa caz) nu sunt luati in calcul atunci cand ti se calculeaza numarul de ani de experienta.

Pentru a demonstra ca ai profesat ti se cere on referinta (vezi formatul pe pagina ACS) semnata de seful direct (in general). Posibil sa il/o contacteze atunci cand se verifica referintele.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2017, 23:29 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

oz-ee scrie:
Nu ma refer la echivalarea studiilor, ci la numarul de ani de experienta. Din numarul de ani efectiv lucrati ACS scade 2 ani daca diploma este "major" in IT, 4 ani daca este "minor" in IT. Daca nu ai facut o universitate cu focus pe IT singura optiune este RPL, caz in care ti se scad 8 ani. Acesti ani (2, 4, 8 dupa caz) nu sunt luati in calcul atunci cand ti se calculeaza numarul de ani de experienta.

Pentru a demonstra ca ai profesat ti se cere on referinta (vezi formatul pe pagina ACS) semnata de seful direct (in general). Posibil sa il/o contacteze atunci cand se verifica referintele.

Salut oz-ee,

Da, diploma este "major" in IT. Sa inteleg ca in cazul in care am decat 2 ani de munca nu pot fi admis?

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Feb 2017, 01:44 
Conectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca ai 2 ani de experienta si diploma cu major in IT (vezi conditiile pe site-ul ACS) ar trebui sa fie ok. Insa nu vei primi puncte pentru experienta.

Primesti puncte pentru varsta, nivelul lb engleze, experienta, studii.

https://www.border.gov.au/Lega/Lega/For ... oints-test

http://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/189-

http://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/18 ... bclass-189)-document-checklist

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2017, 15:25 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

oz-ee scrie:
Daca ai 2 ani de experienta si diploma cu major in IT (vezi conditiile pe site-ul ACS) ar trebui sa fie ok. Insa nu vei primi puncte pentru experienta.

Primesti puncte pentru varsta, nivelul lb engleze, experienta, studii.

https://www.border.gov.au/Lega/Lega/For ... oints-test

http://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/189-

http://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/18 ... bclass-189)-document-checklist

Salut oz-ee,

Am adunat punctele de la test si am ajuns la 60. Am observat ca se cere minimum 3 ani pe piata muncii.

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iun 2017, 18:05 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

@oz-ee : ma ajuta raspunsul tau, multumesc pentru informatie, chiar am primit de la un agent de emigrare aceasta indrumare si am crezut ca nu am inteles eu bine.
Ai idee cum poti afla daca esti "minor" sau "major" in IT? probabil ca trebuie sa incepi assesmentul la ACS

Eu am terminat Cibernetica la ASE (specializarea statistica) si vreau sa merg pe ICT Business Analyst iar daca mi se iau din cei 11 ani de experienta atunci... nu mai primesc suficiente puncte (am nevoie de puncte pentru 8-10 ani de experienta).

oz-ee scrie:

Listening: 8.0 / Reading:7.0 /Writing:7.0 / Speaking:7.0
Overall:7.5

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2017, 10:39 
Conectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca tin bine minte este vorba despre ponderea materiilor "IT" in totalul materiilor studiate. Pe site-ul ACS sunt clarificate criteriile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2017, 22:11 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

merci pentru raspuns, le-am scris si uite ce mi-au zis:

Thank you for your email.

Due to the extensive and complex nature of the skills assessment process, it is not possible for us to provide an opinion on your qualification's ICT content until the time of assessment.

The percentages provided in the guidelines are just a rough guideline, but basically, your qualification would have to have a majority of ICT units for it to be considered an ICT major. To determine whether your qualification is closely related to your nominated ANZSCO code, the ANZSCO code document provides a list of units that may be deemed closely to each code.
Whilst the ACS is authorised to assess ICT skills assessments, the final decision in awarding points remains with the Department of Immigration and Border Protection. So unfortunately, we are unable to advise on the allocation of points.

deci.. pana nu te apuci de procesul de echivalare nu stii 100%..
oz-ee scrie:
Daca tin bine minte este vorba despre ponderea materiilor "IT" in totalul materiilor studiate. Pe site-ul ACS sunt clarificate criteriile.

Listening: 8.0 / Reading:7.0 /Writing:7.0 / Speaking:7.0
Overall:7.5

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2