Board index
Acum este 20 Aug 2019, 16:28

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 13 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Melbourne
MesajScris: 22 Mar 2008, 11:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Poate adunam la acest subiect informatiile despre Melbourne.

Am primit un mesaj privat cu intrebari. Eu cred ca raspunsurile ar putea interesa si pe altii, asa ca pun aici si intrebarile si raspunsurile mele, poate mai raspund si altii.
Citat:
unde gasesc si eu informatii despre firmele/piata din melbourne? vad ca chamber of commerce nici macar site n-are. cam care sunt industriile majore in melbourne? turism?
Intrebarea e un pic neclara. Cred ca cele mai bune informatii le poti gasi la bursa: http://www.asx.com.au/ pentru companiile listate. Pentru celelalte, probabil pe website-ul propriu.
Daca de fapt te interesa cum sa-ti faci o firma, poti sa-ti faci una de-aia simpla pentru toata lumea direct la ato pe site, daca nu te intereseaza impozitul care-l platesti, sau o companie pe diverse site-uri pe internet, sau alte structuri mai complexe, in functie de cerinte.
Industriile majore se pot afla cu o cautare simpla pe google, gen melbourne major industries, care intoarce cateva rezultate relevante ca: http://www.liveinvictoria.vic.gov.au/Vi ... ntentId=-1
si http://www.about-australia.com/facts/victoria/
Citat:
care ti se pare cel mai avantajos oras de trait in? m-am speriat ce chirii au in sydney. la banii aia si la cat platiti voi taxe mi-ar trebui 150k ca sa traiesc decent, cred.
Mie cel mai decent mi se pare Melbourne normal, ca de aia traiesc aici.
Sidnii e prea americanizat si seamana cu bucurestiul la multe capitole care nu-i fac cinste, Adelaide e ca un fel de Faurei si cam prea aproape de zona unde s-au facut experientele cu bombe nucleare nu cu mult in urma, Perth pare mai mult pentru mineri si clima nu ma incanta, iar Brisbane&all sunt numai pentru vacante...
Cat despre chirii, chiar daca sunt putin mai mici decat in Syd, nu te baza pe asta...
Curiozitate: cu ce tara compari tu taxele de zici ca-s mari???
Depinde ce stii sa faci, un salar de 150k e posibil, poate nu cand te dai jos din avion, dar in cativa ani... Singura problema e ca de obicei cu un salar de asta se duce si tot timpul liber, si nu mai ai cand sa cheltuiesti banii...
Sau te referi la 150k pe familie?
Citat:
apartamentele se iau numai prin agentii? nu exista firme de management care au grija de complexul intreg? cand am plecat in US am aranjat cu apart pe internet direct din ro.
apartamentele sunt mai putine in Melb, mai mult case, si de regula se inchiriaza prin agentii.
Firmele respective de management se cheama aici agentii... sau daca nu, apeleaza la agentii sa gaseasca chiriasi.
Poti si aici sa inchiriezi de pe internet ceva gen serviced apartment, dar te costa ca la hotel...

In australia e criza majora la imobiliare, cererea e crunt mai mare ca oferta, asa ca preturile zburda in voie.
Si acum cu cresterea dobanzilor, sa vezi preturi la chirii...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 03:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la lastere

Lasand gluma la o parte, din ce am gasit eu pe internet chiriile in marile orase sunt cam peste NewYork sau Sanfran. Poate nu stiu eu unde sa caut. Am fost pe domain.com, gumtree, realestate.com si cateva agentii.

Cred ca ar fi de mare ajutor pentru cei fara unchi si matusi care sa ne astepte acolo daca threadul asta ar contine nr de telefon ale agentilor, adrese de internet, povesti despre cum ati gasit voi primul apartament etc. Mai ales cei sositi in ultimii...2 ani sa zic de cand a inceput nebunia.

exemplu de pestera. are you freaking kiddin me?
http://www.domain.com.au/Public/Propert ... id=5618900

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 03:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la Bravo

pentru un apart in buricul tirgului, $220 e rezonabil. Mai ieftin, in suburbii. De ce vrei neaparat sa locuiesti in CBD?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 03:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la dana68

Ala e studio apartment, adica genul de garsoniera din Romania, unde ai o singura camera si baie. 1 br apartment are un dormitor, living, baie, bucatarie separata sau open plan cu livingul. Pt asa ceva chiriile merg de la 250 - 350pw in zona city.
Nu am auzit pe nimeni sa caute apartament pina acum, in general noii veniti se stabilesc in suburbii la unituri sau case.
Dupa mine, cel mai bun site este www.realestate.com.au si daca cauti si in suburbii nu numai in city, sigur vei gasi apartamente de inchiriat si nu la chirii asa de mari. In suburbii de fapt la 220-240pw poti inchiria casa cu 3 dormitoare.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 03:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la lastere

great. hai sa vorbim concret. poti sa imi dai numele a 2-3 suburbii in care sa caut? pe google maps toate arata la fel pt mine. dingdong si restul.
vreau ceva linistit, curat si ieftin chiar daca e la 1 ora de city, dar sa fie un tren/bus ceva in zona...si 1BR ca nu am mobila pt 3 deocamdata

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 03:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la lastere

diana, uite am mai gasit unul. $1k pe luna si te uiti la microunde

http://www.realestate.com.au/cgi-bin/rs ... 1206316963

cred ca eu ii dau sa caute melbourne si ma duce direct la CBD.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 03:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

messaj de la aussie

lastere cautare o faci asa:

dai pe realestate, rent, victoria si ajungi la pagina asta:

http://www.realestate.com.au/cgi-bin/rs ... f=rbs&a=sf

dai pe "click to search by map" si iti deschide pagina asta:
http://www.realestate.com.au/cgi-bin/rs ... p=10&o=def

urmeaza sa afle de la cei din melbourne ce zone sunt mai ok. dai click pe regiunea respectiva, iti alegi o suma maxima de inchiriere si dupa care te hotarasti.

uite eu am ales la intamplare (nu cunosc melbourne) south east, max 250 AUD pw, min 2 BR si astea sunt rezultatele

http://www.realestate.com.au/cgi-bin/rs ... p=30&o=def

sunt cu mult mai multe decat orice search am dat eu pe perth.

preturile nu le compara cu ro, ci le compara cu au.

nu zic ba ca intr-adevar piata de inchirieri e haos in perioada asta.
si dfd...noi cand am aplicat pt inchiriere...am fost la view si 30 de persoane...existau si cate 15-16 aplicatii pt

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 04:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
uite eu am ales la intamplare (nu cunosc melbourne) south east, max 250 AUD pw, min 2 BR si astea sunt rezultatele

http://www.realestate.com.au/cgi-bin/rs ... p=30&o=def
AM intrat pe linkul tau, aussie, si mi-au aparut case din lorne, colac si warrnambool. Astea nu-s in sud est, ci in sud vest, si nu sunt suburbii, ci sunt localitati in vestul Victoriei...

De vreun an incoace am constatat ca este foarte greu de inchiriat ceva ca nou venit, iar mai recent am constatat ca si pentru cei cu istoric, job si referinte bune e greu... Vorbesc de Melbourne, si mai ales de zone pana la vreo 20-30km sud de CBD.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 05:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

scuze, sabina ai dreptate. la pagina data la al doilea link trebuia sa mai apas pe 'city map'.
acum nu pot sa o fac de pe pda, dar cand ajung la laptop incerc.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 10:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
great. hai sa vorbim concret. poti sa imi dai numele a 2-3 suburbii in care sa caut?
Eu pot sa recomand Ormond, Bentleigh - cam la o ora de cbd;
un pic mai la sud: Highett, Cheltenham, Mentone - cam la o ora jumate dar chiriile un pic mai mici.
Poti sa incluzi si suburbiile inconjuratoare.
Probabil sunt si altele, dar nu pot sa le recomand eu.

Inainte de a inchiria eu iti recomand sa verifici ca statia de tren sa fie la o distanta acceptabila de mers pe jos si deasemenea sa verifici mersul trenurilor sa vezi cat faci pana unde ai treaba.
Poti verifica timpul de mers la pas pe whereis si mersul trenurilor pe http://www.connexmelbourne.com.au

La noii veniti din ultima vreme eu le-am recomandat sa ofere ceva "in plus" pentru ca proprietarii sa-i aleaga pe ei. De obicei plata in avans pe 6 luni aduce contractul mult-visat.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 11:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Trenul face juma' de ora din Ormond pana in cbd, restul de timp e mersul pe jos de-acasa pana la gara, de la gara pana unde ai treaba in cbd... asta presupunand ca tre' sa mergi in city. Nu de alta, dar nu toti lucreaza in city.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 15:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am tot incercat sa gasesc cateva informatii despre melbourne...despre stil-ul de viata de acolo si am gasit ceva foarte interesant...cel putin pentru mine acest filmulet a fost mai mult decat elocvent....

http://www.youtube.com/watch?v=tDEBp6E0TQQ

enjoy
:)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 15:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Printre comentariile de pe acolo am gasit unul interesant..."More asians then aussies living there thoe"....Chiar asa e? Rog pe cineva in masura sa imi confirme/infirme si mie...:)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mar 2008, 03:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pt lastere : la o ora de mers cu trenul catre city, iti pot recomanda Dandenong, mai ales zona de nord a suburbiei. E un loc bun pt nou veniti, preturile la chirii sint bunicele comparativ cu alte suburbii mai apropiate de city. Are piata mare, shopping centre mare, gara, spital, scoli, licee, tot ce vrei. Pt preturi la chirii arunca un ochi aici : http://www.realestate.com.au/cgi-bin/rs ... 1206406266
Cred ca majoritatea avem tendinta sa recomandam suburbiile in care am aterizat si trait la inceput cel putin, daca ni s-a parut OK si cunoastem conditiile de la fata locului.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mar 2008, 04:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Statul pe drum 1 ora doar pana sa ajungi in cbd e asa mult... Eu mi-as lua casa in functie de locul de munca decat alte criterii. 2 ore pe zi in tren iti ruineaza viata de familie. Inseamna ca o masina e absolut necesara! Sper ca asa faci mai putin de o ora. Si in ro a inceput lumea sa gandeasca asa: imi iau casa langa serviciu sau invers, nimeni nu vrea sa moara de plictis in traficul bucurestean.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 13 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2