Board index
Acum este 14 Dec 2019, 18:10

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 9 10 11 12 13
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Melbourne
MesajScris: 19 Noi 2016, 22:20 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut Cameron. Am vazut ca te-ai relocat in UK , pe unde esti ? Eu sunt pe langa Manchester si Liverpool. Daca ai drum in zona bem o cafea ( fac cinste)Si aici in UK e greu de trecut dintr-un domeniu in altul. Ideea este ca in productie se lucreaza cu aceleasi tool-uri. toata lumea merge pe Lean Manufacturing, Continuous Improvement ,6 sigma ,adica Toyota Production System , 6 sigma Acestea s-au dezvoltat initial in sectorul automotive dar au preluat si restul industriilor si au implementat aceste sisteme. Este foarte OK acum sa lucrezi in productie in diferite industrii, food , medical, aerospace, etc si practic sa faci cam acelasi lucru, ca Manufacturing/Industrial Engineer.Continuous improvement engineer. Eu am zis ca fac orice in sensul ca ma pot adapta cu usurinta si in alte domenii decat automotive facand exact aceeasi treaba. Si aici asteptarile sunt sa faci treaba la 3 , sa duci multiple proiecte deodata, etc. Nu cred ca se cere mai mult in Aus decat aici sau nu mai vorbim mai mult ca in Romania unde era de 3 ori cat aici pe bani de cateva ori mai putini. Am vazut ca in Victoria inca este de munca in automotive, nu mai este cum era, dar este de munca. ma incadrez la meserie ca production engineer, este in liste , de aceea as vrea sa merg acolo. Sa fac altceva inseamna sa trec la Production Supervisor, Coordinator, ceva de genul, tot in productie, nu ca fac de toate.

Sus

MesajScris: 19 Noi 2016, 22:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu m-am mutat in SW London, pe langa Reading. Nu stiu cum e piata fortei de munca de aici pentru ca nu am nici un client din UK. Am lasat in urma oil&gas-ul unde erau prea multi pe loc si o gramada altii care bateau la usa sa intre in domeniu si m-am reintors la nisa pe care o stiam foarte bine dinainte sa plec in Australia. Acum am doua start-up-uri aici si clienti in Asia, Middle East si Europa. Vad ca merge bine pe criza asta daca vii cu o solutie "cost effective" si idei noi.

Sus

MesajScris: 19 Noi 2016, 22:53 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Exact asta este, improvement-ul , cost reduction , space reduction , new ideas to implement etc. Automotive Industry au dat tonul la toata astea. Toyota si Ford si acum sunt aplicabile all over the production area si nu numai . Bank systems, constructions etc, toata lumea urmeaza acelasi drum .Nu cred ca ar fi problema sa gasesc de lucru, din ce am vazut pe piata de joburi, si in principal Victoria si NSW, dar in NSW mi se pare mult prea scump pt inceput.

Sus

MesajScris: 22 Noi 2016, 15:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Exact asta este, improvement-ul , cost reduction , space reduction , new ideas to implement etc. Automotive Industry au dat tonul la toata astea. Toyota si Ford si acum sunt aplicabile all over the production area si nu numai . Bank systems, constructions etc, toata lumea urmeaza acelasi drum .Nu cred ca ar fi problema sa gasesc de lucru, din ce am vazut pe piata de joburi, si in principal Victoria si NSW, dar in NSW mi se pare mult prea scump pt inceput.
E bine ca esti increzator in viitorul tau. Dar poate intr-o zi si tool-urile astea pe care tu lucrezi si sunt aplicabile in atatea industrii precum spui se vor automatiza printr-o simpla aplicatie pe tableta sau mobil. Fenomenul e deja in plin avant: http://www.news.com.au/finance/work/car ... 9820107766

Spre exemplu anul acesta eu am dezvoltat un soft care va reduce necesarul de personal HSE sau nevoia de consultanti in process safety pe viitor. Cloud based, acesta va usura munca companiilor si le va permite sa reduca personalul si sa relocheze joburile overseas unde aceeasi munca poate fi facuta de personal specializat dar mult mai "cost effective". Avem deja clienti si companii interesate sa-l aplice, dar probabil vom lua avant anul viitor dupa ce il vom prezenta la conferinte specializate in Londra, Amsterdam, Delhi si NY.

Legat de piata joburilor din AU am primit acum 2 zile informarea asta de la TorFx:

A disappointing set of domestic labour market figures weakened the Australian Dollar yesterday. The unemployment rate managed to hold at 5.6% rather than increasing to 5.7% as expected, although this was only because the participation rate fell instead of rising. The employment change figure saw 9,800 jobs created in October - over -6,000 fewer than forecast - while September’s decline was revised sharply higher to -29,000. A revision to September’s full time employment change figure showed that -74,300 dropped out of full time work. As a result, the Australian Dollar weakened versus its major peers.

The Australian Dollar continued declining on the back of Thursday’s poor employment data come the end of the week. With the Reserve Bank of Australia (RBA) already having signalled that the strength of the labour market was of concern, the odds of policymakers returning to an easing bias increased.

Sus

MesajScris: 25 Noi 2016, 21:01 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Perfect de acord cu ce zici. Sunt intradevar increzator in viitorul pe termen scurt, cativa ani.... poate urmatorii 20. Sunt convins ca unele meserii vor disparea , dar si altele vor aparea. Nu ne ramane de facut decat sa ne adaptam, sa invatam, sa fim flexibili si muncitori. Automotive este un domeniu competitiv si in continua schimbare, unde daca nu te adaptezi si inveti continuu, ramai in spate si nu e bine , ceea ce este valabil si pt alte domenii , dar nu sunt in tema sa vb despre ele. Apropo. Interesant articol.

Sus

MesajScris: 08 Dec 2016, 05:06 
Neconectat

Pentru cei care sunteti deja in Melbourne, am inteles ca exista cursuri gratuite de perfectionare a limbii engleze ce pot fi accesate in primele sase luni de la intrarea in Australia. Stiti ceva detalii despre ele? A participat cineva?

Sus

MesajScris: 09 Dec 2016, 06:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cauta Navitas/Tafe

Sus

MesajScris: 18 Dec 2016, 04:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Clarisa, sfatul meu este, in functie de nivelul de engleza actual, sa incerci sa faci ceva voluntariat la organizatii de binefacere gen Salvation Army - iti vei imbunatati engleza "hands on" si vei avea o recomandare atunci cand vei avea nevoie.

Sus

MesajScris: 04 Ian 2017, 02:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Clarisa, sfatul meu este, in functie de nivelul de engleza actual, sa incerci sa faci ceva voluntariat la organizatii de binefacere gen Salvation Army - iti vei imbunatati engleza "hands on" si vei avea o recomandare atunci cand vei avea nevoie.
Subscriu, daca nu gasesti poti face si alte chestii, de exemplu daca ai copii la o scoala faci voluntariat la cantina, multe biserici au "cluburile" lor de discutii, poate community centres, etc
Bafta!

Sus

MesajScris: 10 Noi 2017, 01:11 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare,
Cei care aveti copii la scolile primare, ce zone cu scoli bune recomandati?
Pana la 1 ora de CBD si cam la ce chirie lunara sa ma astept?
Multumesc frumos

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 9 10 11 12 13

Ora este UTC+02:00 UTC+2