Board index
Acum este 18 Aug 2019, 19:46

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 7 8 9 10 11 … 13 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Melbourne
MesajScris: 15 Aug 2012, 04:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Welcome to Adipistan

02 nov 2011 - DIAC GSM 176
25 ian 2012 - Visa Grant

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 06:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Welcome to Adipistan
aia era absurdistan bre si nu cred ca se compara sunt altii si mai dihai....

dar am si eu o intrebare:
voi cei deja in australia cand mai gasiti timp sa stati pe forum ca am auzit ca viata e grea se munceste mult, se baga week-enduri se face 1h1/2 pana la servici, pauza de masa se adauga la programul de lucru
Casele nu sunt izolate cum trebuie si mai trebuie sa faci curat si in gradina netu e scump cu limitari de trafic bananele sunt foarte scumpe cateodata...
care-i drive-ul, ce va mana?

a se seziza tonul de shaga...

176 lodged 25.06.2012
meds done 09.07 referred from 16.07.2012...finalised 20.08.2012
CO 20.07.2012
GRANT 22.08.2012

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 07:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...care-i drive-ul, ce va mana?
În același ton:
posibile motivații:

-depărtarea de România?
-altruismul?
-să moară (aici) și capra vecinului care vrea să emigreze?
-prostia?
-grandomania?
-mania?
-inabilitatea de a consuma salamul cu soia?
-lipsa de preocupație?

lista rămâne deschisă...

Dar să revenim la topic sau să mutăm discuția la Cafenea...

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 07:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Welcome to Adipistan
aia era absurdistan bre si nu cred ca se compara sunt altii si mai dihai....

dar am si eu o intrebare:
voi cei deja in australia cand mai gasiti timp sa stati pe forum ca am auzit ca viata e grea se munceste mult, se baga week-enduri se face 1h1/2 pana la servici, pauza de masa se adauga la programul de lucru
Cred ca ai gresit un pic tara. :mrgreen:
Scuze de offtopic dar pot spune ca prin toate birourile pe unde am lucrat, la ora 16:59 cadeau pixurile din aer, iar la 17:00 jur ca se infunda cadrul usii de cati angajati incercau sa plece in acelasi timp.
Imi vine sa si rad, dar ieri eram nervos cu spume - masuram ceva extrem de delicat, cu precizie de sub 1mm, atent la ce fac, sa nu gresesc ca trebuiau aia sa monteze un agregat de 1milion de dolari pe pozitiile pe care le dadeam. Cu alte cuvinte morcovul cat turnul Eiffel, mintea focusata laser frate.
La un moment dat ii fac semn lui Dorel sa imi tina prisma intr-un anumit punct, ma uit pe luneta, baiatu' era pe pozitie in 4 labe, pe urma ma intreaba un inginer ceva, ma intorc inspre el, ii raspund si fara sa ma mai uit din nou prin luneta apas pe butonul statiei totale pentru ca e desteapta si isi cauta singura tinta sa o masoare. Si incepe tata instrumentul sa caute, sa caute, sa se roteasca, sa bazaie motorasele dinnauntru, ventilator se facuse. Ce mama naibii? Cand ma uit mai atent, Dorel al meu se ridicase in doua picioare si desuruba tija prismei, adica o demonta sa o bage in tubul ei.
Ce se intamplase? Se facuse ora 12 si un minut si intrase omul in pauza regulamentara de masa, nu putea sa munceasca neplatit. :x :o

02 nov 2011 - DIAC GSM 176
25 ian 2012 - Visa Grant

Ultima oară modificat 15 Aug 2012, 08:18 de către Sailor, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tot Melbourne e fruncea!
MesajScris: 15 Aug 2012, 08:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
De ce nu faci o comparatie cu transportul local din Bucuresti sau poate un oras mai mic din Ro? Aici macar merge din cand in cand... Sau daca o comparatie cu Romania e exagerata, de ce nu faci o comparatie cu alte orase din lumea civilizata?...
Cu orase din SUA. Tara super-dezvoltata. Sudul SUA, sau in general orasele din afara zonei New York - Washington si nord-estul in general.
Nici acolo nu e mai aproape de perfect.

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 10:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Voi cu ce faceti comparatie ? a stat careva in sua x ani in europa (orasele civilizate x ani - in fiecare ?) in Melbourne la fel ?

Eu am mai calatorit pe ici pe colo (Europa) si pe unde am fost transportul in comun a fost transportul cu care am circulat tot timpul. Nu am gasit unul sa-mi convina 100% - iti pot da si exemple daca vrei. Pana la urma e normal. Orice sistem are neajunsurile lui.

Nici in SUA transportul nu e perfect. Din pacate sau din fericire sunt unii pe aici pe forum care pot sa-ti povesteasca cum e prin unele orase pe acolo.

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 11:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Voi cu ce faceti comparatie ? a stat careva in sua x ani in europa (orasele civilizate x ani - in fiecare ?) in Melbourne la fel ?

Eu am mai calatorit pe ici pe colo (Europa) si pe unde am fost transportul in comun a fost transportul cu care am circulat tot timpul. Nu am gasit unul sa-mi convina 100% - iti pot da si exemple daca vrei. Pana la urma e normal. Orice sistem are neajunsurile lui.

Nici in SUA transportul nu e perfect. Din pacate sau din fericire sunt unii pe aici pe forum care pot sa-ti povesteasca cum e prin unele orase pe acolo.
Pai asta zic si eu. Ne plangem de cum e transportul p-aici, dar peste tot sunt neajunsuri, chiar in tari si orase comparabile.

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 11:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

In SINGAPORE transportul in comun e fara cusur. Dar e usor dictatura.
back on topic now?

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 13:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Iar tu faci comparatie intre ce exista si ce ai vrea tu sa fie.
De ce nu faci o comparatie cu transportul local din Bucuresti sau poate un oras mai mic din Ro? Aici macar merge din cand in cand...
Mariane, transportul public in Melbourne e suficient de disfunctional incat sa nu merite sa fie mentionat pozitiv la capitolul infrastructura. Trenurile stim toti cum isi respecta orarul (atunci cand nu sunt anulate), sistemul de ticketing pe care s-a platit aproape un miliard juma' mai mult nu merge, daca te afunzi mai tare in suburbii fara tren esti la cheremul autobuzelor care vina la jumatate de ora, etc. Nu ai ce face, e un oras tipic australian, dezvoltat pe orizontala, e f.f.f. greu sa acoperi cu transport public decent toate zonele. Dar ca veni vorba de comparatii: nu compar cu nimic din Romania, ci cu ce exista in Europa de Vest. Am discutat cu destui aussies si nu am gasit pe niciunul care sa nu ridice in slavi transportul public din Franta, Anglia, Germania, Italia, Olanda, Austria etc. comparat cu ce e in Melbourne. Cel mai rapid exemplu: unul dintre baietii sefului merge in fiecare an vreo 5-6 saptamani in Europa, are prieteni acolo cu care urmaresc turul Frantei si apoi se plimba prin restul Europei. Doar cu transport public (apropo, tipul inca nu are permis de sofer). Comparat cu ce e acolo, trenurile din Melbourne sunt "just sh*t". Evident ca exagereaza si nu sunt de acord cu asta, dar nici nu sunt de acord ca transportul public de aici ar fi de laudat. Vorba ta, uneori "merge", dar atat.
Dar ca sa nu aruncam doar cu noroi, uite ca se intampla si chestii faine in bestpleistuliv:
http://theage.drive.com.au/motor-news/c ... 245mg.html
Confusing speed limits will be axed on dozens of roads across Victoria over the next four years.
There will be fewer speed changes for drivers, with 70km/h zones going either down to 60 or up to 80, and 90km/h zones being converted to either 80 or 100.
Under the plan, 80km/h buffer zones set up to ease the transition between 60km/h and 100km/h zones will also be phased out.
Sign clutter will be reduced on busy roads with contradictory or unnecessary signs set to be removed, while state-wide guidelines for 40km/h pedestrian zones will also be put into place.

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 14:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Mariane, transportul public in Melbourne e suficient de disfunctional incat sa nu merite sa fie mentionat pozitiv la capitolul infrastructura.
Adi, stai linistit ca eu nu mentionez transportul public (sau privat) in Melb la lucruri pozitive. Nici mie nu-mi place cand imi anuleaza astia trenul dimineata, sau se innoada sarmele, sau le mai sare cate unu' in fata, sau orice alt motiv...
Ce incerc sa spun e ca se mai compenseaza cu alte chestii, care sunt chiar pe pozitiv.
Asa ca facand media, inseamna ca aici e mai bine (general vorbind) decat in alte parti.

Life is good. Enjoy!

Sus

MesajScris: 15 Aug 2012, 15:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
se mai compenseaza cu alte chestii, care sunt chiar pe pozitiv.
Asa ca facand media, inseamna ca aici e mai bine (general vorbind) decat in alte parti.
Este.

Sus

MesajScris: 09 Sep 2012, 02:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

S-a intamplat aseara concertul Ducu Bertzi & Mihai Nenita in Melbourne.
Citat:
Concertul lui Ducu Bertzi si Mihai Nenita in Melbourne a fost extraordinar!

Ducu e un artist complet iar Mihai un talent fenomenal (cei care ma stiu, stiu ca eu nu laud pe nimeni numai ca sa ma aflu in treaba)...am mai pus comentariul asta pe Facebook si il reiau aici cu convingerea ca e adevarat:

Cei care ati fi putut veni dar nu ati facut-o, nu stiti ce ati pierdut..nu veti trai niciodata aceeasi experienta ascultindu-i din fotoliu la televizor, pe CD sau youtube etc...
Sincer, ma asteptam sa vad mult mai multi forumisti acolo...

Sus

MesajScris: 13 Sep 2012, 13:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ma, e ca naiba. Ca vreau sa va intreb de pescuit, deci ar trebui sa scriu la topicul de pescuit. Dar vreau sa va intreb de pescuit in Melbourne, deci scriu la Melbourne. Ziceti-mi daca gresesc si mut.

So: vreau sa imi reactivez o pasiune mai veche: pescuitul. Intrebarile sunt: pe unde sa ma duc in zona, ce momeli folsiti... d-astea de prind bine oricarui rookie. :)
Merci

(m-am gandit sa incep cu Lilydale Lake la trout si crap ca cica e proaspat repopulat si e relativ in zona - noi locuind in Box Hill)

Sus

MesajScris: 14 Sep 2012, 01:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pai depinde ce vrei..
Vrei sa stai pe malul baltii si eventual sa prinzi un crap pe care il arunci inapoi?
Sau vrei sa te duci sa scoti pestele unul dupa altul?

Momeala am vazut mai ales pe la benzinariile din zonele de pescuit.
Cred ca cel mai bine e cu o barca de iesit in larg pe ocean...
Discutam.

Sus

MesajScris: 29 Sep 2012, 01:13 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Care sa aleg? Tarneit,Yarraville,Point Cook,sauPekenham,Moorabbin,Croydon.Multumesc.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 7 8 9 10 11 … 13 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2