Board index
Acum este 18 Sep 2019, 09:50

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce ma sfatuiti?
MesajScris: 04 Mar 2012, 18:26 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua.
Sunt nou pe forum si de ceva timp ma bate gandul sa emigrez in Australia,satul de sistemul asta de rahat din Romania.
Am 29 de ani,casatorit,un copil
Sunt licentiat in Stiinte politice,baniuesc ca nu are prea mare cautare domeniul acesta acolo.
Am terminat liceul de informatica cu atestare de operator computer,cunostiinte excelente in domeniu
Atestat in protectia si siguranta muncii,cursuri de 80 ore ,neavand experienta.
Ultima experienta de lucru 8 ani director vanzari
Cu engleza stau destul de bine,cred ca un minim 7 la IELTS

Ca destinatie as prefera WA,de munca in orice domeniu,foarte muncitor,sunt priceput la multe,dispus sa lucrez si in mining.
As avea disponibil cam 50k AUD pentru asta.
Ce imi recomandati,care sunt sansele sa imi gasesc de lucru,acomodarea cum o sa fie.

Va multumesc anticipat,sper sa nu fi postat gresit...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce ma sfatuiti?
MesajScris: 04 Mar 2012, 22:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna ziua.
Sunt nou pe forum si de ceva timp ma bate gandul sa emigrez in Australia,satul de sistemul asta de rahat din Romania.
Sunt licentiat in Stiinte politice,baniuesc ca nu are prea mare cautare domeniul acesta acolo.
Am terminat liceul de informatica cu atestare de operator computer,cunostiinte excelente in domeniu
Cu engleza stau destul de bine,cred ca un minim 7 la IELTS

Ca destinatie as prefera WA,de munca in orice domeniu,foarte muncitor,sunt priceput la multe,dispus sa lucrez si in mining.
As avea disponibil cam 50k AUD pentru asta.
Ce imi recomandati,care sunt sansele sa imi gasesc de lucru,acomodarea cum o sa fie.

Va multumesc anticipat,sper sa nu fi postat gresit...
Nu vreau sa te dezamagesc dar:
- stiinte politice sanse 0
-operator calculator la fel
- cu protectia muncii... Ai avea o sansa dar sapa sa vezi ce cerinte au astia PE aici, oricum ce ti-am zis pana acum e vb doar de etapa de cerinte academice. Cu experienta in munca ca sales manager la fel!
Bafta

Sus

MesajScris: 04 Mar 2012, 22:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut! Hai ca iti dau eu cateva informatii
Pentru emigrarea hai sa zic "normala", adica pe viza 175 (sau 176), meseria ta ar trebui sa se regaseasca pe lista de meserii acceptate pentru emigrare. Lista o gasesti aici:
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf
In cazul in care tu sau sotia ta considerati ca una din meseriile din lista asta se potriveste studiilor pe care le aveti, intrati pe site-ul institutiei respective care face echivalarea si vedeti ce cerinte au pentru echivalarea meseriei, ce acte se cer, cata vechime se cere... Pentru tine, faptul ca ai studii politice dar ai lucrat in alt domeniu s-ar putea sa fie un dezavantaj. Nu stiu daca studiile politice se pot echivala fara experienta in munca, sau daca pentru a te echivala ca director de vanzari (presupun ca Sales Manager s-ar chema meseria ta in engleza) nu sunt necesare si anumite studii. Vezi daca merge mai bine cu meseria sotiei, poate ea are o meserie care e pe lista.

In cazul in care meseria ta nu se regaseste pe lista, sansele pentru o emigrare "normala" se reduc cam spre zero. Ar trebui sa te orientezi catre alte tipuri de vize, parerea mea e ca ar fi cam doua mari optiuni: sa iti gasesti pe net un job si sa te sponsorizeze cei de la job-ul respectiv - sanse reduse zic eu - sau sa incerci sa ajungi acolo pe o viza de studii, eventual pentru un master si sa incerci apoi sa o schimbi intr-o viza de lucru dupa ce expira.

Uita-te pe lista de meserii, vezi catre ce te orientezi, intra pe site-ul institutiei, vezi ce si cum ai nevoie pentru echivalare si daca mai ai intrebari te asteptam. Succes!

07.05.2012 - Aplicat SS WA
17.05.2012 - Primit SS WA
19.05.2012 - DIAC GSM 176
28.05.2012 - CO
21.06.2012 - Visa GRANT
http://coshty.blogspot.com.au/

Sus

MesajScris: 05 Mar 2012, 08:40 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt.
O sa merg la o agentie de emigrare sa vedem ce putem face,imi puteti recomanda una de incredere?

Sus

MesajScris: 05 Mar 2012, 11:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Cu ce ai enumerat ai sanse foarte mici pentru skilled, adica de fapt nu prea ai. Sotia ce studii / calificare / experienta are?

Sus

MesajScris: 05 Mar 2012, 17:34 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
Cu ce ai enumerat ai sanse foarte mici pentru skilled, adica de fapt nu prea ai. Sotia ce studii / calificare / experienta are?
Sotia are experienta 6 ani in contabilitate,dar sta cam rau cu engleza,asta ar fi problema.
Pentru inceput as putea opta si pentru NZ,cred ca ar fi mai usor de ajuns acolo.
Astept parerile voastre.
Multumesc pentru raspunsuri

Sus

MesajScris: 05 Mar 2012, 20:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca sotia ta este contabila, poti merge pe mana ei in Australia. Contabilitatea este pe lista de meserii de care ti-am pomenit, chiar erau la un moment dat si pe forum niste contabili care plecau intr-acolo. Intr-adevar, cu engleza e nasol, dar daca pune burta pe carte se poate orice. Ca si contabil ai o sansa foarte buna de a emigra in Australia pe vizele skilled - 175 sau 176. Nu stiu ce sa zic de Noua Zeelanda ca nu am studiat, dar ma indoiesc ca si pe acolo se poate ajunge usor ca un absolvent de stiinte politice fara experienta de munca sau un Sales Manager fara studii de Sales. Mai simplu e ca si contabila in Australia cu nevasta inainte. Succes!

28.05.2012 - CO
21.06.2012 - Visa GRANT

Sus

MesajScris: 05 Mar 2012, 23:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Daca sotia ta este contabila, poti merge pe mana ei in Australia. Contabilitatea este pe lista de meserii de care ti-am pomenit, chiar erau la un moment dat si pe forum niste contabili care plecau intr-acolo. Intr-adevar, cu engleza e nasol, dar daca pune burta pe carte se poate orice. Ca si contabil ai o sansa foarte buna de a emigra in Australia pe vizele skilled - 175 sau 176. Nu stiu ce sa zic de Noua Zeelanda ca nu am studiat, dar ma indoiesc ca si pe acolo se poate ajunge usor ca un absolvent de stiinte politice fara experienta de munca sau un Sales Manager fara studii de Sales. Mai simplu e ca si contabila in Australia cu nevasta inainte. Succes!
Intrebare: Sotia are si studii superioare in domeniul contabilitatii ?

Sus

MesajScris: 06 Mar 2012, 10:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca sotia are studii sup (facultate de conta), atunci ii va tb sa ia min 7 la fiecare proba la IELTS. Daca are alta facultate (gen marketing, management etc)...va trebui sa dea si diferente...nu ii va echivala direct - vezi ca e un topic dedicat contabililor.
Bafta!

Sus

MesajScris: 06 Mar 2012, 12:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Oricum sotia ta trebuie sa invete engleza ca in australia nu se vorbeste romaneste. Asa ca burta pe carte si succes.

Sus

MesajScris: 06 Mar 2012, 15:42 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

:) chiar suntem in cautarea unui maditator la engleza.

Sotia are studii superioare in contabilitate.

Cat ar dura procedurile de acordarea vizei?nu vreau sa ma grabesc,cel mic are doar 4 luni,trebuie asteptat sa ajunga pe la un an si ceva.

Multumesc frumos pentru urari

Sus

MesajScris: 06 Mar 2012, 15:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Procedurile dureaza in functie de tipul de viza si de cat de repede va miscati voi cu actele. Presupunand insa ca nu pierdeti timp si depuneti la timp, incepand cu testul IELTS:
- la viza 175, cu tot cu acte, un an si un sfert, un an jumatate
- la viza 176, cu tot cu acte, 7-8 luni, poate mai putin.

Asta daca depui pana la 1 iulie, ca atunci se schimba sistemul si cine stie ce si cum va fi. Succes!

28.05.2012 - CO
21.06.2012 - Visa GRANT

Sus

MesajScris: 07 Mar 2012, 19:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Procedurile dureaza in functie de tipul de viza si de cat de repede va miscati voi cu actele. Presupunand insa ca nu pierdeti timp si depuneti la timp, incepand cu testul IELTS:

Asta daca depui pana la 1 iulie, ca atunci se schimba sistemul si cine stie ce si cum va fi. Succes!
Da,inseamna ca o sa demaram cat mai repede.Dupa 1 iulie se poate mai bine sau mai rau.Ms pt advice.

Am uitat sa precizez,mai am 2 ani experienta part time ca agent asigurari,daca are ceva relevanta :?:

Sus

MesajScris: 07 Mar 2012, 20:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

Da,inseamna ca o sa demaram cat mai repede.Dupa 1 iulie se poate mai bine sau mai rau.Ms pt advice.

Am uitat sa precizez,mai am 2 ani experienta part time ca agent asigurari,daca are ceva relevanta :?:
Cu experienta de agent asigurari... las-o asa incurcata.
Sa inteleg deci ca ai ales sa mergi pe mana sotiei tale cu contabilitatea. Atunci primul pas e testul IELTS. Maine (8 martie) incep inscrierile pentru IELTS-ul de pe 21 aprilie de la Bucuresti. In caz ca mergi la IELTS-ul asta, rezultatele o sa vina in jur de 10 mai. Presupunand ca trimiti atunci imediat pentru echivalarea meseriei sotiei, ca sa poti sa depui la DIAC inainte de 1 iulie inseamna ca timpul tau pentru echivalare ar fi de cam o luna si jumatate, cam scurt, parerea mea. Nu prea vad sincer cum o sa reusesti sa depui la DIAC inainte de 1 iulie... mai ales ca zici ca sotia nu prea le are cu engleza... deci e posibil sa nu ia din prima nota de care are nevoie pentru punctaj (imi inchipui ca 7 pe linie - pentru 10 puncte). In orice caz, de apucat ar trebui sa te apuci, ca chiar daca o sa depui dupa 1 iulie, pe sistemul cu EOI, invitatiile am inteles ca se vor face in ordinea depunerii actelor, asa ca o sa ai o sansa buna sa nu astepti prea mult. Succes!

28.05.2012 - CO
21.06.2012 - Visa GRANT

Sus

MesajScris: 07 Mar 2012, 23:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

fara 7 la fiecare proba la IELTS (academic :mrgreen: ) nu ii va face nimeni echivalarea pe accountant. Dupa 1 iulie...cine stie ce va mai fi? daca sotia ia IELTS-ul in apr si mergi cu echivalarea la ICAA (unde contra unei sume iti proceseaza actele mai repede), poate ai sanse sa depui inainte de 1 iul. Atentie insa 7 nu e chiar usor (prietenii stiu de ce :lol: )

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2