Board index
Acum este 23 Sep 2019, 03:12

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Sep 2012, 16:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Scumpe... am vazut si eu, dar de ce spui ca sunt proaste? Ce anume le lipseste?

merci,
Arabela
Pai sunt facute in stil australian: quickie.

Nu au izolatie mai deloc .... materiale ieftine... lucratura din ciocan ...

Sus

MesajScris: 17 Sep 2012, 18:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

wow pai nu suna bine deloc, in conditiile astea, de ce sa vrei sa o cumperi? nu e mai convenabil sa construiesti?

Sus

MesajScris: 17 Sep 2012, 22:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
wow pai nu suna bine deloc, in conditiile astea, de ce sa vrei sa o cumperi? nu e mai convenabil sa construiesti?
Ca sa o construiesti iti trebuie teren. Teren de vanzare cu un pret cat de cat "omenesc" (oricum foarte scump) gasesti undeva la marginea marilor orase in suburbiile noi dezvoltate. Unde daca nu ai tren (sau linii express de autobuz), risti sa stai in trafic la orele de varf la fel ca in Bucuresti (mai ales daca lucrezi in city). Daca vrei sa-ti construiesti ceva "in oras" adica intr-o zona cat de cat dezvoltata si populata (unde nu ti se cuibaresc serpii in podul casei) trebuie sa cumperi o cocioaba deasta din sipci (ii zice queenslander) sa o demolezi si sa-ti construiesti ce-ti place si cum iti place tie.

Sus

MesajScris: 17 Sep 2012, 23:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ca sa o construiesti iti trebuie teren. Teren de vanzare cu un pret cat de cat "omenesc" (oricum foarte scump) gasesti undeva la marginea marilor orase in suburbiile noi dezvoltate. Unde daca nu ai tren (sau linii express de autobuz), risti sa stai in trafic la orele de varf la fel ca in Bucuresti (mai ales daca lucrezi in city). Daca vrei sa-ti construiesti ceva "in oras" adica intr-o zona cat de cat dezvoltata si populata (unde nu ti se cuibaresc serpii in podul casei) trebuie sa cumperi o cocioaba deasta din sipci (ii zice queenslander) sa o demolezi si sa-ti construiesti ce-ti place si cum iti place tie.
Bon , gasesc teren . Ce fac :
1) firma care sa o faca "la rosu" dupa structura romaneasca / mai solida exista ? estimativ cam cat ?
2) am pe varu care stie de la instalatii la finisaje si electric , pot sa-l aduc ( fiind mai bun si mai ieftin decat ce tradies sunt acolo ) cu un soi de visa ?
3) e mai affordable varianta asta ?
thanks

Sus

MesajScris: 17 Sep 2012, 23:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daniel,
cred ca trebuie sa traiesti aici o vreme ca sa intelegi. Cand am ajuns si eu visam la o casa tip european, cu geamuri termopan, de caramida dubla, etc. Genul ala de casa nu se prea potriveste aici. Dupa o vreme ajungi sa apreciezi casele cu geamuri mari, foarte luminoase, spatioase, usor de modificat. Daca ma gandesc ca la mine geamurile stau deschise 9 luni pe an, nu pun mana pe ele. Unde stau eu vara nu e asa cald si poate de cateva ori pe an pun aerul conditionat. Iarna mai inchid din geamuri dar nu e suficient de frig sa pun caldura. Deci, pentru zona asta ar fi o pierdere de bani sa construiesc o casa cu ce stiu eu ce izolatie si geamuri destepte.

Sunt firme care iti construiesc ce vrei tu pana la ce stadiu vrei. Dar te costa foarte mult sa construiesti ceva foarte original si ttrebuie sa pui in balanta necesitatea acestei constructii.

Din cate stiu eu instalatiile sanitare si electrice trebuie facute de cineva autorizat. Altfel e ilegal si nu te acopera asigurarea.

Eu in ultima vreme m-am uitat dupa case ecologice. Sunt foarte multe informatii pe internet, cum sa-ti pui casa in spatiu, cum sa pui panourile solare, bazine de colectarea apei, etc. Evident ca daca construiesti in oras pe 300 mp nu ai posibilitatea sa-ti orientezi casa in asa fel incat sa pui panourile solare pentru maxim de productie, sau nu poti sa ai tanc de apa, etc.

Sus

MesajScris: 17 Sep 2012, 23:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
1) firma care sa o faca "la rosu" dupa structura romaneasca / mai solida exista ? estimativ cam cat ?
Exista varianta sa o faci tu, dupa standarde romanesti. Au mai incercat si altii. Au fost mai multi, cel putin in Melbourne, cu ideea ca numai standardele de constructie din Romania sunt bune si astia din Australia sunt toti niste prosti. Si s-au trezit cu toata casa plina de mucegai in 6 luni. Sunt sigur ca vor mai fi si altii in viitor.
Pretul de constructie nu are nimic de a face cu suma costurilor, asa cum se preda (sau poate se mai preda inca) in Romania la orele de economie politica. Aici pretul de constructie este dat in primul rand de zona in care se construieste. Adica daca iei o casa veche intr-un cartier bun si o darami, costul de a construi o casa noua va fi sa zicem de 1 milion. Daca iei exact aceasi bucata de pamant la marginea orasului, exact aceasi casa, construita dupa aceleasi standade si cu exact aceleasi materiale si acelasi builder va costa sub 250 mii.
Citat:
2) am pe varu care stie de la instalatii la finisaje si electric , pot sa-l aduc ( fiind mai bun si mai ieftin decat ce tradies sunt acolo ) cu un soi de visa ?
Daca varu' isi ia toate autorizatiile din Au, sigur ca da. Cred ca nu dureaza mai multe de 5 ani sa-si ia si autorizatie de plumber si de electrician.
Citat:
NU, esti in continuare la mana pietei libere... deh capitalism...

nota bene: casele noi (mai noi de 10 ani?)sunt la standarde mult mai bune decat alea vechi. Majoritatea au izolatie in pereti, unele au geamuri duble, altele au incalzirea pe sub parchet. Depinde in general daca au fost facute de cineva sa stea in ele sau au fost facute de builder ca sa le vanda...
Varianta sa construiesti singur, anagajand un builder sau chiar ca owner-builder (daca ai timp si te pricepi la project management) o sa-ti dea ca rezultat o casa mult mai aproape de cerintele personale - chiar daca nu ieftin.

Sus

MesajScris: 17 Sep 2012, 23:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Desigur poți găsi să îți facă o casă cu pereți de două palme din beton ca în RO dar te va costa MULT mai mult și nu o vei mai putea vinde niiodată - fiind la preț cel puțin dublu decât celelalte din vecinătate, fără să mai punem la socoteală absurditatea nei asemenea case în mainland Australia (poate în Tasmania?).
Apoi aici tot ce vei putea face singur sunt zugraveli interioare și exterioare și pardoseli, restul trebuie făcute de autorizați, mai ales instalațiile care trebuie predate cu inspecție de la autoritatea care aproba planul (proiectul).
Citat:
Vezi mai sus. De exemplu la băi și zone umeri trebuie să îți aplice cineva autorizat membrană impermeabilă, așa câ nici măcar faianța nu prea ți-o poți pune singur. Cât privește electrica, în Queenland nu ai voie legal noi măcar să schimbi o priză, ce să mai vorbim de instalații, atorizațiile de electrician și de instalator apă/gaz sunt mai greu de obținut și dureazăbmai mult decât o diplomă de universitate.
Citat:
Vezi mai sus.

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 03:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aici pretul de constructie este dat in primul rand de zona in care se construieste. Adica daca iei o casa veche intr-un cartier bun si o darami, costul de a construi o casa noua va fi sa zicem de 1 milion. Daca iei exact aceasi bucata de pamant la marginea orasului, exact aceasi casa, construita dupa aceleasi standade si cu exact aceleasi materiale si acelasi builder va costa sub 250 mii.
:shock: :shock: :shock:
De unde pana unde?
Constructia costa la fel. Poate in unele zone sa fie necesare costuri suplimentare pentru a masca constructia pana este finisata. Dar Dorel care pune caramida ia acelasi pret oriunde. Si caramida costa la fel, ca doar nu te intreba ala care ti-o vinde unde vrei sa o pui.
Terenul are alt pret in functie de zona, dar constructia in sine... nu prea cred....

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 03:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aici pretul de constructie este dat in primul rand de zona in care se construieste.
Total fals! :lol:

Bogdanel ti-a explicat mai sus de ce.

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 06:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Aici pretul de constructie este dat in primul rand de zona in care se construieste. Adica daca iei o casa veche intr-un cartier bun si o darami, costul de a construi o casa noua va fi sa zicem de 1 milion. Daca iei exact aceasi bucata de pamant la marginea orasului, exact aceasi casa, construita dupa aceleasi standade si cu exact aceleasi materiale si acelasi builder va costa sub 250 mii.
:shock: :shock: :shock:
De unde pana unde?
Constructia costa la fel. Poate in unele zone sa fie necesare costuri suplimentare pentru a masca constructia pana este finisata. Dar Dorel care pune caramida ia acelasi pret oriunde. Si caramida costa la fel, ca doar nu te intreba ala care ti-o vinde unde vrei sa o pui.
Terenul are alt pret in functie de zona, dar constructia in sine... nu prea cred....
Pai iti spun asta din experienta.
De fapt, primul lucru care te intreaba constructorul este unde vrei sa construiesti.
Caramida costa intradevar la fel, indiferent de locatie, dar Dorel cere pret diferit in functie de unde ti-o pune!
Builderii incerca so o abureasca cum ca ei au costuri mai mari daca construiesti exact unde ai tu pamantul si au preturi mai mici cand construiesc cate un cartier intreg la marginea orasului. De fapt este o minciuna bineinteles, pretul est numai cu un pic mai mare, dar ei au grija numai de profitul lor sa fie cat mai bun.
Tu cate case ai construit sau ai luat cote pentru?

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 06:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Tu ai patit (frecvent, la mai multi builderi) sa iti ceara un pret de 4 ori mai mare decat au publicat "peste tot" pentru un anume plan, pe terenuri "normale" doar ca in suburbii "mai scumpe"?

Vrei sa spui ca tu cauti, te informezi, pe website, pliante, orice iti pica la indemana, vezi un plan, o casa pentru care o firma (builder) cere 250k sa o construiasca si cand te duci sa vorbesti cu ei sa iti faca EXACT acel plan, nici un extra, ei iti spun ca in functie de suburbie poate costa de fapt 1mil?

Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar eu personal nu cred asa ceva.

(Si sper ca nu vorbim de a construi la marginea Metropolitan Melbourne vs. vis-a-vis de Eureka tower, ca nu cred ca asta se intreba p'aici)

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 07:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

In mod normal nu ar trebui sa varieze preturile foarte mult in functie de zona. Eu nu am auzit de asa ceva. Tocmai am incercat pe situl unei firme de constructii unde iti cere zona si iti da pretul pe fiecare model. La ei cu cat era mai spre Brisbane cu atat era mai ieftin, in afara orasului era mai scump. Mi se pare mai normal asa pentru ca trebuie sa cari materialele si muncitorii, conditii mai dificile, etc.

Ce am mai observat este ca cu cat lotul de pamant e mai ingust cu atat constructia te costa mai mult, probabil e mai dificil de lucrat acolo. Deci, in mijlocul orasului unde loturile sunt foarte mici, pretul poate fi mai mare din cauza asta.

Dar sa coste casa de 4 ori mai mult doar din cauza cartierului nu am auzit.

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 07:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Iar incerci sa-ti dregi minciunile…
In realitate:
1. Cand te duci si ceri o cotatie de regula se poate calcula rapid, pe loc la biroul builderului. Chiar si in cataloagele lor au preturi de referinta si nu scrie acolo ca pretul variaza in functie de locatie.
2. Daca construiesti in mijlocul desertului sau undeva in munti da, e normal ca pretul sa creasca.
3. O alta conditie pt un pret de constructie marit este land access. Adica daca ai terenul intre doua case si constructorul trebuie sa foloseasca o macara, sau sa se strecoare si sa recurga la tot felul de “acrobatii” ca sa-ti construiasca tie casa – da te va costa mai mult – si e normal. La fel te poate costa extra taxe pt traffic management daca terenul este pe o strada intens circulata.
4. In conditii similare de land access, teren plat, etc nu exista diferente de cost indiferent ca tu construiesti la 3 km de CBD sau 40 km de CBD. Casa in sine (manopera si materialele de constructie) nu costa diferit in functie de zona. Ca te gasesc pe tine “gasca” si te prostesc, aia e altceva. Costurile aditionale vin din alte motive. Vezi mai sus.
5. Eu iti spun asta din cele 5-6 cotatii pe care le-am cerut ca si studiu informativ si din experienta celor doi colegi de-ai mei care au casele in diferite stadii de constructie si pe care de curiozitate i-am intrebat ceea ce sustii tu aici. Mi-au confirmat ca nu este adevarat.

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 11:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
De fapt, primul lucru care te intreaba constructorul este unde vrei sa construiesti.
Caramida costa intradevar la fel, indiferent de locatie, dar Dorel cere pret diferit in functie de unde ti-o pune!
Seful meu ii zice "Hawthorn tax" :)

Sus

MesajScris: 18 Sep 2012, 13:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Tu ai patit (frecvent, la mai multi builderi) sa iti ceara un pret de 4 ori mai mare decat au publicat "peste tot" pentru un anume plan, pe terenuri "normale" doar ca in suburbii "mai scumpe"?
Nu numai frecvent ci de fiecare data cand am intrebat...
Citat:
Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar eu personal nu cred asa ceva.
E OK, stii cum zice vorba poetului: ‘We can never attain a fully objective view of reality because we remain trapped in the prison of our subjectivity.’
Citat:
(Si sper ca nu vorbim de a construi la marginea Metropolitan Melbourne vs. vis-a-vis de Eureka tower, ca nu cred ca asta se intreba p'aici)
Eu vorbesc de diferenta intre cartiere bune (scoli bune, criminalitate scazuta, relativ aproape de city...) fata de noile developments, fara scoli, fara alimentare, cu droguri, impuscaturi si alte alea...

Anyway, nu-s'ce are asta de a face cu criza...

Uite aici anunt la un builder, in directa legatura cu criza:
4 bedroom French Provincial $1,100,000.00
Overview
4 BED 2 BATH 366sqm
This classic French Provincial home comprises of four bedrooms include a fully ensuited guest room downstairs. Master and two addtional bedrooms with lounge upstairs looks toward the city lights at night. In fabulous Mount Eliza the home is within walking distance to private schools, the town city and just minutes from beautiful beaches. Hig ceilings, wooden floors, and stone bench tops make this a top quality home at an affordable price.

(Disclaimer: Textul e direct de la builder, se cunoaste cata carte are...)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2