Board index
Acum este 06 Dec 2019, 15:01

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 9 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: comunitatea de romani din perth
MesajScris: 23 Sep 2009, 05:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am o rugaminte,stie cineva adresele comunitatilor de romani din Perth? Ca eu atata ma chinui sa caut si nu am reusit sa gasesc,sunt in Perth de trei luni de zile si imi doresc sa cunosc romani,pentru ca ma simt atat de singura....

Sus

MesajScris: 23 Sep 2009, 07:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am sa scriu aici chit ca nu cred ca sunt cea mai cunoscatoare in domeniu. Comunitate de romani, inchegata, organizata, cu manifestari culturale :lol: sigur exista pe undeva dar eu nu o cunosc. In urma cu un an am nimerit din greseala pe un post de radio la care se difuza "ora in limba romana" (era sambata, intre 4 si 5 cred, dar nu stiu postul) si respectiva emisiune era sustinuta de comunitatea romana din Perth (asa ziceau). Am ascultat: El Zorab, Alunelu alunelu (dedicatie pentru cei mici :lol: , a fost de vreo 3 ori pusa :lol: ) si muzica lautareasca de la foarte cunoscutii (nu de mine) artisti. Cat a tinut emisiunea s-a tot facut reclama la balul cu tombola ce se organiza in seara respectiva. Consiliul de conducere al comunitatii romane din Perth ne invita sa participam. Au spus si adresa dar nu am bagat-o in seama.
Romanii se intalnesc pe aici, mai ca vor, mai din intamplare (o bunicutza mi-a laudat purandelul in Myer auzindu-ma strigand in romaneste disperata dupa copil sa nu mai arunce toate umerasele pe jos :evil: )...dar nu pot sa spun daca sunt intalniri/manifestari organizate/planificate ale comunitatii romanesti.

Cu siguranta ai sa-ti gasesti locusorul tau in Perth, intre romani sau nu.

Sus

MesajScris: 23 Sep 2009, 09:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am o rugaminte,stie cineva adresele comunitatilor de romani din Perth? Ca eu atata ma chinui sa caut si nu am reusit sa gasesc,sunt in Perth de trei luni de zile si imi doresc sa cunosc romani,pentru ca ma simt atat de singura....
eu iti sugerez sa iei ziarul local si sa vezi ce activitati sunt in zona ta, in special pt. mame cu copii mici sau mame in devenire. I-ati inima in dinti si dute de cateva ori, chiar daca nu iti v-a placeala inceput, incearca mai multe chestii. Sunt sigur ca iti vei face prieteni cnd vei gasii peroane cu care aveti ceva in comun. Nu conteaza nationalitatea, ba chiar e mai bine pt. tine ca sa fie mixed cultural. Crede-ma pe cuvant, in alte 3 luni esti de-a locului si vei da sfaturi la altii despre zona, cultura locala, etc.
Succes.

Sus

MesajScris: 23 Sep 2009, 14:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ti-am scris pe privat, suna-ma sau da un nr. de telefon te sun eu.

Sus

MesajScris: 24 Sep 2009, 08:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:

si mie da-mi pm (daca vrei :wink: )

Sus

MesajScris: 24 Sep 2009, 08:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

Bine ai venit pe forum perthmama!
Numai bine
Cristina

Sus

MesajScris: 24 Sep 2009, 08:27 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
Citat:

Bine ai venit pe forum perthmama!
Numai bine
Cristina

ta :wink:

Sus

MesajScris: 09 Feb 2010, 09:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

well, cred ca incepand cu luna Mai voi face parte din comunitatea de romani din Perth

Sus

MesajScris: 09 Feb 2010, 12:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari tati.

Sus

MesajScris: 09 Feb 2010, 12:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Felicitari tati.
merci Roni.
sa imi lasi mostenire locul unde stai :mrgreen:.

Sus

MesajScris: 09 Feb 2010, 17:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

NP, cu cea mai mare placere.

Sus

MesajScris: 13 Feb 2010, 09:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ti-am scris pe privat, suna-ma sau da un nr. de telefon te sun eu.

ai idee daca exista asociatie de romani in Perth?
merci

Sus

MesajScris: 01 Mar 2010, 02:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
ai idee daca exista asociatie de romani in Perth?
merci
Nu cred ca exista acest gen de organizatie in Perth dar pot sa zic ca avem biserica aici.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2010, 06:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu stiu daca e adevarat sau nu dar eu m-am interesat si am vazut pe google earth biserica romaneasca...am inteles ca se afla intr-o zona rau famata,unde sunt foarte multi aborigeni,si pe dinafara arata ca o casa,acum nu stiu,astepti sa-mi spuneti care stiti.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2010, 09:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Nu stiu daca e adevarat sau nu dar eu m-am interesat si am vazut pe google earth biserica romaneasca...am inteles ca se afla intr-o zona rau famata,unde sunt foarte multi aborigeni,si pe dinafara arata ca o casa,acum nu stiu,astepti sa-mi spuneti care stiti.
Buna Andreutza,

In Perth exista 2 biserici, una ortodoxa si una penticostala. Adresele nu le stiu din cap dar daca vrei am sa le dau zilele viitoare.

Bafta

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 9 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2