Board index
Acum este 18 Aug 2019, 20:15

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 4 5 6 7 8 9 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Oct 2012, 21:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Cameron: te grabesti iar sa cataloghezi...Manuel nu face altceva decat sa incerce sa discute cu cineva care lucreaza in profesia lui despre lucruri ce tin direct de respectiva profesie (contabilitate). Sunt convins ca ai fi facut la fel. Sunt lucruri care le poate afla numai de la o persoana care are aceasi profesie ca si a lui.
As vrea sa ma insel, dar nu cred. Daca chiar vroia sa discute cu cineva din profesia lui, sunt o multime de alte posibilitati de a intra in contact cu cei din domeniul tau fara sa fie neaparat romani. Problema cu unii dintre cei noi veniti este ca sunt atat de disperati dupa job ca nici macar nu se mai obosesc sa-si ascunda intentiile - socializarea doar pt informatii si relatii. Se vede asta din modul cu deturneaza tot timpul discutia lejera de la gratar doar spre subiectele care il intereseaza (job, pozitii libere, cine pe cine cunoaste, persoane de contact, etc), iar cand nu primeste ceea ce doreste i se citeste dezamagirea pe fata, si normal, nu mai exista si o doua socializare :wink: . E destul de usor sa recunosti astfel de indivizi iar cei mai "batrani" sunt deja satui de ei si evita contactul. E mai placut sa stai in compania celor ca tine si sa te bucuri de timpul tau liber in loc sa ai senzatia ca esti luat de fraier de astfel de oameni. Ceea ce explica si asta:
Citat:
In ceea ce priveste materiale, sfaturi sau forumuri pe partea contabila cei din Australia sunt foarte "zgarciti". Intr-un fel e si de inteles, probabil sfaturile costa acolo (cum e si normal). Sincer si pe mine m-ar interesa sa cunosc contabili de acolo, dispusi sa stea de vorba cu un incepator in Oz.. :)
Nu sunt zgarciti si nici nu vor bani pentru informatiile care le detin, dar sunt satui de oameni care incearca sa ii foloseasca. Si in fond si la urma urmei...ce interes ar avea sa faca training concurentei?

Sus

MesajScris: 02 Oct 2012, 23:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
prostalau ca de obicei. daca tu esti folosit doar ca vaca de muls informatii este de inteles de ce :mrgreen:
Ahh, cum de nu m-am prins :lol: ...deci cand ma intrebai disperat acum doi ani jumate cate perechi de chiloti sa-ti iei cu tine cand vii in Australia defapt tu ma..."mulgeai" de informatii?
iar ai visat chiloti roz ? :) mai cunosc eu pe unu' care are vise din astea, dar ala nu prea este sigur de orientarea lui sexuala :)
e acelasi caz si la tine?

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 00:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Stay on topic...

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 00:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Haideti sa facem atunci ceva constructiv, hai sa cautam o modalitate prin care sa cream o comunitate virtuala a celor ce stau in Perth. Nu vreau sa propun nimic acum dar pentru ca nu vreau sa scriu prostii dar cei care au propuneri sa le puna aici. Sa fiu sincer ma gandeam de ceva vreme la chestia asta, dar aveam dubii referitor la succesul unei astfel de initiative pe motivul "daca merita, o facea altul mai destept inainte". Ar trebui sa facem niste reguli pentu a putea socializa dar fara sa aiba nimeni senzatia ca e folosit, sau fara sa intram cu forta in intimitatea nimanui. In plus, temele abordate sa fie legate strict de Perth. Daca e o tampenie crasa nu va sfiiti sa scrieti.
In nici un caz nu e o tempenie, exista ceva asemanator in Melbourne sub forma unui grup privat pe LinkedIn si functioneaza. Intalnirile in Melbourne se organizeaza acolo acum.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 03:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
In ceea ce priveste materiale, sfaturi sau forumuri pe partea contabila cei din Australia sunt foarte "zgarciti". Intr-un fel e si de inteles, probabil sfaturile costa acolo (cum e si normal). Sincer si pe mine m-ar interesa sa cunosc contabili de acolo, dispusi sa stea de vorba cu un incepator in Oz.. :)
Poate o sa o ajuti tu cu informatii pe forum, dupa ce intri in sistem aici.

Mai degraba decat ca "sfaturile costa" tind sa cred ca nu prea sunt romani pe partea contabila care sa participe in mod activ la acest forum.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 06:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Poate o sa o ajuti tu cu informatii pe forum, dupa ce intri in sistem aici.

Mai degraba decat ca "sfaturile costa" tind sa cred ca nu prea sunt romani pe partea contabila care sa participe in mod activ la acest forum.
Ma refeream chiar la ceea ce am scris, ca australienii sunt zgarciti in informatii (nici nu ma gandeam la romanii contabili din Australia).
Da, ai dreptate. Sunt destule diferente intre sistemul nostru contabil si al lor, si ceva dedicat contabililor ar fi binevenit, si as ajuta cu placere cu informatiile pe care le am.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 07:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Creaza un thread "Contabili in Australia" si vezi daca pica ceva.
Daca ai mesaje care le vrei mutate acolo zici si incerc sa le mut.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 08:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Creaza un thread "Contabili in Australia" si vezi daca pica ceva.
Daca ai mesaje care le vrei mutate acolo zici si incerc sa le mut.
cred ca sunt doua locuri unde s-au purtat discutii despre contabili:
- http://www.emigrare.info/forums/viewtop ... f=2&t=3947
- http://www.emigrare.info/forums/viewtop ... f=2&t=2768
Pe ambele nu s-a mai discutat de mult...probabil nu sunt multi contabili care doresc sa emigreze. Daca considerati ca e util de mutat ceva...

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 08:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
As vrea sa ma insel, dar nu cred. Daca chiar vroia sa discute cu cineva din profesia lui, sunt o multime de alte posibilitati de a intra in contact cu cei din domeniul tau fara sa fie neaparat romani. Problema cu unii dintre cei noi veniti este ca sunt atat de disperati dupa job ca nici macar nu se mai obosesc sa-si ascunda intentiile - socializarea doar pt informatii si relatii. Se vede asta din modul cu deturneaza tot timpul discutia lejera de la gratar doar spre subiectele care il intereseaza (job, pozitii libere, cine pe cine cunoaste, persoane de contact, etc), iar cand nu primeste ceea ce doreste i se citeste dezamagirea pe fata, si normal, nu mai exista si o doua socializare :wink: . E destul de usor sa recunosti astfel de indivizi iar cei mai "batrani" sunt deja satui de ei si evita contactul. E mai placut sa stai in compania celor ca tine si sa te bucuri de timpul tau liber in loc sa ai senzatia ca esti luat de fraier de astfel de oameni. Ceea ce explica si asta:
Citat:
Nu sunt zgarciti si nici nu vor bani pentru informatiile care le detin, dar sunt satui de oameni care incearca sa ii foloseasca. Si in fond si la urma urmei...ce interes ar avea sa faca training concurentei?
nu cunosc cum decurg intalnirile voastre la gratar, deci nu ma pronunt. Eu sunt tot contabil iar daca as vrea sa aflu ceva in formatii legate de modul in care este practicata aceasta profesie in Australia, as cauta sa intreb un contabil (de preferinta roman) care practica contabilitatea in Australia. Daca asta a fost intentia lui Manuel (si personal cred ca asta a fost)...atunci mi se pare absolut firesc sa incerce sa afle informatii despre acest lucru de la unii romani care practica contabilitatea in Australia...nu avea (cred eu...) prea multe de aflat de la un medic, profesor, inginer, etc... asa cum nici eu- ca si contabil- nu as putea sa dau nici un fel de informatii profesionale unui medic, profesor, sau inginer. Cand cauti o informatie profesionala, sunt convins ca esti de acord, o cauti printre cei care sunt in breasla.
Ce descrii tu ca se intampla la gratar nu neg, e posibil sa fie cazuri ca cele descrise de tine.
Cat despre ce a spus Eugen...eu am inteles ca se refera la site-le australiene dedicate contabililor (spre exemplu in Romania sunt cateva site-ri si forumuri mari de discutii pentru contabili). Nu cred ca Eugen s-a referit la romanii din Australia.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 09:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu sunt tot contabil iar daca as vrea sa aflu ceva in formatii legate de modul in care este practicata aceasta profesie in Australia, as cauta sa intreb un contabil (de preferinta roman) care practica contabilitatea in Australia. Daca asta a fost intentia lui Manuel (si personal cred ca asta a fost)...atunci mi se pare absolut firesc sa incerce sa afle informatii despre acest lucru de la unii romani care practica contabilitatea in Australia...
Aceasta abordare este gresita dupa parerea mea. In primul rand romanii nu sunt buricul pamantului aici iar sansele ca sa gasesti unul care sa corespunda nevoilor tale informative (adica sa fie CPA, CA CpEng, NPER, RPEQ, etc, etc, etc) sunt destul de mici. Daca mai iei in calcul si posibilitatea ca aceasta sa nu fie dispus sa te intalneasca sau sa-ti impartaseasca din experienta lui, atunci sansele se reduc si mai mult.

Eu nu am avut nevoie de sprijinul comunitatii romane de aici si nici nu am cerut vreodata ajutorul. Am gasit toate informatiile pe net si cand am avut nevoie de ceva concret (o semnatura, o recomandare, o referinta, etc) m-am dus si am obtinut-o de cei care au putut si au fost dispusi sa imi ofere suport indiferent ca au fost indieni, iranieni, australieni, chinezi, americani, etc. Daca stii sa folosesti internetul si reteaua de contacte si participi la intalnirile organizate de grupurile profesionale din care faci parte poti afla tot ce ai nevoie in timp foarte scurt. Daca stai sa cauti numai romani care sa iti ofere informatiile de care ai nevoie e posibil sa astepti mult si bine.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 11:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aceasta abordare este gresita dupa parerea mea. In primul rand romanii nu sunt buricul pamantului aici ...
Asta explica de ce e comunitatea romana asa unita in Australia. Noroc ca nu au toti aceleasi valori. Una e sa spui "nu te baza doar pe romani, tine-ti orizontul deschis" si alta " nu cauta romani in domeniul tau, e total gresit". E bine sa iei informatii din toate partile si sa le filtrezi. Insa doar un contabil roman cu experienta australiana o sa poata face comparatie intre sistemul contabil romanesc si cel australian, sa stie ce se aplica si ce nu aici din ce s-a folosit acolo. Iar ca proaspat venit, asemenea comparatii sunt automate, ajuta la filtrarea elementelor utile din tot ce ai acumulat pana acum.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 12:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Legat de comunitatea de aici, nu va faceti griji cu gratarele si cu socializarea. E OK, nu deranjati cu intrebari mai importante cand sunteti noi veniti. Toti am trecut prin statutul de nou venit, si toti am avut mai mult sau mai putin de aflat lucruri noi, de la macelaria cea mai buna pana la job. Fiecare in grade diferite.

Daca zice unul sau altul pe aici pe forum ca e satul ca la gratare sa fie luat cu asalt cu intrebari din astea de-ale joburilor, networking, si alte cele, e simplu: nu ii cautati pe ei la gratare. Cel putin pana nu va aranjati. Apoi mergeti si cu ei, sa nu discriminam totusi, si discutati cu ei despre cerul albastru si alte chestii neimportante si recreante.

Ca tot e vorba de Perth... Care veniti aici in Perth, apelati cu incredere, cel putin la mine si la cei pe care ii cunosc eu (dau sugestii pe privat :) ). Va "acceptam" si la gratar si nu ne suparam sa va dam informatii. Daca putem face si mai mult decat atat, o sa o facem.

Si legat de contabilitate, veniti aici si mai vorbim si cu contabili... Pe cei pe care ii cunosc eu nu activeaza pe forum ;). Dar sunt primitori, si mai dau si informatii. Dati pm cu incredere cand veniti.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 13:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...

Ca tot e vorba de Perth... Care veniti aici in Perth, apelati cu incredere, cel putin la mine si la cei pe care ii cunosc eu (dau sugestii pe privat :) ). Va "acceptam" si la gratar si nu ne suparam sa va dam informatii. Daca putem face si mai mult decat atat, o sa o facem.
...
si eu sunt disponibil.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 16:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Haideti sa facem atunci ceva constructiv, hai sa cautam o modalitate prin care sa cream o comunitate virtuala a celor ce stau in Perth. Nu vreau sa propun nimic acum dar pentru ca nu vreau sa scriu prostii dar cei care au propuneri sa le puna aici. Sa fiu sincer ma gandeam de ceva vreme la chestia asta, dar aveam dubii referitor la succesul unei astfel de initiative pe motivul "daca merita, o facea altul mai destept inainte". Ar trebui sa facem niste reguli pentu a putea socializa dar fara sa aiba nimeni senzatia ca e folosit, sau fara sa intram cu forta in intimitatea nimanui. In plus, temele abordate sa fie legate strict de Perth. Daca e o tampenie crasa nu va sfiiti sa scrieti.
In nici un caz nu e o tempenie, exista ceva asemanator in Melbourne sub forma unui grup privat pe LinkedIn si functioneaza. Intalnirile in Melbourne se organizeaza acolo acum.
Prin urmare ce parere aveti mates? Idea cu LinkedIn e buna doar intr-o anumita masura, avand in vedere ca LIn este conceput pentru alt scop, dar si eu as vota pentru ea in comparatie cu facebook-ul care are mai multe puncte slabe. Mai exista si alte propuneri?? Hai sa nu va rog ...da', daca trebuie va si rog. Asa ca va rog scrieti.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2012, 18:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aceasta abordare este gresita dupa parerea mea. In primul rand romanii nu sunt buricul pamantului aici iar sansele ca sa gasesti unul care sa corespunda nevoilor tale informative (adica sa fie CPA, CA CpEng, NPER, RPEQ, etc, etc, etc) sunt destul de mici. Daca mai iei in calcul si posibilitatea ca aceasta sa nu fie dispus sa te intalneasca sau sa-ti impartaseasca din experienta lui, atunci sansele se reduc si mai mult.
Nu am sugerat in nici un caz ca romanii sunt buricul pamantului dar din motive precum cele care le-a enumerat si psabina, cred ca ar fi de preferat sa discut intai de toate cu romani. Am spus de preferat si in postarea mea anterioara, prin asta intelegand ca, din punctul meu de vedere, e bine sa culegi informatii din toate sursele disponibile. In rest calculul probabilitatii pe care l-ai facut este ok...evident ca sunt sanse reduse sa intalnesti "omul potrivit la locul potrivit", insa orice informatie/sugestie/sfat poate fi utila/util.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 4 5 6 7 8 9 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2