Board index
Acum este 06 Dec 2019, 14:56

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 5 6 7 8 9 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Oct 2012, 23:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am spus de preferat si in postarea mea anterioara, prin asta intelegand ca, din punctul meu de vedere, e bine sa culegi informatii din toate sursele disponibile. In rest calculul probabilitatii pe care l-ai facut este ok...evident ca sunt sanse reduse sa intalnesti "omul potrivit la locul potrivit", insa orice informatie/sugestie/sfat poate fi utila/util.
Cred ca orice contabil roman ajuns pe aici iti poate de informatii utile si pertinente dupa 1-2 de "studiu" al sistemului contabil australian chiar daca face doar bookkeeping. Si slava domnului sunt destui contabili romani veniti in ultimii 2-3 ani. Insa, (nu sunt sigur cum e la contabili) atunci cand cauti numai contabili cu anumite calificari gen CPA sau CA o faci cu un motiv anume (de regula recomandari pt board-ul profesional sau informatii legate de career path) :wink: .

Sus

MesajScris: 04 Oct 2012, 05:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc pentru raspunsul de bun simt, Bogdanel.

Si Navigatoru, ca de obicei foarte saritor.

Am inteles mesajul (cumva eram sigur ca un asemenea raspuns veti transmite, si stiu ca nu e numai din partea voastra).

Sus

MesajScris: 15 Oct 2012, 16:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hi Mates,

Astazi am creat pe Linkedin un grup care se numeste "Romanians in Perth" si care ne oferă o platformă pentru a impartasi experiențe profesionale sau sociale, pentru organizarea de evenimente și promovarea initiativelor personale. :D :D

http://www.linkedin.com/search-fe/group ... G=Y&L=Y&L=

Prin urmare va rog sa dati un generos click pe butonul magic "JOIN" si sa postati lucruri de interes. Eu nefiind in selectul oras nu va pot surprinde cu prea multe, asa ca VA ROG PE TOTI SA DATI NAVALA...

Haideti sa strangem cat mai multi membrii si atunci ne vom putea organiza asa cum trebuie.

Andrei

Sus

MesajScris: 22 Oct 2012, 21:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Caut o gazda care sa ofere o camera single (share accommodation) pentru trei luni incepand cu jumatatea lui Ianuarie 2013, de preferat in partea de sud dar nu neaparat. Nu ma intereseaza daca este casa sau apartament, important este sa aiba acces la internet, si de asemenea sa am acces si la bucatarie. Maxim 180-200$/w. Voi fi singur, deci nu voi deranja prea mult gazda, posIbilitatea de plata anticipata (o luna – doua). i
Multumesc in avans pentru orice sfat sau ajutor.

P.S. Va rog, fara trimiteri catre site-uri de anunturi, mi-am facut deaja conturi la multe dintre ele si urmaresc noile anunturi aparute.

S-a rezolvat. Multumesc tuturor pentru ajutor.

Sus

MesajScris: 02 Noi 2012, 12:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pentru cine intereseaza in Perth avem de dat doua canapele - una cu doua locuri si una cu trei locuri, doua fotolii si un televizor. Nu sunt noi, evident, dar sunt in stare buna si pot fi folosite. TV-ul e cu tub nu e LCD cam micut, dar merge foarte bine. Dati un mesaj privat daca sunteti interesati.

07.05.2012 - Aplicat SS WA
17.05.2012 - Primit SS WA
19.05.2012 - DIAC GSM 176
28.05.2012 - CO
21.06.2012 - Visa GRANT
http://coshty.blogspot.com.au/

Sus

MesajScris: 14 Dec 2012, 09:06 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Caut sa inchiriez in Brisbane prefer casa dar si apartament e ok cu 2-3 dormitoare platesc pana la 400 aud/w incepand cu 10-15 aprilie 2013
Daca stie cineva ceva sau daca puteti recomanda ceva multumesc mult

Sus

MesajScris: 15 Dec 2012, 05:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Caut sa inchiriez in Brisbane prefer casa dar si apartament e ok cu 2-3 dormitoare platesc pana la 400 aud/w incepand cu 10-15 aprilie 2013
Daca stie cineva ceva sau daca puteti recomanda ceva multumesc mult
1 Topicul e pentru comunitatea de romani din Perth
2 http://www.realestate.com.au/rent

Sus

MesajScris: 20 Dec 2012, 10:30 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salutare,

La sfarsitul lui februarie voi ateriza impreuna cu sotia si fetita de 6 luni, la momentul de fata, in Perth. Spre fericirea mea ajung acolo cu job. O sa lucrez langa statia de tren Cannington si sotia s-a hotarat ca ar vrea sa stea cam un an cu fetita acasa. Si asa m-am apucat sa caut pe unde sa locuim. Prima oara ma gandisem la City of Canning ca sa fiu aproape de munca, dar dupa aceaasta am renuntat datorita zgomotului avioanelor si plus ca am inteles ca este zona claselor mai de jos. Doresc sa ajung destul de repede la munca. Si asa m-am gandit eu sa ma stabilesc prin zona Victoria Park / Lathlain, ca sa fiu aproape de tren (statia Vic Park). Un mare avantaj (pentru mine) al acestei zone ar fi ca se baga fibra optica pentru internet, nu cred ca este printre suburbiile scumpe si pare destul de populata d.p.d.v. al magazinelor (vezi Albany Highway). In ceea ce priveste parcurile, m-as gandi ca zona Burswood pare destul de OK, dar aici astept sa imi spuneti voi.

Astept sa imi impartasiti din cunostintele voastre despre aceasta zona, sau poate imi sugerati alta. Momentan nu o sa avem nevoie de gradinita.

Sus

MesajScris: 28 Dec 2012, 08:02 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Salutare,

La sfarsitul lui februarie voi ateriza impreuna cu sotia si fetita de 6 luni, la momentul de fata, in Perth. Spre fericirea mea ajung acolo cu job. O sa lucrez langa statia de tren Cannington si sotia s-a hotarat ca ar vrea sa stea cam un an cu fetita acasa. Si asa m-am apucat sa caut pe unde sa locuim. Prima oara ma gandisem la City of Canning ca sa fiu aproape de munca, dar dupa aceaasta am renuntat datorita zgomotului avioanelor si plus ca am inteles ca este zona claselor mai de jos. Doresc sa ajung destul de repede la munca. Si asa m-am gandit eu sa ma stabilesc prin zona Victoria Park / Lathlain, ca sa fiu aproape de tren (statia Vic Park). Un mare avantaj (pentru mine) al acestei zone ar fi ca se baga fibra optica pentru internet, nu cred ca este printre suburbiile scumpe si pare destul de populata d.p.d.v. al magazinelor (vezi Albany Highway). In ceea ce priveste parcurile, m-as gandi ca zona Burswood pare destul de OK, dar aici astept sa imi spuneti voi.

Astept sa imi impartasiti din cunostintele voastre despre aceasta zona, sau poate imi sugerati alta. Momentan nu o sa avem nevoie de gradinita.

Salutare,

Eu locuiesc in Victoria Park si ce pot sa-ti spun este ca sunt foarte multumit de zona. Stau in zona asta de 5 ani si este foarte bine. 5 min de centru, parcuri faine, 5 min de magazinele in care iti faci cumparaturile zilnice, restaurante destule daca vrei sa iesi la o mancarica, deci mai nimic de plans. Poate singurul lucru care ustura un pic esta pretul chiriilor, care este mai mari in comparatie cu alte zone, dar asta depinde de bugetul vostru. Daca vreti detalii mai specifice dati-mi un mesaj si voi incerca sa va raspund.

Caius

Sus

MesajScris: 16 Ian 2013, 00:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut dragi romani din Perth,

La inceputul saptamanii viitoare ajungem si noi in mult visata noastra viitoare tara :!: :!: :!: . Vom locui pentru vreo 2 saptamani intr-un hotel in North Beach. Speram sa ajungem cu bine acolo multumita unor oameni buni care ne vor astepta la aeroport si care speram sa fie primii nostri prieteni adevarati in Oz. Fiind complet ...singuri, fara ocupatie si sarcini :D, va rugam pe toti cei care veti avea bunavointa sa doriti sa intrati in contact cu noi in vreun fel sa ne scrieti un pm si vom raspunde cu voioshie. Avem pofta de plimbari, terase si sa vedem locuri noi. Asa cum va inchipuiti vom avea si ceva treaba (acte, masina, casa) dar dorim sa o luam mai "subtire" la inceput, adica sa ne facem si timp pentru socializare si intalniri daca va fi cazul.

Merci tuturor,

Sus

MesajScris: 16 Ian 2013, 03:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...La inceputul saptamanii viitoare ajungem si noi in mult visata noastra viitoare tara...
Baftă maximă!

Sus

MesajScris: 16 Ian 2013, 14:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mult succes la inceput de drum şi calatorie sprâncenată pana acolo :lol:

15.11.2012 ITA - Subclass 189
06.12.2012 - Visa lodged
14.12.2012 - Meds at Village
23.01.2012 - Meds referred
30.01.2012 - CO Team 6
26.04.2013 - Visa Grant!

Sus

MesajScris: 09 Mar 2014, 17:40 
Neconectat

Salut!

Comunitatea romanilor din Perth pare numeroasa si activa, din ce am citit eu pana acum.
Bravo si va urez cat mai multe succese in noua voastra tara!

Sunt proaspat rezident australian si ma indrept spre Perth.
Am gasit cazare in backpackers hostels si la un guest house, pe termen mai lung.

Insa mai caut si alte solutii; asa am ajuns aici pe acest forum.

Este cineva printre voi care poate oferi share accommodation 1 camera pentru 2-3 luni,
pret pana in $200/week (cu utilitati si internet)?
Sunt singur, barbat, sunt in vacanta de la locul de munca din Romania,
caut sa vad daca pot valorifica aceasta posibilitate oferita de statul australian, de a trai si munci in Tara Cangurilor.

Va multumesc!
S-auzim de bine!

Sus

MesajScris: 24 Mar 2014, 19:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ce parere aveti de:

http://perth.olx.com.au/pictures/great- ... -617631651

prea frumos sa fie true? ...
Acelasi anunt este si pe craigslist, + multe altele la fel de accesibile...si poate prea prea...

WA SS: 20.08.13
ITA: 21.08.13
Visa Lodged: 11.09.13
Meds: 16.09.13
Visa Grant: 18.02.14
Landing in Perth: 08.09.14

Sus

MesajScris: 25 Mar 2014, 04:30 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Ce parere aveti de:

http://perth.olx.com.au/pictures/great- ... -617631651

prea frumos sa fie true? ...
Acelasi anunt este si pe craigslist, + multe altele la fel de accesibile...si poate prea prea...

Cred ca pretul este pe noapte (300) - astfel de apartamente sint de obicei inchiriate pe termen scurt si cam asta este pretul - poti sa trimiti un mail sa intrebi ca sa te convingi. Dar este putin probabil sa gasesti la 300 pe saptamina un apartament de genul asta.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 5 6 7 8 9 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2