Board index
Acum este 31 Oct 2014, 16:28

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: salarii in australia
MesajScris: 06 Iun 2010, 02:17 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

care este salariul minim in Australia ( minimum wage ), difera de la o provincie la alta ?

Sus

Subiectul mesajului: Re: salarii in australia
MesajScris: 06 Iun 2010, 03:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
What is the current national minimum wage?

Until the Minimum Wage Panel of Fair Work Australia makes a new national minimum wage order, the current federal minimum wage remains in effect. The federal minimum wage sets both:

a minimum wage which applies to employees not covered by a pay scale and
special minimum wages for employees with a disability.

The federal minimum wage is currently $14.31 per hour or $543.78 per 38 hour week (before tax). If you are covered by a pay scale, it will contain the relevant minimum wage rates.

This federal minimum wage rate took effect from the first pay period starting on or after 1 October 2008. Casual employees covered by the federal minimum wage also get at least a 20 per cent casual loading.

Employees with a disability are covered by either a special federal minimum wage or an applicable pay scale. Junior employees not covered by a pay scale, or those working under a registered training scheme not covered by a pay scale, are not entitled to the federal minimum wage.

Sursa (si mai multe informatii pot fi gasite acolo):
http://www.fairwork.gov.au/Fact-sheets-tools/Pages/FWO-fact-sheet-Minimum-wages.aspx#what%20is%20a%20national%20minimum%20wage%20order

Sus

MesajScris: 06 Iun 2010, 04:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

gabi9025 scrie:
care este salariul minim in Australia ( minimum wage ), difera de la o provincie la alta ?

Salariul minim a crescut un pic.

http://www.watoday.com.au/national/free ... -x6ys.html

Sus

MesajScris: 06 Iun 2010, 21:46 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc mult pentru raspuns. Acum imi explic de ce sunt chiriile atat de mari .....dar a doua intrebare ar fi daca din doua salarii minime reusesti sa te descurci fara sa te afunzi in debt?

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 02:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

gabi9025 scrie:
Multumesc mult pentru raspuns. Acum imi explic de ce sunt chiriile atat de mari .....dar a doua intrebare ar fi daca din doua salarii minime reusesti sa te descurci fara sa te afunzi in debt?

Depinde de stilul de viata, dimensiunile familiei si aspiratiile fiecaruia.

Casa nu iti iei cu salariul asta. Masina cred ca poti sa iti iei si noua, cu un imprumut care nu te omoara. Pentru altceva nu trebuie sa te imprumuti, si cred ca poti sa traiesti cu banii astia fara sa te ingropi in datorii. Cu copii e altfel, desi probabil ca la asa salarii sunt ajutoare de la stat. Nu stiu cat de mari, dar sunt.

Dar, si cred ca a mai spus cineva pe aici, nu sunt prea multi care lucreaza pe salariul minim. Si eu as spune ca salariile incep pe la $20 pe ora. Este posibil ca adolescentii (ii mai vezi lucrand pe la supermarket, la cinema, etc.) sa aiba salarii mai mici, care tind spre minimum pe economie, dar nu stiu.

Oricum, nu te vinde ieftin cand iti cauti job. Imi imaginez ca vrei sa pui tot raul inainte, dar nu te uita la minim. Lumea pe aici traieste la nivelul mediu, si acolo e bine. La minimum cred ca e mai dificil, dar se poate si acolo, temporar. De obicei nu se ramane la nivelul ala.

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 04:15 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc mult Bogdane, raspunsul tau mi-a mai linistit din temeri. O alta nelamurire pe care o am, si stiu ca intrebarea e cam stupida sar nu inteleg cum este platit efectiv salariul , o data pe saptamana , o data la doua saptamani ( bi-weekly), de doua ori pe luna ( 26 paycheque/an) sau o data pe luna ( 12 paycheque pe an ) . Aceeasi nelamurire o am si referitor la chirie, anunturile afiseaza chiria pe sapt dar cate chequri se platesc efectiv intr-un an ?

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 06:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

gabi9025 scrie:
Multumesc mult Bogdane, raspunsul tau mi-a mai linistit din temeri. O alta nelamurire pe care o am, si stiu ca intrebarea e cam stupida sar nu inteleg cum este platit efectiv salariul , o data pe saptamana , o data la doua saptamani ( bi-weekly), de doua ori pe luna ( 26 paycheque/an) sau o data pe luna ( 12 paycheque pe an ) . Aceeasi nelamurire o am si referitor la chirie, anunturile afiseaza chiria pe sapt dar cate chequri se platesc efectiv intr-un an ?

salariul: depinde de contract
rentu: platesti saptamanal

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 06:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

gabi9025 scrie:
cum este platit efectiv salariul , o data pe saptamana , o data la doua saptamani ( bi-weekly), de doua ori pe luna ( 26 paycheque/an) sau o data pe luna ( 12 paycheque pe an )
Depinde de angajator, eu primesc salariu lunar, intre 12-14 ale lunii. Niciodata pana acum nu am primit banii cu intarziere.
gabi9025 scrie:
Aceeasi nelamurire o am si referitor la chirie, anunturile afiseaza chiria pe sapt dar cate chequri se platesc efectiv intr-un an ?
Imobiliarele in Au sunt exemplul perfect ca nu romanii au inventat smecheria :) Chiria e afisata saptamanal dar se plateste lunar. Chiria lunara se calculeaza astfel: val_pe_saptamana * 52 / 12, adica val_pe_saptamana * 4.33. Da probabil mai bine la anunt :)

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 06:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Baiazid scrie:
rentu: platesti saptamana
Hehe, acum vazui raspunsul tau, nu stiam ca se plateste si saptamanal.

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 07:08 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc mult pentru raspunsuri, stiu ca socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea din targ dar un calcul minimal ne ajuta sa ferim de mari surprize. As vrea sa imi fac o idee si despre deducerile din salariul brut ( somaj, pensie , medicale etc ??) Exista pe undeva un online calculator pentru payroll deduction ? Daca ati putea sa ma ajutati cu un link ar fi grozav ...

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 08:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Localitate: yesterday Montreal, today Sydney, tomorrow si eu as vrea sa stiu
http://www.getacareerthatmatters.com.au/benefits/calculator.asp

Stiam un altul dar nu l-am mai gasit acum la repezeala, insa asta e si el bun.
In principiu din salariu platesti doar impozitul si medicare. Daca insa salariul e mai mare de 73000 pe an daca esti single si 146000 ca familie si nu ai asigurare medicala privata, odata pe an trebuie sa mai platesti 1% pentru Medicare Levy Surcharge.
Contributia la pensie e in cele mai multe cazuri de 9% (desi sunt si unii care dau 12-13%) si o plateste angajatorul. Trebuie doar sa ai grija cand te uiti la salariul oferit pentru o pozitie, daca Super-ul e inclus sau nu in suma anuntata.

Uite si un link de la ATO- calculatoarele lor sunt usor mai complicate, insa gasesti ceva definitii la termeni:
http://www.ato.gov.au/individuals/pathway.asp?pc=001/002/046&mfp=001/002&mnu=42957&st=tp#001_002_046

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 08:29 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

waw, amazing ....pare sa fie free tax country .
Cat este TVA-ul ?

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 08:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Localitate: yesterday Montreal, today Sydney, tomorrow si eu as vrea sa stiu
TVA-ul e 10%.

Si nu-ti face vise, Australia e departe de a fi tax free. Uite aici un alt tabel ca nu stiu daca te-ai uitat bine la primul:

http://www.ato.gov.au/individuals/content.asp?doc=/content/12333.htm&mnu=42583&mfp=001/002
Bafta! :)

Sus

MesajScris: 07 Iun 2010, 23:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

adip scrie:
Baiazid scrie:
rentu: platesti saptamana
Hehe, acum vazui raspunsul tau, nu stiam ca se plateste si saptamanal.

Hehe, eu numai saptamanal l-am platit

Sus

MesajScris: 15 Iul 2010, 01:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Acum ca m-am mutat, rentul e lunar :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2