Board index
Acum este 13 Noi 2019, 20:34

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ACS assestmant vs EA assestmant
MesajScris: 12 Oct 2014, 19:45 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

Incep prin a spune ca doresc sa emigrez in Australia. Am 29 de ani si sunt absolvent al facultatii de Transporturi UPB, specializarea Telecomenzi si electronica in transporturi. Pe diploma obtinuta in 2009 am ca si domeniu Inginerie Electronica. De 3 ani si jumatate lucrez la o firma de Telecom pe parte de Managed Services si incadrat ca Inginer software (Mentenanta de retea radio).

Am o mare dilema intrucat nu stiu ce assestmant sa urmez (ACS sau Engineers Australia). As prefera ACS deoarece am vazut ca au mai putine cerinte in vederea obrinerii assestmantului si nu as dori acum sa afle toti sefii mei ca ma gandesc sa plec din firma. 2 inca nu sunt pregatit sa sustin examenul IELTS dar ma pregatesc.

Daca exista cineva care a facut aceeasi facultate sau care a aplicat la ACS/EA si a lucrat in acelasi domeniu, ma poate sfatui cineva daca m-as incadra pentru 261313 - Software Engineer sau pentru altul?
Nu am reusit sa gasesc nici un topic legat de un caz precum al meu.

Mumtumesc anticipat de ajutor!

Sus

MesajScris: 12 Oct 2014, 22:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
sunt absolvent al facultatii de Transporturi UPB, specializarea Telecomenzi si electronica in transporturi. Pe diploma obtinuta in 2009 am ca si domeniu Inginerie Electronica. De 3 ani si jumatate lucrez la o firma de Telecom pe parte de Managed Services si incadrat ca Inginer software (Mentenanta de retea radio).

Am o mare dilema intrucat nu stiu ce assestmant sa urmez (ACS sau Engineers Australia). As prefera ACS deoarece am vazut ca au mai putine cerinte in vederea obrinerii assestmantului si nu as dori acum sa afle toti sefii mei ca ma gandesc sa plec din firma. 2 inca nu sunt pregatit sa sustin examenul IELTS dar ma pregatesc.
Esti sigur ca poti sa faci echivalarea la ACS? Daca da, te-ai gandit la implicatiile ulterioare cand cei de la Immigration iti vor analiza dosarul si or sa vada echivalare facut pentru o alta profesie decat cea in care ai absolvit? Stii ca s-ar putea sa ai viza refuzata pentru asa ceva?

Acum vreo 2 ani m-am uitat la conditiile de emigrare pentru cineva care a terminat exact aceeasi facultate (la aceeasi universitate) in 2001. Pentru mine este foarte clar ca esti Electronics Engineer si ca trebuie sa iti faci assessmentul la Engineers Australia. Nu te lasa pacalit de cuvantul software. E acelasi lucru cu inginerii automatisti care scriu SCADA sau DCS, dar ei nu sunt "software" engineers, ci Automation Engineers.

Sus

MesajScris: 13 Oct 2014, 00:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu as incerca EA. ACS iti deduc 3-5 ani din experienta, deci poti pierde 5 puncte numai pt asta. IELTS tot trebuie sa il dai la un moment dat.

Sus

MesajScris: 13 Oct 2014, 04:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut,

Incep prin a spune ca doresc sa emigrez in Australia. Am 29 de ani si sunt absolvent al facultatii de Transporturi UPB, specializarea Telecomenzi si electronica in transporturi. Pe diploma obtinuta in 2009 am ca si domeniu Inginerie Electronica. De 3 ani si jumatate lucrez la o firma de Telecom pe parte de Managed Services si incadrat ca Inginer software (Mentenanta de retea radio).

Daca exista cineva care a facut aceeasi facultate sau care a aplicat la ACS/EA si a lucrat in acelasi domeniu, ma poate sfatui cineva daca m-as incadra pentru 261313 - Software Engineer sau pentru altul?
Nu am reusit sa gasesc nici un topic legat de un caz precum al meu.

Mumtumesc anticipat de ajutor!
Cu o facultate non-IT iti poti face echivalarea doar pe ruta RPL. Asta inseamna ca pierzi 6 ani de experienta care vor fi considerati non-skilled, iar daca ai terminat facultatea in 2009 nici macar nu ai atatia. EA este singura optiune pentru tine in acest moment.

Sus

MesajScris: 13 Oct 2014, 15:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

Multumesc mult pentru raspuns. Ma voi indrepta catre echivalarea EA. Intradevar ar fi neplacut sa am surpriza sa-mi fie refuzata echivalarea si sa mai pierd si niste bani.

O alte intrebare as mai avea, eu vreau sa aplic pentru viza 489, intrucat am o matusa in Melbourne cu cetatenie australiana care ar dori sa ma sponsorizeze. Nu stiu ce anume se cere pentru ea incat sa poata deveni sponsor pentru mine si sotia mea.

Multumesc,

Sus

MesajScris: 14 Oct 2014, 03:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ai grija cu 489, din ce am auzit nu e PR si dureaza procesul mai mult. Daca ai 60 de puncte, mergi pe propriile forte. Parerea mea :)

Sus

MesajScris: 14 Oct 2014, 14:27 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Stiu, doar ca nu as avea 60 de puncte decat daca iau 8 la testul de limba si pare destul de greu de obtinut.

Sus

MesajScris: 15 Oct 2014, 04:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Atunci citeste cu atentie regulile pt 489-family sponsored.
Din cate stiu, sponsorii trebuie sa fie pe PR sau cetateni de 2 ani, si sa fie rude apropiate, matusa buna, nu sora varului Gigel, cuscru cu fratele.

Daca iti lipsesc doar 5 puncte incearca si cu 190.

Sus

MesajScris: 15 Oct 2014, 11:19 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Ea este matusa de gradul 1 si a devenit cetatean australian anul acesta. Eram interesat de partea financiara, daca mie sau matusii mele ni se va cere sa demonstram ca avem intr-un cont o anumita suma de bani. Am observat ca pe siturile de emigrare nu se specifica decat sumele datorate statului in procesul de emigrare dar nu si a face dovada ca dispui de o anumita suma de bani cu care sa te intretii la inceput. Daca exista asa ceva, aveti idee care ar fi cerintele.
Nu exclud nici o varianta de viza, vreau doar sa stiu la ce sa ma astept.

Sus

MesajScris: 10 Noi 2014, 16:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Fiecare stat are cerintele lui, in vederea obtinerii vizei 190, iar la 189 nu stiu, probabil ca ori vei face o declaratie ceva cum ca detii bunuri/sume de bani, ori vei fi pus sa aduci dovezi, daca ei considera necesar. Eu as merge pe 189/190, la 489 sunt timpi enormi de asteptare, posibil sa te lalaie si cativa ani de la depunere. Verifica pe site-ul lor, si pe site-urile de emigarre internationale ca sa verifici timpii estimativi de asteptare (la mine a durat un an si vreo 11 luni de la decizia de a emigra pina la a atinge pamant australian - viza 190)

Sus

MesajScris: 12 Noi 2014, 23:24 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc pentru sfaturi. Intradevar viza temporara nu este o idee prea buna tinand cont in primul rand de lipsa asigurarii medicale. Cea mai buna varianta ar fi 189 si cred ca pentru ea voi opta deoarece pentru statul Victoria nu mai exista locuri pentru a aplica cu viza sponsorizata de stat 190. Din alte postari am inteles ca daca detin o casa in proprietate as putea face o declaratie notariala care practic ar fi dovada ca voi detine destui bani pentru a ma intretine atat eu cat si sotia pentru inceput. Nu intentionez sa o vand dar sper sa fie ok. Stiti daca este intradevar asa?

Sus

MesajScris: 13 Noi 2014, 01:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pentru mine a fost OK pentru viza 190 pentru ACT, nu stiu de ce nu ar fi OK pentru tine ca si aplicant pt 189... Citeste BINE de tot toata documentatia, si NU interpreta sub nici o forma regulile impuse. Astia sunt mai nemti decat nemtii! Sfatul meu, patit si trecut prin asta.

Sus

MesajScris: 13 Noi 2014, 04:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

La 189 nu se cere nici o declaratie legata de fonduri.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2