Board index
Acum este 17 Noi 2019, 18:19

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 375 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 25 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Voi cum va descurcati?
MesajScris: 29 Oct 2010, 12:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

O intrebare buna: Ce planuri de viitor aveti?

Intreb asta pentru ca:

1. Iti trebuie o casa la un moment dat. nu poti sta cu chirie.
Casa te costa 30 ani de mortgage sau ... poate sunt si alte solutii. Asta as vrea sa stiu pentru punctul 1.

2. Super annuation - PENSIA.
Vii la 30-40 ani in Oz, depui cat depui, iesi la 65 ani si te trezesti cu $200.000 in pensie. Daca ai casa achitata mai e cum mai e. Dar daca nu, ai pus-o! - Ce solutii ar mai fi? Asta as vrea sa stiu pentru punctul 2.

Problema ar mai fi si asa: Cu un salariu oarecare 50-80k tot e greu sa iti iei o casa si sa mai pui extra la super. Eu personal nu vreau sa fiu sclav la banca 25-30 ani pentru o casa.

Ce solutii ar fi pentru viitor? Si as dori sa nu primesc raspunsuri gen: pai joaca la lotto. Vreau raspunsuri inteligente. Vreau raspunsuri in general de la oamenii care au un PLAN stabilit. Money Management.

Acum sa va vad!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Voi cum va descurcati?
MesajScris: 29 Oct 2010, 12:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
1. Iti trebuie o casa la un moment dat. nu poti sta cu chirie.
Casa te costa 30 ani de mortgage sau ... poate sunt si alte solutii. Asta as vrea sa stiu pentru punctul 1.
Dintr-un venit combinat de 130K, fara copii, cred ca se poate plati casa in 10 ani, poate chiar mai putin. 30 de ani e mult, daca iti trebuie 30 de ani inseamna ca ceva e putred (ai imprumutat mai mult decat poti rambursa, cheltuiesti mult si economisesti putin sau deloc, etc.)
Dar depinde de multi factori.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 12:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

si eu as fi interesat in chestia asta.

singura solutie pe care mi-a dat-o un chinez (consultant financiar) de la NAB ar fi sa mananc noddles un an intreg ca sa pot strange banii de avans (deposit) si apoi o sa primesc home loan-ul.

e o solutie. sunt convins ca nu este cea mai buna, dar deocamdata nu imi vine alta in minte.

ar mai fi una: joaca la loto :mrgreen: si evident castiga :mrgreen:

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu nu vorbesc de savings aici sau sacrificii.

Nu sunt genul sa manance numai iaurt 10 ani pentru asta.

Savings = delayed spendings :mrgreen:

Vorbesc de investitii... moduri de a face $$$. Nu metode gen: overtime, muncesti mai mult, ia 2 jobs. Aia este pentru prosti. Vorbesc de metode inteligente de a face bani (fara hotie, droguri, curve)

Solutii pana acum:
adip: salarii combinate, sacrificii, plata in 10 ani. Raspunsul meu: sacrificii nu merita in cei mai buni ani ai vietii.

navigatorul: noodles primii ani, dupa aia sclav la banca. Raspunsul meu: citeste mai sus.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Raspunsul meu: sacrificii nu merita in cei mai buni ani ai vietii.
mda, aici iti dau dreptate. si pe mine ma framanta problema asta.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,
Am mai citit despre asta aici, cred ca a fost in urma cu un an; cineva parca a zis ceva de genul: "cind am venit noi in Australia casele costau 70000 si ni sa parut mult, apoi dupa 7 ani casele erau 200000 si cine a cumparat atunci a zis, pai e cam scump in comparatie cu acum 7 ani, si tot asa... " Nimeni nu va sti ce se va intimpla in viitor, poate casele vor fi mai scumpe decit acum sau poate nu. Dar asta e deja alt subiect.

Nimeni nu iti poate da o reteta ci doar pareri si fiecare e responsabil pentru asternut. Noi am cumparat casa si am devenit "sclavii" bancii pentru vreo 20 de ani. Nici macar nu avem salarii de la 50000 in sus dar ne bazam pe meseriile noastre si seriozitate si cu ajutorul lui Dumnezeu sintem inca angajati full time. Apoi mai sint si obiceiurile fiecaruia... vrei casa sau vrei sa te plimbi, vrei casa sau vrei sa te tratezi la restaurant in fiecare duminica ( mai stim noi pe cineva) maninci pizza la servici sau iti aduci pachet ? ( asta nu inseamna ca nu vei mai minca chimicale niciodata :) , parca deja vad cum sar altii de cur in sus si incep ca am venit in tara asta sa-mi maninc de sub unghie :). Alta ordine de ideii : nu vrei sa fii sclavul bancii dar ii dai altuia cu maxim 1000 mai putin pe luna decit ai da bancii. Ok, sa stai in chirie are avantajul ca te poti reloca destul de repede si fara remuscari, dar deja ai pus punctul pe I, spunind ca deja nu mai ai 20 de anisori ci vreo 30 spre 40, si atunci incepi sa te gindesti ca nu mai ai mult de trait si parca nu esti implinit ( scuze pentru exagerare, poate ca e prea mult cu chestia cu traitul si atunci voi spune ca incepi sa imbatrinesti, ok ) ; aici iarasi revin si zic: fiecare isi pregateste asternutul.

Noi nu sintem bogati caci salariile noastre sint average, nu gen "freelancer" dar ne simtim bine in pielea noastra. Sigur ca am vrea mai mult dar probabil ca asta este soarta noastra si nu ne plingem. Ne bucuram ca sintem sanatosi si putem munci. Platim bancii, platim statului impozite, cheltuim lunar cu putin mai mult decit cosul zilnic stabilit de banci(sau guvern)(am pe undeva un calculator xls care face asta ), avem grija si de animalutele noastre( pet ), mai iesim si noi incoace si incolo din cind in cind, si in final mai si economisim in jur de 1000/luna. Inainte de a cumpara casa ne-am tot plimbat si eram constienti ca odata cumparata nu mai putem face aceleasi cheltuieli cel putin pentru vreo 2, 3 ani.

Vroiam sa mai zic ceva dar am uitat. Poate imi aduc aminte altadata.

Ai aici comentariul meu, poate timpit sau poate iti e de ajutor cumva.

Bafta !!!

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut,
Ok, sa stai in chirie are avantajul ca te poti reloca destul de repede si fara remuscari, dar deja ai pus punctul pe I, spunind ca deja nu mai ai 20 de anisori ci vreo 30 spre 40, si atunci incepi sa te gindesti ca nu mai ai mult de trait si parca nu esti implinit ( scuze pentru exagerare, poate ca e prea mult cu chestia cu traitul si atunci voi spune ca incepi sa imbatrinesti, ok ) ; aici iarasi revin si zic: fiecare isi pregateste asternutul.
Ai aici comentariul meu, poate timpit sau poate iti e de ajutor cumva.

Bafta !!!

Salutare Catfish. Comentariul este extraordinar. Pune punctul pe I in majoritatea cazurilor. Nici noi nu avem salarii mari si ne-am tot gandit. Cu banca ... fara banca .. cu banca...

Eu sunt o fire mai libertina de felul meu, nu as suporta sa am un mortgage. Dar aici sunt numai eu de vina. Nu inseamna ca altii nu au ales bine luand un mortgage.

Nu sunt genul care pune botul la sfatul parintilor/bunicilor: mama, sa te insori, faci copii, iei casa si intri in randul lumii. . Pur si simplu nu sunt genul. Nu denigrez sfatul, dar ceva nu imi convine in ecuatia aia.

Personal am sa incerc in urmatorii 5 ani sa merg pe investment in shares, fonduri, spot-fx .... adica un portofolio de investitie. Daca FAILURE ... am sa ma intorc cu coada intre picioare la banca pentru un mortgage.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Parerea mea e sa iti iei o casa/apartament si sa nu platesti mult mai mult decat chiria din cat am vazut eu pt australia chiria ajunge undeva la 1200$/luna la un apartament cu 1-2 camere obisnuit, si iti poti lua un apartament asemanator sau chiar o casa cu 2-3 dormitoare (depinde de zona) platind undeva in jur de 1600$/luna timp de 30 de ani. Eu zic ca e o investitie rezonabila, iar in cazul in care vrei sa pleci ori inchirezi apartamentul ori il vinzi. nu are rost sa te dai peste cap sa platesti locuinta in timp mai putin ca acum in australia locuintele au niste preturi enorme, dar peste 4-5, 10 ani nu poti sa stii ce se intampla E posibil ca sa scada preturile enorm de mult si atunci ce faci? ti-ai luat o casa de 500K ai platit pe ea vreo 600K si acum dupa sa zicem 7 ani o poti vinde cu 200K. Asa daca ai o rata fixa, daca chiar scad preturile foarte mult in primii ani poti orcand sa renunti la ea (o lasi bancii) si tu faci un nou credit la o casa asemanatoare dar mult mai ieftina si nici nu te zgarii pe ochi ca ai pierdut banii deoarece tot atat (aproximativ) dadeai si pe chirie. In caz ca preturile cresc sau raman asemanatoare deja devine o investitie. Si avand o rata mica daca ai o problema 1-2 ani si nu mai ai venituri poti sa pui si bani deoparte pentru zile negre (undeva in jur de 1500$ cred ca poti pune deoparte pe luna fara sa faci sacrificii).

Asta daca esti singur sau familia ta are un singur salar in jur de 5000$ pe luna. Daca ai 2 salarii poti injumatatii perioada sau chair sa o faci la 10 ani. Sau poti lua o a doua locuinta ca si investitie.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Baiazid, s-ar putea sa fie o idee f buna cu investitul pe bursa, deoarece am impresai ca lucruriile incep incet incet sa se redreseze si acum ai preturi jos deci e posibil sa iti iese :). Dar nu se stie nici o data sunt multi sceptici care zic ca sistemul actual va cadea si banii nu vor mai avea valoare, ci doar aurul si propietatiile (terenurile).

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
... poti orcand sa renunti la ea (o lasi bancii) si tu faci un nou credit la o casa asemanatoare dar mult mai ieftina ...
ok, ok renunti la casa si o lasi bancii. dar, crezi ca mai primesti un alt credit pentru o alta casa in conditiile acestea ?

sunt curios, chiar nu stiu ...

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 13:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Un morgage vine cu:

1. durata 20-30 ani. Ca poti plati mai repede e problema ta.

2. STRES OAMENI BUNI. 20-30 ani de stres ca trebuie sa muncesti, nu stii situatia economica pe viitor. Te poti inbolnavi! Ce mai faci atunci.

3. ajungi sa platesti casa aproape de 2 ori in aia 30 ani din cauza dobanzii.

Un investment vine cu:

1. durata 10-15 ani. Se poate si mai repede

2. FARA STRES. Ramai fara job pe o perioada de 2-3 luni, te inbolnavesti: bagi botul la borcanul cu miere si recuperezi dupa

3. ajungi sa platesti casa la valoarea ei.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 14:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.... Mi-am adus aminte ce vroiam sa spun. Scuza-mi impertinenta, dar vad, am citit, miros, ca ai vrea sa te muti din Sydney la Brisbane, si vreau sa va pun in "garda" ca sa folosesc o expresie mai ciudata, deci, cheltuielile zilnice pot diferi fata de Sydney, sau Melbourne aici pentru ca te muti de la sud la nord si odata cu asta si clima. Stiu destul de multe persoane care pe timpul verii platesc la energex de trei ori mai mult decit iarna datorita aerului conditionat, o data cu asta pot da exemplu de alte "probleme" emergente. Astia planuiesc o majorare a pretului energiei pe viitor. Noi ne-am mutat aici tocmai pentru clima si nu simt nevoia aerului conditiont, nici macar in masina. Pe de alta parte in Queensland te poti simti ca in vacanta, si sint destule distractii prin jur, iar asta poate afecta bugetul ; chiar si pe mine ma ia valul citeodata :) .

Am citit raspunsul tau, si nu te poate obliga nimeni sa urmezi sfatul batrinilor ai de "acasa" si nu iti ramine decit o solutie: sa-ti urmezi instinctele. Sint convins ca si multi altii de aici ca iti faci temele inainte de a te da cu capul sau precum croitorul care masoara de 10 ori si taie o singura data.

Citeste ce zic aia in ziarele online referitor la actiuni si depozite, sau combina datele de la Biroul Australian de Statistica cu statistica bancilor pe o perioada mai lunga si vezi ce iese. Inainte de a cumpara casa am tocit non stop treburi legate de statistics, interest rate history, si nu numai ; am facut si refacut calcule pina sa facem pasul.

P S. Chestia cu platitul pentru cit ai putea sa consumi cu aerul conditionat poate parea o gluma si nu numai.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 14:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Asa daca ai o rata fixa, daca chiar scad preturile foarte mult in primii ani poti orcand sa renunti la ea (o lasi bancii) si tu faci un nou credit la o casa asemanatoare dar mult mai ieftina [...]
Ce vrei tu (sa dai cheile si sa fugi) nu se poate in Australia. Daca nu mai poti plati mortgage-ul si casa valoreaza mai putin decat datoria la banca, vei fi urmarit de banca si in mormant ca sa le dai restul de bani :) Nu vei mai putea lua imprumut pentru alta casa pana cand nu il achiti pe cel restant. Australienii sunt foarte versati si unsi cu toate alifiile cand e vorba de bani.
Baiazide, nu asociez economisirea cu sacrificiile. Nu ma gandeam neaparat la cont de savings, ci si la actiuni sau jucat la bursa (stiu, stiu, asta-i cu dus si intors :))

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 14:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Un theread incredibil de actual, cel putin pentru mine in acest moment. Unii stiu cine sunt si mica si zbuciumata mea istorie, altii nu. Ceea ce voi incerca sa demonstrez mai jos, nu este atat un sfat pe care il dau cat mai mult expunerea modului meu de gandire actual si faptele concludente esentiale care m-au transformat.

In Nov. 2007 am aplicat. In acel moment stateam cu chirie de 700 de euro. Era bine dar starea de provizorat care se datora chiriei dar si faptului ca era "cu un picior plecat" ne omora ca familie.
In Iun. 2008 ni se refuza viza. Cautam disperati sa plecam ramanand ancorati in dorinta emigrarii. ne uitam la UK, dar acolo treburile nu-s chiar asa amuzante. Incet incet vine impacarea cu gandul si resemnarea. Este 2008 si firmele de proiectare de case si drumuri B-U-B-U-I-E de lucru. Ne gasim de lucru extrem de bine platiti (mult peste ceea ce ar fi putut fi in Australia) pentru ca aici suntem cunoscuti, avem relatii si suntem intr-un sistem in care stim sa ne miscam (avize, comisii, etc). Stii cum functioneaza sistemul si pt. asta esti apreciat. Impreuna cu salariul mare (cam 5000 euro in total pe familie cu tot cu bonusuri, in mana si tot pe cartea de munca) vine ideea cumpararii casei. Asta era si pe fondul incertitudinii de atunci. Bancile evident se "calca in picioare pentru noi". Astfel ne cumparam un apartament de 200.000 de euro in franci elvetieni. Rata atunci era 1300 euro. Un mizilic la cat castigam. Insa in octombrie totul de duce dracului. Euro ajunge de la 3.3 la 4 si apoi 4.2 in 4-5 luni. Fiindca noi eram in CHF, ala se duce dracu si mai tare. Firma la care eram aproape ca intra in faliment. Eu plec, la alta firma pe 2000 euro punct. Sotia ma urmeaza si ea la alta firma pe sub 1000 euro. Si atat. Deci uite cum in mai putin de 2 ani am ajuns la aproape 50% venit iar casa a crescut la 1900 euro. Deci nu prea roz. :D Sumele nu sunt aici pentru a impresiona sau mai stiu eu ce. Sunt aici ca sa ilustreze ceva si anume ca indiferent cat de bine iti merge poti s-o termini prost. Dupa orice standard acceptabil nu ne-am cumparat o casa peste puterile noastre, ci ne-am luat una conforma cu imaginea care exista in piata in acel moment. Salariile mai mari, case mai scumpe pe zi ce trece, etc.

Unde suntem acum. Acum suntem ok, dar in conditiile in care vrem din nou sa plecam ce naiba facem cu casa? E clar ca nu o mai pot da cu 200k. E clar ca nu am cum sa castig in Au atat incat sa tinem casa inchiriata acolo si casa proprietate (1900) minus chirie (max. 400) aici. Deci este nefezabil. Sigur, am mai facut noi cate ceva dar nu sa ma plang sunt aici ci ca sa ilustrez un punct de vedere. N-as mai lua casa acum nici sa ma bati. Intr-o economie vie, in care fostele tipare se destrama, trebuie si tu sa fii capabil sa tii pasul cu ele.

Sunt sigur ca zona Australasia este zona buna economic pentru cel putin urmatorii 50 de ani. Sunt sigur de asta. Dar la fel sunt de sigur ca monstrul chinez va deceda. Si cand o va face va fi vai si amar de toti. N-as vrea sa ma prinda asta cu casa in Au sau NZ. In schimb as inchiria pt. ca chiria urca si scade cu piata, morgage-ul urca cu piata si nu scade deloc pentru ca urca pe procentele bancii centrale dar scade pe procente si pe moneda de referinta (poate sa fie aur). Deci scazi de doua ori, urci o data. Sigur, india probabil ii va lua locul, dar va dura 15 ani minim pana sa o faca.

Apoi, decat sa dau 1000 pe luna la CASA MEA intr-o zona naspa mai bine dau 1000 pe luna in centru caci in centru rata la banca ar fi 2000 si nu-mi permit. Deci nu, ca si in business, o amprenta financiara cat mai mica este cea mai buna. Nu cumpara, inchiriaza. Sigur, trebuie sa inchiriezi ceva frumos dar maine anulezi contractul si esti liber sa pleci in Sua, UK, NZ, Singapore, Luna, Marte, Andromeda, dracu sa-l pieptene. Asigura-ti batranetea si nu casa. Acum, cu mintea lucida de 30 de ani pot spune ca o imagine idilica gen azilurile de batrani din filme m-ar coafa destul de tare. Nu sunt singur, am o oarecere asigurare medicala, si gata. deci pentru ce sa am o casa de 200 mp cand imi tarai cadrul metalic dupa mine?

In cazul casei sunt convins: poate o voi termina pe asta de platit, dar eu alta nu-mi mai iau nici mort. Este o investitie nerealista care nu bate cu realitatea socio-economica de acum. Casa de vacanta.... CE PLM!!!!???? Pai la cati bani bagi doar in intretinere pe luna iti facu un city break in europa de rupi. Si in loc sa bagi mici si bere, bagi si tu miros occidental si parfum cosmopolit. Oricum in groapa nu iei nici micii, nici berea, nici casa. Dar cand inchizi ochii ultima oara, cica vezi toata viata, si-as vrea sa ma revad la 30 si de ani prin europa decat la 20 beat prin camin in regie :D

Mi-e teama ca din incercarea de a exprima rpea multe am sacrificat din coerenta, dar asta este. Eu inginer! Eu nu umanist! :lol:

Sus

MesajScris: 29 Oct 2010, 15:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dupa orice standard acceptabil nu ne-am cumparat o casa peste puterile noastre, ci ne-am luat una conforma cu imaginea care exista in piata in acel moment. Salariile mai mari, case mai scumpe pe zi ce trece, etc.
E o descriere destul de buna a ce se intampla acum in Australia, lucky country, unde preturile nu vor scadea niciodata :)
Ups, dar vai, stai asa ca au inceput si aici s-o ia la vale!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 375 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 … 25 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2