Board index
Acum este 12 Dec 2018, 14:40

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pasaport nou dupa viza
MesajScris: 26 Sep 2011, 16:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am citit intr-un thread din 2009 de pe acest forum ca e greu de schimbat pasaportul romanesc din Australia, asa ca as incerca sa-l schimb inainte de plecare (expira in iulie 2012).

Din cate inteleg de pe forumul britanic, daca schimbi pasaportul dupa ce ai luat viza nu trebuie sa anunti DIAC-ul intrucat viza ramane atasata de pasaportul vechi si poti veni atat cu pasaportul nou cat si cu cel vechi in Australia. Dupa care se poate merge la sediul local al DIAC-ului si transfera viza pe noul pasaport.

Totul suna foarte simplu, dar stiti cumva daca si in Romania pasaportul vechi se returneaza dupa reinnoire? Nu reusesc sa dau de vreo informatie oficiala...

18/03/11 cerut cazier si medicale
14/04/11 upload PCC UK/RO
04/05/11 meds
12/05/11 meds delivered
22/06/11 meds finalised
22/09/11 grant

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pasaport nou dupa viza
MesajScris: 26 Sep 2011, 18:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...stiti cumva daca si in Romania pasaportul vechi se returneaza dupa reinnoire? Nu reusesc sa dau de vreo informatie oficiala...
Le spui sa-ti inapoieze pasaportul vechi, pentru ca ai o viza valabila in el, si ti-l returneaza.

Sus

MesajScris: 26 Sep 2011, 18:37 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Se returneaza pasaportul, doar ca cei de la pasapoarte , taie putin cu foarfeca din prima pagina (un colt de pagina), eu luna trecuta am facut reinoire de pasaport si le am pe ambele.

Sus

MesajScris: 26 Sep 2011, 20:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am citit intr-un thread din 2009 de pe acest forum ca e greu de schimbat pasaportul romanesc din Australia, asa ca as incerca sa-l schimb inainte de plecare (expira in iulie 2012).

Din cate inteleg de pe forumul britanic, daca schimbi pasaportul dupa ce ai luat viza nu trebuie sa anunti DIAC-ul intrucat viza ramane atasata de pasaportul vechi si poti veni atat cu pasaportul nou cat si cu cel vechi in Australia. Dupa care se poate merge la sediul local al DIAC-ului si transfera viza pe noul pasaport.

Totul suna foarte simplu, dar stiti cumva daca si in Romania pasaportul vechi se returneaza dupa reinnoire? Nu reusesc sa dau de vreo informatie oficiala...
Asa a fost si la mine, a taiat un colt din prima pagina. Doar ca daca ai viza activa pe el e probabil un pic altfel procedura. Zic asta pentru ca pe mine m-a intrebat daca am vreo viza de SUA pe el. Deci, e foarte probabil tie sa nu ti-l taie deloc...sau cine stie ce procedura aplica. Dar de primit oricum il primesti inapoi si pe cel vechi.

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 00:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Viza SUA activa pe 10 ani pe el. S-a taiat coltul cu pricina si s-a capsat pasaportul vechi de coperta celui nou la mine - nu s-a capsat la cel al copilului.
Dar e ok.

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 08:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Aveti idee care este semnificatia/interpretarea coltului taiat? E o practica acceptata in plan international? Daca arat pasaportul cu coltul taiat la immigration desk, oare nu se vor uita ciudat la mine?

04/05/11 meds
12/05/11 meds delivered
22/06/11 meds finalised
22/09/11 grant

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 08:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu cred ca toata lumea stie ce inseamna coltul acela taiat. Nu cred ca o sa ai probleme aici.

Semnificatia este (cred eu) ca nu mai este valid. Un pasaport poate sa nu fie expirat cand il schimbi. Chiar daca nu este expirat, din clipa in care il inlocuiesti devine nul. Prima pagina are si un "cod" care poate fi citit electronic de catre cei de la passport control. Daca pagina este taiata nu se mai poate face asta.

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 09:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Schimband pasaportul eviti multe posibile probleme.

Eu l-am schimbat de curand si am trimis Form 929 si gata. Pasaportul vechi, cel taiat, este considerat nul si invalid, deoarece nu mai contine informatii actualizate sau nu mai reprezinta cu acuratete persoana detinatoare.
Este drept ca Australia are VEVO, si teoretic nici nu trebuie sa-ti pui viza in pasaport, dar totusi eu recomand asta. Sunt destule persoane care au avut probleme din aceasta cauza.

Este un efort mic care te scuteste de niste probleme costisitoare....

Australian permanent Resident starting Nov 29 , 2011 at 08:20 AM

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 11:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Aveti idee care este semnificatia/interpretarea coltului taiat? E o practica acceptata in plan international? Daca arat pasaportul cu coltul taiat la immigration desk, oare nu se vor uita ciudat la mine?
Coltul taiat arata ca pasaportul a expirat, dar il pastrezi pentru ca ai o viza curenta in el. La immigration desk arati pasaportul cu colt taiat ca sa vada viza in el, iar ca sa treci granita se uita la pasaportul curent.

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 13:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Corect. Pentru ca dreptul de retragere a unei vize valide il are doar tara emitenta, viza este valabila pe un pasaport expirat/invalid.

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 15:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ca sa ne intelegem...

Viza este viza... multe tari au sistem electronic de stocare a vizei ( in cazul nostru VEVO ). Acest sistem permite intrarea in tara si FARA viza in pasaport. DAR...acesta este implementat in sistemele vamale, institutii de stat care au ca ocupatie emiterea vizelor de toate tipurile si in general cele guvernamentale. Poate fii retrasa si fara anularea pasaportului pentru ca verificare se face la aeroport (vama).

Pasaportul este documentul de identitate al calatorului. Acel carnetel contine date actualizate si informatii generale despre detinator. INDIFERENT daca ai viza in el sau NU, un document taiat este INVALID si implicit nerecunoscut ca sursa de informatie sigura. Va rog sa va informati la organul emitent pentru a va convinge.

Sistemul de viza electronica a fost lansat si implementat EXACT din acest motiv. Ca atunci cand iti expira pasaportul si tu ai deja o viza de lunga durata, sa nu fie nevoie sa o treci din nou in noul pasaport. Pe baza informatiilor din pasaport ei verifica valabilitatea vizei. Din motivul ca nu peste tot poti sa faci verificare online si pentru tarile care nu permit acest sistem, au ramas si pasapoartele vechi.

Australia RECOMANDA sa ai viza in pasaport pentru a evita orice neplaceri. Gasiti aceasta informatie in Grand Letter ca si pe site.

Ce faci cand trebuie sa te identifici si trebuie sa arati dovada vizei, la o insitutie fara acces la viza electronica. Te chinui sa-i explici?...si daca nu merge ce faci?...

Sus

MesajScris: 27 Sep 2011, 17:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu l-am schimbat de curand si am trimis Form 929 si gata.
Poti sa-mi spui te rog daca ai schimbat pasaportul dupa ce ai luat viza, si daca da, in cat timp ti-au legat electronic viza de noul pasaport? Ai primit din nou grant letterul cu detaliile modificate?

04/05/11 meds
12/05/11 meds delivered
22/06/11 meds finalised
22/09/11 grant

Sus

MesajScris: 28 Sep 2011, 09:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Eu l-am schimbat de curand si am trimis Form 929 si gata.
Poti sa-mi spui te rog daca ai schimbat pasaportul dupa ce ai luat viza, si daca da, in cat timp ti-au legat electronic viza de noul pasaport? Ai primit din nou grant letterul cu detaliile modificate?
Dupa ce am obtinut viza dar pana sa imi puna viza in pasaportul vechi. Nu pot sa-ti dau un termen ca eu inca astept. Am trimis documentele acum 7 zile si inca nu am primit nimic. Teoretic iti elibereaza un nou grand letter, practic ramane sa vedem.

Sus

MesajScris: 04 Oct 2011, 10:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Informatie pentru toata lumea :

All travellers other than Australian and New Zealand citizens need to present the following documents to officers in immigration clearance:

a valid passport or other acceptable travel document (Pasaport temporar sau autorizatie ministeriala obtinuta de la australieni)
a valid visa or authority to enter Australia (including electronic visas)
a completed and signed Incoming Passenger Card, including health and character declaration.
See: Passenger cards (http://www.immi.gov.au/managing-austral ... ger-cards/)

Anyone who arrives without a valid travel document, visa or authority to enter Australia, may be refused entry to Australia or delayed until their identity and claims to enter Australia have been confirmed.

Pentru mai multe informatii va rog sa accesati : http://www.immi.gov.au/managing-austral ... documents/

Acest delay de care mentioneaza inseamna intoarcerea in tara si asteptarea deciziei, doar in cazul in care exista probleme cu sistemul VEVO sau sunt neconcordante intre documentele de identificare si/sau restul formularelor necesare si obtinerea de dovezi este probabil sa dureze mai mult de 1 zi (24H, timpul permis de legea Australiana pentru sederea in zona neutra a aeroportului).

Sus

MesajScris: 04 Oct 2011, 10:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...a valid passport or other acceptable travel document (Pasaport temporar sau autorizatie ministeriala obtinuta de la australieni)
a valid visa or authority to enter Australia (including electronic visas)...
Se poate deduce din asta că poți avea
Pașaport valid (nou)
Viza validă (pe pașaportul vechi)
Mie așa îmi sugerează...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2