Board index
Acum este 22 Aug 2019, 18:46

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutoare si beneficii Australia
MesajScris: 07 Oct 2012, 16:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am cautat un thread care sa sumarizeze/descrie ajutoarele si beneficiile care pot fi accesate de catre emigranti de genul: imprumuturi, alocatii, beneficii sau orice alte fonduri sau forme de sprijin care sa ne includa si pe noi rezidentii.

Redau mai jos pe cele pe care le-am gasit si studiat cat de cat.
Este posibil ca sa nu fi inteles pe deplin cum functioneaza si daca aveti completari/corectii nu va sfiiti sa le scrieti.

Child Care Benefit (CCB): este un ajutor pentru cheltuielile de ingrijire a copiilor concretizata prin plata a 24 de ore pe saptamana sau 50 de ore pe saptamana daca parintii lucreaza. Valoarea pe ora este de $3.90 rezultand un total de $93.6 respectiv $195 pe saptamana. Conditiile sunt: gradinita/insitutia sa fie aprobata, copilul sa fie imunizat sau sa urmeze un program de imunizare, parintii/tutorii sa aiba rezidenta si veniturile lor sa nu depaseasca o anumita suma stabilita in functie de numarul de copii (spre ex. pt 1 copil $142,426 anual)

Child Care Rebate (CCR): Este de fapt o completare la CCB si se refera la acordarea unei reduceri de pana la 50% la cheltuielile cu child care dar care nu poate fi mai mult de $7,500/an adica $144/sapt (suma valabila pana in 30 iunie 2014). Conditiile sunt: gradinita/institutia sa fie aprobata, si ambii parteneri sa lucreze (nu am gasit vreo limita maxima de venituri in acest caz). Poate fi platita direct catre institutie sau direct intr-un cont. Ce nu am inteles insa este daca 50% se refera doar la CCR sau CCR+CCB.

Info: in Child Care intra si after school. Pentru verificare child care aici

Family Tax Benefits A si B: este un ajutor pentru cresterea copiilor si este impartit in doua parti:
Family Tax Benefits partea A: pentru fiecare copil in parte,
si partea B: care se adauga la FTB-A pentru familii cu un singur parinte sau un singur venit in familie.
Calculul sumei pe care puteti sa o primiti este influientata de numarul de copii si veniturile obtinute, si adiacent si de alte beneficii pe care le obtineti cum ar fi rent assist (detalii calcul partea A si partea B).
Din ce am dedus eu, ar trebui sa ai venituri destul de mici ca sa pot sa te incadrezi in maximum de suma care se poate acorda (de exemplu pt un copil intre 0-12 ani, pentru a primi maximul de $169.98/fortnight ar trebui ca veniturile pe familie sa fie de maxim $47.815). Probabil majoritatea s-ar putea incadra la ajutorul de baza care in cazul exemplului anterior ar fi de $54.32/fortnight. In plus, daca pe parcursul anului financiar situatia veniturilor se schimba si ati avut mai mult decat ajutorul de baza s-ar putea ca la sfarsit sa va treziti ca vi se cere banii inapoi.

Rent Assistance: un ajutor financiar pentru plata chiriei. Incadrarea la acest ajutor este facuta in mod automat atunci cand se face cerere pentru orice alt beneficiu gen Family Tax Benefits. Sumele variaza in functie de chiria platita, venituri si numarul de copii. Mai multe detalii aici. Conditiile pentru rent assistant sunt: sa primesti Tax Family Benefits peste ajutorul de baza deci in consecinta sa ai venituri mici, sau ai copii in intretinere dar nu esti eligibil si/sau nu indeplinesti conditiile pentru Family Tax Benefit. Drept urmare, nu stiu cat de relevant poate fi Rent Assistant pentru emigranti cu venituri medii. Daca nu am inteles bine va rog sa ma corectati.

FEE-HELP (special thx to mmanuel)
Acorarea de imprumuturi pentru cei care mai au de urmat cursuri, necesare pentru a intra intr-un organism profesional. Banii vor trebui platiti dupa depasirea plafonului de venituri specificat. Conditiile sunt destul de simple: sa fiti rezidenti, sa aveti TFN si cursurile sa fie eligibile (mai multe detalii direct pe site).
INFO PT CONTABILI:
Daca in urma assessment-ului v-au mai ramas cursuri de urmat (cum este si cazul meu) veti putea imprumuta banii pentru a urma aceste cursuri, urmand sa ii platiti cand va veti angaja si depasi plafonul mentionat.

Sus

MesajScris: 08 Oct 2012, 09:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumim frumos pentru topic!

Sus

MesajScris: 08 Oct 2012, 12:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

multumim, foarte utile informatiile!

Sus

MesajScris: 08 Oct 2012, 13:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
INFO PT CONTABILI:
Daca in urma assessment-ului v-au mai ramas cursuri de urmat (cum este si cazul meu) veti putea imprumuta banii pentru a urma aceste cursuri, urmand sa ii platiti cand va veti angaja si depasi plafonul mentionat.
poti sa dai mai multe informatii legate de asta?
eu urmeaza sa mai dau un examen diferenta la CPA, care costa 295$, dar apoi pentru a deveni membru cu drepturi depline mai trebuie sa mai dau alte 6 examene, si fiecare e la 950$.. cred ca un imprumut pentru astea nu mi-ar strica...

Sus

MesajScris: 08 Oct 2012, 14:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
eu urmeaza sa mai dau un examen diferenta la CPA, care costa 295$, dar apoi pentru a deveni membru cu drepturi depline mai trebuie sa mai dau alte 6 examene, si fiecare e la 950$.. cred ca un imprumut pentru astea nu mi-ar strica...
Din pacate nu poti. Se refera strict la cursurile care te fac eligibil pentru accesul la organismul profesional, cum e cazul nostru accesul la stagiatura. Insa nu te ajuta si pt stagiatura propriu zis.

Caz concret al meu: in urma assessment-ului mi s-a spus ca pentru a intra in Chartered Accountant Program trebuie sa mai urmez doua cursuri, respectiv Taxation and Corporations Law. Doar pentru aceste doua cursuri voi putea face imprumut si nu si pentru Chartered Accountant Program.
Pt si mai multe detalii citeste si Booklet FEE-HELP

Sus

MesajScris: 17 Apr 2013, 11:18 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Stiti cumva daca exista vreo restrictie pt CCR /CCB in ceea ce priveste perioada dupa ce ai ajuns in AU? Poti fi eligibil imediat sau trebuie sa astepti un anumit timp... parca citisem undeva de 2 ani, trebuie sa mai caut prin linkurile salvate.
Mersi!

24.08.2012 - CO allocated
13.11.2012 - Meds Referred
13.04.2013 - Meds finalized copil
15.04.2013 - Visa grant

Sus

MesajScris: 17 Apr 2013, 15:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Stiti cumva daca exista vreo restrictie pt CCR /CCB in ceea ce priveste perioada dupa ce ai ajuns in AU? Poti fi eligibil imediat sau trebuie sa astepti un anumit timp... parca citisem undeva de 2 ani, trebuie sa mai caut prin linkurile salvate.
Mersi!
Din cate stiu eu nu trebuie sa astepti. Trebuie insa sa indeplinesti conditiile de eligibilitate.

Sus

MesajScris: 17 Apr 2013, 23:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Din pacate nu poti. Se refera strict la cursurile care te fac eligibil pentru accesul la organismul profesional, cum e cazul nostru accesul la stagiatura. Insa nu te ajuta si pt stagiatura propriu zis.

Caz concret al meu: in urma assessment-ului mi s-a spus ca pentru a intra in Chartered Accountant Program trebuie sa mai urmez doua cursuri, respectiv Taxation and Corporations Law. Doar pentru aceste doua cursuri voi putea face imprumut si nu si pentru Chartered Accountant Program.
Pt si mai multe detalii citeste si Booklet FEE-HELP
Cred ca daca alegi sa dai examenele respective ca parte a unui curs poti folosi fee-help.
De exemplu: ai de dat examen la sa zicem "contabilitate nustiudecare". Poti sa te inscrii la examen si sa dai numai examenul, sau poti cauta o universitate care ofera cursul de "contabilitate nustiudecare" si e acreditata (majoritatea sunt) si la sfarsitul cursului dai si examenul respectiv. Daca pentru inscris direct la examen nu poti sa iei fee-help, din cate stiu eu poti sa iei pentru inscrirea la curs si examen la uni.
http://studyassist.gov.au/sites/studyas ... ging-study

Citat:
Mersi!
Tre' sa astepti pentru ajutor de somaj si altele asemenea, nu si pentru child benefits care le primesti imediat - daca esti resident permanent.

Eugen, poate vrei sa specifici undeva ca ajutoarele astea nu se aplica la vize temporare.

Sus

MesajScris: 18 Apr 2013, 13:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eugen, poate vrei sa specifici undeva ca ajutoarele astea nu se aplica la vize temporare.
Nu am stiut. Stiam de ceva restrictii gen acces la medicare, dar nu mi-am batut capul cu ele. Multumesc pt adaugire.

Sus

MesajScris: 21 Sep 2013, 03:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

in mod normal rezidentii permanenti nu pot accesa beneficii decat dupa minim 104 saptamani (2 ani) de rezidenta in Australia
ca o exceptie de la aceasta regula, in anumite circumstante care pun solicitantul in imposibilitatea de a putea munci pentru a se intretine din motive care nu tine de el (spre exemplu un accident), se poate solicita special benefit si/sau rental assistance
conditiile de acordare evident ca depind si de situatia financiara a solicitantului, precum si de alti factori
insa cred ca e bine de stiut, daca se ajunge intr-o situatie limita ce alternative exista

Sus

MesajScris: 21 Sep 2013, 11:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
in mod normal rezidentii permanenti nu pot accesa beneficii decat dupa minim 104 saptamani (2 ani) de rezidenta in Australia
ca o exceptie de la aceasta regula, in anumite circumstante care pun solicitantul in imposibilitatea de a putea munci pentru a se intretine din motive care nu tine de el (spre exemplu un accident), se poate solicita special benefit si/sau rental assistance
conditiile de acordare evident ca depind si de situatia financiara a solicitantului, precum si de alti factori
insa cred ca e bine de stiut, daca se ajunge intr-o situatie limita ce alternative exista
Beneficiile prezentate mai sus pot fi accesate cu siguranta de rezidentii permanenti. Eu am cateva luni de cand sunt aici si primesc FTB (o suma infima dealtfel), CCB si CCR pt cel mic (aprox 200$/sapt - adica jumatate), si daca eram eligibil (dpdv financiar si nu al timpului de sedere in Oz) primeam si rent assist. De asemenea am accesat si FEE HELP.

Samuel, poti sa fii mai concret: La ce te refereai cand spuneai beneficii (cu siguranta nu astea precizate la inceput)? Poti sa pui si un link pt cei interesati?

Sus

MesajScris: 21 Sep 2013, 14:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Samuel, poti sa fii mai concret: La ce te refereai cand spuneai beneficii (cu siguranta nu astea precizate la inceput)? Poti sa pui si un link pt cei interesati?
Banuiesc ca se refera la beneficii gen ajutor de somaj, care intr-adevar nu se pot accesa in primii 2 ani.
Dar beneficiile legate de copii sunt cu siguranta accesibile de la inceput.
FEE Help se poate accesa la inceput numai daca se pate demonstra cerinta de studii suplimentare care nu se pot face decat in Au (bridging something).

Sus

MesajScris: 21 Sep 2013, 15:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@eugenp: ma refer la "special benefit"; scuze pentru ca nu am fost mai explicit

"Special Benefit
Help for people in severe financial hardship who are not able to support themselves and their dependants and cannot receive another payment.

Eligibility basics
- in severe financial hardship
- unable to earn income to support yourself and your dependents for reasons outside your control
- not receiving any other income support pension or benefit"

mai multe informatii:

http://www.humanservices.gov.au/custome ... al-benefit

de retinut faptul ca se beneficiaza de la momentul depunerii cererii si nu de la momentul evenimentului; de aceea este important ca cererea (claim-ul) sa fie depusa cat mai din timp, caci restul documentelor solicitate pot fi furnizate ulterior

eventual daca mai sunt si alte tipuri de beneficii de care se poate beneficia inainte de a indeplini conditia de 104 saptamani de rezidenta efectiva, puteti sa mai adaugati din cunostintele si experientele voastre

cred ca ar fi util pentru noii veniti, sa cunoasca ce drepturi au in acest sens

Sus

MesajScris: 23 Sep 2013, 09:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

sunt sigur ca nu se aplica noilor veniti...

http://www.humanservices.gov.au/custome ... ing-period

Sus

MesajScris: 23 Sep 2013, 14:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

no offense but I am not so sure:

"Exemptions to the Newly Arrived Resident’s Waiting Period

The Newly Arrived Resident’s Waiting Period may not affect you if you are:

an Australian citizen, or
a person who arrived under a refugee or humanitarian program, or
the holder of certain visa subclasses, or
the family member of an Australian citizen or long-term resident, or
the family member of a refugee or humanitarian migrant, or
you were a family member of a former refugee or humanitarian migrant at the time the former refugee or humanitarian migrant arrived in Australia.

There are other reasons which exempt some people from the waiting period for certain benefits. You should lodge a claim with us to test whether you are eligible for an exemption.

If you are in hardship because of a substantial change of circumstances beyond your control, you may be able to get Special Benefit immediately. Losing, or not being able to find a job is generally not considered to be a change of circumstances."

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2