Board index
Acum este 23 Sep 2019, 09:36

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul

Te-ai gandit pana acum la retirement planning?
1. Da! 90%  90%  [ 9 ]
2. Nu (nu am timp/consider ca nu e inca momentul) 10%  10%  [ 1 ]
Voturi totale: 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Retirement planning anyone? :)
MesajScris: 08 Aug 2017, 23:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,

Ma adresez in special celor ce locuiesc in AU si pe care as vrea sa ii intreb daca s-au gandit si pe termen lung la retirement.
M-am gandit la acest topic intrucat eu unul am inceput sa citesc de 10-12 luni pe marginea subiectului "early retirement" (desi nu vreau sa discutam despre "early" in mod particular) / "retirement funds" ( mrmoneymustache.com de exemplu este o buna resursa) dar de asemenea si in urma unor discutii cu amici din US, Ca si AU din care am concluzionat ca :

a) daca vrei o casa decenta-buna (dimensiuni/localizare), ai de platit mortgage-ul cam pana la pensie
si... daca esti suficient de bine platit astfel incat sa iti acoperi mortgage-ul pana la pensie...

b) e foarte posibil sa nu fi acumulat o suma suficient de mare in "retirement plan"/super ca sa iti asigure un venit decent la retirement... motiv pentru care citesc despre retirement "inapoi in Romania"

Asadar, daca ai raspuns cu DA la chestionar:
1. cat de prioritar este in acest moment retirement plan-ul pentru tine?
2. ce metode/instrumente folosesti pentru Super/alternative ?
3. ce suma ai/ati(familia) strans pana acum ? cat estimati ca veti acumula pana la varsta pensionarii?
4. este realist sa va ganditi la a va planifica "retirement" in AU ?

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Ultima oară modificat 11 Aug 2017, 00:29 de către eltoreador, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Retirement planning anyone? :)
MesajScris: 09 Aug 2017, 23:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Iata un calculator foarte util pentru retirement planning:
https://retirementplans.vanguard.com/VG ... meCalc.jsf

ps: in opinia mea, o crestere anuala de 5-6% este rezonabila

Sus

MesajScris: 10 Aug 2017, 08:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu stiu cati iti vor raspunde din AU.
Dar in trecut, acum 3 ani, s-a mai dezbatut (oarecum) problema asta aici: viewtopic.php?f=2&t=3624&p=87726&hilit=SMSF#p87726

Sus

MesajScris: 10 Aug 2017, 10:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

La subiectul cu casa, aici lumea nu isi cumpara casa sa locuiasca in ea pana la moarte si sa o lase copiilor mostenire. Iti cumperi o casa cand esti familie tanara, in cativa ani chiria in zona respectiva e mai mare decat rata ce o platesti tu la casa. Iti cresc copiii, pleaca de acasa, nu iti mai trebuie o casa atat de mare cum ti-a trebuit cand erai tanar si aveai copii. Vinzi casa mare si cumperi ceva mai mic, posibil cu o rata mica de tot pentru ca ai vandut prima casa mai scump decat ai cumparat-o. Casa e o investitie nu doar o locuinta. Noi am luat casa cand aveam 2 copii mici, 4 dormitoare, 2 bai, 2 livinguri, curte mare. Acum sa inchiriezi casa asta la noi in zona costa mult mai mult decat rata ce o platim noi iar valoarea casei a crescut considerabil. Intre timp unul din copii s-a mutat de acasa iar celalalt mai are 2 ani de liceu. Potential peste 2-3 ani ramanem singuri in casa asta mare. Planuim sa o vindem si sa ne mutam pentru ca nu ne mai trebuie atata casa. Cu banii ce ii scoatem din casa daca o vindem putem cumpara ceva mai mic, nu ne mai intereseaza locatia atat de mult (peste drum de o scoala buna, acces la transport public pentru copii, etc) putem sa fim aproape morgage free.

Pentru noi ro nu exista ca varianta pentru pensie pentru ca nu are absolut nici o atractie. Sistemul medical e la nivel de lumea a 3-a, nu exista nimic pentru batrani, etc. Mai repede m-as duce altundeva, in vanuatu, iti cumperi o casa pe malul oceanului foarte ieftin, cu 200 dolari/luna ai pe cineva care vine 3 ore/zi si spala, gateste, etc, mancarea e extrem de ieftina, ai activitati si marele avantaj ca esti la 3 ore de zbor de australia in caz ca ai nevoie de sistemul medical de aici ;)

Sus

MesajScris: 11 Aug 2017, 00:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Nu stiu cati iti vor raspunde din AU.
Dar in trecut, acum 3 ani, s-a mai dezbatut (oarecum) problema asta aici: viewtopic.php?f=2&t=3624&p=87726&hilit=SMSF#p87726
Aha, merci de link, am parcurs - cum ti-a evoluat in timp investitia de atunci?
Eu unul sunt mai de graba adeptul investitiei in index funds vs individual stocks (desi inca mai am ceva actiuni cumparate) pentru termen lung, vorba aia S&P 500 a avut cam 7% pe termen lung
vezi: http://www.investopedia.com/ask/answers ... sp-500.asp

Sigur, nu e neaparat recomandat sa mergi pe un singur index, sunt diverse abordari de mixare a 3-5-7 indexi, vezi:
http://www.investmentu.com/content/deta ... -portfolio
si
https://forum.mrmoneymustache.com/inves ... ompostion/

poti face o simulare a mixului de index funds si sa vezi istoricul mix-ului folosit tool-ul asta:
https://www.portfoliovisualizer.com/

Overall, consideri ca in ritmul curent de economisire ajungi la venituri decente la retirement? In cati ani iti planifici sa faci retirement? :)

Ultima oară modificat 11 Aug 2017, 00:31 de către eltoreador, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2017, 00:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

deci practic strategia de "retirement" este sa te bazezi pe faptul ca :
1. valoarea locuintei va creste
2. la un moment dat o vei vinde iar diferenta ramasa de la achizitia altei proprietati sa fie folosita ca fond de retirement?
am inteles bine?
Citat:
La subiectul cu casa, aici lumea nu isi cumpara casa sa locuiasca in ea pana la moarte si sa o lase copiilor mostenire. Iti cumperi o casa cand esti familie tanara, in cativa ani chiria in zona respectiva e mai mare decat rata ce o platesti tu la casa. Iti cresc copiii, pleaca de acasa, nu iti mai trebuie o casa atat de mare cum ti-a trebuit cand erai tanar si aveai copii. Vinzi casa mare si cumperi ceva mai mic, posibil cu o rata mica de tot pentru ca ai vandut prima casa mai scump decat ai cumparat-o. Casa e o investitie nu doar o locuinta. Noi am luat casa cand aveam 2 copii mici, 4 dormitoare, 2 bai, 2 livinguri, curte mare. Acum sa inchiriezi casa asta la noi in zona costa mult mai mult decat rata ce o platim noi iar valoarea casei a crescut considerabil. Intre timp unul din copii s-a mutat de acasa iar celalalt mai are 2 ani de liceu. Potential peste 2-3 ani ramanem singuri in casa asta mare. Planuim sa o vindem si sa ne mutam pentru ca nu ne mai trebuie atata casa. Cu banii ce ii scoatem din casa daca o vindem putem cumpara ceva mai mic, nu ne mai intereseaza locatia atat de mult (peste drum de o scoala buna, acces la transport public pentru copii, etc) putem sa fim aproape morgage free.

Pentru noi ro nu exista ca varianta pentru pensie pentru ca nu are absolut nici o atractie. Sistemul medical e la nivel de lumea a 3-a, nu exista nimic pentru batrani, etc. Mai repede m-as duce altundeva, in vanuatu, iti cumperi o casa pe malul oceanului foarte ieftin, cu 200 dolari/luna ai pe cineva care vine 3 ore/zi si spala, gateste, etc, mancarea e extrem de ieftina, ai activitati si marele avantaj ca esti la 3 ore de zbor de australia in caz ca ai nevoie de sistemul medical de aici ;)

Sus

MesajScris: 11 Aug 2017, 09:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am raspuns la ce ziceai despre mortgage pana la pensie si ca nu e neaparat sa fie asa. Rata la casa sau chiria sunt probabil cea mai mare cheltuiala pe care o ai. Daca ai grija poti la 'maturitate' sa nu mai ai aceasta cheltuiala, ceea ce face mult mai usoara viata la pensie. Nu e singura strategie, doar una din ele.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2017, 11:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ok, am inteles ; dar tu cum stai la capitolul retirement?
ce ai raspunde la cele 4 intrebari din postarea initiala?
Citat:
Eu am raspuns la ce ziceai despre mortgage pana la pensie si ca nu e neaparat sa fie asa. Rata la casa sau chiria sunt probabil cea mai mare cheltuiala pe care o ai. Daca ai grija poti la 'maturitate' sa nu mai ai aceasta cheltuiala, ceea ce face mult mai usoara viata la pensie. Nu e singura strategie, doar una din ele.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2017, 13:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aha, merci de link, am parcurs - cum ti-a evoluat in timp investitia de atunci?
Daca imi amintesc bine am castigat 15k AUD intr-un an de zile la acest portofoliu. Acum tot super-ul meu si al sotiei sta in banca la ANZ cash pentru ca au cel mai mic comision de administrare. Nu sunt multi, vreo 100k cred, poate ceva peste. Le-am pus cruce si nu ma bazez pe ei.
Citat:
Overall, consideri ca in ritmul curent de economisire ajungi la venituri decente la retirement?
Daca ma raportez doar la ce fac acum si la veniturile din zilele de azi pot sa ma pensionez linistit cu o viata foarte buna la 50 de ani (adica peste 9 ani). Insa daca noile idei la care lucrez acum prin cele doua start-upuri vor merge asa de bine precum sper, e posibil ca in 3 ani sa ajung la profitul personal net de 1 mil Euro pe an si sa pot sa ma gandesc linistit la ce voi face pe mai departe.
Citat:
In cati ani iti planifici sa faci retirement? :)
Niciodata. O sa construiesc business-uri, o sa le fac profitabile iar unele o sa le vand pe bucati, altele le tin pentru mine. Acum fac bani din proiecte de engineering, commissioning si operation suport si investesc in software development si baze de date de riscuri industriale in cloud. Pe viitor voi vinde consultanta de engineering si risk asssessment printr-o platforma dezvoltata de mine, remote, oriunde in lume, dintr-un birou de engineering din Romania cu office de vanzari la Londra. Probabil voi avea si o casa de vacanta in Australia, cine stie, intr-o zi... Deocamdata imi pun in aplicare ideile fara sa cer aprobarea nimanui si asta e super!

Sus

MesajScris: 11 Aug 2017, 23:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cameron, ma bucur ca ai o atitudine deschisa si transparenta pe acest subiect.
E o abordare antreprenoriala si curajoasa in proiectele descrise, imi place! :) Mult succes in a le duce la nivelul dorit!
Legat de fondurile ce stau in banca, poate te ajuta resursa de mai jos privind investitiile in indexfunds avand ca scop fix retirment-ul
http://jlcollinsnh.com/stock-series/
Gandeste-te ca la un return de 7% iti dublezi suma in 10 ani - da, compund effect does wonders (vezi calculator aici: http://www.moneychimp.com/calculator/co ... ulator.htm )

Totusi cred ca reprezinti prin proiectele in care esti implicat si abordarea antreprenoriala o nisa, un procent mic din majoritate, din cei ce merg la job, castiga un venit de la angajator, isi platesc morgage-ul sau rata si.. cu ceva planificare si/sau noroc poate economisesc - nu ca ar fi rau sau bine, e firesc sa existe ambele categorii, atat antreprenori cat si angajati la companii/antreprenori.

Totusi, din ce am citit pe forum si nu numai.. observ ca multi se gandesc pe termen scurt-mediu cand vine vorba de emigrare si viata lor; poate ma insel ...sigur, mai vad si postari de genul "planific retirement in Constanta sau Brasov" insa tocmai aceste postari ma pun pe ganduri.

Eu unul as vrea sa privesc pe termen lung toata treaba asta cu emigrarea, pana la urma e un efort pe perioada indelungata si .. daca nu ai un plan e posibil sa te ratacesti pe parcurs iar la mijloc e doar.. viitorul tau si al familiei.

Mie unul nu mi-e foarte clar de ce, daca esti "the average guy with an average sallary", ai merge in AU ca sa tragi sa platesti mortgage-ul o viata, sa ai primii 2-3-4 ani relativ "insignifianti" dpdv personal/profesional, in care cauti sa gasesti balanta optima privind unde stai/unde lucrezi/unde mergi la shopping/la fun/in vacanta, sa gandesti ca ei, sa comunici ca ei .. iar la finalul carierei profesionale sa iti dai seama ca desi ai tras, daca ai noroc ai o proprietate platita (ce are oricum un lifetime de max 50-60 ani), deci valoarea in piata scade cand ajunge la 2/3 din lifetime, nu ai fonduri ca sa iti pastrezi nivelul de viata..sau fondurile pe care le ai iti permit o viata decenta IN ALTA PARTE :)

Raspunsuri ar putea fi multe, unii poate nu se gandesc pe termen lung, altii poate vor sa schimbe sistemul "no matter what" sau vor alte oportunitati pentru familie/copii, indiferent de ce se intampla la pensie.
Dar mai astept opinii si de ceilalti membri.

Sus

MesajScris: 12 Aug 2017, 04:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tu vreo un raspuns simplu la o intrebare extrem de complicata. Nu cred ca exista o reteta care se potriveste tuturor. De exemplu, eu nu intentionez sa ma pensionez la o anumita varsta si nu visez la pensie. Asta din cauza ca sunt foarte norocoasa si iubesc ceea ce fac si in momentul actual nu vad o alta activitate care sa imi aduca mai multa satisfactie. Sigur, ma bucur de vacanta, e frumos sa te relaxezi si sa calatoresti, dar de fiecare daca cand m-am intors la lucru dupa vacanta am fost fericita ca sunt din nou acolo. Calculele noastre arata ca nu trebuie sa ne schimbam stilul de viata la pensie, intre banii ce se strang in super, faptul ca vom fi mortgage free si alte economii pe care le facem, vom avea probabil mai multi bani disponibili decat cheltuim acum.

Cred ca oricum o intorci e mult mai bine sa fi pensionar aici decat in ro si cred ca cei care se intorc o fac din alte motive decat financiare.

Chestia cu 'planificarea pe termen lung' iarasi e discutabila. Daca te retragi la 65 de ani si ai avut grija de tine, poate traiesti inca 20 de ani bine (nu pun in calcul anii traiti intr-un nursing home cand nu iti mai aduci aminte cum te cheama). La batranete nu mai ai la fel de multa energie sau dorinta sa faci ce crezi acum vei dori sa faci, poate ai probleme medicale care te limiteaza, etc. Evident ca trebuie sa fi chibzuit si sa planifici pentru pensie, nu vrei sa fi o povara pentru copii sau pentru platitorul de taxe, dar nici nu poti sa-ti planifici toata viata activa in functie de perioada de pensie (de care, poti sau nu sa beneficiezi o perioada mai lunga sau mai scurta).

Sus

MesajScris: 12 Aug 2017, 08:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
deci practic strategia de "retirement" este sa te bazezi pe faptul ca :
1. valoarea locuintei va creste
2. la un moment dat o vei vinde iar diferenta ramasa de la achizitia altei proprietati sa fie folosita ca fond de retirement?
am inteles bine?
Da, ai inteles bine. Asta e stategia de retirement a majoritatii din Australia: muncesc, iau casa pe credit, platesc creditul pana la pensie, vand casa si iau ceva mai mic. Daca mai ramane ceva parale dupa vanzare si ce au mai adunat in super poate isi voi permite sa traiesc o batranete linistita (in Australia). Roxi nu e diferita, are aceeasi gandire.
Insa, odata ajunsi la pensie, acestia vad ca banii nu le ajung, costurile de zi cu zi sunt totusi mari si nu reusesc sa se ajunga cu banii si atunci recurg la variante alternative:
1. inchiriaza casa, isi iau rulota si incep sa umble prin Australia (fenomenul grey nomads).
2. inchiriaza casa si se muta in Asia (Vietnam, Thailanda) sau prin insulele dimprejur (Bali, Fiji, Vanuatu, etc).
3. se intorc de unde au venit.
Am mai spus si la intalnire, cei care emigreaza acum la 30+ ani au sanse mici sa acumuleze un super suficient care sa le permita sa se pensioneze in Australia. Asa ca se vor intoarce de unde au venit. Boom-ul economic s-a dus, casele sunt foarte scumpe, salariile au scazut (numai in in domeniul meu cu 35%). Cei care au ajuns acum 7-8 ani in Australia vad deja cum merge acumularea de capital in fondul de pensii si pot sa faca o proiectie pe viitor. Daca au cojones poate vin si ne spun aici cum sta situatia in cazul lor. Lucrurile nu arata bine dintr-un simplu motiv:

Ca sa traiesti OK in Australia ca si pensionar ai nevoie de un venit de 50-60k pe an ca si cuplu singur, fara datorii. Adica sa ai 1-1.5 mil AUD cash pentru urmatorii 20 de ani, o casa platita si zero datorii cand te-ai pensionat. La vremurile de azi. Daca ne uitam la average balance per household, 2013/2014 ne spune ca in palierul de varsta 65-69 de ani average Joe family in Australia are in contul de super 257k AUD. Adica cam cat sa traiasca OK vreo 5 ani.
Sursa: https://www.superannuation.asn.au/resou ... statistics

In concluzie, viitori pensionari ai Australiei vor fi mai saraci decat actualii pensionari si nu vor avea parte de aceeasi bunastare. Acesta este un fenomen global si nu este specific numai Australiei: http://www.businessmagazin.ro/opinii/ti ... a-16683533

Sus

MesajScris: 12 Aug 2017, 10:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ca sa traiesti OK in Australia ca si pensionar ai nevoie de un venit de 50-60k pe an ca si cuplu singur, fara datorii. Adica sa ai 1-1.5 mil AUD cash pentru urmatorii 20 de ani, o casa platita si zero datorii cand te-ai pensionat. La vremurile de azi. Daca ne uitam la average balance per household, 2013/2014 ne spune ca in palierul de varsta 65-69 de ani average Joe family in Australia are in contul de super 257k AUD. Adica cam cat sa traiasca OK vreo 5 ani.
Sursa: https://www.superannuation.asn.au/resou ... statistics
Da, ca sa ai 50k venit/an la retirement, regula multiplicatorului x25 spune ca ai nevoie de fonduri de 1.25M in retirement fund.
Iar ca sa ajungi la 1.25M ar trebui sa pui de-o parte 12k/an (deci 1000/luna), pentru 30-31 de ani, bazandu-te pe un return anual de 7%.
(am calculat cu http://www.moneychimp.com/calculator/co ... ulator.htm )

Totusi, in sursa mentionata de tine apare ceva ingrijorator:
Principal source of income for retirees aged 45+:
16% se bazeaza pe Super iar 70% pe Government pensions (!!)
Citat:
In concluzie, viitori pensionari ai Australiei vor fi mai saraci decat actualii pensionari si nu vor avea parte de aceeasi bunastare. Acesta este un fenomen global si nu este specific numai Australiei: http://www.businessmagazin.ro/opinii/ti ... a-16683533
Da, fix articolul asta l-am citit si eu dimineata, foarte interesant studiul.
Se mai spune ceva, ce vine sa confirme trendurile mentionate de tine privind cash-out-ul :
"Pentru că pensia va fi prea mică, pensionarii îşi vor cash-ui proprietăţile imobiliare deţinute pentru a face rost de bani ca să se plimbe în lume, să beneficieze de tratamente de sănătate şi să o ducă bine. Asta înseamnă că nu vor mai lăsa moştenire casele şi apartamentele, făcându-le viaţa mai grea copiilor, care va trebui să muncească."

Sus

MesajScris: 12 Aug 2017, 11:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cameron,
generalizezi la greu. Asa vorbesti parca majoritatea batranilor australieni se muta in asia sau se plimba cu rulota. Eu am contact cu foarte multi batrani si astea sunt mai degraba exceptiile decat regula. Regula este, cine a fost chibzuit si a strans bani si are o casa platita, traieste bine, cine nu, traieste din pensia de stat care este mica dar asigura o viata decenta.

Chestia cu casa lasata mostenire e iarasi discutabila. Cand ne pensionam noi, copiii nostri vor avea 40 de ani, cand murim (speranta de viata e de peste 80 de ani) copiii nostri vor avea 60 de ani si probabil vor avea copii bine intrati in viata adulta. Noi am investit in educatia copiilor si ii sustinem cat putem. Fiica-mea cea mare mai are un an de facultate, studiaza si lucreaza, prietenul ei la fel, au deja strans depozit pentru un apartament. Pana termina facultatea si se stabilesc cu joburi pe meserii vor avea depozit pentru casa. E adevarat ca noi ii ajutam financiar sa nu ii termine chiria si sa poata economisi. Se poate trai foarte bine, la 22 de ani, sa studiezi full-time la una din cele mai bune universitati din lume, sa lucrezi sa te intreti, sa locuiesti intr-un apartament frumos, modern, sa ai 2 masini si sa strangi bani. Si asta fara sa fi geniu sau vreun spirit din asta afacerist, amandoi traiesc din salarii.

Sa nu confundam insa cheltuielile pe care le ai cand esti tanar cu copii, gradinita, scoala, activitati, excursii, haine, figuri, etc si cheltuielile cand esti un cuplu peste 65 de ani cu tot ce iti trebuie in casa platita. Nu e aceasi cheltuiala sa te duci in vacanta 2 persoane sau 4 persoane, sa mananci 2 persoane sau 4, etc. Ca sa iti mentii standardul de viata nu ai nevoie de aceasi suma ;)

Sus

MesajScris: 12 Aug 2017, 11:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
16% se bazeaza pe Super iar 70% pe Government pensions (!!)
super obligatoriu a fost introdus tarziu, in 92, multi australieni cu varsta de pensionare nu au suficient de multi bani stransi pentru ca nu au contribuit decat in ultimii 25 de ani. Cu cat mai batrani cu atat contributia a fost mai scurta. Evident ca se bazeaza pe pensia de la stat pentru ca asa a fost pe vremea lor. Generatiile care au inceput sa lucreze dupa 92 vor avea super mult mai solid si se vor baza pe pensia de la stat in proportie mult mai mica si vor fi mult mai bine pregatiti financiar pentru pensie.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2