Board index
Acum este 14 Dec 2019, 06:57

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 209 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 9 10 11 12 13 14 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Ian 2016, 09:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

George Popa, te rog sa faci un pas inapoi, si sa iti citesti mesajele anterioare. Poate daca le recitesti vei realiza cat de agresive sunt, fata de o persoana care nu ti-a facut nimic (cel putin asa cred).

Daca nu esti de acord cu parerea ei, combate cu argumente valide, nu cu injurii.

Deja sunt 3-4 persoane care ti-au atras atentia ca ai depasit limita bunului simt. Era o zicala cu omul beat si cu culcatul. Poate ti-o aduci aminte.

Sus

MesajScris: 17 Ian 2016, 13:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Pentru asta m-a interesează un job care credeți ( voi cei din oz ) ca se mai caută in următorii ani. Va mulțumescmesc!
Andrei, jobul ala trebuie sa ti-l alegi singur, nu sa te bazezi pe ce sugereaza unul sau altul. Numai tu stii ce iti place sa faci si (parerea mea) numai facand ce iti place poti sa fii fericit cu jobul tau.
Din ce vad in jur se cauta cam toate meseriile, chiar daca unele mai mult si unele mai putin. Cunostinte si prieteni in jurul meu isi schima joburile mereu si chiar gasesc, din nou, unii mai greu, unii mai usor, unii pe mai multi bani, unii pe mai putini.
Important e ce vrei tu sa faci, nu te lasa influentat de persoane care au dat kix in AU. Aici, cine vrea sa munceasca, gaseste. Chiar daca nu curge lapte si miere sau salarii exorbitante.

Sus

MesajScris: 17 Ian 2016, 14:15 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Citat:
Pentru asta m-a interesează un job care credeți ( voi cei din oz ) ca se mai caută in următorii ani. Va mulțumescmesc!
Andrei, jobul ala trebuie sa ti-l alegi singur, nu sa te bazezi pe ce sugereaza unul sau altul. Numai tu stii ce iti place sa faci si (parerea mea) numai facand ce iti place poti sa fii fericit cu jobul tau.
Din ce vad in jur se cauta cam toate meseriile, chiar daca unele mai mult si unele mai putin. Cunostinte si prieteni in jurul meu isi schima joburile mereu si chiar gasesc, din nou, unii mai greu, unii mai usor, unii pe mai multi bani, unii pe mai putini.
Important e ce vrei tu sa faci, nu te lasa influentat de persoane care au dat kix in AU. Aici, cine vrea sa munceasca, gaseste. Chiar daca nu curge lapte si miere sau salarii exorbitante.

Tot vad statistici precum ca Australia este la un pas de recesiune si asta îmi cam da de gândit. Pentru asta m-a interesează părerea celor de acolo.....cum simt ei piața de munca. Eu m-a mulțumesc cu job din care îmi pot întreține familia pentru început....după aceea îmi caut ceva in domeniul meu (eu fiind in momentul de fata taximetrist) dor pot spune ca pot lucra aproape in orice alt domeniu.

Sus

MesajScris: 17 Ian 2016, 15:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Important e ce vrei tu sa faci, nu te lasa influentat de persoane care au dat kix in AU.
Corect. Numai ca in ultima perioada s-au inmultit cei fara job in AU. Am si eu o echipa de 3 ingineri in Brisbane carora le dau proiecte de aici. Culmea, unul dintre clienti e o companie din Romania! Ce soarta domle...sa ajungi tu, ditamai australianu' sa lucrezi pentru romani :cry:
Citat:
Aici, cine vrea sa munceasca, gaseste. Chiar daca nu curge lapte si miere sau salarii exorbitante.
Din nou corect. Stim si noi multi emigranti (unii cu vechime in AU) si cetateni care traiesc doar la un nivel sub-mediocru si de bine de rau au ce pune pe gratar: mai fac un Uber la negru noaptea, mai un job casual prin constructii (tot la negru), mai inchiriaza camera copiilor pe Airbnb, mai un cleaning, se descurca si ei cum pot. De bine de rau se tarasc de la o luna la alta.
Citat:
(eu fiind in momentul de fata taximetrist)
Daca nu ai pielea tuciurie si nu vorbesti hindi o sa-ti fie cam greu in bransa. Mafia indiana controleaza piata in Australia.
Citat:
dor pot spune ca pot lucra aproape in orice alt domeniu.
:lol: Asta e o afirmatie plina de...optimism? Mult succes in aventura Australiana.

P.S. Daca ajungi acolo si vezi ca nu te descurci incearca sa mergi la adunare la pocaiti. Astia sunt experti in munca la negru si stiu cum sa-si exploateze "fratii" la maxim. Or sa-ti gaseasca ei ceva de munca (la negru fireste) pe bani de nimic, dar macar ai cu ce cumpara o paine. A, sa nu uit, probabil iti vor cere sa te "botezi" la ei si sa le platesti zeciuiala. Take care...lumea e rea si acolo. :twisted:

Sus

MesajScris: 17 Ian 2016, 16:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut Andrei,

Pentru a putea lucra in australia, cam in majoritatea domeniilor ai nevoie de certificari recunoscute de autoritatile australiene

ex.: daca intentionezi sa lucrezi ca ospatar ai nevoie minim de RSA (Responsible Service of Alcohol)
daca mai este si cu jocuri de noroc ai nevoie de RGS (Responsible Gambling Services)
daca servesti mancare FSH (Food Safety Handling)
(asta evident in localurile care respecta legea, caci exista si aici restaurante de diverse nationalitati care angajeaza conationali de-ai lor si pe care ii exploateaza, fara a le solicita vreo calificare, dar fara a le oferi nici vreun drept)

alt exemplu, in constructii functioneaza acelasi sistem
White Card (General Induction Training), Traffic Controller (Blue Card) and Implement Traffic Control Plans (Yellow Card), Forklift Licence, First Aid Certificate

Pentru meseriasi (tamplar, electrician, instalator, mecanic, etc.) cerintele sunt mai ridicate, ai nevoie de un curs de ucenicie (apprenticeship) care dureaza in general 4 ani (asta daca nu ai venit recunoscut din tara); vopsitorii unii dintre ei am impresia ca nu este necesar sa aiba neaparat calificare, dar este de preferat.

Alte meserii intermediare ca nivel de calificare (tehnicieni, educatoare) necesita un certificat de nivel III sau IV, care poate dura cateva luni sau chiar si un an si ceva

Ocupatiile profesionale (ingineri, economisti, arhitectii, asistente medicale) evident ca necesita diplome universitare recunoscute, iar unele (contabilii, it) apartenenta la anumite corpuri profesionale, certificari profesionale

Unele dintre certificari se pot obtine online intr-o zi (cum ar fi RSA sau First Aid), altele insa pot dura luni si chiar ani (cum ar fi certificatelel III sau apprenticeship-urile), iar toate costa bani, de la cateva zeci la sute sau mii de dolari.

Joburi in care nu sunt necesare nici un fel de calificari ar fi cele de muncitori necalificati in constructii (general labourer), vopsitorii, carausi (removalist), curieri, vanzatori, cleaneri, in administratie, data entry, direct sales, telemarketing, fabrici, abatoare, etc.; insa lipsa oricaror certificari necesare inseamna pe de o parte ca nici nivelul salarial nu este foarte ridicat si de asemenea concurenta este mult mai mare

Si ar mai fi joburi in care daca ai noroc te angajeaza si te califica ei cum ar fi asistenti pentru ingrijirea batranilor, a persoanelor cu dizabilitati, precum si controlori de trafic aerian, pompieri etc. De asemenea, ar mai fi armata, politia, controlul frontierelor, insa aici din cate stiu printre cerinte se numara detinerea cetateniei australiane. Iar de regula pentru aceste joburi (dar si ca regula generala) conteaza activitatile de voluntariat desfasurate in domeniul respectiv (spre exemplu in cazul pompierilor).

Si

Referitor la taximetrie, in principiu pentru a lucra in australia ca taximetrist conditiile sunt urmatoarele (cu mici variatii de la un stat la altul):

- varsta mai mare de 20 de ani
- permis full (daca ai avut permis in romania de mai mult de 5 ani si varsta peste 25 de ani, poti obtine permisul full - C pentru masini, fara a mai fi necesara testare scrisa sau practica)
- cazier curat (mai ales referitor la violenta, etc.)
- aviz medical
- istoric de condus bun (fara prea multe amenzi de viteza sau incidente)
- urmarea unui curs de utilizare a taxiului si echipamentului, statiei
- sustinerea si promovoarea unui test de cunostinte de limba engleza evaluate la scoala respectiva
Costul cursului, si al celorlalte avize medicale testari, duce undeva la vreo $1000

in unele state (qld) mai poate exista cerinta sa fii condus de cel putin 1 an in Australia inainte de a avea dreptul sa obtii autorizatia de taximetrist, insa aceasta conditie mai difera si de la stat la stat (in nsw am impresia ca nu este necesara)

se lucreaza de regula in schimburi de cate 12 ore
plata se imparte juma-juma cu proprietarul licentei si al masinii implicit, acesta asigurand reparatiile si benzina
din ce partea care iti revine trebuie sa iti platesti singur impozitele, lucrand cu ABN (Australian Business Number)
media orara din ce spun unii si altii ajunge pe la vreo 10-12 dolari, ceea ce este sub salariul minim
insa tocmai datorita faptului ca nu esti angajat cu TFN (Tax File Number) patronul adica proprietarul licentei de taxi nu are nici un fel de obligatie vis-a-vis de salariul minim

vei concura in principiu cu indieni, multi dintre ei studenti internationali (mai ales in marile orase), chiar si doctori ramasi dupa terminarea studiilor
dar sunt si destui australieni care lucreaza part time, care nu castiga suficient, au prea mult timp liber sau nu mai gasesc de munca in domeniul lor si au nevoie de o sursa de venit
si de asemenea cu uber, mai nou

Poti incerca si ca tirist (truck driver), aici depinde foarte mult de experienta si mai ales cunostintele care le ai. Ca si curier este mai simplu, insa ai nevoie de duba proprie iar contractele daca nu stii sa faci treaba, sau estimezi incorect uneori nu acopera nici cheltuielile. Contractele bune se obtin tot prin cunostinte sau relatii.

Daca se gaseste sau nu de munca, depinde de la persoana la persoana, cat de calificata este si in ce domeniu, cat de mare este orasul in care traieste, ce industrii are, norocul, si mai ales cunostintele care le are . etc. o gramada de variabile;

Cand spun ca aici conteaza cunostintele si relatiile, ma refer ca este important sa ai/creezi un cerc cat mai larg de persoane, care sa stie cine esti, cum esti, daca iti faci treaba, daca esti serios si de incredere, daca sti sa te faci placut, daca poti comunica, etc., si la o adica sa te recomande pentru o potentiala slujba de care au cunostinta (mare parte din slujbe asa se obtin) daca considera ca meriti riscul si efortul; iar relatiile si cunostintele se construiesc in timp, nu inseamna ca trebuie sa dai spaga la cineva anume pentru a te angaja; si nu in ultimul rand, un alt obstacol pentru un nou venit il constituie referintele australiene cerute mai mult sau mai putin la orice loc de munca legal; din acest punct de vedere este recomandat poate ca la inceput dupa o perioada daca nu reusesti sa te angajezi in domeniul in care esti calificat, sa te angajezi in orice domeniu, macar pentru ca ulterior sa poti obtine o recomandare prin care sa probezi ca esti angajabil; sau sa vii cu niste referinte din romania, daca ai lucrat pentru o companie internationala.

Si la urma urmei, mai conteaza si conditiile de munca, plata, etc.. caci nu prea mai merita daca ajungi sa fii abuzat, sa nu ti se plateasca drepturile salariale, sa practici diverse indeletniciri, etc. caci se intampla si prin australia destule:

http://www.theaustralian.com.au/nationa ... 70614a5797

http://www.abc.net.au/news/2015-05-04/s ... rs/6441496

http://www.smh.com.au/business/workplac ... ja276.html

http://www.heraldsun.com.au/news/victor ... 94a1c6f8fc

http://www.theaustralian.com.au/life/we ... 6814033674

Nu vreau sa te sperii sau sa iti creez o imagine negativa, ci doar sa te fac constient ca desi Australia este o tara mai civilizata din acest punct de vedere decat Romania si aici se petrec abuzuri din partea angajatorilor, se fac ore suplimentare neplatite in (corporatii de prestigiu uneori cum ar fi The Big Four din domeniul financiar), iar salariul acela minim care din Romania poate parea imens, aici nu iti permite un standard de viata prea ridicat; iar in multe cazuri, joburile necalificate sunt oferite part-time sau temporar on-call fara un numar stabil de ore, ceea ce inseamna ca nici stabilitatea financiara nu poate fi foarte mare; iar daca se vor inrautatii perspectivele de munca, probabil ca si aceste conditii se vor inrautatii; ce va fi este greu de spus, mai ales datorita globalizarii economiei, functioneaza principiul vaselor comunicante.

Sper ca ti-am dat o idee referitoare la piata muncii australiana. Mai multe informatii poti gasi pe forumul australian whirlpool (http://forums.whirlpool.net.au/forum/135).

Sus

MesajScris: 18 Ian 2016, 12:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Tot vad statistici precum ca Australia este la un pas de recesiune si asta îmi cam da de gândit.
Hmmm, comparand cu tarile care sunt deja in recesiune?
Citat:
..după aceea îmi caut ceva in domeniul meu
Care este domeniul tau?
Citat:
pot spune ca pot lucra aproape in orice alt domeniu.
Tu poti sa o spui. Mai important este sa convingi un angajator de asta.

Ma uit la postul lui samueljonathan, si pune bine problema. Eu as adauga: daca te gandesti sa vii in AU pentru munca necalificata... mai bine te mai gandesti. Cum ziceam, probabil o sa-ti gasesti de lucru, dar salariul nu va fi grozav, ca si perspectivele pentru viitor; si de la asta pot apare o gramada de belele.

Intrebai de o meserie care va merge bine in Australia... De exemplu eu cred ca va merge foarte bine domeniul computer security. Te bagi? Te simti pregatit sa te bati cu hackerii rusi, chinezi samd?

Sus

MesajScris: 18 Ian 2016, 14:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dupa parerea mea, meseriile care vor merge bine in australia pe termen lung vor fi in primul rand meseriile care nu se pot delocaliza in tari mai ieftine (cum este cazul anumitor domenii din it - programare, care pot fi mutate mai mult sau mai putin prin india spre ex), respectiv:

- serviciile ce nu pot fi transferate overseas, in special cele de calificare mai inalta cum ar fi psihologii, veterinarii, it security, it networking - concurenta este destul de mare;
- sanatate (in special cele de inalta calificare cum ar fi paramedic, radiologist, anestezist precum si asistent medical, farmacist in special cu experienta), tinand cont ca si populatia australiei imbatraneste iar costurile cu sanatatea vor fi din in ce mai ridicate
- educatie (profesori de liceu de stiinte mai ales si in special in regional),
- constructii, aici intrand atat inginerii constructori (mai mult pe partea de executie si mai putin partea de proiectare), precum si micii meseriasi din majoritatea domeniilor precum mecanici auto, instalatori, frigotehnisti, etc.;
- mineritul, insa asta daca si cand se va relansa acest sector, deoarece momentan stagneaza si este greu de spus cum va evolua in viitorul apropiat
- armata, administratia locala si guvernamentala caci presupun ca ultimul care da faliment in orice tara e aparatul administrativ de stat impreuna cu armata

Sus

MesajScris: 18 Ian 2016, 19:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dupa parerea mea, meseriile care vor merge bine in australia pe termen lung vor fi in primul rand meseriile care nu se pot delocaliza in tari mai ieftine (cum este cazul anumitor domenii din it - programare, care pot fi mutate mai mult sau mai putin prin india spre ex), respectiv:

- serviciile ce nu pot fi transferate overseas, in special cele de calificare mai inalta cum ar fi psihologii, veterinarii, it security, it networking - concurenta este destul de mare;
- sanatate (in special cele de inalta calificare cum ar fi paramedic, radiologist, anestezist precum si asistent medical, farmacist in special cu experienta), tinand cont ca si populatia australiei imbatraneste iar costurile cu sanatatea vor fi din in ce mai ridicate
- educatie (profesori de liceu de stiinte mai ales si in special in regional),
- constructii, aici intrand atat inginerii constructori (mai mult pe partea de executie si mai putin partea de proiectare), precum si micii meseriasi din majoritatea domeniilor precum mecanici auto, instalatori, frigotehnisti, etc.;
- mineritul, insa asta daca si cand se va relansa acest sector, deoarece momentan stagneaza si este greu de spus cum va evolua in viitorul apropiat
- armata, administratia locala si guvernamentala caci presupun ca ultimul care da faliment in orice tara e aparatul administrativ de stat impreuna cu armata
La cum evolueaza tehnologia in zilele noastre multe dintre joburile astea nu vor mai fi pe piata in 8-10 ani. Exista (in teste sau implementate deja) bucatari, asistente medicale, chelneri, receptioneri, profesori, roboti. Mineritul se face deja remote prin joystick de la sute de km distanta, iar in constructii cu 3D printerele si prefabricatele nu va mai fi nevoie de asa de multi tradies. Nu mai zic de masinile si camioanele fara sofer care au fost deja testate in Australia iar guvernul are in sertar cel putin un raport care detaliaza costurile de implementare a sistemului "driver-less vehicle". Primii care vor fi out: taximetristii si truck drivers.

Sus

MesajScris: 18 Ian 2016, 22:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Joburi in sanatate exista si piata de munca este foarte buna, cu conditia sa ai experienta. Daca acum 10 ani te luam doar daca aveai drept de practica, de disperati ce erau, acum nu mai e asa. Daca ai experienta australiana de cativa ani, sau experienta britanica, americana, canadiana, iti gasesti relativ usor de lucru. In rest, e mai greu, chiar si pentru cei care fac scoala aici si foarte-foarte greu daca esti de afara, mai ales dintr-o tara nevorbitoare de engleza.

Sus

MesajScris: 19 Ian 2016, 03:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ca tot e vorba de job hunting, tocmai ce citii:
http://www.dailylife.com.au/life-and-lo ... m7a42.html

Sus

MesajScris: 20 Ian 2016, 19:30 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

salutare ,

Ma puteti ajuta cu informatii referitoare la avantaje/dezavantaje visa 189vs489
Stiu ca 489 este o viza temporara pe 4 ani dupa care poti opta pt rezidenta , esti obgligat sa stai min 2 ani in statul respectiv( 1 an sa lucrezi cu acte).

Multumesc frumos!

Sus

MesajScris: 21 Ian 2016, 00:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
salutare ,

Ma puteti ajuta cu informatii referitoare la avantaje/dezavantaje visa 189vs489
Stiu ca 489 este o viza temporara pe 4 ani dupa care poti opta pt rezidenta , esti obgligat sa stai min 2 ani in statul respectiv( 1 an sa lucrezi cu acte).

Multumesc frumos!
Din cate stiu 489 e viza regionala. Trebuie sa verifici daca pe 489 ai Medicare si scoala publica gratuita, astea sunt cele mai importante, cred eu.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2016, 10:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Desi situatia economica in Australia nu poate fi clasificata drept rea i-as sfatui pe cei ce intentioneaza sa aterizeze Down Under sa fie prudenti deoarece nu tot timpul iarba e atat de verde pe cat se afirma.

http://www.zf.ro/business-international ... e-15063535

http://www.fxstreet.com/analysis/market ... 015/12/11/

Ce-i drept aratau cam frumos cifrele din ultimele luni…e cam dificil cu o ramificare economica de tara africana sa fie totul roz cand scade pretul la resurse naturale...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... complexity

So, be cautious!

21.01.2013 - EOI submitted
17.02.2013 - Visa 189 lodged
20.02.2013 - Meds at Village
03.04.2013 - Visa grant
01.2014 - Arrived in AU
01.2015 - Left AU

Sus

MesajScris: 11 Feb 2016, 12:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Desi situatia economica in Australia nu poate fi clasificata drept rea i-as sfatui pe cei ce intentioneaza sa aterizeze Down Under sa fie prudenti deoarece nu tot timpul iarba e atat de verde pe cat se afirma.

Ce-i drept aratau cam frumos cifrele din ultimele luni…e cam dificil cu o ramificare economica de tara africana sa fie totul roz cand scade pretul la resurse naturale...

So, be cautious!

Salutare ,

De curiozitate , daca poti sa ne povestesti un pic ce te-a facut sa pleci di AU?
Nimeni nu se asteapta sa fie lapte si miere , dar in nici un caz ca in Romania.

multumesc!

Sus

MesajScris: 11 Feb 2016, 14:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

So, be cautious!
Astea sunt informatii pe care daca aveai putin simt analitic le puteai depista inca de acum 3-4 ani. Pentru unii dintre noi nu e ceva nou. In perioada aia doar eu si Adip ce mai atrageam atentia (impotriva tuturor) ca ceva nu este in regula cu datele furnizate de autoritati. Pe 13 August 2012 spuneam:
Citat:
Chestia cu rata somajului si numaratoarea australiana imi aminteste de Caragiale. Bine ar fi sa fie asta somajul adevarat de 5%, dar tare mi-e ca baietii ascund valorile reale si trambiteaza ca economia duduie sa nu sperie tugurlanii care si asa...nu prea mai pun botul la credite ba mai mult, incearca cu disperare sa scape de ele.
viewtopic.php?f=2&t=4040&p=78323&hilit=somajul#p78323

Bineinteles ca erau pe atunci unii care nu credeau asa ceva si inca purtau ceea ce noi am numit ochelari roz. Intre timp s-au dat la fund. Mai ales grupul din Perth care isi inchipuiau ca stau pe o mina de aur privesc acum cum se prabuseste totul in jurul lor si probabil inca se mai intreaba cum e posibil asa ceva.
Spre exemplu userul Eugen Paliu (EugenP), care se credea finantist, analist, broker, etc spunea in aceeasi perioada la una dintre observatiile mele legate de rata nerealistica a somajului:
Citat:
Eh si pentru ca iti place sa vorbesti doar vorbe, i-a arunca un ochi si vezi cu cat a crescut somajul in ultimele 6 luni.... http://www.tradingeconomics.com/austral ... yment-rate. Ai sa vezi ca somajul nu este in crestere in Australia ci oscileaza intre 4.9 si 5.2% asa cum a facut-o in 2011 in 2010 sau 2009. In 2010 situatia a fost chiar mai nasoala ca 2011 sau 2012 variind intre 5.1 si 5.4%. Dar stiu, tu le stii pe toate si somajul e intr-un trend clar ascendent... pentru tu ai intodeauna dreptate.
Si cand te gandesti ca omul e acum Tax Consultant in Perth. Sper ca face doar returnari de taxe marunte, bifand formulare online si urmand proceduri standard unde nu prea poti gresi. Altfel nu cred ca as vrea sa-i fiu client.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 209 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 … 9 10 11 12 13 14 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2