Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:25

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Mai 2016, 09:05 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca esunt asistenti medicali, care au emigrat recent in Australia, si ar putea sa ma ajute cu cateva informatii. Eu am terminat o postliceala de 3 ani, am sustinut un test IELTS modulul academic si pe care l-am trecut cu nota 7 on each band, si am inregistrat o aplicare cu scopul echivalarii pentru emigrare la ANMAC. In schimb am primit un raspuns de la ei, si anume ca trebuie prima data sa ma inregistrez la AHPRA, si pe urma la ei. Din cate am citit, ANMAC si AHPRA sunt 2 entitati diferite. Prima se ocupa de echivalarea meseriei in scopul emigrarii si cea de-a doua echivaleaza meseria in scopul practicarii ei in Australia.
As aprecia foarte mult daca ar putea cineva sa imi dea cateva idei cum ar trebui sa procedez in aces caz, deoarece eu cred ca ANMAC isi incalca atributiile (nu am gasit nicaieiri in legislatia australiana precum ca s-ar fi schimat ceva adica, in scopul emigrarii trebuie sa te inregistrezi la ANMAC si atat, nu are nicio treaba AHPRA).
Orice sfat este binevenit.

Va multumesc.

Sus

MesajScris: 17 Mai 2016, 09:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.nursingmidwiferyboard.gov.au ... ional.aspx

Mai jos in pagina e o schema cu pasii pe care trebuie sa-i urmezi, prima data AHPRA si apoi NMBA.

Sus

MesajScris: 17 Mai 2016, 10:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna, si multumesc pentru raspuns...dar in continuare sunt putin confuza. Din ce am citit pe siteul lor: (AHPRA) assesses applications for registration from internationally qualified nurses and midwives on behalf of the NMBA.. Deci cred ca AHPRA si NMBA este unul si acelasi lucru. De asemenea tot la ei pe site am vazut ca trebuie sa indeplinesti cateva criterii pentru a fi eligibil pentru inregistrare, printer care si:
Professional Indemnity Insurance Arrangements - ceea ce nu vad cum as putea sa o obtin din moment ce nu sunt acolo.
Apoi, cu siguranta cei de la AHPRA vor spune ca pentru a putea profesa in Australia va trebui sa fac bridging course. Atunci cum va trebui sa procedez? Sa inaintez raspunsul lor catre ANMAC si ei imi vor unda verde sa merg in continuare cu procesul de emigrare pe o viza de Skilled? Sau va trebui sa vin pe o viza de student sa fac acele bridging courses si apoi sa aplic pentru viza permanenta?
Si totusi chiar si pe site-ul NMBA scrie destul de clar ca:

Difference between ANMAC (immigration) and NMBA (registration) assessments

ANMAC takes into consideration work experience in assessing an applicant’s qualifications, which is then used to determine suitability for skilled migration. Under the National Law, the NMBA can only take into account an applicant’s qualifications when establishing whether their qualifications are substantially equivalent to an Australian qualification. This is why some applicants may be approved for skilled migration but do not meet the registration requirements of the NMBA.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Sus

MesajScris: 17 Mai 2016, 11:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ca sa poti lucra in Australia trebuie sa fi inregistrata cu AHPRA. Din cate inteleg eu, aplici la AHPRA sa-ti recunoasca calificarea. Ei spun ca nu e echivalenta si te trimit la o alta agentie sa faci cursuri pentru echiva'are, apoi dupa ce ai trecut cursul mergi din nou la AHPRA sa te inregistrezi.

Sus

MesajScris: 17 Mai 2016, 11:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Trebuie sa citesti cu atentie siturile. Pe situl de immigratie zice ca ANMAC e organizatia care iti da hartia pentru emigrare. Cand te duci pe situl ANMAC si alegi optiunea scoala in afara de EU si nu ai practicat in UK, etc ajungi aici:
http://www.anmac.org.au/not-suitable-applicants

Sus

MesajScris: 18 Mai 2016, 08:32 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc mult, pentru implicare. Am sa trimit saptamana aceasta actele la ahpra sa vad Ce raspuns voi primi. Am sa postez aici, experienta mea si raspunsul lor :?

Sus

MesajScris: 22 Iun 2016, 21:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

AHPRA iti da dreptul de libera practica. Daca ai drept de a practica, poti obtine diverse tipuri de vize, printre si cea de lucru sponsorizat pe meserie. ANMAC te evalueaza dpdv al procesului de emigrare/obtinere a vizei, in sensul ca ai sau nu o meserie recunoscuta in Au. Cu referire la insurance, poti declara ca te angajezi sa ai asa ceva din momentul in care vei lucra, alegi sa o platesti privat, inclusa in cotizatia la sindicat(optional) sau acoperit de guvern daca lucrezi intr-un spital de stat(basic).

bafta

Sus

MesajScris: 31 Oct 2016, 00:36 
Neconectat

Citat:
Multumesc mult, pentru implicare. Am sa trimit saptamana aceasta actele la ahpra sa vad Ce raspuns voi primi. Am sa postez aici, experienta mea si raspunsul lor :?
Buna Hambulina 2011

Dupa multe cercetarii am ajuns si eu la aceeasi nedumerire cu anmac si ahpra, cum ai relatat si tu anterior. As fi intersata sa aflu ce ai facut in final si ce acte ai trimis. Multumesc frumos.

Sus

MesajScris: 14 Noi 2016, 14:37 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna
Ma numesc Liviu si sunt direct interesat in aceasta discutie intrucat intentionez sa emigrez ca AM.
Emigrarea se face in baza unei meserii recunoscute,ceea ce inseamna ca primul pas este recunoasterea meseriei ( AHPRA ) si apoi procesul de emigrare ( ANMAC).
Inscrierea in AHPRA incepe cu examenul de limba ( IELTS / OET ) plus bridge. Odata inscris in AHPRA se obtine dreptul de a profesa meseria dar nu si dreptul de munca/sedere. Ulterior, documentele se trimit la ANMAC pentru procesul de emigrare in urma caruia se obtine dreptul de sedere si munca pe teritoriul Australiei.

Multumesc

P.S. Mi-ar placea ca persoanele interesate in aceasta discutie sa continue postarile cu experientele lor, experiente care cu siguranta vor fi utile pentru noi toti !

Sus

MesajScris: 17 Noi 2017, 20:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna, as avea si EU o intrebare, a Mai aplicat cineva recent ?
Multumesc.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2