Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:03

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sydney vs Melbourne
MesajScris: 30 Ian 2017, 16:11 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare,

Am tot urmarit acest forum in ultima vreme, in vederea obtinerii a cat mai multor informatii despre posibilul oras in care sa ne mutam.
As vrea sa rog utilizatorii activi al acestui forum sa vina cu motive pro / contra in legatura cu subiectul din titlu.

De ce (nu) Sydney, de ce (nu) Melbourne?

Cred ca acest subiect e de interes general, as vrea sa fie o discutie deschisa, cu observatii pertinente, bineinteles subiective si/sau obiective.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

P.S. Am vazut ca foarte multi din utilizatorii acestui forum locuiesc in Melbourne (si ma intreb de ce au ales acest oras, in detrimetul Sydney-ului)
P.S.2 Daca s-a discutat despre acest subiect, imi cer scuze. Puteti sa ma redirectati catre el. Multumesc!

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7
IELTS 09.09.2017: W6.5
IELTS 28.10.2017: S6.5 ... and we try again!
2x IELTS sustinute in Irlanda in 2018

Ultima oară modificat 02 Feb 2017, 10:09 de către mephi, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sydney vs Melbourne
MesajScris: 31 Ian 2017, 07:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

​mephi, iti inteleg dilema, ca si pe mine m-a macinat mult intrebarea asta si din pacate nu cred ca voi reusi sa te ajut sa alegi intre cele 2 orase (metropole). :)
Discutia( a se citi competitia) despre care oras e mai "bun" nu cred ca se va finaliza vreodata. Sint persoane care locuiesc in unul dintre cele 2 orase si care iti sar la git daca indraznesti sa spui ceva de rau de orasul lor. Therefore, taking all this into consideration :wink: :

Momentan locuiesc in Melbourne (de 4 luni) si inca nu am ajuns la Sydney, asa ca ... voi fi cit se poate de subiectiv 8)

Inainte de toate, citeva consideratii:
- numele oraselor se refera la zona extinsa, metropolitana. Ceea ce noi obisnuim sa numim "oras", australienii o numesc "City", iar centrul orasului este "CBD"= central business district. Deci daca nu locuiesti chiar in oras si alegi o suburbie, dupa standardele romanesti, traiesti de fapt in alta parte/alt oras.
- e recomandabil sa iti alegi locatia in functie de citeva criterii, printre care si urmatoarele pe care eu le consider importante:
1. distanta fata de locul de munca
2. stilul de viata dorit (oras/suburbie); apropierea de apa (mare/lac/riu)/munte; evenimente
3. buget
4. clima

- daca sosesti fara loc de munca asigurat, iti recomand calduros sa alegi locul/orasul in care vei primi o oferta de munca. Dupa ce ai obtinut renumita experienta australiana :roll:, poti sa incepi sa faci corectii/imbunatatiri privind locul de munca, adresa, etc.

1. Eu am avut noroc pentru ca dupa ce m-am hotarit sa vin la Melbourne si m-am orientat catre Mornington Peninsula ca si posibila locatie de inchiriat o casa (zona recomandata de toata lumea ca fiind frumoasa, mai bine dezvoltata decit cea de la Vest sau Nord de City dar mai ieftina decit City, etc) mi-am gasit locul de munca in Peninsula inainte sa ajung aici. Prin urmare, distanta fata de locul de munca a restrins aria de cautare a casei (mi-am propus sa conduc maxim 30 de minute).

2. Pentru ca avem copii mici, preferam sa traim in suburbie, aproape de ocean (2 minute cu masina, 15 minute de mers pe jos). Pe o raza de 1 ora de condus in orice directie, ajungem in City, "munte", ocean, etc. In maxim 1 ora ajung la plajele de surfing, in 5 minute pun kayakul pe apa fara valuri. Privelistea pe care o am in fata geamului este un teren de golf (prin urmare m-am apucat sa joc si golf :lol: Imi place foarte mult si am facut chiar febra musculara dupa prima sesiune :lol: ). Cu bicicletele, de la noi de acasa, putem pedala pe piste fara sa mergem pe linga masini (mult mai multi kilometri decit putem noi pedala). In 20 minute de pedalat ajungem intr-unul din cele mai mari si frumoase parcuri/loc de joaca din zona noastra. Ca bonus, sintem la 800 m de scoala care are punctaj 98.

3. Fara sa fac o analiza detaliata, cred ca nu as fi putut inchiria o casa similara, intr-o locatie atit de exclusivista, linistita, sigura, frumoasa, aproape de atit de multe zone de interes, in acelasi buget in Sydney.

4. Eu am ales Melbourne pentru ca are 4 anotimpuri, nu imi place caldura (peste 30C) si umiditatea, nici macar atit. Pot sa iti spun ca dupa ce am experimentat ceva din primavara si vara din Melbourne, sint multumit cu alegerea facuta. Din cauza lipsei termoizolatiei la cladiri si a razelor UV care sint "laser frate" :D , temperaturile de peste 30C se simt cam ca 40C la noi in tara. Daca imi este prea cald ziua, reusesc sa imi revin rapid pentru ca noaptea temperatura scade sub 19C, ajungind chiar la 13C si nu au fost multe zile consecutive cu > 30C. Apropierea de ocean ajuta mult dar probabil ca iarna aici va fi mult mai frig decit mai "inland". In majoritatea zilelor calde temperatura ajunge pe la 25C-28C. In unele zile, temeperatura a scazut si pina la 19C (ziua). Daca te vei uita pe site-uri de vreme, poti vedea istoricul temperaturilor, iar la Melbourne, vara e de obicei ceva de genul: 23,28,21,30,28,19,37,25. Putine nopti sint cu temperaturi peste 20C. Am colegi in Sydney care de cite ori vin aici, se pling ca nu le place vremea si care vara asta, s-au cam plins de caldura mare la Sydney, cind eu ma bucuram de temperaturi placute aici.
Dar confortul, mai ales cel termic, este o chestiune personala si temperatura la care eu ma simt foarte bine sa-ar putea sa fie prea mica pentru unii si prea mare pentru altii. Daca este putin innorat intr-o zi sau chiar ploua, nu ma deranjeaza, ba chiar ma bucur ca ma mai protejeaza de razele UV.
Din statistici, se stie ca in Sydney ploua mai mult decit in Melbourne dar vreamea de aici e recunoscuta ca fiind foarte schimbatoare datorita curentilor de la Polul Sud sau din desert. Practic, cind se schimba directia vintului, se schimba temperatura/vremea.
Temperatura apei oceanului (maxim 20C) nu ma deranjeaza ca imi iau costumul de neopren cind merg la surf. Am inceput sa fac surfing in Noiembrie cind apa avea 12C-13C si nu m-a deranjat deloc. Asa ca, nu am probleme ca apa nu are 28C ca in QLD.

De cind am ajuns aici, sint uimit de cantitatea si calitatea evenimentelor de aici: sint multe, diverse si de talie mondiala multe dintre ele (Europa le vede la televizor) dar sint muuult mai multe care sint interesante si nu au publicitate decit locala.
Continuam sa avem saptaminal experiente deosebite care ne fac sa ne simtim foarte bine, descoperim incontinuu strazi, parcuri, plaje care ne dau o stare de bine si ne aduc bucurie, iar grija mea cea mare este cum naiba o sa ajung sa practic toate sporturile pe care vreau sa le practic (periodic) si sa mai si particip la evenimentele la care vreau sa particip.

Cu toate ca ne simtim foarte bine in Melbourne, daca as avea o oferta de munca mai buna in Sydney, nu as ezita sa ma mut acolo, desi aud ca traficul este mult mai aglomerat decit in Melbourne (infrastructurra nu este la fel de bine dezvoltata dar se investeste masiv in imbunatatirea ei)si am retineri in privinta temperaturilor + a preturilor.
Stiu totusi ca la suprafata pe care o acopera orasele de aici, e ca si cum ai spune ca locuind in Ploiesti te deranjeaza traficul din Bucuresti.

Sint atit de multe variabile de luat in calcul in alegerea orasului, incit e aproape imposibil sa poti spune in care dintre orase e mai bine sa locuiesti.
Am retinut ce scria cineva pe un alt site: Sydney e frumos de vizitat (de privit), pe cind Melbourne e recomandat sa il experimentezi (traiesti), prin urmare, tu esti in masura sa spui care dintre cele 2 ti se potriveste cel mai bine.

Cred ca in oricare dintre cele 2 metropole te vei aseza, iti va fi mult mai bine decit in RO, asa ca, nu-ti fa prea multe griji in privinta asta.

P.S. Era sa uit ce era mai important :roll: Melbourne are o cultura a cafelei, fantastica. De cind am aterizat, experimentez si degust cafea in toate locurile in care am ocazia si sint putine cele in care nu mi-a placut (prin comparatie cu altele tot de aici, nu din Ro)
Cheers ! :D

Sus

MesajScris: 01 Feb 2017, 05:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pe principiu sa pleci la mai bine ai putea sa alegi melbourne in prima instanta ca dupa sa te muti in sydney:)

ps: cu ce te ocupi?

Sus

MesajScris: 01 Feb 2017, 09:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Luand in considerare costurile de relocare(destul de mari), principiul enuntat de tine(pleci tu ca rezolvi tu acolo - e un pic tipic romanesc :) ) nu sta foarte bine in picioare din punctul meu de vedere.

Ca sa iti raspund la intrebare, chiar daca nu e pe subiect, lucrez in IT.

As prefera sa ramanem la scopul din primul mesaj, ar fi de ajutor pentru toata lumea( sa aflam plusuri si minusuri Sy vs Mb), nu doar pentru x sau y (in functie de profesie, varsta, casatorit, cu / fara copii, etc)

Sus

MesajScris: 01 Feb 2017, 10:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Trebuie sa fi si flexibil. Noi am ales Sydney si am sfarsit pe Gold Coast. Am admirat intotdeauna la australieni cat de usor se muta dintr-o parte in alta, dupa job, dupa oportunitati, dupa vreme, etc.

E bine sa te gandesti cu grjia dar sa nu fi inflexibil, daca nu merge intr-o parte te duci in alta parte.

Noi ne-am dus in Sydney pentru ca acolo am avut singura cunostinta si ne-am gandit ca intr-un oras atat de mare sunt oportunitati mai multe. Oportunitatea a venit pe Gold Coast si ne-am mutat aici.

Sus

MesajScris: 01 Feb 2017, 11:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Imagine

Sus

MesajScris: 01 Feb 2017, 11:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Melbourne ranked world's most liveable city for sixth consecutive year by EIU!!!

Adica nu de 2 sau 3 ori. De SASE ori consecutiv!!!
Adica Australian Open. Adica F1 GrandPrix. Adica transport public gratuit in CBD.

Totodata cred ca intrebarea ta este EXTREM de subiectiva: ce conteaza PENTRU TINE ce oras prefer EU? Si MIH are dreptate: conteaza ce faci cand iti revizuiesti optiunile....

Sus

MesajScris: 01 Feb 2017, 12:34 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Eu am zis sa adunam motive subiective / obiective in legatura cu celel doua locatii.

Unele pareri pot fi subiective pentru persoana X dar s-ar putea regasi si in preferintele/motivele altor persoane care ar alege acelasi lucru.

Noi fiind aici, in RO, nu in AU, poate nu ne-am gandit la toate asptectele care tin de viata intr-o metropola sau alta.

De exemplu, comparatia strazilor celor doua orase e foarte OK, eu nici nu m-am gandit la acest lucru pana sa nu vad imaginea pusa de tine. Pentru cineva poate fi important, pentru altcineva irelevant, dar merita mentionat.

Pentru cineva poate fi importanta vremea, pentru altcineva circulatia/amplasamentul strazilor iar pentru altcineva obiective turistice, apropierea fata de munte, mare, etc.

Sus

MesajScris: 02 Feb 2017, 04:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca relieful conteaza pentru tine, Melbourne e un oras plat, pe cand Sydney este foarte deluros.

Si facand legatura cu postul anterior, reteaua stradala in Sydney este mai "intortocheata" tocmai din cauza reliefului. Mie mi se pare ca asta face parte din farmecul orasului.

Sfatul meu este sa cauti pe situri de joburi meseria ta, in Melbourne si Sydney. daca numarul de joburi rezultat e similar, atunci poti sa mai faci comparatii. Daca unul din orase are de doua ori mai multe joburi decat celalalt, alegerea e simpla dpmdv

Sus

MesajScris: 02 Feb 2017, 07:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
P.S. Am vazut ca foarte multi din utilizatorii acestui forum locuiesc in Melbourne (si ma intreb de ce au acest oras, in detrimetul Sydney-ului)
De fapt adevarul e altul, stiut de toata lumea: cei din Sydney sunt exploatati mai tare de angajator si au mai putin timp de stat pe forum decat cei din Melbourne. Si cand reusesc intr-un final sa rupa usa raman blocati in trafic pe strazile alea intortocheate.
Si ca sa fiu in ton cu restul si sa nu contribui chiar cu nimic util la discutie: amandoua's ok ca destinatii. Unde gasesti job mai repede acolo aterizezi / te relochezi.

Sus

MesajScris: 02 Feb 2017, 08:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si se mai intreaba oare cineva de ce Canberra e capitala...? :twisted:

WA SS: 20.08.13
ITA: 21.08.13
Visa Lodged: 11.09.13
Meds: 16.09.13
Visa Grant: 18.02.14
Landing in Perth: 08.09.14

Sus

MesajScris: 02 Feb 2017, 10:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Luand in considerare costurile de relocare(destul de mari), principiul enuntat de tine(pleci tu ca rezolvi tu acolo - e un pic tipic romanesc :) ) nu sta foarte bine in picioare din punctul meu de vedere.

Ca sa iti raspund la intrebare, chiar daca nu e pe subiect, lucrez in IT.

As prefera sa ramanem la scopul din primul mesaj, ar fi de ajutor pentru toata lumea( sa aflam plusuri si minusuri Sy vs Mb), nu doar pentru x sau y (in functie de profesie, varsta, casatorit, cu / fara copii, etc)
Salut,

Si eu m-am confruntat cu intrebarea asta in urma cu cateva luni cand m-am mutat din NZ in Australia. Eu am ales Sydney ca si destinatie din mai multe puncte de vedere ca de ex piata muncii si vremea.

Ca sa-ti interpretez postul meu anterior cand am spus sa experimentezi Melbourne inainte de Sydney am spus-o cu un scop..

Melbourne are un climat foarte similar cu cel din Auckland (diferente imense de temperatura intre zi si noapte, ploua destul de des, 4 anotimpuri intr-o zi..etc) pe cand Sydney are vremea perfecta din punctul meu de vedere - do some research..

De ce te-am intrebat cu ce te ocupi? Simplu - Sydney-ul are mai multe oportunitati in IT decat Melbourne.

Ca un sfat: - costul relocarii sa fie ultima ta problema..

Sus

MesajScris: 02 Feb 2017, 10:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Unde gasesti job mai repede acolo aterizezi / te relochezi.
+1

Sus

MesajScris: 02 Feb 2017, 10:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si inca una: avand in vedere ca exista oameni ce s-au dus in Perth/Adelaide si inca sunt vii, dilema Melbourne VS Sydney e falsa.
(sa mai animam frate forumul asta...)

Sus

MesajScris: 02 Feb 2017, 11:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hmm... nimic de Brisbane?

18-22 de grade iarna, 26-32 vara (+ putina umezeala).

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2