Board index
Acum este 20 Aug 2019, 21:31

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sydney vs Melbourne
MesajScris: 02 Feb 2017, 11:40 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Hmm... nimic de Brisbane?

18-22 de grade iarna, 26-32 vara (+ putina umezeala).

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
oz-ee, as putea transforma acest subiect in "Sydney vs Melbourne vs Perth vs Adelaide vs Brisbane, dar nu as vrea sa complicam prea tare lucrurile.

Alfel spus. in loc de orasul x vs y vs z, invit pe cei care deja locuiesc in Oz sa vina cu motivele lor pentru care au ales orasul in care locuiesc acum. Cu plusuri si minusuri, etc.

Ca sa raspund la o intrebare / afirmatie. Am ales titlul acestui subiect Sy vs Mb, deoarece lucrez in IT, iar Sy are cam 40% din toata industria din AU, iar Melbourne e pe locul doi. De asemenea sunt orasele cu cele mai mari salarii in IT (datorita concurentei, oferta de lucru e mare, multe companii cunoscute au sedii in Sy / Mb, etc).

Dar pe langa partea financiara, pentru noi conteaza foarte mult sistemul de invatamant, si cel de sanatate. Apoi conteaza vremea(nu ne plac extremele, fie ele joase sau ridicate), apropierea de munte, mare, sau alte zone frumoase / sanatoase(plaje, paduri, parcuri, lacuri, etc). Si nu in ultimul rand oamenii, activitatile zilnice, 'stresul' cotidian (sau mai degraba lipsa lui). Adica cum iti petreci viata si inafara programului 9-17.

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7
IELTS 09.09.2017: W6.5
IELTS 28.10.2017: S6.5 ... and we try again!
2x IELTS sustinute in Irlanda in 2018

Sus

MesajScris: 05 Feb 2017, 12:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Hmm... nimic de Brisbane?

18-22 de grade iarna, 26-32 vara (+ putina umezeala).
Au fost atatea discutii Perth vs restul oraselor ca ne-am cam saturat sa mai facem comparatii. Noi am locuit in Brisbane dar am fost in toate orasele importante din Australia, inclusiv in regional. Uneori ca city-break sau vacante, alteori cu jobul pentru mai multe saptamani. Pentru noi Brisbane a fost locul ideal, vremea foarte placuta (desi sotia se plangea uneori ca e prea cald si umed), lifestyle balance perfect (30 de minute in trafic pana la biroul din CBD dintr-o suburbie de la 10 km distanta), fara stress la job, lumea mult mai relaxata pe strada si in trafic, infrastructura de transport public foarte OK. In Australia si in Brisbane in special, am avut senzatia ca sunt intr-o continua vacanta de 5* si ca muncesc doar asa, ca sa am bani sa mentin aceasta vacanta.
Daca ne vom intoarce in Australia, chiar daca avem libertatea sa ne stabilim unde vrem, categoric vom alege tot Brisbane.

Sus

MesajScris: 08 Feb 2017, 10:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cunosc ambele orase destul de bine ca sa adaug si eu cate ceva, poate va ajuta in decizia voastra.

Melbourne are un aer vest-European, arhitectura, e mai cultural cumva, cafenele strasnice, atat ca decor, cat si ca licoarea cu pricina, alei inguste care asteapta sa fie descoperite, si ce mai, cate o cafenea bine plasata pe o astfel de alee te face sa nu vrei sa te mai ridici de acolo pentru o buna bucata de vreme.

Melbourne e capitala modei in Australia, lumea vine din alte orase ca sa faca cumparaturi acolo (cel mai des vestimentatie).

Influenta predominant greaca si italiana se vede nu numai in zonele dominate de unii sau altii din punct de vedere cultural, dar mancarea, mancarea e strasnica! Vrei sa mergi in fiecare zi la alt restaurant, ca sa incerci ce are fiecare, dar stai ca nu e asa usor, pentru ca vrei sa mai servesti o data din bunatatile avute cu 1-2 zile in urma, si tot asa cu fiecare mancare sau restaurant nou descoperit.

S-a mentionat tenisul mai devreme, Openul Australian, dar Melbourne are doua echipe de fotbal foarte bune in liga australiana, are echipa de rugby care joaca in competitia internationala Super Rugby (echivalent al Heineken Cup in Europa, dar un nivel mai ridicat).
In Melbourne mai joaca si echipa nationala de fotbal a Australiei, echipa de rugby a Australiei, si de asemenea exista o echipa de baschet foarte buna in campionatul Australian.

Exista gradina botanica si zoo, foarte bune.

Exista cazino si o multime de alte optiuni de petrecere a timpului liber.

Sydney are multa istorie de la inceputurile fondarii Australiei.

In Sydney este o influenta mai puternica decat in alte orase australiene, din Asia de Sud-Est, nu numai ca populatia ce o vezi pe strazi (sunt absolut in regula, a propos!, chiar vorbesc cu accent Australian, sunt nascuti aici), dar mancarea e puternic influentata din zonele respective ale Asiei.
Si vreau sa spun ca mancarea e strasnica si in Sydney.

Evident, sunt si alte restaurante, atat in Melbourne cat si in Sydney, dar ma refer la preponderenta.

Are doua echipe de fotbal foarte bune in campionatul Australian.
Are echipa de baschet foarte buna in campionatul Australian.
Are echipa de rugby foarte buna, care a si castigat Cupa la Super Rugby.

Echipa nationala de rugby a Australiei joaca anual in Sydney un meci contra Noii Zeelande, plus alte meciuri, in functie de calendarul competitional international.
La fel echipa nationala de fotbal, joaca meciuri internationale in Sydney.

Exista turneu de tenis premergator Openului Australian.

Exista Turneul International de Rugby in Sapte, care dureaza un weekend de dimineata pana seara, si are loc la inceputul lui februarie. Turneul asta e ca un carnaval, lumea se imbraca in diverse costumatii, muzica si atmosfera in tribune si in afara lor, vezi rugby de inalta calitate, un spectacol care are loc nu numai pe teren, dar si in tribune.

Gradina botanica si Zoo sunt strasnice.

Are Podul si Opera.

Ca vreme nici cu Sydney nu mi-e rusine, cand compar cu Melbourne. Si Sydney are zile care incep cu soare si se continua cu ploaie, sau invers, fie iarna, fie vara.
Am remarcat insa ceva mai multa umiditate in Sydney, dar nu insuportabila ca la tropic.

Evenimente diverse au loc tot timpul anului in ambele orase, si e din plin de ales pentru gustul fiecaruia.

Pentru petrecerea timpului liber, weekenduri sau zile libere, ai unde sa mergi in afara ambelor orase.
Oceanul si zona de tara sunt aproape in ambele cazuri, iar Sydney e aproape si de munti, ajungi acolo intr-o dimineata cu trenul sau cu masina.

La fel Hunter Valley, zona viticola, peisaje frumoase, e la doar cateva ore distanta de Sydney.

Spor la decis!

Sus

MesajScris: 10 Feb 2017, 03:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Gabriel, ce scrii tu e foarte pertinent si adevarat si-mi place ca ai mentionat Rugby Sevens care mie mi se pare unul din cele mai spectaculoase sporturi de echipa. Pacat ca Romania nu-si muta atentia catre asa ceva, fiindca ar putea sa dezvolte jucatori care stiu sa joace la mana mult mai repede participand la asemenea competitii. Atat tot ce ai enumerat tu cam tine de petrecerea timpului liber. Nu numai atat, dar cam toate alea se intampla in CBD si nici macar nu stim daca omului ii place rugby :) Ca parere personala, timpul petrecut in CBD reprezinta o mica parte din timpul total si nu sunt sigur ca ar fi asa sus in lista de prioritati a unui potential emigrant, pentru care mai importante sunt probabil:
- jobul - cat de repede gasesc?
- scolile, daca are copii
- costul cu chiria, commuting, etc.
P.S. (Shameless plug) Soccer anyone? :) https://www.youtube.com/watch?v=gh19Avrg4vE&t=60s

Sus

MesajScris: 10 Feb 2017, 11:20 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Gabriel, multumesc pentru mesajul scris, dar intr-adevar pana la cum sa iti petreci timpul, exista altele mai imporante.

De vreme ce ai apucat sa ne impartasesti din experientele tale, poate poti sa atingi si unele din subiecte mentionate de adip, sau altele noi?

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7
IELTS 09.09.2017: W6.5
IELTS 28.10.2017: S6.5 ... and we try again!
2x IELTS sustinute in Irlanda in 2018

Sus

MesajScris: 11 Feb 2017, 05:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Job - depinde cu ce te ocupi, mi se pare prea relativa treaba.

Sunt slujbe care pentru unii se gasesc din plin intr-o economie la pamant precum cea a Perth-ului, si slujbe care nu se gasesc oricat ai cauta in economii in anvergura, precum in Melbourne si Sydney.

De exemplu s-a publicat faptul ca in WA totul a fost in descrestere si a ajuns chiar la minus, dar salvarea a venit de la healthcare si servicii, care a saltat cresterea/ scaderea sa fie chiar desupra lui zero.

Scoli? Nu sunt in sfera interesului meu, pentru ca nu am copii si nici de ai altora nu am grija.

Deci... ce am scris mai sus sunt aspecte care nu au fost atinse de altii.

Ca oras destinatie, nu vii aici ca turist (sau poate DA!). Alege-l deci pe cel unde gasesti mai multe slujbe care te intereseaza. Ulterior, daca nu iti place unde ai ajuns, te muti in alt oras.

Eu am dat mai sus si alte criterii, care desigur, nu fac parte din motivele PRINCIPALE pentru care cineva alege un oras, dar sunt acolo ca adiacente, daca decizia finala CHIAR atarna intr-o balanta echilibrata.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2017, 05:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Gabriel, multumesc pentru mesajul scris, dar intr-adevar pana la cum sa iti petreci timpul, exista altele mai imporante.
...
Citat:
...

Apoi conteaza vremea(nu ne plac extremele, fie ele joase sau ridicate), apropierea de munte, mare, sau alte zone frumoase / sanatoase(plaje, paduri, parcuri, lacuri, etc). Si nu in ultimul rand oamenii, activitatile zilnice, 'stresul' cotidian (sau mai degraba lipsa lui). Adica cum iti petreci viata si inafara programului 9-17.
:?

Sus

MesajScris: 12 Feb 2017, 19:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dupa cum s-a mai spus criteriul principal in alegerea unui oras ar trebui sa fiu numarul de joburi available, cel putin acesta e criteriul ales de majoritatea imigrantilor.
Eu personal cred ca ar trebui sa te orientezi si un pic dupa intuitie, care dintre cele 2 orase te atrage mai mul. Sunt o gramada de filmulete pe net. poze, care sa iti dea o idee buna despre unde te-ai vedea traind.
Eu de exemplu cand m-am mutat in Australia ma gandeam sa aleg intre Perth si Brisbane pentru ca acolo erau si cele mai multe joburi in domeniul meu si nu eram prea tare atras de Sydney, poate putin de Melbourne. Cu toate ca erau mai multe joburi in Perth intuitia m-a atras catre Brisbane si nu regret deloc.

Nu am fost in Melbourne (doar in aeroport), dar am fost in Sydney si am lucrat 6 luni in Perth pe un proiect, petrecand luni la rand mai mult timp in Perth decat in Brisbane si ca idee niste criterii pe care eu le-as utiliza daca ar fi sa aleg un oras in care sa ma mut acum:
- In afara de numarul de slujbe ar trebui sa vezi si cat se platesc salariile in domeniul tau de activitate.
- Costurile de viata in orasul ales raportat la salariul castigat, Sydney si Perth de exemplu sunt cu 20-40% mai scumpe decat Brisbane, aici ma refer la groceries si iesit in oras, probabil si o multime de alte costuri. Deci un salariu mediu de 75k sa zicem in Brisbane e diferit de 75K in Perth si mai ales Sydney. Am inteles ca Melbourne e similar cu Brisbane la costuri, nu stiu exact.
- Costurile chiriilor si caselor, casele in Sydney sunt enorm de scumpe. In ideea ca vei vrea sa cumperi candva o casa, nu e usor cand o casa normala in Sydney cost 800k, la mortgage de 30 ani ajungi sa platesti 1.5-1.6 milioane pe ea (probabil discutia cu properties e mult prea complicata). Nu stiu cum e piata imobiliara in Melbourne.
- Clima - ar fi bine sa iti placa daca ai de gand sa traiesti acolo.

Toate cele 4 orase mari au CBD-uri frumoase cu zgarie nori, toate sunt la ocean, au plaje frumoase in apropiere, au suburbii frumoase, infrastructura buna, o multime de restaurante cu mancaruri de peste tot din lume, toate au o cultura impresionanta a cafelei ( Eu chiar sunt obsedat sa gasesc cea mai buna cafea). Taate aceste orase au zone frumoase in apropiere, zone bune pentru weekend escape sau visits.
In toate cele 4 orase poti face o multime de activitati sportive si in aer liber in mare parte a anului, toate au piste de bicilete, terenuri de golf, tenis, diferite sporturi etc.

Oriunde te-ai muta nu trebuie sa te gandesti la acea locatie ca si destinatie finala neaparat, important e sa iti gasesti job si sa te acomodezi, abia dupa vreun an iti vei da seama daca iti place cu adevarat sau nu.
Daca nu iti place dupa ce ai un pic de experienta australiana si bani pusi deoparte te poti muta in alt oras.
Cunosc multe persoane chiar si romani care au ajuns in Perth sau Sydney si acum traiesc in Brisbane si le place mai mult.

Bafta multa.

Sus

MesajScris: 12 Feb 2017, 23:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravo Paulica! Tine steagul sus! Acum ca am plecat trebuia unul sa preia stafeta. Sunt mandru de tine :wink:

Sus

MesajScris: 15 Feb 2017, 16:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Criteriul principal ar trebui sa fie in functie de stilul de viata pe care il vrei.
Am stat in Syd 6 ani jumate. A fost o exp buna, dar nu as recomanda decat daca stilul de viata pe care orasul il ofera iti convine.
Infrastrucrura in Oz e la pamant, transportul public
..discutabil, daca nu iti place sa pierzi viata im trafic, orasele mari sunt exp neplacuta.
De munca este oriunde in tara asta.
Vb cu un amic din Sydney, si imi povestea de niste rate de salarii pe IT in 2016. F prost comparat cu coatul vietii.
Ca tot emigrantul am avut aceeasi parere: la bani si joburi. In cele din urma pt mime si altii pe care ii stiu regional a dat mai bine.
Melb mi se pare mai ieftin la pretul caselor, si mai usor de navigat cu masina/transport in comun. Atractii destul de multe in victoria, in timp decent de calatorit.
Sydney- scump, aglomerat. Inafara de zboruri ieftine, ca sa pleci din oz, nu ofera nimic. Te poti duce la opera, pe pod, Bondi, Coogee, etc de un nr limitat de ori pana te sictiresc multimile.nsw e misto, dar mergi, si mergi, si tot nu ajungi nicaieri....
Brisbane - inafara de trafic lejer si preturi mai ieftine la case, nu vad ce ofera. Mai pleca o croaziera din port...Dependent de masina ca sa ajungi pe undeva pe langa, sa vezi gumtrees.QLD de altfel frumos daca ai avion.
Perth- little creatures. In rest nu stiu f multe, pare labartat, si pt wa cred ca tre avion mai mare decat in qld.cu toate astea daca se iveste m-as duce sa explorez vre-o doi ani pe acolo.WA mi-a lasat un gust placut.
Darwin - scump ca dracu, dar friptura de vita buna. Inafara sa bei nu prea ai ce face, probabil de aia au aeroportul non-stop. NT pe langa Darwin, splendid...in vacanta.
Hobart - ieftin la case, daca ai orice job esti ok. Tassie, dupa Vic, e cea mai apropiata ca stil de viata de EU.
Canberra- preturi stupide la case vs cat valoreaza. Trafic lejer. Aproape de munte, mare, Sydney. Aeroport zboruri internationale. Joburi de IT la act gvt garla. Daca esti benga te iau baietii ( la local si la stat nu tre neaparat sa fii cetatean).
Adelaide si SA nu am fost, nu stiu.
Bafta.

Sus

MesajScris: 03 Iul 2017, 08:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Un articol recent bine argumentat pe acest subiect:
http://frugalfrolicker.com/sydney-vs-melbourne/

Mi-a placut paragraful asta:
I’ve never met a city with so many festivals and special events on tap: from international sporting games to comedy and music festivals to smaller celebrations put on by seemingly every minority group in town, it’s no exaggeration that there is always something on in Melbourne.

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus

MesajScris: 04 Iul 2017, 05:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

I’ve never met a city with so many festivals and special events on tap: from international sporting games to comedy and music festivals to smaller celebrations put on by seemingly every minority group in town, it’s no exaggeration that there is always something on in Melbourne.
Daca nu ramai blocat in trafic in drum spre concert/meci, sau nu trebuie sa te urci in tren la Richmond, e ok.

Sus

MesajScris: 04 Iul 2017, 23:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ouch.. "blocat-ul" asta e ceva gen "stai la 2-3 semafoare" din Bucuresti? sau.. mai grav? :)
Citat:
Citat:

Daca nu ramai blocat in trafic in drum spre concert/meci, sau nu trebuie sa te urci in tren la Richmond, e ok.

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus

Subiectul mesajului: Sydney vs Melbourne
MesajScris: 05 Iul 2017, 00:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Comparativ cu Bucureștiul care e locul 6 mondial la congestionarea traficului, in Melbourne traficul e fluent. După ce stai o vreme pe aici, multe kkt-uri din RO se estompează sau le uiți și începi sa te plictisești și sa te plingi ca viața e nasoala ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: 06 Iul 2017, 01:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Un articol despre ce inseamna probleme in trafic in Au
http://www.news.com.au/finance/work/at- ... 8e55f3cbe1

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2