Board index
Acum este 28 Mai 2018, 07:03

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Costuri de imigrare
MesajScris: 04 Apr 2018, 15:56 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

Sunt interesat sa ma mut in Australia (Sydney sau Melbourne) si as avea nevoie de catva informatii legat de partea financiara.

Viza 189 stiu ca costa $3670 AUS. Mai este testul IELTS care costa 900 RON.

Care este suma care trebuie sa o detii in cont in momentul in care ai primit viza 189 si aterizezi pe pamant australian?

Si inca ceva: Pe langa banii pentru viza, IELTS si cei de living, ce costuri mai sunt implicate?

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Costuri de imigrare
MesajScris: 06 Apr 2018, 00:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Guvernul australian nu iti cere nici o suma minima pentru a intra in Australia ca si Permanent Resident - 189 (PR). La visa 190 guvernul statal iti cere o anumita suma si aceasta suma e diferita de la stat la stat in functie de numarul de membrii inclusi in viza.

Oricum o sa vii cu bani la tine pentru traiul de zi cu zi (mancare, chirie, cumpararea unei masini, etc). Aceasta suma depinde de cat preconizezi tu ca traiesti aici fara serviciu. Pentru o singura persoana fara fite as preconiza o suma de vreo 3.000 - 4.000 pe luna pentru traiul zilnic. Cel mai scump cred ca va fi chiria. Vezi pe realestate.com.au ceva preturi pentru chirie in zonele mentionate de tine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2018, 04:57 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

iriselu scrie:
Salut,

Guvernul australian nu iti cere nici o suma minima pentru a intra in Australia ca si Permanent Resident - 189 (PR). La visa 190 guvernul statal iti cere o anumita suma si aceasta suma e diferita de la stat la stat in functie de numarul de membrii inclusi in viza.

Oricum o sa vii cu bani la tine pentru traiul de zi cu zi (mancare, chirie, cumpararea unei masini, etc). Aceasta suma depinde de cat preconizezi tu ca traiesti aici fara serviciu. Pentru o singura persoana fara fite as preconiza o suma de vreo 3.000 - 4.000 pe luna pentru traiul zilnic. Cel mai scump cred ca va fi chiria. Vezi pe realestate.com.au ceva preturi pentru chirie in zonele mentionate de tine.

Salutare ,

Sunt multe alte costuri pe care trebuie sa le iei in calcul in procesul de emigreare , gen : acreditari job , traducere acte,etc. Nu este un proces tocmai ieftin , chiar ieri vb cu cineva si imi spunea ca au scumpit iar acreditarile.
Oricum overall si mai ales daca vii fara job pregateste cateva zeci de mii de aud.
Legat de suma de bani ceruta de fiecare stat in parte , pot spune ca in cazul meu m-au pus sa dau o declaratie pe propria raspundere in care imi evaluam singur bunurile pe care le detin .
Exista pe site-ul guvernului ,pe fiecare stat o lista cu sumele posibile pe care le cer sa le demonstrezi ( dar nu e chiar obligatoriu) in functie de numarul de persoane care sunt incluse in procesul de emigrare.

O zi faina,

KD

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2018, 05:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

vezi sihttp://emigrare.info/forums/viewtopic.php?f=2&t=4549&hilit=costuri

Sus
Răspuns cu citat