Board index
Acum este 17 Noi 2018, 23:53

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Povestea mea
MesajScris: 04 Noi 2018, 15:37 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Dragii mei,

Dupa ce-mi luasem gandul de la emigrare in Australia in 2016 dupa ce ÔÇťpicasemÔÇŁ IELTS-ul la mustata, ceva minunat s-a intamplat, si anume:

- intr-o zi de mai 2018 fiind suparat pe sefii de la serviciu am zis sa vad care sunt ofertele de munca internationale - interne pentru compania la care lucrez
- erau 3 posturi care erau exact ce stiam eu sa fac si ce invatasem: unul in Thailanda, unul in Australia si unul nu-mi mai aduc aminte
- am aplicat la toate trei sa-mi incerc sansele, mai mult in gluma
- dupa vreo 2 luni primesc un e-mail din Australia daca sunt interesat si daca vreau sa lucrez acolo
- dupa inca o zi imi scrie doamna de la resurse umane si ma intreaba daca am viza de lucru
- ii raspund in aceeasi zi ca nu am dar ca citisem ca se poate acorda sponsorizare
- dupa inca vreo 10 zile imi cere pasaportul si diplomele sa ma verifice baniuesc
- si aici incepe distractia si mi-am schimbat sentimentele ca as putea reusi cu viza de sponsorizare
- am mai corespondat putin pe email si doamna de la resurse umane m-a informat ca am trecut de verificarea interna si ca sunt eligibil pentru sponsorizare ­čĹî (viza 482) si ca trebuie sa ii mai transmit niste acte pentru ok-ul din partea guvernului Australian si inca cateva chestiuni
- intre timp sustinusem deja 2 interviuri
- i-am trimis si restul de documente, inclusiv rezultatul testului IELTS care in 2016 nu era bun, dar acum era excelent - acesta avand valabilitate de 3 ani pentru obtinerea vizei in Australia
- dupa 2 saptamani de asteptare si dupa ce in prealabil o intrebasem pe doamna daca este totul ok si daca mai are nevoie de ceva vine un email ca am fost acceptat si ca imi va transmite altcineva contractul de munca sa-l semnez, fiind necesar pentru viza 482
- am semnat contractul si celelalte acte - contractul fiind valabil doar daca obtin viza
- a mai trecut ceva timp si am fost contactat de un agent MARA in care mi se explica procesul si ce trebuie sa fac - tocmai parcam si am auzit ca a venit un email - iar in momentul in care am vazut ca e din Australia am inceput sa urlu de bucurie in masina - noroc ca eram singur in parcare si nu m-a auzit nimeni - poate zicea ca sunt nebun
- am transmis si restul de documente necesare vizei, inclusiv pe cele ale sotiei
- am efectuat analizele medicale iar vineri 02.11.2018 au fost urcate pe site-ul departamentului de emigrare din Australia

- acum astep viza 482 - ­čś▒

Chiar daca imi luasem gandul de emigrare am zis sa mai incerc inca o data dar pe alte cai, astfel spus nu se stie niciodata de unde sare iepurele. Vazusem ca a scris cineva in 2016 dupa ce renuntasem ca nu e visul meu si ca am renuntat prea usor si vreau sa spun ca avea dreptate. Trebuia sa continuu.

Morala: nu renuntati la visul vostru.

Sa auzim de bine.­č玭čç║

03.05.16: renuntare emigrare Australia
05.2018- 10.2018: aplicare viza 482
02.11.18: analize completed

Sus

Subiectul mesajului: Re: Povestea mea
MesajScris: 09 Noi 2018, 07:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari!