Board index
Acum este 20 Iun 2019, 14:04

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dubai
MesajScris: 27 Aug 2011, 00:33 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Faptul ca Dubai e la malul marii nu inseamna ca e mai racoros. In timpul verii, la cele 45-50 de grade adaugi umiditatea ridicata, care face ca aerul sa fie greu de respirat. Camasa se lipeste instantaneu de corp. De la canicula de afara intri intr-o cladire si ingheti instantaneu, organele interne sunt lovite ca la box de frigul dinauntru, unde sunt poate 24 de grade, dar schimbarea brusca de temperatura de la 45 la 25 are impact.

Dar te obisnuiesti dupa o vreme. Asat nu inseamna ca e bine pentru organism, ci te obisnuiesti.

Caldura din Bucuresti difera de cea de la tropic, si pe mal de apa. E ca atunci cand intri la sauna, sau intr-o bucatarie in timp ce se gateste iarna si e plin de aburi.

Salariul se plateste in general direct in banca. Nu e o regula, deoarece fiecare companie are regulile ei, dar in general...

Oamenii sunt amabili in general. Nivelul de siguranta pe strada e ridicat. Exista si faradelegi comise pe strada, dar comparat cu vestul, diferenta este sensibila.

Indienii, si nu numai ei, sunt nespalati, intr-adevar. Treci pe langa ei la doi metri si te izbeste duhoarea in nas. Mai ales daca-i vreun grup, tre sa-ti iei o marja serioasa... Ei nu au simtul spatiului personal, deci vor sta aproape lipiti de tine la cozi la alimentara, la banca, oriunde, si nu pentru ca-s nepoliticosi, ci pentru ca asa-s crescuti si aglomeratia de la ei din tara face ca spatiul personal sa nu prea existe. Si ei nici nu stiu ce-i aia, nu realizeaza ca pe tine te deranjeaza.

Referitor la contract, tre sa te asiguri cumva de seriozitatea si reputatia firmei la care vei lucra. Au fost cazuri cand contractul nu a fost respectat odata ajuns acolo. Se profita de faptul ca in general depinzi de firma angajatoare daca ramai acolo sau nu.

Pasaportul poate nu ti-l opreste in aeroport, dar e o regula nescrisa sa ti-l retina la HR in companie, desi legea zice ca tre sa-l tii la tine.
Asta ca sa se asigure ei ca nu vei lua bani sau altceva si sa fugi din tara pe furis. Se practica si la firme mari. Daca vrei sa pleci in concediu, ti se va da pasaportul.
Unii insista sa-l tina la ei, dar afecteaza un pic relatia intre conducere si persoana respectiva.

Ca e hotel mare sau ca e mic, tre sa fii foarte atent la conditiile pe care ti le prezinta ei si ce se ofera de fapt. Incearca mai degraba sa afli cum e la hotelul cu pricina. Odata ajuns acolo, nu prea ai sprijin din partea nimanui, nu prea poti sa te muti de la o slujba la alta, decat daca ocupatia ta face parte dintr-o anumita lista care se poate gasi la guvern, si oricum iti trebuie aprobari inclusiv de la compania la care lucrezi.

Evident, poate nu toate cele de mai sus mai sunt valabile acum. Eu am lucrat acolo in urma cu multi ani si e foarte posibil ca unele reguli sa se fi schimbat, mai ales ca le sta in obicei sa schimbe legile muncii cam an de an.

Serviciile medicale sunt si bune si proaste. Cele practicate de vestici sunt mai bune si pot fi foarte scumpe, depinde pe ce contract esti si ce salariu iei.

Nu te vei simti ca intr-un sat din India, dar din nou, depinde la ce spital sau clinica mergi.

Nu mai stiu preturile din Dubai, mai ales ca sigur vor fi fost afectate dupa criza.

multumesc pt raspuns. Referitor la temperatura...in Bucuresti vara se zice ca sunt 35 de grade, de fapt sunt vreo 45 - 50 ! temperatura se masoara la baneasa langa aeroport, pe o campie, departe de blocuri si de beton, la 2 metrii de pamant intr-o cutie de lemn in care nu intra razele soarelui. Asa sunt regulile internationale ! deci de fapt sunt cu vreo 10 grade mai mult. Stiu pt ca am vizitat institutul de meteo de langa bucuresti si vara sunt de fapt 40, 45, 50 de grade in bucuresti ! nu 30, 35 asa cum se specifica la TV! referitor la trecerea brusca de la 50 de grade la 25, la intrarea in hotel, plamanii sunt afectati ! respiratia conteaza ! daca intrii si tii ceva la nas o perioada mica de acomodare nu patesti nimic! stiu cum e sa intrii de la 45 de grade la 25, ai impresia ca a venit iarna si te ataca pana in mijlocul pieptului ! dar daca lasi o mica perioada de acomodare, nu patesti nimic! daca o sa stea un indian la 10 cm de mine o sa-i zic sa pastreze distanta! nu prea ma sperie nimic! doar Dumnezeu ! o seara frumoasa!

Sus

MesajScris: 27 Aug 2011, 01:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

hm...ma faci sa zambesc... :)
potzi sa faci ce vrei tu in limita bunului simtz. adica potzi fuma, mnaca shi bea linistit mai putzin in sarbatoare de Ramadam...iar tinuta trebuie sa fie decenta, adica nu iesi pe strada in butul gol...sau mai stiu eu ce.... cluburi sunt cu muzica shi fara, cu bautura shi fara, cu femei shi fara.... (vorbesc serios) ..... poti vorbi cu voce tare, potzi glumi shi rade cat poftesti tu; nimeni nu se ia de tine.

Sus

MesajScris: 04 Sep 2011, 14:07 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
hm...ma faci sa zambesc... :)
potzi sa faci ce vrei tu in limita bunului simtz. adica potzi fuma, mnaca shi bea linistit mai putzin in sarbatoare de Ramadam...iar tinuta trebuie sa fie decenta, adica nu iesi pe strada in butul gol...sau mai stiu eu ce.... cluburi sunt cu muzica shi fara, cu bautura shi fara, cu femei shi fara.... (vorbesc serios) ..... poti vorbi cu voce tare, potzi glumi shi rade cat poftesti tu; nimeni nu se ia de tine.

tu de ce pleci din UAE? ai gasit ceva mai bun? emigrezi in SUA? stiu ca e ceva bun sa scrie pe CV ca ai lucrat in UAE e adevarat? multumesc

Sus

MesajScris: 04 Sep 2011, 14:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

tu de ce pleci din UAE? ai gasit ceva mai bun? emigrezi in SUA? stiu ca e ceva bun sa scrie pe CV ca ai lucrat in UAE e adevarat? multumesc
nu man ! emigrez in Australia. asta a fost si motivul pentru care am plecat acum 7 ani din Romania.....si da; e ok sa scrii in CV orice poate dovedi activitatea ta!

Sus

MesajScris: 20 Sep 2011, 20:27 
Neconectat

Vreau si eu sa plec in Dubai ina daca aleg firmele din Romania...nu fac nici o combinatie...stie cineva o modalitate prin care sa dau un interviu direct cu o firma de acolo fara sa mai le platesc sute sau mii de euro acestor firme de mediere,care mediaza defapt nimic....cine stie exact despre viata de azi din dubai toamna lui 2011....salarii in linii mari si exclusiv in dirhami nu usd..cazare si alte detalii sa imi spuna si mie ca m-am saturat sa vb ddoar din auzite...eu unul vreau sa plec acolo dar inca nu am gasit ceva concret...ascult pareri sau indrumari obiective ,cu plusuri si minusri..eventual cu detalii despre FIRME REALE SAU SERIOASE CARE POT INTREMEDIA ASA CEVA..nu societati virtuale etc...multumesc anticipat

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4

Ora este UTC+02:00 UTC+2