Board index
Acum este 18 Iun 2019, 03:21

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dubai
MesajScris: 05 Oct 2009, 05:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

In perioada asta e nasol si in Emirate. Inainte sa faceti pasul catre acolo, documentati-va bine asupra situatiei. Cautati articole in The Economist sau Financial Times, vedeti ce impact a avut recesiunea acolo, aflati de miile de oameni care au fost dati afara din joburi si in ce conditii. Strainul nu prea are drepturi acolo, in general angajatorul taie si spanzura, de unde si postarea lui Cameron mai devreme. Esti la mana angajatorului cu pasaport, viza, drept de munca, salariu, nu prea te poti plange, esti cam legat de maini si de picioare. Cand angajatorul te-a dat afara, ti s-a intrerupt si viza de munca, cea care-ti da dreptul sa stai acolo. Daca angajatorul este de acord ai avea o sansa sa-ti gasesti in alta parte, daca-ti gasesti in termen de 30 zile ( atat era acum cativa ani). Daca nu, afara din tara.
Cu recesiunea asta pana si constructia la turnul ala ce urmeaza sa fie cel mai inalt din lume, Burj Dubai, a fost sistata. Nu stiu daca s-a reluat, dar verificati bine situatia, ca efectul a fost dur acolo. Mai ales daca nu esti britanic sau american, impactul e major. La munca acolo esti tratat in functie de pasaport. In spatele imaginii de "postcard" se ascunde o realitate destul de dura. Era greu sa-ti gasesti de munca si in urma cu cativa ani, cand era o explozie economica, dar acum, cand au fost concediati atatia... Daca nu ai deja aranjat un loc de munca, e riscant sa te duci acolo numai pentru asta. Ca turist, da, merge, cateva zile e-n regula. In spatele luxului si stralucirii de acolo se ascunde un sclavagism mascat. Marile ziare ale lumii mai publica articole in acest sens, urmariti-le.
La fel ca acei romani de mai sus, sunt zeci de mii de indieni, pakistanezi si altii, care au fost pacaliti ca vor prmi salarii mari, au platit comisioane de mii de dolari in tarile lor ca sa ajunga acolo, si acum sunt blocati in Emirate, cu salarii de 200 de dolari si dorm cate 10 in baraci, in conditii grele, si nu se pot intoarce acasa, deoarece au acele mii de dolari datorii de platit, care datorii cresc mereu din cauza salariului infim. De-aia totul e ieftin acolo, ca salariile platite acelor oameni sunt atat de mici. Te duci in hotelul de 7 stele si iti place ce-i acolo, dar cel care te serveste are un salariu infim. In spatele blocurilor, si pe la colturile lor, nevazuti din avion sau elicopterul care face poze, sunt grupuri si grupuri de astfel de oameni saraci, aia e fata ascunsa a Dubaiului.
Daca nu ai jobul in mana, e riscant sa te duci pe cont propriu. Si cu job in mana, trebuie sa fii atent ce ti se ofera, ca e posibil sa nu-ti ajunga sau sa nu corespunda realitatii.
Mall-uri cu pista de ski, restaurante sub apa, etc, etc.? Mergeti si le vedeti ca turisti, si incercati sa-i vedeti si pe cei care le-au construit, in ce conditii traiesc si care e situatia lor. Atunci sa vedeti cat de artificial e totul acolo.
Insulele alea construite in larg, constructiile alea grandioase in apa? Cat timp va dura pana apa sarata a golfului va eroda fundatia?

Legile locale sunt impotriva strainilor si prin modificarile care au loc din cand in cand, in functie de situatia din tara, regulamentele schimbate ca sa protejeze populatia locala, ti se aduce aminte mereu ca acolo nu esti decat un venetic, de care se pot dispensa oricand, ca nu ai drepturi in acea tara.

Localnicii si vesticii se bucura pe spatele acelor amarati, care nu primesc nici o recompensa, doar uneori cate o mentiune in publicatiile mari din vest.

Sus

MesajScris: 05 Oct 2009, 13:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Va multumesc pentru sfaturi. Stiu ca asa este, dar sincer va spun ca si aici in tara e greu tare, ca tineri casatoriti mai ales e greu si de asta am vrea sa plecam pana sa facem copii. E greu acum, dar dupa alegerile astea din noiembrie o sa fie si mai greu, asa simt, sotia mea cauta de cateva luni servici si nu gaseste, iar eu am un salar.......

Si asta as vrea sa incerc, iese iese, nu nu, macar mai tarziu sa nu regret ca nu am incercat.

Sus

MesajScris: 05 Oct 2009, 16:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cu banii pe care-i dai pentru vanatoarea de himere la Dubai, poti sa-ti faci dosarul sa depui pentru o viza de emigrare. Cand ai sa vezi cat timp ai pierdut cautand de lucru si cati bani ai cheltuit, asteptarea pentru o astfel de viza nu va mai parea lunga.
Disperarea nu-i o scuza pentru pasi facuti gresit. Si nu intotdeauna trebuie sa te iei dupa principiul daca iese, iese, macar am incercat. Nu si cand lumea iti atrage atentia intr-un anumit sens. Acum la Dubai nu e bine, nu e momentul potrivit, decat daca pleci direct cu servici, cu un pachet bine stabilit.
Nu poti nici sa zici ca muncesti orice. La munca de genul "muncesc orice" asta ai concurenta acerba in populatia saraca din Asia, care munceste pentru 100-200 dolari pe luna si sta in conditii mizere, asa cum vezi ca locuiesc saracii in zonele sinistrate din Asia, mai ales cand ii loveste vreo inundatie sau cutremur. Vei respira duhoare si nu vei avea bani sa te intorci in Romania, si oricum pasaportul iti va fi retinut de angajator si esti la mana lui, oricat zice legea ca pasaportul nu se da nimanui. Se da, fii fara grija.
A propos! Ce ocupatie ai? Ce vrei sa-ti gasesti de munca?

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 00:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

"Dubai este cel mai curat oras indian din lume!"
Nu sint multi din cei care nu au fost acolo si stiu asta...
cam 65% din populatia Dubai-ului sint "guest workers" din India...
Localnici arabi sint sub 5% din cite stiu...
Restul sint din china si europa.

Cam ce sanse are cineva din Romania sa prinda job STABIL la "fac orice"? La concurenta cu cei din India?

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 07:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
"Dubai este cel mai curat oras indian din lume!"
Cred ca multi nu stiu ce inseamna oras indian "curat" sau sa traiesti printre ei. Sa traiesti printre ei, adica in blocuri cu ei, vecini de apartament cu ei, nu mai zic sa imparti un apartament sau o baraca cu ei, e cam cum e pe unde locuiesc tigani in Romania, multiplicat de cateva ori.
Un indian munceste "orice" pe 200 de dolari si sta in conditiile amintite. Un roman?.... De aici incepe concurenta. De ce sa te plateasca pe tine mai mult, care mai ai si pretentii sa stai curat, cand uite...

Intr-adevar, populatia locala e un procentaj micut. In urma cu cativa ani, din vreo 4 milioane de locuitori ai Emiratelor, vreo 2 milioane si jumatate erau indieni. Localnici erau cateva sute de mii. Alte natii arabe erau alte cateva sute de mii. Restul Asiei si Europei formau restul de putine sute de mii.

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 07:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

No offence Gabriel...Vad ca ai experienta legata de ce inseamna Dubai si Emirate...dar pana la exagerari de genul asta:
"Insulele alea construite in larg, constructiile alea grandioase in apa? Cat timp va dura pana apa sarata a golfului va eroda fundatia?" Mai trebuie sa intelegi niste concepte pana sa afirmi astfel de lucruri. Nu te supara pe mine... :)

Cat despre Burj Dubai...lucrarile nu au fost niciodata intrerupte: http://www.youtube.com/watch?v=Bn5Uf-_doJE

Dupa parerea mea e evident ca in momentul in care ajungi sa lucrezi in constructii, cot la cot cu un indian/pakistanez/indonezian, incepi sa pierzi teren. Dar totodata, exista si companii care nu accepta persoane sub un anumit prag de civilizatie... In acele companii arabe, un "average" indian/pakistanez , nu are nici o sansa in fata unui "average" roman/european.

Doar o parere....

Catalin.

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 09:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Nu te supara pe mine... :)
Nu ma supar.... :)
Citat:
Dar totodata, exista si companii care nu accepta persoane sub un anumit prag de civilizatie... In acele companii arabe, un "average" indian/pakistanez , nu are nici o sansa in fata unui "average" roman/european.
Desigur. Totul e sa gasesti acel loc de munca in conditiile actuale. Oricum, succes celor care indraznesc pe cont propriu in aceasta perioada!

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 09:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
No offence Gabriel...Vad ca ai experienta legata de ce inseamna Dubai si Emirate...dar pana la exagerari de genul asta:
"Insulele alea construite in larg, constructiile alea grandioase in apa? Cat timp va dura pana apa sarata a golfului va eroda fundatia?" Mai trebuie sa intelegi niste concepte pana sa afirmi astfel de lucruri. Nu te supara pe mine... :)

Cat despre Burj Dubai...lucrarile nu au fost niciodata intrerupte: http://www.youtube.com/watch?v=Bn5Uf-_doJE

Dupa parerea mea e evident ca in momentul in care ajungi sa lucrezi in constructii, cot la cot cu un indian/pakistanez/indonezian, incepi sa pierzi teren. Dar totodata, exista si companii care nu accepta persoane sub un anumit prag de civilizatie... In acele companii arabe, un "average" indian/pakistanez , nu are nici o sansa in fata unui "average" roman/european.

Doar o parere....

Catalin.
Parere..gresita.

Astea sunt idei preconcepute, mostenite si mentnute de pe vremea lu' 'Pazvanti'.
Probabil e un dezavantaj sa lucrezi in constructii impreuna cu asiaticii in asia sau midle east si nu din cauza ca ar fi ei asiatici, ci probabil din lipsa de cultura si eduacatie, insa in 'average' asiatic are aceeasi sanse ca un 'average' roman in fata unui 'avarage' european, de vest sa spunem, daca tot dam cu presupusul.
cati indieni sau pachistanezi ai intalnit, 'average or not' si in ce conditii? Eu stiu destui si cu MBA si la munca 'manuala' si majoritatea stau cu capul sus in fata oricui si isi vad de munca lor, oricare ar fi aia. Am avut coleg de facultate originar din Bangladesh f. desptept. doar exemple.
Bineinteles, saracia ii impinge pe unii la disperare si e de asteptat ca proportia acelora sa fie mai mare in tarile mai putin dezvoltate, dar nu faceti greseala sa credeti ca romanii sunt mai 'europeni' si ma refer aici la a fi mai civilizati, de ex. cu bun simt. La fel ca si acei asiatici in Dubai, sunt mii de romani in italia/spania etc. sau americani in getourile din US(see Detroit, New Orleans etc.).
Ia aminte.

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 13:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Cu banii pe care-i dai pentru vanatoarea de himere la Dubai, poti sa-ti faci dosarul sa depui pentru o viza de emigrare. Cand ai sa vezi cat timp ai pierdut cautand de lucru si cati bani ai cheltuit, asteptarea pentru o astfel de viza nu va mai parea lunga.
Disperarea nu-i o scuza pentru pasi facuti gresit. Si nu intotdeauna trebuie sa te iei dupa principiul daca iese, iese, macar am incercat. Nu si cand lumea iti atrage atentia intr-un anumit sens. Acum la Dubai nu e bine, nu e momentul potrivit, decat daca pleci direct cu servici, cu un pachet bine stabilit.
Nu poti nici sa zici ca muncesti orice. La munca de genul "muncesc orice" asta ai concurenta acerba in populatia saraca din Asia, care munceste pentru 100-200 dolari pe luna si sta in conditii mizere, asa cum vezi ca locuiesc saracii in zonele sinistrate din Asia, mai ales cand ii loveste vreo inundatie sau cutremur. Vei respira duhoare si nu vei avea bani sa te intorci in Romania, si oricum pasaportul iti va fi retinut de angajator si esti la mana lui, oricat zice legea ca pasaportul nu se da nimanui. Se da, fii fara grija.
A propos! Ce ocupatie ai? Ce vrei sa-ti gasesti de munca?

Eu sunt inginer geodez (topograf) am si un master in drumuri si poduri, am 26 de ani, iar sotia a terminat Economie Agro-Alimentara si are un master in Managementul Proiectelor.

Stiu ca ai dreptate cand spui ca ar trebui sa imi depun actele de emigrare, dar problema e ca dureaza foarte mult acest proces. Suntem din aceasta vara casatoriti, eu am 26 de ani, sotia 24, deci am dori sa plecam ca mai apoi sa ne marim si noi familia..., asa ca depunand actele pentru emigrare, dureaza peste 2 ani procesul si pierdem si timp.... Intelegi tu. Ti-am spus nu stim unde, de fapt nu conteaza unde, dar dorim sa plecam cu orice pret cat mai repede din tara....

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 17:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...Cat despre Burj Dubai...lucrarile nu au fost niciodata intrerupte: http://www.youtube.com/watch?v=Bn5Uf-_doJE
Ba da.

http://www.ft.com/cms/s/0/b4454018-8f31 ... ck_check=1

Articolul spune si in ce conditii lucreaza oamenii acolo, cu cat sunt platiti, 100 si ceva de dolari pe luna la un proiect de asemenea anvergura, cu care Dubaiul se lauda in toata lumea. Si saracii oameni vroiau o marire de $55 pe luna!!

Si au mai fost si alte probleme pe parcurs care au provocat intarzieri, pentru ca turnul trebuia sa fie dat in folosinta pana acum.
Oricum, subiectul e un pic altul. Cine vrea sa mearga acolo sa se informeze foarte bine inainte sa faca acest pas.

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 18:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu sunt inginer geodez (topograf) am si un master in drumuri si poduri, am 26 de ani, iar sotia a terminat Economie Agro-Alimentara si are un master in Managementul Proiectelor.
Pai cauta si tu de munca pe site-urile care ofera joburi si contracte prin strainatate.

E o companie Procer aici http://www.procer.org/

Si vezi si site-ul asta http://www.expatengineer.net/

Mai da si tu un google in cautare de joburi si vezi ce-ti mai apare.

Succes!

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 19:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Parere..gresita.

Astea sunt idei preconcepute, mostenite si mentnute de pe vremea lu' 'Pazvanti'.
Probabil ca tu ai trait pe vremea aia si acum vorbesti din experienta... Nu este vorba de nimic de genu asta...Este parerea mea, am ajuns in astfel de situatii si stiu ce inseamna...
Citat:
cati indieni sau pachistanezi ai intalnit, 'average or not' si in ce conditii?
Bineinteles, saracia ii impinge pe unii la disperare si e de asteptat ca proportia acelora sa fie mai mare in tarile mai putin dezvoltate, dar nu faceti greseala sa credeti ca romanii sunt mai 'europeni' si ma refer aici la a fi mai civilizati, de ex. cu bun simt. La fel ca si acei asiatici in Dubai, sunt mii de romani in italia/spania etc. sau americani in getourile din US(see Detroit, New Orleans etc.).
Ia aminte.
Imi aduci aminte de Stalin... "Ia aminte" :)) Aveam alta impresie despre tine... Nu te supara pe mine, dar ai mai multe idei preconcepute ca mine...si vad ca in special despre romani...pacat! Si pentru ca discutam de DUBAI si nu de Italia/Franta...Sper ca ai observat tema discutiei...romanii pot spune ca sunt foarte putini acolo, daca nu chiar inobservabili...
Citat:
cati indieni sau pachistanezi ai intalnit, 'average or not' si in ce conditii?
Am lucrat foarte mult cu indieni si asiatici, unii sunt intradevar destepti...dar pana sa ajunga la oameni civilizati mai au de trait...printre oameni civilizati...

Imi cer scuze daca am devenit offtopic...

Catalin.

Sus

MesajScris: 06 Oct 2009, 20:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cea ce am vrut sa punctez, si cu asta inchei subiectul, e ca a fi roman nu inseamana a fi mai civilizat/detept/capabil etc decat orice asiatic, african, american sau altii, nici in Dubai, Wester Europe sau Australia, doar fiindca e roman, oricat de european s-ar considera. Ceea ce postarea de mai sus sugera. Sunt sigur, cu totii avem preconceptii transferate din trecutul glorios, insa ma consider 'open minded' in special la unul din subiectele preferate de emigranti, si acela al multiculturalismului.

Hough.

Sus

MesajScris: 07 Oct 2009, 04:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am lucrat foarte mult cu indieni si asiatici, unii sunt intradevar destepti...dar pana sa ajunga la oameni civilizati mai au de trait...printre oameni civilizati...
Cu tot respectul, dar personal sunt de parere ca multi dintre indienii si asiaticii care au trait printre oameni civilizati sunt mult mai civilizati decat multi dintre romanii care au trait printre oameni civilizati in Romania. Mai mult, multi romani care au plecat si muncesc pe afara, la intoarcerea in Romania - de ex. in vacante - lasa deoparte bunul simt. Ceea ce inseamna ca nici asa nu s-a prins civilizatia de ei.
Ideea e, nu e bine sa generalizam.

Sus

MesajScris: 07 Oct 2009, 07:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Depinde ce categorii de oameni compari.
Romanii care au iesit la munca la capsuni in Spania pot sa fie mai putin civilizati decat indieni iesiti la munca in Canada ca project manageri.

Si poate e oarecum explicabil ca multi indieni ti s-au parut civilizati. Nu uita cati sunt ei. Dupa cum zicea un amic de-al meu indian: fara mine cred ca acum suntem vre-o 1.2 miliarde. Daca zici ca doar 1% dintre romani sunt civilizati poti generaliza ca romanii nu sunt civilizati. La fel, daca zici ca tot doar 1% dintre indieni sunt civilizati, poti generaliza ca indienii nu sunt civilizati. Acest procent insa reprezinta un numarul exact de oameni mult mai mare in favoarea indienilor, pur si simplu pentru ca ei sunt mult mai multi decat romanii. Asta nu inseamna ca indienii sunt, in general, mai civilizati decat romanii, pentru ca in procente sunt la fel. Pentru generalizare se iau procente, nu numere ;)

Nu stiu despre alti asiatici prea multe. Dar:
Eu personal am petrecut apoape 3 ani printre indieni care lucrau acelasi lucru ca mine, iar unii erau pe scara ierarhica mai sus decat mine in companie. Am si avut manageri indieni. Munca de birou, software development. Te astepti sa vezi acelasi nivel de civilizatie nu? Ei bine, nu era asa. Ragaieli, flatulente, si alte din astea care fac parte din cultura lor, se schimba greu. La orice nivel, si manageri, si junior programmer. Evident ca nu toti erau asa, si am avut amici buni indieni, dar si eu am tras anumite concluzii in general. Asta din experienta mea, avand in jur vre-o 4-5 sute de indieni colegi, care locuiau intr-o alta tara decat a lor (ca si mine) cu familiile lor. Si mai stiu amanunte si din experienta altor colegi de-ai mei (ne-indieni) care s-au dus in niste delegatii indelungate de vre-o 6 luni in India. Sa vezi cum o sa ti se para maneaua mana cereasca, fata de "civilizatia" pe care o gasesti acolo. Evindent, si India aia are o fatza frumoasa, dar nu e asa de usor de trecut cu vederea cealalata fatza, care e mai mereu in generalizari.

Si nu sunt rasist, nu am fost niciodata, am fost tot timpul deschis multiculturalismului, si nu m-am uitat la nici un om la culoare, rasa, religie sau mai stiu eu ce. Ca exemplu, unul dintre cei mai buni prieteni ai mei este evreu, iar eu sunt crestin, si nu uitam sa ne sunam pentru Craciun Fericit sau Hanukah.
Insa sunt doar realist.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2