Board index
Acum este 18 Iun 2019, 03:14

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dubai
MesajScris: 07 Oct 2009, 08:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am sa adaug un ultim comentariu pe acest subiect. Am ajuns de la muncitorii din Dubai la cei din lumea intreaga... Cred ca am deviat grav. Eu ma refeream strict la ce este in Dubai...

Exact cum zice Bogdanel, indienii au obiceiurile lor, la care tin si pe care le urmeaza indiferent de conditii. Am sa dau exemplu si cu asta inchei. Cum e posibil sa vi-i intr-o tara civilizata, sa fi-i cazat la hotel, cu bucatarie...plita electrica etc si tu sa gatesti la ceaun in mijlocul dormitorului?
Iar aici nu generalizez...ci ma refer punctual, in exemplul meu la un inginer.

Nu sunt rasist, nu voi fi niciodata... Chiar apreciez oamenii si realizarile lor indiferent de natie/religie/whatever, dar mi se pare absurd sa inevoluezi si sa te opui evolutiei. :D

Inca o data scuze pentu offtopic...

Catalin...

Sus

MesajScris: 07 Oct 2009, 09:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Tot off topic, asta ma intreb si eu de vreo 5 ani Catalin.

Sus

MesajScris: 17 Aug 2010, 13:14 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sal nla toata lumea,
am cititi discutiile de aici si pot sa spun k sunt 1000 si 1 de optiuni de a pleca in Dubai, dar totusi este foarte important ce alegi,
venind sa lureziin Dubai pe visa de rezident sau pe Visit Visa, cu siguranta va sfatui si va indem sa alegeti Visa de resident, si pot sa spun k foarte putine companii lucreaza legal si sigur cu acesta visa, stiu doar la sigur o Companie Sponsor din DUbai Arabian Centers Employment Services, care coopereaza cu moldova si romania stiu k in MOldova sunt reprezentati de TopJObs SRL, de romania nu am informatii, acestea lucreaza legal, si plus poate pare naiv spus dar e Gratuit pentru candidati, biletul si visa, si asta e conditia care trebui sa o adopte orice agenti care coopereaza cu UAE, se stiie ca la noi businessu asa nu este obisnui sa se faca insa acesta este principala conditie de la ministerul din UAE, plus k dak totusi va hotariti sa plecati in DUbai tin sa va informez ca contractul minimal de munca este de 1 an de zile, pentru mine a fost ok:) kiar si mai bine, au am ramas deja al 3 an stau in DUbai si akum o sa imi reinoesc Visa pe ink 3 ani

succes la toti!

Sus

MesajScris: 17 Aug 2010, 13:14 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sal nla toata lumea,
am cititi discutiile de aici si pot sa spun k sunt 1000 si 1 de optiuni de a pleca in Dubai, dar totusi este foarte important ce alegi,
venind sa lureziin Dubai pe visa de rezident sau pe Visit Visa, cu siguranta va sfatui si va indem sa alegeti Visa de resident, si pot sa spun k foarte putine companii lucreaza legal si sigur cu acesta visa, stiu doar la sigur o Companie Sponsor din DUbai Arabian Centers Employment Services, care coopereaza cu moldova si romania stiu k in MOldova sunt reprezentati de TopJObs SRL, de romania nu am informatii, acestea lucreaza legal, si plus poate pare naiv spus dar e Gratuit pentru candidati, biletul si visa, si asta e conditia care trebui sa o adopte orice agenti care coopereaza cu UAE, se stiie ca la noi businessu asa nu este obisnui sa se faca insa acesta este principala conditie de la ministerul din UAE, plus k dak totusi va hotariti sa plecati in DUbai tin sa va informez ca contractul minimal de munca este de 1 an de zile, pentru mine a fost ok:) kiar si mai bine, au am ramas deja al 3 an stau in DUbai si akum o sa imi reinoesc Visa pe ink 3 ani

succes la toti!

Sus

MesajScris: 04 Iul 2011, 11:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

salutare la toti!
deci....lucrez in Emirate din 13 Aprilie 2004, mai exact in Fujairah (120Km de Dubai). Iar majoritatea job-urilor mari le am in Fujairah shi Dubai in ancoraj. Daca cineva vrea ceva detalii despre viata de aici sau despre job, poate intreba, iar in masura in care pot sa ajut cu ceva informatii, o sa o fac! La mine la firma inca se cauta electricieni automatisti, cu experienta in domeniu naval. Eu sunt pe picior de plecare, dar fiind cel mai vechi in companie, pot vorbi la office shi eventual sa plasesz CV-uri. Conditiile de aici sunt destul de grele din cauza caldurii excesive, care pe timp de vara (ma intreb cand nu e vara aici?!) depaseste 48-49 grade, iar pe vapor, in Engine Room se gasesc uneori mai mult de 54-55... nu e de speriat; cum am rezistat eu 7 ani, pot resista shi altii. Patronul este grec. nu se vine pe spaga sau pile. se vine in regim de visit visa pe cheltuiala patronului, iar daca lucrurile sunt ok si ii place cum lucrezi, te pastreaza; daca nu, la sfarsitul vizei iti iei bagajele si pleci acasa. compania are personal mixt: romani (5), filipinezi, indieni, shi nu in ultimul rand greci (sefii - care sunt o singura familie).

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 19:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
salutare la toti!
deci....lucrez in Emirate din 13 Aprilie 2004, mai exact in Fujairah (120Km de Dubai). Iar majoritatea job-urilor mari le am in Fujairah shi Dubai in ancoraj. Daca cineva vrea ceva detalii despre viata de aici sau despre job, poate intreba, iar in masura in care pot sa ajut cu ceva informatii, o sa o fac! La mine la firma inca se cauta electricieni automatisti, cu experienta in domeniu naval. Eu sunt pe picior de plecare, dar fiind cel mai vechi in companie, pot vorbi la office shi eventual sa plasesz CV-uri. Conditiile de aici sunt destul de grele din cauza caldurii excesive, care pe timp de vara (ma intreb cand nu e vara aici?!) depaseste 48-49 grade, iar pe vapor, in Engine Room se gasesc uneori mai mult de 54-55... nu e de speriat; cum am rezistat eu 7 ani, pot resista shi altii. Patronul este grec. nu se vine pe spaga sau pile. se vine in regim de visit visa pe cheltuiala patronului, iar daca lucrurile sunt ok si ii place cum lucrezi, te pastreaza; daca nu, la sfarsitul vizei iti iei bagajele si pleci acasa. compania are personal mixt: romani (5), filipinezi, indieni, shi nu in ultimul rand greci (sefii - care sunt o singura familie).

salut! Bogdan ma numesc, urmeaza sa plec in Dubai curand la munca si daca esti dragut sa-mi dai si mie niste detalii ! as vrea sa stiu cum se plateste salariul, pe card sau in mana? in legatura cu temperatura, sunt unii care spun ca este insuportabla altii spun ca 40 de grade in Dubai se simt ca 30 de grade in Bucuresti pt ca, confortul termic este mai ridicat! eu probabil fiind din bucuresti o sa suport mai usor caldura de acolo pt ca si aici vara sunt momente cand chiar caldura isi face de cap si abia se merge pe strada uneori sunt 40 de grade si nu e aer! acolo presupun ca fiind marea aproape e altceva! as vrea sa mai stiu te rog frumos cum e viata acolo, cum sunt oamenii, cum se traieste in general acolo pt ca citesc tot felul de cuvinte si parca se bat cap in cap! unii spun ca e super acolo si ca oamenii sunt f draguti, altii spun ca din contra, indienii sunt niste nespalati, ca e extrem de cald si ca viata e grea ca e foarte scump si ca ajungi acolo si aflii ca de fapt contractul nu e 100% valabil, ca salariul e mai mic decat cel promis. Unii au spus ca-ti opresc pasaportul in aeroport si ca nu ti-l mai dau inapoi pana pleci! adica doar si doar vorbe aiurea, uneori ma intreb de ce e lumea asa de rea si vorbeste atatea prostii! ce or castiga ei din minciuni si vorbe urate nu stiu! vreau doar sa stiu cum e acolo, tot ce crezi tu ca e important de spus! eu voi lucra la un hotel mare, prefer sa nu spun care! :D altii spun ca serviciile medicale acolo sunt destul de proaste...cum este de fapt? se pricep sau nu? daca am febra are cine sa stie ce am sau o sa ma simt ca intr-un sat din india? la farmacie imi da un paracetamol sau nu-mi da ca nu o sa stie ce-i cer? adica eu cred ca astea-s intrebarile importante nu ca observ ca intreaba lumea!...cat e o bere? nu ma intereseaza cat e o bere ca nu ma duc acolo sa beau! ma intereseaza cum se traieste acolo! plus ca vad mare diferenta intre ce povestesc romanii despre Dubai si ce povestesc cei din Germania, Anglia sau USA! cei din W spun ca preturile in Dubai sunt destul de scumpe dar nu exagerate, uneori mai ieftine decat la ei iar romanii spun ca este extrem de scump! am citit cateva comentarii despre Dubai pe forumuri care chiar m-au enervat! urasc vorbele urate despre o tara cand vin tocmai de la unul care sta acolo! presupun ca nu ar mai sta daca ar fii atat de urat! si acum asta m-ar interesa...o vedere in ansamblu despre UAE, Dubai.

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 19:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

salut bogdan,
hm...comentariile la adresa emiratelor ma fac sa zambesc...sincer....pai, sa incepem:
-localnicii (atentie!!! LOCALNICII, da? ) sunt oameni de nota 20... nu au decat functii de raspundere (banci, politie, armata, guvern), sau afacerile lor.
- restul populatiei este impartita in elita - care vine din Europa shi USA, shi (nu vreau sa par rasist) scursura asiei.... adica fortza cea mai ieftina posibile de munca (indieni, pakistan etc), oameni, pe care daca ii intrebi cum se numesc, habar nu au......dar...sunt OK. violentza este exclusa.
- sigutantza - este o tara safe as zice eu, adica nu are nimeni treaba cu tine indiferent de locatie shi de orele la care te plimbi pe strada, atata timp cat respecti anumite legi (tinuta shi postul Ramadam-ului)
- salariul....greu sa-ti spun, pentru ca nu stiu unde o sa lucrezi shi nici nu am idee ce patron ai. de regula, se respecta contractul pe care il ai, iar pashaportul il vei avea cu tine in permanentza. eu cel putin, de cand m-am angajat shi pana acum, in afara de reiinoitul vizei, pashaportul a stat numai la mine. este adevarat ca anumite companii (nu in aeroport) din motive de siguratza, tin pashaportul incuiat in seif...dar nu toate. aici depinde shi de punctul tau de vedere cum ti-l impui de la inceput.
-serviciile medicale - depinde unde te duci; sunt clinici unde esti tratat ca un rege shi "buticurile de cartier" de regula personal indian...(iar sunt rasist) care, iti spun din proprie experientza, iti sparge o vena cand iti ia analiza........ de regula sunt destul de scumpe....
- viatza in general - mancarea este relativ ieftina, hainele - depinde de unde te imbraci (carefour - ieftin, Dubai Mall - ...........), intenetul destul de scump, dar merge bine, telefonul destul de ieftin local.....in afara nu stiu ca nu platesc eu telefonul (compania), benzina - destul de ieftina, electrnice shi restul - cred ca e acelashi pret ca in alte tari, numai ca nu au taxe.
- temperatura - da...asta poate fi o problema.....umezeala maxima, chiar aproape de dew point, iar caldura e destul de mare, dar...nu se moare din asta.
- altceva nu stiu ce te-ar mai interesa; avem domenii total diferite. aaaaaaaaa, berea. se gaseste, dar e cam scumpa..... :)
bafta shi mult noroc. noi plecam pe 14 septembrie. daca vii pana atunci, da-mi un PM shi vorbim la telefon

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 20:15 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
Am si eu o intrebare.... Sunt inginer geodez, topograf, cum se mai spune, sotia economista si as dori sa merg acolo ca turist si sa incep sa imi caut de munca, bineinteles inainte de a pleca voi urma pasii enumerati mai sus de catre cineva si anume sa imi legalizez si eu si ea diplomele de facultate si de master. Am ales aceasta situatie pentru ca in tara noastra este foarte greu si va fi din ce in ce mai greu. Si daca tot suntem tineri si nu avem copii de ce sa nu incercam (eu am 26 de ani si sotia 24). Si nu dorim sa emigram cu acte in regula in australia, noua zeelanda sau canada pentru ca acest proces dureaza prea mult.

Acum intrebarea: Ce sanse am avea? Riscam prea mult?

eu zic sa riscati un concediu acolo, 2 saptamani.
am fost anul asta in 2 locuri desertice cu temperaturi relativ mari.
aruba si partea de sud-vest a americii (nevada and around)
sincer, mi-a trecut si de australia.

prea cald, in arizona nevada am prins 50 grade centigrade (122 F), si tot n-am reusit sa stau afara mai mult de 30 de minute, desi umiditatea era foarte mica, 11%, si desertul e dezolant cu ceea ce gasesti in statele din nord sau canada.

think twice
du-te intai si simte cum e, apoi fa pasul daca e pe asteptarile tale

nu compara NEVADA care este in mijlocul continentului cu Dubai care este langa mare! noroc

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 20:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

sincer...nu am inteles legatura...dar.....

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 20:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
sincer...nu am inteles legatura...dar.....

nu avea nicio legatura cu ce ai scris tu, doar ii ziceam lui sa nu compare aerul si temperatura din Nevada cu aerul si temperaturile din Dubai care este langa mare! mersi frumos pentru raspuns. Eu cam in zilele alea plec sper dubai, la jumatatea lunii septembrie, momentan nu stiu, astept verificarea pasaportului si mi-au cerut tot felul de analize printre care si Lepra si am fost si la institutul Cantacuzino din Bucuresti si s-au mirat si ei ca-mi cer Lepra. Nici ei nu stiu unde as putea sa fac asemenea analiza. Pe restul le-am facut! la farmacie poti sa te duci sa cumperi o aspirina ceva? lumea intelege engleza? :D mersi frumos pt raspuns

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 21:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
la farmacie poti sa te duci sa cumperi o aspirina ceva? lumea intelege engleza? :D mersi frumos pt raspuns
da. la farmacie gasesti chiar de toate. chiar daca o sa te mire, dar 85 % din populatie vorbesc engleza, chiar daca o pocesc, dar te poti intelege cu ei.....

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 21:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
la farmacie poti sa te duci sa cumperi o aspirina ceva? lumea intelege engleza? :D mersi frumos pt raspuns
da. la farmacie gasesti chiar de toate. chiar daca o sa te mire, dar 85 % din populatie vorbesc engleza, chiar daca o pocesc, dar te poti intelege cu ei.....

despre mancare ce poti sa-mi spui? cum este?

Sus

MesajScris: 16 Aug 2011, 21:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
pai....gasesti cam tot ce vrei tu. daca mai stii sa shi gatesti, atunci o sa mananci ca acasa. legume, fructe shi alte produse, sunt la fel ca peste tot in lume. produsele din carne de pork sunt mai dificil de gasit, dar sunt magazine cu raioane specializate ( Spinneys, Choithram, Giant) . din cate stiu eu, in Dubai (pe langa Lamcy Plaza ) este shi un magazi alimentar romanesc....

Sus

MesajScris: 17 Aug 2011, 05:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Faptul ca Dubai e la malul marii nu inseamna ca e mai racoros. In timpul verii, la cele 45-50 de grade adaugi umiditatea ridicata, care face ca aerul sa fie greu de respirat. Camasa se lipeste instantaneu de corp. De la canicula de afara intri intr-o cladire si ingheti instantaneu, organele interne sunt lovite ca la box de frigul dinauntru, unde sunt poate 24 de grade, dar schimbarea brusca de temperatura de la 45 la 25 are impact.

Dar te obisnuiesti dupa o vreme. Asat nu inseamna ca e bine pentru organism, ci te obisnuiesti.

Caldura din Bucuresti difera de cea de la tropic, si pe mal de apa. E ca atunci cand intri la sauna, sau intr-o bucatarie in timp ce se gateste iarna si e plin de aburi.

Salariul se plateste in general direct in banca. Nu e o regula, deoarece fiecare companie are regulile ei, dar in general...

Oamenii sunt amabili in general. Nivelul de siguranta pe strada e ridicat. Exista si faradelegi comise pe strada, dar comparat cu vestul, diferenta este sensibila.

Indienii, si nu numai ei, sunt nespalati, intr-adevar. Treci pe langa ei la doi metri si te izbeste duhoarea in nas. Mai ales daca-i vreun grup, tre sa-ti iei o marja serioasa... Ei nu au simtul spatiului personal, deci vor sta aproape lipiti de tine la cozi la alimentara, la banca, oriunde, si nu pentru ca-s nepoliticosi, ci pentru ca asa-s crescuti si aglomeratia de la ei din tara face ca spatiul personal sa nu prea existe. Si ei nici nu stiu ce-i aia, nu realizeaza ca pe tine te deranjeaza.

Referitor la contract, tre sa te asiguri cumva de seriozitatea si reputatia firmei la care vei lucra. Au fost cazuri cand contractul nu a fost respectat odata ajuns acolo. Se profita de faptul ca in general depinzi de firma angajatoare daca ramai acolo sau nu.

Pasaportul poate nu ti-l opreste in aeroport, dar e o regula nescrisa sa ti-l retina la HR in companie, desi legea zice ca tre sa-l tii la tine.
Asta ca sa se asigure ei ca nu vei lua bani sau altceva si sa fugi din tara pe furis. Se practica si la firme mari. Daca vrei sa pleci in concediu, ti se va da pasaportul.
Unii insista sa-l tina la ei, dar afecteaza un pic relatia intre conducere si persoana respectiva.

Ca e hotel mare sau ca e mic, tre sa fii foarte atent la conditiile pe care ti le prezinta ei si ce se ofera de fapt. Incearca mai degraba sa afli cum e la hotelul cu pricina. Odata ajuns acolo, nu prea ai sprijin din partea nimanui, nu prea poti sa te muti de la o slujba la alta, decat daca ocupatia ta face parte dintr-o anumita lista care se poate gasi la guvern, si oricum iti trebuie aprobari inclusiv de la compania la care lucrezi.

Evident, poate nu toate cele de mai sus mai sunt valabile acum. Eu am lucrat acolo in urma cu multi ani si e foarte posibil ca unele reguli sa se fi schimbat, mai ales ca le sta in obicei sa schimbe legile muncii cam an de an.

Serviciile medicale sunt si bune si proaste. Cele practicate de vestici sunt mai bune si pot fi foarte scumpe, depinde pe ce contract esti si ce salariu iei.

Nu te vei simti ca intr-un sat din India, dar din nou, depinde la ce spital sau clinica mergi.

Nu mai stiu preturile din Dubai, mai ales ca sigur vor fi fost afectate dupa criza.

Sus

MesajScris: 27 Aug 2011, 00:23 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
pai....gasesti cam tot ce vrei tu. daca mai stii sa shi gatesti, atunci o sa mananci ca acasa. legume, fructe shi alte produse, sunt la fel ca peste tot in lume. produsele din carne de pork sunt mai dificil de gasit, dar sunt magazine cu raioane specializate ( Spinneys, Choithram, Giant) . din cate stiu eu, in Dubai (pe langa Lamcy Plaza ) este shi un magazi alimentar romanesc....

buna seara. as vrea sa mai stiu de la tine cateva detalii despre Dubai daca esti dragut sa-mi mai raspunzi. Vreau sa stiu cum este acolo pe strazi, ma refer la viata de tineret si la legile lor stricte. Poti sa vorbesti tare pe strada sau sa vorbesti, sa razi sa faci poze si asa mai departe? sau daca o sa ma comport ca prin bucuresti o sa ajung pe la politie!? eu sunt cuminte dar vreau sa inteleg cum este acolo intr-adevar. Ai voie sa fumezi pe strada? poate intrebarile sunt stupide dar aud muuulte ciudatenii despre UAE. Eu am fost si prin europa de W am stat ceva timp in UK si acolo vreau sa zic ca lumea e nebuna de de tot...prin Londra sau Middlesbrough daca iesi pe strada sambata seara....ori ajungi la spital ori la politie ! e nebunie totala! si incerc sa fac o comparatie cu Dubai. Este in extrema cealalta? nu ai voie sa faci nimic iesit din comun? toata lumea isi vede de treaba si trec unii de langa altii ca robotii? poti sa razi sa te simti bine? au cluburi? au restaurante cu muzica? cum e viata de oras?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2