Board index
Acum este 18 Iun 2019, 03:14

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am sanse pt viza de turist SUA?
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:43 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna , as dori sa va dati cu parerea daca am sanse sa obtin viza de turist pe 3 saptamani in conditiile in care sunt studenta in anul 2 ( am mai facut un colegiu de 3 ani si am continuat la forma lunga) am invitatie de la prietenul meu care e plecat cu loteria vizelor ( pe inivitatie e trecut doar friend) nu prea am calatorit doar acum 5 ani la Marea Mediterana pe litoralul turcesc in vacanta. Vreau sa le zic ca merg sa petrec sarbatorile impreuna cu un prieten foarte bun care m-a invitat iar in 11 ianuarie ma voi intoarce deoarece se incheie semestrul si incep sesiunea de examene. Deci doresc sa-mi petrecsarbatorile de iarna acolo atata timp cat dureaza vacanta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Noi 2006, 19:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

depinde ce fel de situatie materiala ai, si el la fel in sua. daca e plecat de curand nu prea cred ca stralucit.
dupa mine ti-as da sanse micute, sa zicem 30%. acum depinde numai de tine daca merita sa-ti risti banii de viza. eu as incerca, daca te decizi sa mergi, o sa-ti scriu cateva intrebari posibile.

de cand cu condamnarea lui saddam (si poate si datorita alegerilor din state in zilele astea) au ridicat iar nivelul de securitate. chiar si un coleg de-al meu a fost intors luni de la frontiera dupa ce-a petrecut 3 ore la coada si inca 2 ore "la discutii", pentru ca nu a putut demonstra ca nu merge sa munceasca in state ci se duce la o conferinta.
in alt caz toate file-urile de pe laptop au fost copiate pe o memorie a securitatii americane. motivul a fost.... "file-uri sex cu minori" ridicol.
mai sunt si oameni; insa in general se poarta ca gauricile de dorsale.
asa sunt pregatiti sa fie.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Noi 2006, 22:28 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Pai sunt deja decisa, sunt programata la interviu pe 27 noiembrie..deci mai un pic, iar biletul de avion l-am cumparat deja dus-intors ma gandesc sa-l pun si pe ala la dosar. Situatie materiala nu prea pt ca lucrez part-time, si nu am proprietati, masini si alte chestii. Stau cu parintii. Bani pt ce am de cheltuit cu interviul si bilet mi-a trimis prietenul meu, iar el e plecat de aprox 3 ani...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Noi 2006, 03:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mergi la scoala undeva?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Noi 2006, 16:37 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

cum am spus si in primul mesaj sunt studenta in anul 2

Sus

Subiectul mesajului: vezi aici
MesajScris: 10 Noi 2006, 17:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.emigrare.info/forum/viewtopi ... 4&start=15

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Noi 2006, 18:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

iar mi-ai luat-o inainte

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Noi 2006, 11:46 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

subiectul ala l-am citit deja inainte sa-l deschid pe al meu, dar eu nu vreau sa ma duc pt lucru doar 3 sapt in vacanta de iarna ca turist si nu stiu daca am sanse sa primesc viza

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Noi 2006, 16:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

trebuie sa prezinti TOT ceea ce crezi ca te avantajeaza. tu ai sta mai mult cu prietenul tau, dar... ai consimtit sa va despartiti pentru ca trebuie o scoala, o cariera, deci trebuie sa fii inapoi ca incepe scoala!

o sa te mai ghideze gwashere, sunt sigur, te las in mainile lui, eu iau pauza o saptamana

Sus

Subiectul mesajului: Buna...
MesajScris: 14 Aug 2007, 00:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cu visa de turist in USA ar mai putea fi o idee... Dar asta presupune sa cunosti diverse persoane.
Companiile mari mai invita din cand in cand dealerii lor in USA pentru diverse prezentari. De asemenea mai invita ziaristi, sau alte situatii de acest tip.
Incearca in aceasta directie daca vrei sa obtii ceva fara prea multa bataie de cap.
Compania practic te va gira. Ea iti va asigura cazarea, etc. O sa ai un mic interviu la ambasada, la care daca te dai intepat si calm, nu vei avea nici o problema.
Obtii o visa B1 cu intrari multiple de regula. Niste cunoscuti au aplicat stilul acesta. Acum ramane la latitudinea ta.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2