Board index
Acum este 18 Aug 2019, 07:52

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Sep 2008, 22:01 
Neconectat

Are cineva ceva date despre ce conditii trebuie indeplinite pentru a emigra in una din tarile mentionate mai sus.Eu sunt interesat mai mult de Singapore care este o putere economica.Am cautat informatii dar nu am gasit nimic.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Sep 2008, 10:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu ai gasit nimic pentru ca nu poti emigra in Singapore....poti gasi un contract de munca care sa te lase sa locuiesti acolo atita timp cit ai acel contract,si sa ai toate avantaje care iti da viata de acolo....dar cam asta este toata posibilitate de a muta in Singapore.

Sus

MesajScris: 13 Sep 2010, 18:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,

azi am aplicat pentru un job in Singapore in cadru aceleiasi multinationale unde lucrez acum; ideea e ca, nu stiu mare lucru despre Singapore( voi cauta info din seara asta) dar, in cazul in care se va si concretiza ceva as vrea sa va rog sa postati ceve info, detalii, impresii despre ceea ce ar insemna viata de acolo;
ma gandesc ca, in cazul in care ma duc la interviu mi-ar prinde tare bine sa stiu cat mai multe legate de viata de acolo sa pot pune si eu in balanta bunele cu relele;

cred ca cei din AU au mai avut ceva contacte sau joburi pe acolo si, in mare parte in ei imi e speranta.

Multumesc frumos,

Raz.

Sus

MesajScris: 14 Sep 2010, 03:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://en.wikipedia.org/wiki/Singapore
http://wikitravel.org/en/Singapore

Sus

MesajScris: 14 Sep 2010, 11:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Mersic fain Adip.

acum trag speranta sa se si rezolve.....

Sus

MesajScris: 14 Sep 2010, 12:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 02 Sep 2012, 10:05 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 14 Sep 2010, 18:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Este o dictatura cu fata umana - daca iti vezi de ale tale traiesti ca intr-o poveste frumoasa. Te plimbi la 3 noaptea in parc fara frica de a fi jefuit. Daca vrei some action (prostitutie, droguri and shit) mergi in Gaylang sau in Orchad Towers dupa ora 22.00. Deci au si ei, dar NUMAI unde ii lasa statul parinte.

Intreaba la obiect ce doresti sa afli. Am fost de 4 ori acolo (business si pleasure), fratele meu este acolo de peste 3 ani (cu sotie si 2 copii).

Sus

MesajScris: 15 Sep 2010, 10:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Este o dictatura cu fata umana - daca iti vezi de ale tale traiesti ca intr-o poveste frumoasa. Te plimbi la 3 noaptea in parc fara frica de a fi jefuit. Daca vrei some action (prostitutie, droguri and shit) mergi in Gaylang sau in Orchad Towers dupa ora 22.00. Deci au si ei, dar NUMAI unde ii lasa statul parinte.

Intreaba la obiect ce doresti sa afli. Am fost de 4 ori acolo (business si pleasure), fratele meu este acolo de peste 3 ani (cu sotie si 2 copii).
pai, multe legate de viata in general; am "rasfoit" un pic linkurile de la Adip, am mai gasit ceva statistici dar, am mai multa incredere in info "din gura in gura" de la cei care au fost sau inca sunt la fata locului.....

adica nivelul chiriilor, salarii, ceva preturi...chestiile clasice si, mai ales legat de copii si de joburi( sotia a fost asistenta medicala pana acum 4 ani)....
daca va fi sa plec, cred ca ar fi bine sa plec singur si apoi sa vina sotia+ Ioana....

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Raz.

Sus

MesajScris: 15 Sep 2010, 12:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Chirie intr-un condo "de vis" cu 3 piscine si terenuri de tenis si multe alte zone recreative este undeva la 4000 de dolari sing. O chirie intr-un condo normal pe la 2500. Una in HDB (sunt blocurile de stat in care stau toti - nu stiu daca poti locui acolo) undeva la 800. Astea-s preturile la chirii de acum un an. Pentru preturi actualizate cauta pe site-urile de anunturi.

Ai grija ca sotia NU va avea drept de munca. In afara de tine, familia NU va avea asigurare medicala si te va rupe in doua in cazul unei probleme. Scolarizarea la scoala de expati (in engleza) costa undeva la 10 000 de dolari pe an. Vezi de problemele astea.

Sus

MesajScris: 07 Feb 2011, 21:40 
Neconectat

buna eu sunt noua pe aici dar am si eu ceva intrebari despre emigrarea in singapore. de exemplu daca pot merge acolo ca si turist si sa uit sa ma mai intorc ? sau avand in vedere ca nu e nevoie de viza pot sa merg acolo cu bilet dus si sa imi caut de munca? exista munca la negru acolo? va multumesc mult si o seara minunata

Sus

MesajScris: 07 Feb 2011, 23:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 02 Sep 2012, 10:06 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 00:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
buna eu sunt noua pe aici dar am si eu ceva intrebari despre emigrarea in singapore. de exemplu daca pot merge acolo ca si turist si sa uit sa ma mai intorc ? sau avand in vedere ca nu e nevoie de viza pot sa merg acolo cu bilet dus si sa imi caut de munca? exista munca la negru acolo? va multumesc mult si o seara minunata
In general acest forum este pentru sfaturi si pareri legate de emigrarea legala.
Membrii forumului (sper ca) descurajeaza in mod activ pe cei care au ginduri de emigrare ilegala..

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 04:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Singapore are un sistem legal care permite pedepsele corporale. Una din infractiunile pentru care maninci bataie in mod legal cu batzul la kur este si munca la negru (pacat ca legea asta nu se aplica si in alte tari). ...
Daca asta constituie o alinare, batul e uns cu o alifie anti-infectie, am uitat cum ii zice, dezinfectant, ceva... ca sa nu se infecteze ranile.
Am citit intr-un ziar local, mai demult, ca un adolescent de 16-17 ani, fiul unui diplomat de la Ambasada Americana din Singapore, a fost prins dand cu grafitti pe masini si a fost pedepsit pentru vandalism (vezi citatul lui Bravo) la bataia cu batzul . Cu toata interventia Ambasadei SUA, pedeapsa a ramas si nici macar nu i-a fost micsorata.

In alta ordine de idei, de unde pana unde ai ales Singapore ca sa te stabilesti? E unul din locurile unde ramai legal permanent cel mai greu.
Roata s-a inventat demult. Daca Singapore era asa usor de invadat, era arhiplin pana acum, se revarsa populatia din el. Crezi ca altii nu s-au uitat pe harta sa vada un' sa se duca?

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 05:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu nu sunt de acord cu tortura/sau alte pedepse fizice. Sunt de secolul 19.

Oricum, este tara cu religie musulmana si mental sunt in urma cu 500 ani (fara alcool, fara curve, se omoara cu pietre, se taie maini, bataie cu biciul daca te tii cu gagica de mana). In realitate sunt niste ipocriti ca merg la curve, isi fac alcool in casa (stiu pe cineva care mi-a zis) ...

Sunt si alte metode sa educi / pedepsesti populatia, mai ales sa previi: o scolarizare buna, o educatie buna ... si amenzi mari care se aplica

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 07:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 02 Sep 2012, 10:06 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2