Board index
Acum este 18 Iun 2019, 03:17

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Feb 2011, 08:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@Baiazid - ai o imagine complet gresita despre Singapore. Sint mult mai evoluati si civilizati decit majoritatea tarilor (poate japonia sa-i depaseaca). Cred ca ii confunzi cu UAE.
Stiu ca am enumerat mai multe decat trebuia. Dar ca o tara sa aibe "canning" prin lege mi se pare de ice-age. Nu pot sa zic ce fac americanii in guantanamo e mai presus ... ... doar ca idee.

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 08:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@Baiazid - ai o imagine complet gresita despre Singapore. Sint mult mai evoluati si civilizati decit majoritatea tarilor (poate japonia sa-i depaseaca). Cred ca ii confunzi cu UAE.
Arabia Saudita si Iranul.

UAE desi tara musulmana conservatoare, e mai usor de trait. Nu au pedepse de genul bataie cu pietre si taiatul membrelor, si daca ai permis, poti cumpara si alcool pentru acasa. De baruri nu mai spun, ca e plin si de ele.

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 08:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...Oricum, este tara cu religie musulmana si mental sunt in urma cu 500 ani (fara alcool, fara curve, se omoara cu pietre, se taie maini, bataie cu biciul daca te tii cu gagica de mana). In realitate sunt niste ipocriti ca merg la curve, isi fac alcool in casa (stiu pe cineva care mi-a zis) ...

Sunt si alte metode sa educi / pedepsesti populatia, mai ales sa previi: o scolarizare buna, o educatie buna ... si amenzi mari care se aplica
Singapore nu este tara musulmana. Populatia predominanta este de origine chineza, religia care domina este budismul.

In ceea ce priveste scolarizarea si educatia in Singapore... as fi vrut sa am studii facute acolo.

Amenzile sunt si ele mari, da. Chestia e ca nu localnicii calca in strachini de cele mai multe ori, ci strainii, pentru ca-si dau in petec. La fel cum cineva vine aici si ai pretentia sa respecte obiceiurile casei, la fel si in Singapore (si oriunde in alta parte), respecta obiceiurile locului.

Confunzi cu Arabia Saudita sau Iran. Sa nu ne grabim cu concluziile, deci.

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 08:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 02 Sep 2012, 10:07 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 08 Feb 2011, 09:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si revenind ontopic, din experienta zic ca poti obtine o rezidenta in Spore daca esti un foreign investor ($100 000 este minumul de investit). Trebuie sa faci dovada ca merge business-ul, ca ai minim doi angajati locali si ca nu te tii de prostii.

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2

Ora este UTC+02:00 UTC+2