Board index
Acum este 20 Iun 2019, 14:08

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Noi 2008, 11:36 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sunt interior designer. Unde as putea sa emigrez?
As dori sa stiu parerea voastra. Unde as putea sa emigrez? Sunt interior designer si lucrez pe cont propriu in Romania. Nu ma pot hotara in ce parte s-o iau. Eventual daca cineva cunoaste oportunitati de lucru in acest domeniu in tara in care se afla, mi-ar fi folositoare astfel de informatii! Multumesc! Cu ce ma ocup, mai exact, puteti vedea aici: http://www.siludesign.blogspot.com

Sus

MesajScris: 19 Sep 2009, 18:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

"..nu ma pot hotara in ca parte sa o iau"...ce tare... :lol: ...pai invarte si tu globul pamantesc si pune degetul undeva...Teoretic poti a emigrezi oriunde :-). De preferat iti faci firma cu ceva portofoliu...si cu accente pe ceva la moda...gen "green" sau "eco".

Sus

MesajScris: 21 Sep 2009, 07:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Sunt interior designer. Unde as putea sa emigrez?
As dori sa stiu parerea voastra. Unde as putea sa emigrez? Sunt interior designer si lucrez pe cont propriu in Romania. Nu ma pot hotara in ce parte s-o iau. Eventual daca cineva cunoaste oportunitati de lucru in acest domeniu in tara in care se afla, mi-ar fi folositoare astfel de informatii! Multumesc! Cu ce ma ocup, mai exact, puteti vedea aici: http://www.siludesign.blogspot.com

Salut,

Depinde ce cauti intai de toate, apoi te=am putea ajuta si noi cu o parere. Insa decizia finala tu o vei lua.
Depinde tare mult si de ce fel de persoana esti... daca emigrezi singur sau nu, iar daca nu, depinde si de persoana (persoanele) cu care emigrezi. Depinde de asemnea si de ce limbi straine cunosti/cunoasteti.
Daca iti place soarele mai tare... atunci australia, noua zeelanda sau sudul usa ar putea fi o solutie. Daca iti place mai frigut, Canada sau UK.
Daca vrei mai mult spatiu, sa respiri cu alte cuvinte... s-ar putea sa nu prea te atraga UK.
Gandeste-te ca din ce stiam eu designul interior merge mana in mana cu cultura. Asa ca nu stiu daca plansele pe care le tot faci tu pe acolo sa fie gustate in alte locuri din lume, cu alte mentalitati diferite.
Oricum ar fi, acesta este doar un inceput de idee de cum sa o iei. Pentru ca se poate continua, aceasta idee sau dezbatere la nesfarsit. Mai ales ca nu are nici o baza teoretica, si fiecare poate spune ce doreste... adica ca in fotbal de exemplu.
Poate cel mai bine ar fi sa iei putin netul si sa te documentezi pentru fiecare tara... si sa alegi la final.

Dintan

Sus

MesajScris: 23 Sep 2009, 04:34 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

salut ...in primul rand emigratul nu este o solutie . bani inca se fac si in romania numai ca trebuie sa prinzi pestele cel mare cu o firma de design interior iti dau un pont si intra pe siteul urmator este din oras de la mine si a lucrat un prieten la ei si aveau contracte frumoase prin toata tara. si ne intoarcem la subiectul cu emigratul; ai putea emigra intro tara unde chiar se cere design interior am vazut ca cineva te-a sfatuit ceva de UK ...uk-ul nu este o solutie; am fost plecat in anglia o buna perioada de timp si am observat ca sunt o fire de oameni foarte conservatori si nu prea le plac ideile noi.....parerea mea ramane in romania ca si eu tot acasa trag sa ma intorc chiar daca sunt plecat :)
iti urez succes !

Sus

MesajScris: 23 Sep 2009, 07:56 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc. Binenteles ca o idee de facut bani e foarte buna, si chiar poate sa ma faca sa uit de emigrare... :lol: Daca mai aveti idei, nu ma deranjeaza! :)

Sus

MesajScris: 23 Sep 2009, 09:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
salut ...ai putea emigra intro tara unde chiar se cere design interior am vazut ca cineva te-a sfatuit ceva de UK ...uk-ul nu este o solutie; am fost plecat in anglia o buna perioada de timp si am observat ca sunt o fire de oameni foarte conservatori si nu prea le plac ideile noi.....parerea mea ramane in romania ca si eu tot acasa trag sa ma intorc chiar daca sunt plecat :)
iti urez succes !
:lol: din pacate UK e in recesiune therefore nu e bun momentul pt. emigrare, otherwise vorbind comparand din experienta dinspre continent, in Anglia suntem dechisi si obisnuiti cu idei (si nu numai) noi. :wink:
Cheerio!

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2