Board index
Acum este 18 Aug 2019, 07:35

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Norvegia / Norway / Norge
MesajScris: 15 Aug 2010, 09:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pai trebuie sa ai rabdare, timp si energie necesara cautarilor.
Eu am inceput anul trecut in oct si in apr deja am primit rasp afirmativ.
A durat ceva pana a venit contractul, pana m-am mai interesat in dreapta si stanga...
Refritor la ghizi stiu ca la un moment dat am gasit un anunt pe EURES.
Eu am gasit pt ca angajatorul cauta pe cineva stabil si nu sezonier...cam acelasi lucru am inteles ca este si in constructii, unde nu prea stau si astia sunt in cautare de oameni stabili.
Am cautat si prin firme de recrutare, prin NAV, prin EURES dar cred ca cel mai bine este sa contactezi angajatorul direct.
Asa cum zicea si Cameron, daca ai bafta si gasesti un angajator cand esti in Ro, nu mai stai la discutii.
Pt a raspunde si celorlalti, sunt singur, deocamdata nu platesc chirie pt k angajatorul mi-a oferit cazare, oricum zona in care sunt o chirie pleaca de la 4.000,-/luna pt o garsoniera si poate ajunge la 10.000,-/luna pt un ap de 4 cam de 90-100m2.

Sus

MesajScris: 16 Aug 2010, 12:04 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

In ce domeniu te au primit norvegienii?

Sus

MesajScris: 01 Oct 2010, 14:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am gasit in turism.
Dar oferte de munca sunt destule aici in zona in care sunt.
Trebuie sa incep sa vb putin mai mult limba si gasim noi altceva de munca!

Sus

MesajScris: 05 Oct 2010, 14:24 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna!As dori sa intreb pe cei care sunt pe afara daca meseria de inginer geodez(topograf) este cautata si daca diploma de aici este recunoscuta acolo!Am inteles ca ei ar cere un fel de examinare a imigrantilor si as dori sa stiu daca este adevarat!Si as mai dori sa intreb ce sanse sunt ca eu sa pot gasi un loc de munca in strainatate ca geodez!

Sus

MesajScris: 07 Oct 2010, 13:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu am fost, nua m lucrat, dar am prieteni care lucreaza ca ingineri geodezi pe santierele din alte tari. Unii au plecat pe cont propriu si si-au cautat, altii cu contract din tara. Cei care au plecat de aici cu contract, au salarii mai mici. Dar nu am auzit pe cineva in domeniul asta sa isi fi depus cv-ul pe diferite site-uri si sa isi fi gasit de munca, asa cum procedeaza cei care lucreaza in domeniul IT

Sus

MesajScris: 12 Dec 2010, 17:21 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

IT, IT ... Si eu sunt tehnician topograf.Anul trecut am avut si cei 3 ani de exp. si m-am autorizt cu ,,C"-ul.Anul asta deja nu mai rezist.Acum ce sa zic incerc si eu peste tot.Din ianuarie daca imi ,,pica" planul asta al meu reincep cautarile spre alte meleaguri.Pana atunci bafat tuturor!!!!

Sus

MesajScris: 24 Iul 2012, 10:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

buna ziua si eu doresc sa emigrez in norvegia problema este ca nu am experienta decat un an si cateva luni 3 4 pe utilaje grele gen excavator buldozer incarcator frontal si in plus nu am gasit meseria de heavy equipment operator sau earthmoving operator . nu stiu cum e in norvegia cu utilajele grele dar sper sa fie si acolo joburi al asa ceva

Sus

MesajScris: 24 Iul 2012, 10:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
buna ziua si eu doresc sa emigrez in norvegia problema este ca nu am experienta decat un an si cateva luni 3 4 pe utilaje grele gen excavator buldozer incarcator frontal si in plus nu am gasit meseria de heavy equipment operator sau earthmoving operator . nu stiu cum e in norvegia cu utilajele grele dar sper sa fie si acolo joburi al asa ceva
Se gasesc, mai ales in constructii! Trebuie sa cauti la firme de constructii, ori pe NAV, ori daca esti acolo batand din usa in usa.

Sus

MesajScris: 14 Oct 2012, 21:40 
Neconectat

Citat:
Am gasit in turism.
Dar oferte de munca sunt destule aici in zona in care sunt.
Trebuie sa incep sa vb putin mai mult limba si gasim noi altceva de munca!
Salut tuturor, sunt nou pe acest forum si foarte interesat de subiect. Seb, spui mai sus ca ai gasit de lucru in turism, in ce domeniu, mai exact, daca vrei sa-mi spui? Ma ocup in prezent de turism in Romania, lucrez intr-o agentie ca travel agent si am o diploma IATA Foundation, crezi ca am sanse sa lucrez in turism? Nu neparat ca travel agent. Cunosc bine domeniul, administrez un site destul de complex, al agentiei, cunosc bine destinatiile, in general Europa. Dar, uitandu-ma pe lista de joburi, nu prea se cere asa ceva... Si, evident, limba norvegiana e zero, ma apuc s-o invat. Cel mai tare ma intereseaza zona Bergen, am niste buni prieteni stabiliti aici, dar si Oslo poate fi o varianta.

Multumesc anticipat,

Sus

MesajScris: 17 Oct 2012, 23:30 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut "dts" ! Sunt electrician si electronist, si am 33 de ani. Am sanse sa imi gasesc vreo slujba buna pe acolo? Poti afla cam cat as castiga/luna? Am inteles ca plata chiriei nu este mica, asa ca... vreau sa-mi fac o idee.
Multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: 22 Apr 2013, 18:22 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare..Observ ca din ce in ce mai multa lume doreste sa plece din tara asta "mirifica" unde totul se leaga..Lasand la o parte ironismul cu scuzele de rigoare, ma gandesc foarte serios sa zbor din tara asta mizera..Am un curs de maseur, vreo 9 luni a durat toata scoala asta si este recunoscut de Ministerul Educatiei, asadar daca este cineva acolo l-as ruga daca se poate sa-mi spuna daca aceasta meserie este cautata acolo..M-ar pasiona o tara ca Australia insa am citit comentariile voastre si este destul de greu sa ajungi acolo...O tara europeana cred eu, ar fi mai indicata pentru mine...Va multumesc si astept un raspuns din partea celor care ma pot ajuta sa aflu intrebarile puse!

Sus

MesajScris: 20 Mar 2014, 14:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Diploma din Romania nu este recunoscuta in Norvegia!
Trebuie sa iti trimit actele la NOKUT pentru echivalare.
Toate informatiile le gasesti pe www.nokut.no

Citat:
Buna!As dori sa intreb pe cei care sunt pe afara daca meseria de inginer geodez(topograf) este cautata si daca diploma de aici este recunoscuta acolo!Am inteles ca ei ar cere un fel de examinare a imigrantilor si as dori sa stiu daca este adevarat!Si as mai dori sa intreb ce sanse sunt ca eu sa pot gasi un loc de munca in strainatate ca geodez!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3

Ora este UTC+02:00 UTC+2