Board index
Acum este 18 Iun 2019, 03:15

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: VISA Sua si emigrare
MesajScris: 18 Mai 2010, 15:00 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Am si eu o intrebare....sa zicem ca reusesc sa iau visa de turist in SUA pt 10 ani.....
ce sanse sunt sa obtin un permis de lucru legal acolo...si mai apoi cetatenia?
Ms

Sus

Subiectul mesajului: Re: VISA Sua si emigrare
MesajScris: 19 Mai 2010, 08:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Foarte mici. Matematic tind dinspre 0 spre minus infinit.

Sus

MesajScris: 23 Mai 2010, 15:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am si eu o intrebare....sa zicem ca reusesc sa iau visa de turist in SUA pt 10 ani.....
Ms
Salut Floppy,

E un pic mai dificila smecheria cu USA. Pot sa iti raspuns mai mult pe ideea de H1B ca viza. Sau cea de L1. Ideea este ca trebuie sa gasesti o firma care sa fie dispusa sa inceapa sa depuna actele pentru tine deoarece este un numar limitat de vize h1b. Si acestea sunt in general luate de indieni si chinezi. Cererea de viza ar trebui facuta in decembrie pentru ca anul viitor in septembrie (cand incepe anul fiscal la ei) sa poti sa faci ceva, sa o si obtii cu alte cuvinte. Oricum trebuie depusa in februarie cel mai tarziu.
E complicat oricum, te sfatuiesc canada. E mai rapid, dar este ceva sigur. Dupa h1b care se acorda 3 ani tu mai trebuie sa faci dovada ca esti bun si sa ti-o extinda la 6 ani. In 5 ani iti iei rezidenta. Daca insa in acest inteval nu esti cuminte, sau mai apar alte probleme... poti sa pierzi destul de usor.
Rezidenta... apoi vine si cetatenia. Pana ajungi la cetatenie ai o serie de restrictii si ca rezident. Gen nu poti sa fii plecat mai mult de sase luni pe an si inca cateva, dar nu atat de importante.
Oricum, costa in jur de 5000-6000 de euro sa faci asa ceva. 5000 de dolari sau prin zona sunt taxele, mai pune si alte costuri.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2010, 22:59 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Pt Canada se poate in zona engleza? nu as vrea sa ma apuc de franceza....
Si daca nu pot gasi o firma care sa depuna actele pentru mine..mai e vreo varianta?...eu momentan nu stiu pe nimeni pe acolo...

Sus

MesajScris: 02 Iun 2010, 23:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ms
de ce sua floapa?

Sus

MesajScris: 03 Iun 2010, 08:03 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

studiez si compar oportunitatile: OZ-SUA- NZ....

Sus

MesajScris: 03 Iun 2010, 10:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
studiez si compar oportunitatile: OZ-SUA- NZ....
Compara-le ca asa le-am comparat si eu. Si am short list-at OZ si CA. Ceea ce se si intampla acum.

Sus

MesajScris: 03 Iun 2010, 12:45 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Oricum....tu esti deja avansat vad eu...:)....bafta...

Sus

MesajScris: 15 Iul 2010, 14:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Oricum....tu esti deja avansat vad eu...:)....bafta...
Flopy,

Pentru tine cel mai bine, daca doar vrei sa pleci si atat din Romania si urmaresti sa ajungi cat de cat la ceva sigur... ar cam trebui sa incerci europa.
Daca ai rabdare... raman si restul tarilor. CAN, NZ, AUS sau USA. Se poate emigra si in partea federala, dar nu cred ca se merita. Ei se lauda ca au intre 12 si 15 luni... dar nu am prea auzit persoane care sa emigreze pe partea federala direct.
Mai bine pierzi putin vremea si inveti nitica franceza... nu la nivel foarte avansat, ci cat sa treci interviul, si apoi... daca ai viza de Quebec... frumos este ca nu iti interzice nimeni sa aterizezi in alta parte...

D.

Sus

MesajScris: 16 Iul 2010, 11:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
... Ei se lauda ca au intre 12 si 15 luni... dar nu am prea auzit persoane care sa emigreze pe partea federala direct.
....

Ete na!
Io-te aici o persoana. Si chiar au timpi si de 5 luni de la emigrare la viza. Depinde de tine daca te aclificisi daca te tii de dosar sau te doare la basca.

Sus

MesajScris: 25 Iul 2010, 01:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Citat:
Ms
Salut Floppy,

E un pic mai dificila smecheria cu USA. Pot sa iti raspuns mai mult pe ideea de H1B ca viza. Sau cea de L1. Ideea este ca trebuie sa gasesti o firma care sa fie dispusa sa inceapa sa depuna actele pentru tine deoarece este un numar limitat de vize h1b. Si acestea sunt in general luate de indieni si chinezi. Cererea de viza ar trebui facuta in decembrie pentru ca anul viitor in septembrie (cand incepe anul fiscal la ei) sa poti sa faci ceva, sa o si obtii cu alte cuvinte. Oricum trebuie depusa in februarie cel mai tarziu.
E complicat oricum, te sfatuiesc canada. E mai rapid, dar este ceva sigur. Dupa h1b care se acorda 3 ani tu mai trebuie sa faci dovada ca esti bun si sa ti-o extinda la 6 ani. In 5 ani iti iei rezidenta. Daca insa in acest inteval nu esti cuminte, sau mai apar alte probleme... poti sa pierzi destul de usor.
Rezidenta... apoi vine si cetatenia. Pana ajungi la cetatenie ai o serie de restrictii si ca rezident. Gen nu poti sa fii plecat mai mult de sase luni pe an si inca cateva, dar nu atat de importante.
Oricum, costa in jur de 5000-6000 de euro sa faci asa ceva. 5000 de dolari sau prin zona sunt taxele, mai pune si alte costuri.
Flopy,

Emigrarea in US este un proces destul de ...elaborat ,sa spunem.Adika trebuie sa se incadreze in
1)categoria familie
2)categoria employment
3)norocosii care au castigat Loteria Viz(s)elor
Viza de turist pe 10 ani iti da dreptul la 6 luni(max) de sedere legala pe teritoriul USA. In rest,nici un drept. Daca te gandesti sa ramai ilegal, dintr-o viza de turist,va fi extrem de greu. Vei putea reveni in statut legal doar prin casatorie cu cetatean american.Asta cu riscurile de rigoare(interviuri la USCIS etc.)
Daca ai luat GC, iti iei cetatenia in 3 sau 5 ani(depinde de modul in care ai obtinut GC-ul).

Dintan,

Viza H1B este viza ( non-immigrant dual-intent) de munca pentru cei cu studii superioare. Practic trebuie ca firma sa demonstreze ca are nevoie de tine si ca tu esti sufiecient de pregatit pentru jobul care ti se ofera. Actele se pot depune cel mai repede la 1 Aprilie a fiecarui an. Viza se da pentru maxim 3 ani initial,dar se poate prelungi pe inca 3.Si se mai poate prelungi cu cate un an ,daca intre timp s-a aplicat la GC(sunt anumite conditii si aici).
Procesul de obtinere a GC dureaza in functie de categoria la care se aplica: EB1-cateva luni,EB2-cateva luni,EB3-cca.5ani etc. Sa nu uitam de obtinerea PERM(aprobarea de la DOL )care acum cativa ani dura si 2-3 ani.Acum durata de obtinere s-a redus semnificativ(cateva luni -un an)

http://www.travel.state.gov/visa/bullet ... _5092.html

Cat despre taxele pentru viza,sunt undeva in jur de $1500(cu un program special anti-fraud),dar de obicei firma plateste toate taxele.

:)

Sus

MesajScris: 13 Dec 2010, 11:29 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua,
Eu sunt pregatita pentru emigrarea in australia insa a aparut o oportunitate pe care trebuie sa o iau in calcul.
De 2 ani lucrez la o firma romaneasca condusa de o americanca, la sfarsitul lunii martie 2011 ea se va intoarce in SUA, dorind sa deschida o companie si urmand ca eu sa ma duc sa muncesc cu ea in Florida.
Imi puteti spune va rog in ce tip de viza m-as putea incadra si cam ce sanse am sa o obtin.

Va multumesc
Raluca

Sus

MesajScris: 30 Dec 2010, 16:40 
Neconectat

Citat:
Buna ziua,
Eu sunt pregatita pentru emigrarea in australia insa a aparut o oportunitate pe care trebuie sa o iau in calcul.
De 2 ani lucrez la o firma romaneasca condusa de o americanca, la sfarsitul lunii martie 2011 ea se va intoarce in SUA, dorind sa deschida o companie si urmand ca eu sa ma duc sa muncesc cu ea in Florida.
Imi puteti spune va rog in ce tip de viza m-as putea incadra si cam ce sanse am sa o obtin.

Va multumesc
Raluca
Raluca,

firma de aici din Romania e SRL romanesc de sine statator sau e birou al companiei americane?

Sus

MesajScris: 17 Feb 2011, 14:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

[quote="Arli"][quote="Dintan"][quote="flopy"]Am si eu o intrebare....sa zicem ca reusesc sa iau visa de turist in SUA pt 10 ani.....
Emigrarea in US este un proces destul de ...elaborat ,sa spunem.Adika trebuie sa se incadreze in
1)categoria familie
2)categoria employment
3)norocosii care au castigat Loteria Viz(s)elor
Dintan,

Salut
Eu si familia mea visam spre Australia, dar azi am primit un mail cum ca sunt "norocosul" castigator al United States Permanent Resident Card(also known as Green Card or Diversity Visa), mail primit de la U.S. Department of State.
Rugamintea mea este cum pot verifica daca intradevar acest lucru este adevarat si nu o tzeapa.
Noi romanii am inceput sa suflam si in iaurt.
Multumesc.

Sus

MesajScris: 17 Feb 2011, 20:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 02 Sep 2012, 12:23 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2