Board index
Acum este 19 Sep 2019, 04:50

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Afacere pe cont propriu in Franta
MesajScris: 20 Iun 2015, 17:42 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut!
Vreau sa imi deschid o afacere pe cont propriu in Franta. Locuiesc aici de aproape un an, impreuna cu familia si vreau sa muncesc pentru mine, transformandu-mi hobby-ul in sursa de venit. Sunt pe aici romani care au afaceri mici in Franta?
As avea nevoie de opinii, sfaturi, indrumari, informatii. Care este cea mai avantajoasa forma prin care ma pot organiza?
Orice informatie aveti este un plus pentru mine. Sunt in etapa in care strang informatii si fac comparatii.
Multumiri! :)

Sus

MesajScris: 26 Iun 2015, 10:05 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare!
Din pacate, nu am primit niciun raspuns din partea voastra. Pentru cazul in care mai intra pe aici cineva cu aceleasi intrebari, as dori sa va impartasesc rezultatele research-ului meu pe acest subiect.
Am aflat despre regimul de auto-antreprenor in Franta, bine reglamentat legislativ si care ofera inclusiv facilitati fiscale celor care se inregistreaza ca auto-antreprenor. Prin urmare, m-am inscris penru a-mi transforma hobby-ul intr-o mica afacere.
Am gasit toate informatiile de care am am nevoie, precum si servicii de consultanta, pe website-ul: https://www.portail-autoentrepreneur.fr/ Pentru cei care nu stapanesc foarte bine limba franceza (ca si mine, de altfel), au un serviciu de call center pt limbile franceza si engleza. Probabil va intrebati cat am platiti pt serviciile de consultanta: 59 euro; o taxa de bun-simt pt care ei s-au ocupat de documentatie si ma sprijina in obtinerea statutului de auto-antreprenor.
Sper ca aceste informatii sa va fie de ajutor. :)

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2