Board index
Acum este 18 Aug 2019, 19:49

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 57 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Materiale de studiu
MesajScris: 04 Mar 2011, 22:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
are dreptate...eu vb foarte bine engleza...speakingul mi s-a parut cea mai frumoasa proba...am avut niste dialoguri foarte frumoase...subiecte super ok, examinatoarea zambea, dadea multumita din cap...super ok totul...iar la rezultate...**** 5
noroc ca imi trebuia 5.5 overall si nu m-a incurcat...
ai mare grija...se pare ca nici eu n-am zis ce vroiau ei sa auda...si din pacate nu mi-am seama ce anume vroiau,,

Subscriu...din pacate.... :(
La fel zic si eu, folosesc engleza la servici zilnic de mai mult de 10 ani, la examen am vorbit ca o moara, am raspuns la tot, cue-cardul a fost ok, dialog bun, zambete :) ...etc, si pana la urma am primit 6.
Prima data cand am dat, aveam emotii, examinatoarea nu zambea, mi s-a parut foarte inexpresiva, la urma m-am impotmolit la o intrebare si am dat-o in balba...si cu toate astea am luat 6.5. Contestatia a fost fara rezultat.
Mai studiez si dau examenul de cate ori va fi nevoie si o sa incerc sa le spun ce vor sa auda. Numai de as sti ce vor, ca de ghicit se pare ca nu am ghicit pana acum. Cred ca un prof specializat pe IELTS ar sti cum sa ma pregateasca. Sau...?

Sus

MesajScris: 04 Mar 2011, 22:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ok, va multumesc tuturor! Desi nu am studiat deloc engleza in scoala, am exersat destul in ultimele luni, sper sa ma ajute. Am nevoie de 7-le ala si sper sa nu fie atat de greu pe cum pare.
Bafta tuturor celor care sustin IELTS-ul maine!
Bafta mare! Si relax la examen ca va fi bine, o sa dai randament mai bun. Va tinem pumnii!

Sus

MesajScris: 19 Mar 2011, 18:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mai fratilor... eu nu inteleg de ce ati sters postul in care am spus unde am pus materiale gratuite pentru IELTS ...

Stiu ca faceti ce vreti pe forumul vostru si sunt regulile voastre, nu le comentez, insa ... am publicat pe website materiale gratuite pentru IELTS, pe care le poate lua oricine, cu conditia sa-si faca cont (nu trebuie confirmat pe mail). De ce trebuie cont ? sa nu omor serveru sa acceseze link-urile toti booti, in rest, toate materialele sunt gratuite (nu sunt ale noastre, sunt primite de la utilizatorii nostrii si/sau luate de pe net), fara obligatii fara reclame ...

Considerati ca-mi fac reclama la website ? Este un website gratuit, de pe urma caruia nu se obtine nici un profit, incercam doar sa ajutam lumea cu informatii si ... cam atat ...

Sus

MesajScris: 20 Mar 2011, 03:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Erau cumva materiale "copyrighted"?

Sus

MesajScris: 20 Mar 2011, 04:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu stau sa verific fiecare fisier daca are sau nu copyright (stiu, asa ar fi normal). Presupun ca unele din ele (sau chiar toate) au, insa nu asta face obiectul discutiei. Eu verific doar daca are legatura cu cauza (IELTS) si cam atat.

Unele din ele au fost postate si pe aici, altele sunt obtinute cu multi ani in urma de pe website-uri care nu mai exista in prezent.

Si chiar si asa, as putea considera ca ma aflu sub incidenta fair use: "a limitation and exception to the exclusive right granted by copyright law to the author of a creative work, is a doctrine in United States copyright law that allows limited use of copyrighted material without acquiring permission from the rights holders. Examples of fair use include commentary, criticism, news reporting, research, teaching, library archiving and scholarship.", da discutabil ce inseamna limited use, de acord...

Oricum nu cred ca sta cineva sa le inregistreze ca si material copyrighted. (bani, acte, timp pierdut pentru ceva atat de minor). sau poate ma insel :)

P.S. daca inca mai considerati ca fac reclame sau mai stiu eu ce... stergeti postul si gata, nu ma supar, nici nu am de ce, este website-ul vostru, regulile voastre, pot doar sa le respect, sau cel putin sa incerc :)

Sus

MesajScris: 31 Mar 2011, 20:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@zapacit: Mii de multumiri pentru materialele puse la dispozitie, mate! Meritati multe beri pentru munca voastra:)

Sus

MesajScris: 11 Apr 2011, 23:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Vad ca au moderat postul iarasi.

Macar atat ... cine are nevoie de materiale de studiu gratuite sa-mi dea un mesaj pe acest forum sau sa ma caute pe YM: pe_rele sau pe skype: litcanu

Sus

MesajScris: 28 Apr 2011, 10:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,
Pentru Task 1 - scrisori, am gasit explicatii si indrumari foarte bune in acest material (pt writing) : Ace The Ielts.pdf - 467.0 Kb

Pentru Task 2 - esee. Cartea asta e super misto si ce am gasit in ea m-a ajutat mult. Aici prezinta clar cum sa structurezi un eseu si iese foarte bine. Nu uitati k e nevoie de mult exercitiu ca sa ti minte in conditii de stres exact ce ai de scris : Task 2 - How to write at a 9 level.pdf - 601.6 Kb
Pentru mine au functionat de minune aceste 2 materiale (pentru writing), nu garantez ca vor functiona si la altii. Fiecare are propria reteta de succes. Fiti perseverenti.

Ajuta foarte mult la corectarea greselilor care le faceti in scris, daca faceti multa dictare. E plin internetul cu dictari audio, care dupa ce scrii iti arata textul ca sa te corectezi. Astfel inveti sa scrii corect multe cuvinte care nici nu te gandeai ca o sa le scrii gresit. Poti incepe de la texte usoare si pana la unele mai academice.

Luati in serios pregatirea, ca nu e de gluma. NU e destul 3-5 zile. Oricum nota depinde f mult de : background-ul tau in engleza, pregatire+exercitiu, stare de spirit in ziua examenului, odihna, cine iti corecteaza lucrare sau te asculta oral (de obicei nu mai mult de 0.5 pcte), alti factori de genul organizarea examenului (partea audio se aude prost, persoane care sunt nesimtite prin sala, etc)

07.02.15(Cj) L8.5;R8.5;W8.0;S7.5;Band 8
10.08.15 EOI Viza 189
21.11.15 2nd ITA
15.01.16 Application
04.05.16 Visa Grant
12.08.16 Landed in Melbourne

Sus

MesajScris: 25 Aug 2011, 08:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu am observat sa mai fi fost postat link-ul asta http://englishteststore.net/ dar sunt tot felul de materiale si teste ajutatoare, care pot fi descarcate gratis.
Bafta!

Sus

MesajScris: 28 Aug 2011, 17:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

are cineva Cambridge IELTS 8 partea de audio? am pdf-ul pt cine doreste, contact pe pm

Sus

MesajScris: 28 Aug 2011, 18:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

uite aici un torent
http://www.kat.ph/cambridge-ielts-8-boo ... 25623.html

Sus

MesajScris: 28 Aug 2011, 22:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
multumesc mult!

Sus

MesajScris: 15 Sep 2011, 12:54 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva materiale pregatitoare ptr IELTS (eventual cineva din Iasi) ?

Multumesc.

Sus

MesajScris: 15 Sep 2011, 13:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva materiale pregatitoare ptr IELTS (eventual cineva din Iasi) ?

Multumesc.

Vezi ca ai un pm.
Mai gasesti idei si link-uri si daca mai rasfoiesti un pic forumul, la categoria asta de IELTS.
Spor la studiu!

Sus

MesajScris: 20 Oct 2011, 09:00 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,
am gasit pe forum multe link-uri pt materiale de studiu, insa nu reusesc nicicum sa descarc ceva. Are cineva carti, cd-uri, cu "How to write at a 9 level", 'Ace the IELTS", "target band 7 sau 8"...orice...le si cumpar daca nu le mai folositi. Dar am nevoie de ele repede.
Multumesc mult!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 57 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2