Board index
Acum este 18 Aug 2019, 07:29

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Studii în SUA
MesajScris: 18 Dec 2008, 15:12 
Neconectat

În primul rând bun€ ziua şi bine v-am găsit,emigranţi şi doritori de emigrare.Sper că am ales bine forumul în care să postez acest subiect.
Sunt un tânăr licean,de 16 ani,în clasa a X-a şi doresc să ştiu părerea voastră asupra unui lucru ce mă preocupă de o perioadă de timp...
Am auzit vorbindu-se deseori în jurul meu despre acele burse în occident pe care le primesc tinerii absolvenţi de liceu,pentru studii superioare şi am început să mă interesez din ce în ce mai mult despre acest subiect.Întrebând în stânga şi în dreapta am dat de cineva care mi-a recomandat examenul TOEFL,fiindcă toţi de care a auzit acea persoană că au plecat în occident la diverse facultăţi aveau TOEFL-ul la bază.Cercetând în continuare pe internet am găsit că într-adevăr,acest examen foloseşte pentru intrarea la facultăţile din alte ţări iar la noi în ţară,centre TOEFL există în reginui precum Craiova,Bucureşti,Timişoara sau Cluj-Napoca.
Nivelul de dificultate al examenului nu mă sperie fiindcă cunosc limba engleză de mic,iar de a o aprofunda m-am apucat din clasa a 9a,fiind la profil mate-info bilingv.De lucrat singur,lucrez iar dacă tot o să ajung în final să conosc engleza la un nivel cât mai peste mediu,mi-am zis să folosesc acest lucru la maxim.Şcoala la care sunt îmi dă oportunitatea să particip la examenul Cambridge,dar nu şi la TOEFL,lucru care cred că-l voi face până la urmă în mod independent.Nu mă tem să susţin două examene de limbi,fiindcă engleza e tot aceeaşi iar preponderenţa pe care o pune TOEFL pe dialectul american nu pare să facă materia nouă imposibilă de studiat.Examenul de Cambridge se dă în clasa a 11a,iar TOFL-ul înclin să-l dau în primul semestru din clasa a 12a.
Pe internet,în documentele oficiale ale acestui examen n-am găsit decât informaţii strict obiective despre structura sa,modul de desfăşurare,etc..Acum scriu pe acest forum ca să vă cer opinia în legătură cu acest examen.Dacă aveţi vreo cunoştinţă care a dat acest examen,a luat punctaj bun si a plecat,dacă aţi dat acest examen sau dacă ştiţi orice altceva despre TOEFL care ar putea interesa pe cineva ca mine,vă rog nu ezitaţi să răspundeţi.
Mulţumesc pentru atenţie,aştept replicile voastre.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2