Board index
Acum este 18 Aug 2019, 20:05

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cambridge ielts 7
MesajScris: 10 Mai 2012, 15:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Am reusit si eu, in sfarsit, sa iau 7-le la writing si la speaking, am crescut cu 0.5 puncte intr-un an. O reteta de succes in timp scurt nu stiu daca exista, dar poate 1 an e totusi cam mult. Am sa descriu putin cum m-am pregatit inca de la inceput, poate este de folos cuiva.
Mai intai am facut meditatie o data pe saptamana timp de 3 luni, maxim, si am reusit sa iau in aprilie: L 7.5, R 9, W 6.5, S 6.5. M-am reapucat de pregatire prin iulie-august, in special pe partea de speaking cand am inceput sa ma vad cu alti colegi de pe forum si sa vorbim in engleza, lucru care m-a ajutat sa-mi imbunatatesc fluenta in primul rand. Din pacate in septembrie am luat aceleasi note la toate probele ca si in aplilie :(. Am zis ca am fost ghinionista la speaking (intrebari de genul: cum influenteaza muzica relatiile dintre comunitati intr-o tara multiculturala, cum poate schimba/imbunatati imnul relatiile dintre tari si alte stupizenii), iar pentru writing eram constienta ca nu am muncit prea mult. M-am inscris rapid pentru examenul din noiembrie inaintea caruia am scris f multe esee, dar desi la writing mi s-a parut ca m-am descurcat bine, notele la W si S au fost aceleasi: 6.5.
Apoi am zis stop, trebuie sa fac altceva, nu vreau sa repet examenul la nesfarsit. M-am inscris in decembrie la cursuri la British Council (m-au incadrat la nivelul 5c) si am inceput de la sfarsitul lunii ianuarie sa fac meditatie cu un fost profesor de la BC, vorbitor nativ de limba engleza. Cursul de 3 luni la BC mi s-a parut de mare ajutor pe partea de vocabular in primul rand, dar se face si gramatica, writing, listening si speaking (mai putin as zice...ca nu are fiecare timp sa vorbeasca suficient incat sa-l ajute pe partea de fluenta).
Dupa un an am luat notele de care aveam nevoie, desi la writing nu m-am incadrat in timp si nu am reusit sa produc un eseu la fel de bun ca si cele pe care le scriam acasa (problema asta o aveam mai mereu si se rezolva prin practica multa...insuficienta pentru examenul asta).
Concluzia mea pentru partea de speaking este ca trebuie sa dovedesti de la inceput cata engleza stii ca poate la partea a 3-a ai parte de intrebari mai dificile si te concentrezi in special pe raspunsul in sine. Poate ca multi dintre noi stam destul de bine cu gramatica, dar cand trebuie sa vorbim ne dam seama ca am folosit doar prezentul simplu sau cel mult si trecutul simplu. Mare parte din raspunsurile pentru intrebarile de la prima parte pot fi pregatite de acasa astfel incat sa contina mai multe timpuri, de ex. un present perfect continuos "I've been working since I graduated". Niste exemple bune, nu numai pentru gramatica, se pot gasi aici: http://www.youtube.com/watch?v=wYP8ez5jOAk .
Pentru writing pot sa spun ca mi se pare foarte de ajutor sa ai un profesor care sa iti corecteze eseele si sa-ti spuna ce si unde poti imbunatati. Inainte de examenul din noiembrie, timp de vreo 3 saptamani, am scris 5-6 esee si scrisori pe saptamana. M-a ajutat sa ma incadrez in timp...dar a lipsit acel ceva care sa ma ajute sa iau cu 0.5p mai mult decat data trecuta.
Tips-uri sunt multe, se gasesc peste tot, dar cred ca in multe cazuri e nevoie de un profesor, poate chiar vorbitor nativ de engleza, care sa te ghideze.
Asta e parerea mea, fiecare isi stie oarecum nivelul si capacitatea de acumulare si poate decide care e cea mai buna varianta pentru el. A fost un post cam lung, sper ca nu v-am plictisit.

Bafta!

10-11.05.2012 - Aplicat-Primit SS WA
15.05.2012 - DIAC GSM 176
20.06.2012 - CO
27.06.2012 - meds finalised
28.06.2012 - visa grant

Sus

Subiectul mesajului: Re: cambridge ielts 7
MesajScris: 10 Mai 2012, 20:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari @msi.
Eu nu mai cred nimic de examenul asta. Eu am luat 7 la speaking, dar am vorbit ca un ciot. Pe bune, raspunsuri scurte, la obiect, nu m-am concentrat pe gramatica si am luat 7. La cue card, daca am vorbit jumate de minut, si asta doar pentru ca era un subiect de 2 lei. La un moment dat m-am oprit si i-am zis: I don't know what to say anymore about it. Singurul lucru de care am avut grija a fost nu folosesc aceleasi cuvinte de prea multe ori.
Pentru mine IELTS-ul ramane cel mai mare cosmar al meu.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3

Ora este UTC+02:00 UTC+2