Board index
Acum este 28 Mai 2018, 06:55

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: contestatie sau nu?
MesajScris: 07 Noi 2009, 00:01 
Neconectat

Salut! Am dat de curand testul ielts si am luat la reading 5.5 iar mie imi trebuia cel putin 6. Credeti ca am o sansa daca fac contestatie sau mai bine cu banii aia(plus inca ceva) sa ma inscriu din nou la test? Multumesc pt eventualele pareri!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: contestatie sau nu?
MesajScris: 07 Noi 2009, 00:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Din cate stiu eu, la reading ai un set de intrebari la care trebuie sa bifezi raspunsul corect pe baza textului citit. Cu alte cuvinte se reduce la un test grila. Parerea mea e ca la un test grila nu prea ai ce sa contesti, pentru ca acolo ori e alba ori e neagra. Din motivul asta eu cred ca isi au locul contestatiile la writing si la speaking, pentru ca acolo este loc de interpretari, dar la listening si la reading nu vad cum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2009, 14:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

salut
astazi am primit rezultatele la IELTS din 21 noiembrie. acestea sunt dupa cum urmeaza
7.5 listening
7 reading
5.5 writing
8 speaking
intrebarea mea este urmatoarea. exista vreo sansa ca durata contestatiei sa dureze mai putin de 2 luni, deoarece eu am aplicatia [entru sponsorship deschisa pentru inca 2 luni si imi mai trebuie si assesment-ul.
de asemenea daca sunt printre voi persoane care au mai depus contestatie pentru writing, va rog sa imi spuneti daca stiti cam care sunt motivele pentru care se depuncteaza lucrarea la writing, deoarece eu sincer nu inteleg nota luata. si printre cei care au depus contestatii pentru writing sunt care au luat note mai mari in urma contestatie sau ma chinui degeaba?
multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2009, 15:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cristu81 scrie:
salut
astazi am primit rezultatele la IELTS din 21 noiembrie. acestea sunt dupa cum urmeaza
7.5 listening
7 reading
5.5 writing
8 speaking
intrebarea mea este urmatoarea. exista vreo sansa ca durata contestatiei sa dureze mai putin de 2 luni, deoarece eu am aplicatia pentru sponsorship deschisa pentru inca 2 luni si imi mai trebuie si assesment-ul.
de asemenea daca sunt printre voi persoane care au mai depus contestatie pentru writing, va rog sa imi spuneti daca stiti cam care sunt motivele pentru care se depuncteaza lucrarea la writing, deoarece eu sincer nu inteleg nota luata. si printre cei care au depus contestatii pentru writing sunt care au luat note mai mari in urma contestatie sau ma chinui degeaba?
multumesc

salut,
eu am depus contestatie pentru writing anul trecut (in 2008) si mi-au marit nota cu 0,5 puncte, dar mai aveam la speaking sub 5,5 si acolo nu au ridicat nimic (in schimb mi-au dat banii inapoi). la urmatorul examen, am facut iarasi contestatie pentru speaking si nu mi s-a dat nimic (deci am pierdut banii de contestatie).

ideea e ca ei verifica, ca toate elementele de gramatica si sintaxa sa fie corecte. in plus, se mai uita la felul in care construiesti eseul si scrisoarea (ma refer aici la testul general nu la academic). pentru scrisoare, sa ai formula de adresare ok, formula de incheiere ok si mai ales sa corespunda intre ele (din cate stiu eu, nu poti incepe o scrisoare cu Dear Sir/Madam si sa termini cu Kind regards la o scrisoare formala). apoi la eseu, trebuie sa respecti regulile de constructie a acestuia, in sensul ca trebuie sa ai introducere, continut, concluzie, apoi reguliele de impartire a eseului in paragrafe. sunt foarte multe elemente pe baza carora iti verifica lucrarea ...
referitor la timpul de raspuns la contestatie, parca durat cam 1 luna si jumatate pana mi-a venit raspunsul de la british council.
bafta la contestatie daca o faci ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2009, 17:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

navigatoru scrie:
...referitor la timpul de raspuns la contestatie, parca durat cam 1 luna si jumatate pana mi-a venit raspunsul de la british council.

Eu in 2 zile fac 8 saptamani si nimic. Spune-mi te rog cum ti-a venit rezultatul. Acasa prin posta (de la Buc sau direct din UK?) sau te-au sunat de la BC sa vii sa ti-l iei?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2009, 17:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ciocan76 scrie:
Eu in 2 zile fac 8 saptamani si nimic. Spune-mi te rog cum ti-a venit rezultatul. Acasa prin posta (de la Buc sau direct din UK?) sau te-au sunat de la BC sa vii sa ti-l iei?

am primit un email de la tipa care se ocupa de examene (oana sindie). apoi am fost la british council romania sa iau hartiile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Dec 2009, 21:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

navigatoru, multumesc pentru ca ne-ai impartasit experienta ta. eu marti sau miercuri trimit actele la bucuresti pentru contestatie. speram sa se miste repede ca din acest motiv acum suntem on hold cu tot procesul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2009, 00:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cristu81 scrie:
.... eu marti sau miercuri trimit actele la bucuresti pentru contestatie. speram sa se miste repede ca din acest motiv acum suntem on hold cu tot procesul.

Fara sa vreau sa te descurajez, eu acum 10 zile am depasit termenul maxim de 8 saptamani si niciun semn. Am fost personal la ei, am dat mailuri + telefoane in fiecare zi. Singurul rasouns este ca nu stiu nimic, ca mine mai sunt in aceasta situatie, sa astept.
In 3 zile implinesc 10 saptamani.

Sa stii la ce sa te astepti, daca vei avea bafta mea. Desi nu cred ca ghinionul e de vina..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2009, 09:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

multumesc pentru informatii. dar sincer parerea mea este ca at trebui sa faci scandal, deoarece ai platit si totusi o data ce ti-au dat un timp maxim care a fost deja depasit deja este ignoranta din partea lor. oare nu ai putea face mai mult, nu ai putea depune plangere in alta parte? practic daca ei nu or sa iti mai spuna nimic de acum inainte tu ce faci? ramai si cu banii luati si fara rezultat la examen?
daca nu, macar sa iti dea banii inapoi si sa dai din nou examenul, dar daca poti, ti-as recomanda sa il dai din nou in alta tara. Eu daca nu voi avea un raspuns bun la contestatie voi reda examenul in italia iar sotul meu tot acolo il va da. Asta este parerea mea. cred ca totul tine de cei din romania, care nu isi fac treaba.
Eu saptamana trecuta la prima ora am trimis dosarul cu actele pentru contestatie la bucuresti prin prioripost. toata saptamana nu am primit nici un raspuns, iar joi primesc mail de la british council ca in cursul zilei vor trimite certificatul meu la ieaust dupa cum solicitasem, chiar daca la examen au zis clar ca trebuie sa solicit trimiterea lui printr-un mail dupa aflarea rezultatelor. dar o angajata de acolo, a vazut ca am note mari si a considerat ca este un rezultat bun. bina macar ca s-a gandit sa ma informeze. am sunat imediat la ei si le-am spus ca doar am trimis dosarul pentru contestatie. evident tipa nu stia nimic de asta. luni am sunat din nou si le-am spus ca este imposibil ca intr-o saptamana sa nu fi primit plicul. tipa care mi-a raspuns a spus si ea ca nu are habar despre ce vorbesc, dar totusi a decis sa se uite prin jur. dupa 3 minute de stat pe fir revine spunand 'l-am descoperit'. Intr-un final... deci contestatia mea a intrat in vigoare din data de 14 Decembrie deci 15 februarie ar fi data limita pentru primirea unui rezultat. Acum sa vedem cum va fi.
Bafta multa in continuare desi nu stiu daca bafta mai are vre-un rost la tine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2009, 20:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

LA fix 10 saptamani dupa depunerea contestatiei, cu 2 saptamani peste termenul maxim de 8 saptamani, mi-au scris ca rezultatul a fost pozitv, nota fiindu-mi crescuta de la 5,5 la 6. Exact cat era necesar. Nu mi-au dat nicio explicatie pentru intarziere - s-au facut ca nici nu a existat.

La solicitarea mea, mi-au trimis TRF-ul prin FANCOURIER, acesta ajungand a doua zi. Ramane ca atunci cand am drum prin BUC. sa imi iau banii de pe contestatie inapoi.

Deci cu IELTS-ul am rezolvat-o.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2009, 21:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ciocan76 scrie:
LA fix 10 saptamani dupa depunerea contestatiei, cu 2 saptamani peste termenul maxim de 8 saptamani, mi-au scris ca rezultatul a fost pozitv, nota fiindu-mi crescuta de la 5,5 la 6. Exact cat era necesar. Nu mi-au dat nicio explicatie pentru intarziere - s-au facut ca nici nu a existat.

La solicitarea mea, mi-au trimis TRF-ul prin FANCOURIER, acesta ajungand a doua zi. Ramane ca atunci cand am drum prin BUC. sa imi iau banii de pe contestatie inapoi.

Deci cu IELTS-ul am rezolvat-o.

felicitari pentru rezultat.
ai scutit o grmada de bani si de nervi cu examenul.
bafta cu assessmentul si cu aplicatia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2009, 22:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari Marius
in sfarsit un rezultat pozitiv
multa bafta cu urmatorii pasi

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2009, 23:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Va multumesc tuturor.

Pentru a ne intoarce la topic, vreau sa concluzionez ca uneori merita sa faci contestatie la writing (la celelate, din ce am citit, extrem de rar sunt pozitive). Si, foarte important, nu te astepta sa ai un rezultat in 6 - 8 saptamani cum iti spune BC.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: contestare
MesajScris: 06 Ian 2010, 16:51 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

salut! am sustinut in decembrie testul ielts din nou in ideea de a-mi mari punctajul.Am sustinut initial un test in sept un test unde am luat 6.5 6.5 6.5 5.0. La cel din decembrie am luat 7.5 la listening,7.0 reading,5.5 writing si stupoare 5.0 la speaking.In cel din sept la speaking am luat 6.5.Am facut contestatie si am cerut reanalizarea probei de speaking.
Va intreb am ceva sanse sa i-mi maresc nota,asta asa din experienta voastra,sau mai bine dau un test din nou.Trebuie sa am un minim de 3 note de 7!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: contestare
MesajScris: 06 Ian 2010, 19:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca zici ca iti trebuie minim 3 note de 7 sincer nu cred ca ai sanse avand in vedere ca ar trebui sa iti maresti nota la writing de la 5.5 pana la 7.0. In general contestatia se depune pentru o marire de 50 de sutimi deci cred ca ar trebui sa dai din nou. Si nu uita ca se poate depune contestatie doar la writing si listening.
Dar am si eu o curiozitate, la ce anume iti trebuie 3 note de 7???
Bafta multa

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2