Board index
Acum este 14 Dec 2019, 17:18

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 17 8 9 10 1113 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: contestatie sau nu?
MesajScris: 08 Aug 2011, 21:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am primit pe mail un pdf semnat IELTS EOR Team - British Council London. Textul mailului:
Buna ziua

Am primit pe email rezultatul contestatiei dumneavoastra si l-am atasat acestui mesaj.

Originalul acestei scrisori va sosi prin posta in cateva zile, va rog sa-mi spuneti cum alegeti sa primiti atat rezultatul contestatiei cat si certificatul IELTS original. Aveti doua optiuni, fie le ridicati personal de la British Council Bucuresti, in programul marti-vineri 12.00-19.30 si sambata 9.00-13.30; fie le pot expedia prin curier catre dumneavoastra, pe o adresa pe care va rugam sa ne-o trimiteti in scris raspunzand acestui mesaj (va rog sa notati si un numar de telefon mobil, unde sa puteti fi contactata de catre curier).

10-11.05.2012 - Aplicat-Primit SS WA
15.05.2012 - DIAC GSM 176
20.06.2012 - CO
27.06.2012 - meds finalised
28.06.2012 - visa grant

Sus

MesajScris: 08 Aug 2011, 23:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu am primit pe mail un pdf semnat IELTS EOR Team - British Council London.....
Textul mail-ului in ro este identic cu ceea ce am primit pana acum, exceptie face ultima contestatie la care nu am primit nici un mail, dar ceea ce mie mi se pare suspect si neprofesional este acel attach care era un word neprotejat si care putea fi editat sau fabricat de oricine. A doua chestie ciudata este raspunsul dat in doar 6 saptamani, cand este stiut faptul ca de obicei se asteapta 8-10 saptamani. Poate sunt eu un pic paranoic...dar nu-mi da pace attach-ul ala in word.
Deci in cazul tau msi a fost un attach pdf dar nu era semnat de o persoana ci de IELTS EOR Team. Ok.
Astept si alte cazuri de contestatii, vreau sa vad daca este "normal" ceea ce am patit noi.

Multumesc msi!

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 01:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
... care era un word neprotejat si care putea fi editat sau fabricat ...
orice document pdf poate fi editat sau fabricat. totul este sa ai sculele potrivite:)
scuze de offtopic.

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 03:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
... care era un word neprotejat si care putea fi editat sau fabricat ...
orice document pdf poate fi editat sau fabricat. totul este sa ai sculele potrivite:)
scuze de offtopic.
Da si daca descopera cu "facatura" ..... :) guess what happens :P

29 Iulie-cerut Police Check
02 August-trimis cazier la politie
23 August -Primit caziere si trimise la CO
24 August 2011- PR VISA GRANTED -

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 04:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Textul mail-ului in ro este identic cu ceea ce am primit pana acum, exceptie face ultima contestatie la care nu am primit nici un mail, dar ceea ce mie mi se pare suspect si neprofesional este acel attach care era un word neprotejat si care putea fi editat sau fabricat de oricine. A doua chestie ciudata este raspunsul dat in doar 6 saptamani, cand este stiut faptul ca de obicei se asteapta 8-10 saptamani. Poate sunt eu un pic paranoic...dar nu-mi da pace attach-ul ala in word.
Deci in cazul tau msi a fost un attach pdf dar nu era semnat de o persoana ci de IELTS EOR Team. Ok.
Astept si alte cazuri de contestatii, vreau sa vad daca este "normal" ceea ce am patit noi.

Multumesc msi!
Florine, nu am inteles exact de ce te deranjeaza ca e document word. Ai suspiciuni ca rezultatul contestatiei nu ar fi cel din documentul respectiv, si ca cineva a "fabricat" un document doar ca sa scape de tine (de un dosar de pe birou)?

In fine. De ce am postat eu de fapt. Nu stiu daca ai facut-o deja sau nu, dar incearca un right-click pe documentul word, Properties -> Details tab si vezi ce e pe acolo: Authors, Date created/modified, Computer Name, Company, etc. Poate te ajuta in cercetarile tale.

Eu cred ca cel mai probabil documentul pdf este generat din cel word, si in cazul tau cineva a uitat sa mai faca si pasul asta...

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 10:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:

Multumesc msi!
Florine, nu am inteles exact de ce te deranjeaza ca e document word. Ai suspiciuni ca rezultatul contestatiei nu ar fi cel din documentul respectiv, si ca cineva a "fabricat" un document doar ca sa scape de tine (de un dosar de pe birou)?

In fine. De ce am postat eu de fapt. Nu stiu daca ai facut-o deja sau nu, dar incearca un right-click pe documentul word, Properties -> Details tab si vezi ce e pe acolo: Authors, Date created/modified, Computer Name, Company, etc. Poate te ajuta in cercetarile tale.

Eu cred ca cel mai probabil documentul pdf este generat din cel word, si in cazul tau cineva a uitat sa mai faca si pasul asta...
Da, ma gandesc ca este posibil ca acea contestatie sa fi fost rezolvata "intern" si sa nu fi fost trimisa la Londra. Repet,poate sunt eu paranoic dar timpul de 6 saptamani este cam scurt. Sau poate nu au avut contestatii in perioada aia...nu stiu ce sa mai cred...
Bogdanel sa stii ca primul lucru pe care l-am facut a fost sa verific acel document word asa cum ai zis si tu, cu right-click. Problema este ca nu stiu cum sa interpretez datele. In fereastra care se deschide singurele date interesante sunt la pagina de Details in campul Origin:

Authors The British Council
Last saved by xxxxxxxxxxx (numele celei care a trimis mail-ul de la British Council Bucuresti)
Revision number 2
....

Company The British Council
...

Content created 09 -Sep -10 10:57AM (mail-ul a fost trimis la ora 11:00AM pe 09 -Sep)
Date last saved 09 -Sep -10 10:57AM
Last printed 07 -Sep -10 2:26PM
Total editing time 00:01:00

Ultima oară modificat 09 Aug 2011, 11:46 de către florindgis, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 10:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Aceeasi suspiciune o am si eu ca si florindgis. Raspunsul primit pe mail sub forma unui pdf nu are nici semnatura, nici stampila, nici macar un nume al unei persoane de contact. Ca urmare, aseara am trimis un email la British Council Londra sa imi confirme ca acel document este emis de ei si este valid.
Acum astept un raspuns, macar sa stau linistit.

WA Sponsorhip Approved - 3.09.2012!
ITA 04.09.2012
Visa lodged: 15.09.2012 - CO 03.10.2012
VISA GRANTED: 14.12.2012

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 10:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aceeasi suspiciune o am si eu ca si florindgis. Raspunsul primit pe mail sub forma unui pdf nu are nici semnatura, nici stampila, nici macar un nume al unei persoane de contact. Ca urmare, aseara am trimis un email la British Council Londra sa imi confirme ca acel document este emis de ei si este valid.
Acum astept un raspuns, macar sa stau linistit.
Acelasi lucru am vrut sa-l fac si eu dar exista posibilitatea ca cei din Londra (in cazul in care ei nu au trimis acel pdf) sa spuna ca ei l-au trimis si sa rezolve problema intern. De asta incerc sa adun cat mai multe date si sa imi dau seama daca este ceva necurat la mijloc sau doar ceva minor, asa cum a spus si Bogdanel, sa nu mai fi generat pdf-ul din documentul word....naiba stie acum. Sunt curios ce raspuns iti vor da.
Eu cred ca ar trebui sa existe o procedura standard si sa nu existe atatea diferente care pot naste suspiciuni (pdf, word, cu semnatura, fara semnatura...)
Astept si experienta altora care au primit raspuns la contestatii.

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 11:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da, probabil ai dreptate ca se vor acoperi intre ei. Dar totusi, ma gandesc ca britanicii (nefiind romani :lol: ) nici macar sa nu cunoasca aceasta problema. Si eu sunt foarte curios ce vor raspunde, daca vor raspunde...

ITA 04.09.2012

Sus

MesajScris: 09 Aug 2011, 11:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sa ne spui si noua.

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 11:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Deci....
Am primit raspuns la contestatie (de fapt l-am solicitat prin mail si telefonic). Este pozitiv, dar mi-a fost modificata doar nota la writing, la speaking a ramas aceeasi :( . Nu ma ajuta prea mult, dar imi voi primi banii inapoi si am primit confirmarea ca am fost mai bun la writing decat m-au cotat examinatorii din Bucuresti.
Next step: IELTS - 24 septembrie :)

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 11:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Deci....
Am primit raspuns la contestatie (de fapt l-am solicitat prin mail si telefonic). Este pozitiv, dar mi-a fost modificata doar nota la writing, la speaking a ramas aceeasi :( . Nu ma ajuta prea mult, dar imi voi primi banii inapoi si am primit confirmarea ca am fost mai bun la writing decat m-au cotat examinatorii din Bucuresti.
Next step: IELTS - 24 septembrie :)

Felicitari ( pe jumatate) dar bine macar ca iti primesti banii inapoi :wink:

Spor la invatat si bafta maxima pe 24, fingers crossed for at least 7 in each band ;)

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 11:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumec mult, Diana! Cu riscul de a fi offtopic te voi intreba: tu in ce stadiu esti?

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 11:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravo Marcel. Exact ce iti spuneam, tot e bine ca iti iei banii inapoi. Cum e scrisoarea primita de tine? Semnata, stampilata sau doar asa o foaie in vant? :D

ITA 04.09.2012

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 11:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumec mult, Diana! Cu riscul de a fi offtopic te voi intreba: tu in ce stadiu esti?

Ai PM ;)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 17 8 9 10 1113 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2