Board index
Acum este 18 Aug 2019, 19:46

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 19 10 11 12 13 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: contestatie sau nu?
MesajScris: 23 Aug 2011, 20:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Astazi am fost sunati de la British Council Bucuresti sa ne spuna ca au trimis mail-ul in care suntem anuntati ca s-a solutionat pozitiv contestatia si sa spunem cum dorim sa incasam banii. Ei au trimis mail cu raspuns inca din 28 Iulie dar au tastat gresit adresa de mail...asa ca l-au mai trimis odata astazi.
Interesant este ca au trimis mail-ul fara attach! I-am rugat sa mai trimita odata mail-ul cu attach. Sunt curios cum arata attach-ul, daca o sa il mai trimita!?
Felicitari! Asta inseamna ca ati scapat de stress?
@Gabriel: incearca sa ne judeci mai putin. Intr-adevar este foarte stresant sa iti vezi visele spulberate datorita modului cum sunt tratate anumite probleme. Cazul meu si al lui Florin sunt elocvente in privinta subiectivitatii examinatorilor romani. Daca(,) corectarea probelor s-ar fi facut in mod corect nu am fi primit puncte in plus in urma depunerii contestatiei. In plus, cu riscul de a repeta cuvintele lui Florin: de la o institutie de prestigiu te astepti la mai multa seriozitate in ce priveste documentele intocmite, mai ales ca noi i-am platit pentru asta. Tu cum te-ai simti sa primesti o scrisoare cu antetul unei institutii si cu semnatura altei institutii? Nu ti-ar trezi nici o suspiciune? Nu crezi ca sunt justificate frustrarile noastre?

Din pacate nu am scapat de stres. Contestatia am depus-o pt ca doream confirmarea ca la speaking sotia nu a avut parte de o notare corecta. In plus am observat ca la urmatorul examen (in cazul in care ai castig de cauza) nu mai esti examinat de cel/cea care a fost contestat/a.
Asa ca prin octombrie mai dam odata...

Sus

MesajScris: 30 Aug 2011, 14:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Acum doua saptamani am trimis un mail in care dadeam celor de la British Council contul in care sa vireze banii contestatiei si din cauza celor intamplate cu mail-urile i-am rugat sa-mi spuna daca totul este ok sau mai au nevoie de alte date si le-am dat 2 adrese de mail pe care puteau sa raspunda. Am plecat in concediu si am verificat mail-ul dupa 4 sau 5 zile si...nimic, nici un raspuns!! Am mai facut un mail dar de data asta am trecut-o pe Oana Sindie (administratorul, cea care semneaza TRF-urile) in cc. A doua zi primim telefon si o domnisoara ne spune ca banii au fost virati in cont cu doua zile in urma si ca sa verificam in cont. OK! Si am profitat de ocazie sa-i cer atasamentul cu raspunsul oficial al celor de la British Council London. Ea ma intreaba daca am primit scrisoarea printata, eu ii spun ca da dar vreau si pdf-ul pe mail. A doua zi primim mail-ul cu atasamentul care surpriza.... era semnat!!!!!! Primul atasament semnat de pana acum. Surpriza si mai mare a fost ca semnatura din atasament NU era aceeasi cu cea din raspunsul printat primit de la ei!!!!! Foarte foarte ciudat.
Parerea mea este ca aceste contestatii (sau o mare parte din ele) se rezolva intern. Asta nu inseamna ca nu are sens sa mai facem contestatii atunci cand stim ca am facut de mai mult. Cred ca aceste contestatii sunt inregistrate undeva si prea bine nu le pica. Ca o paranteza, daca sunteti la primul examen IELTS este greu sa apreciati obiectiv daca meritati sau nu mai mult pt ca nu exista nici un punct de referinta! Dupa 3-4 examene cineva se poate evalua cat de cat obiectiv.
Din pacate suntem la mana lor si nu prea avem ce face decat sa invatam cat mai bine engleza si sa avem parte de examinatori in toane bune.
Concluzia este ca Gabriel are dreptate, trebuie sa ne canalizam energia spre invatat limba engleza.

Sus

MesajScris: 06 Ian 2012, 13:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cei care ati depus contestatii, in ce limba ati facut-o?
Daca ati facut-o in engleza, ce/cum ati scris?

Sus

MesajScris: 06 Ian 2012, 15:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Se completeaza un formular tipizat.

10-11.05.2012 - Aplicat-Primit SS WA
15.05.2012 - DIAC GSM 176
20.06.2012 - CO
27.06.2012 - meds finalised
28.06.2012 - visa grant

Sus

MesajScris: 06 Ian 2012, 16:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Si ce termen e folosit pentru "contestatie"?

Sus

MesajScris: 06 Ian 2012, 16:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:

Cred ca ar merge termenul "remarking", dar pe formular ai optiunea sa incercuiesti modulul pe care il vrei recorectat, nu trebuie sa scri cu text :" doresc recorectarea...sau... etc"

asta e fomularul

Sus

MesajScris: 06 Ian 2012, 17:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

Cred ca ar merge termenul "remarking", dar pe formular ai optiunea sa incercuiesti modulul pe care il vrei recorectat, nu trebuie sa scri cu text :" doresc recorectarea...sau... etc"

asta e fomularul
Multumesc.

Da, este re-mark trecut acolo.

De unde s-a impamantenit termenul de "contestatie" folosit in astfel de situatii? De ce nu spune lumea "re-notare" sau "revizuirea notei" sau cumva?
E luat din limbajul studentesc de la facultate cand nu-ti place nota la examen?

Si daca tot ne aflam la capitolul asta, cum ati spune voi la "contestatie" daca nu ati avea formularul cu pricina?

Sunt doar curios, si cred ca e si un bun exercitiu.
Daca la proba de scris va da ca subiect sa depuneti o contestatie in scris, care in acest caz nu mai e "re-marking", ci faptul ca se contesteaza ceva, validitatea vreunui act, o hotarare a cuiva, o decizie a unui arbitru, etc.?

Sus

MesajScris: 08 Ian 2012, 23:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si daca tot ne aflam la capitolul asta, cum ati spune voi la "contestatie" daca nu ati avea formularul cu pricina?

Sunt doar curios, si cred ca e si un bun exercitiu.
Daca la proba de scris va da ca subiect sa depuneti o contestatie in scris, care in acest caz nu mai e "re-marking", ci faptul ca se contesteaza ceva, validitatea vreunui act, o hotarare a cuiva, o decizie a unui arbitru, etc.?
De exemplu, pe documentul trimis de British Council, cu detaliile examenului la care am participat, se spune asa: "Enquiry on Results: If you are dissatisfied with your results you may apply for an Enquiry on Results procedure [...]"

Mi-ai starnit curiozitatea cu intrebarea ta pe tema asta, asa incat am mai cautat pe net informatii privind aceasta formulare si se pare ca e destul de folosita. Oricum, cand vine vorba de note, cel mai adesea s-ar parea ca se foloseste "remark".

Sus

MesajScris: 09 Ian 2012, 00:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:

De unde s-a impamantenit termenul de "contestatie" folosit in astfel de situatii? De ce nu spune lumea "re-notare" sau "revizuirea notei" sau cumva?
E luat din limbajul studentesc de la facultate cand nu-ti place nota la examen?....

Termenul de contestatie este folosit chiar de cei de la British Council! Eu am auzit-o pe Oana Sindie folosind acest termen. (cei care au dat testul IELTS au semnatura ei pe Test Report Form la rubrica "Administrator's Signature)

Sus

MesajScris: 27 Sep 2012, 23:06 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,

Am sustinut examenul in sesiunea iulie 2012, rezultat L-8, R-8, W-6.5, S-7.5.

Dupa contestatie la writing si speaking s-au modificat notele in: L-8, R-8, W76.5, S-8, deci 1 pct in plus la writing si 0.5 la speaking.

Am primit rezultatul contestatiei dupa 4 saptamani iar banii chiar in aceeasi saptamana cu raspunsul.

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 00:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna,

Am sustinut examenul in sesiunea iulie 2012, rezultat L-8, R-8, W-6.5, S-7.5.

Dupa contestatie la writing si speaking s-au modificat notele in: L-8, R-8, W76.5, S-8, deci 1 pct in plus la writing si 0.5 la speaking.

Am primit rezultatul contestatiei dupa 4 saptamani iar banii chiar in aceeasi saptamana cu raspunsul.
felicitari. inseamna ca prima data chiar au notat aiurea lucrarea. e prima oara cand aud ca se mareste nota cu un punct la contestatie.

Sus

MesajScris: 28 Sep 2012, 12:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,
In Iulie 2012 am dat IELTS-ul pt a 2-a oara, iar proba de speaking am sustinut-o cu un examinator englez, un tataie destul de plictisit care in 5 min m-a expediat rapid. Am fost f relaxat, am vorbit detaliat si la obiect, am iesit f increzator asteptandu-ma la un 7, mai ales ca era proba care imi placea cel mai mult si la care prima data luasem 7.5 (speaking sustinut cu o romanca).
Dupa doua saptamani primesc rezultatul: L7.5, R7.5,W7.5, S6.5.
Imi venea sa-l strang de gat pe tataie, m-am simtit boicotat si ma gandeam ca n-are rost sa fac contestatie. Daca contestatiile chiar se corecteaza la Londra clar nu o sa-mi dea mie dreptate in detrimetul unui englez de-al lor. Dar ca sa ma simt eu impacat ca am facut tot ce tine de mine, m-am decis totusi sa fac contestatie.
Dupa o luna de zile, timp in care mi-am zis ca am aruncat 354 lei pe fereastra, primesc pe mail informarea ca nota mi-a fost marita de la 6,5 la 7,5 !!!!
Concluzia este: faceti contestatie, n-aveti ce pierde, decat 70 lire!
Bafta.

Sus

MesajScris: 28 Oct 2012, 09:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut ,

Am dat primul Ielts General in sept si am luat L 8 R 6,5 W 6 si S 5,5 . Insuficient la S pentru planurile de viitor asadar in oct am dat din nou cu L 6 R 6,5 W 6 si S 5,5 .
Prima oara la Speaking , la partea de speech m-am incurcat si m-am oprit cred pe la 1 min si 20 de sec si am tacut vreo 10 sec . Apoi cred ca au fost niste incurcaturi in idei si neintelegeri ale intrebarii ( sensul ) si probabil de asta ma fost depunctat . A doua oara insa la Speaking am fost cursiv , pe subiect ( un film cu subiect real vazut de curand ) ca repetasem posibile subiecte si nici nu ma asteptam sa nu fie o diferenta fata de prima oara . Acum o sa depun contestatie si cred ca la ambele teste .
Am vazut ca unii au primit raspuns mai repede de 8 sapt .
1. Am cui sa solicit sa-mi dea o recorectare mai repede de 8 saptamani ?
2. Se corecteaza intr-adevar in Londra aceste teste sau raman toti aici ?
3. Sa fie cumva o marsavie ca pe la toti vad cate un 5,5 General sau 6,5 la Academic , un business ?

Sus

MesajScris: 29 Oct 2012, 01:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut ,

Am dat primul Ielts General in sept si am luat L 8 R 6,5 W 6 si S 5,5 . Insuficient la S pentru planurile de viitor asadar in oct am dat din nou cu L 6 R 6,5 W 6 si S 5,5 .
Prima oara la Speaking , la partea de speech m-am incurcat si m-am oprit cred pe la 1 min si 20 de sec si am tacut vreo 10 sec . Apoi cred ca au fost niste incurcaturi in idei si neintelegeri ale intrebarii ( sensul ) si probabil de asta ma fost depunctat . A doua oara insa la Speaking am fost cursiv , pe subiect ( un film cu subiect real vazut de curand ) ca repetasem posibile subiecte si nici nu ma asteptam sa nu fie o diferenta fata de prima oara . Acum o sa depun contestatie si cred ca la ambele teste .
Am vazut ca unii au primit raspuns mai repede de 8 sapt .
1. Am cui sa solicit sa-mi dea o recorectare mai repede de 8 saptamani ?
2. Se corecteaza intr-adevar in Londra aceste teste sau raman toti aici ?
3. Sa fie cumva o marsavie ca pe la toti vad cate un 5,5 General sau 6,5 la Academic , un business ?
Salut,

am putina experienta cu contestatiile, una eu si doua sotia si parerea mea este ca:

1. Nu ai cui sa soliciti sa ti se corecteze mai repede de 8 saptamani, poti doar sa-i strezezi cu intrebari
2. Poate ca se corectau la Londra acum cativa ani buni dar acum am banuieli ca se corecteaza in Ro cu buna stiinata a celor de la Londra.
Vezi in acest topic cazul unui contestatnt care dupa ce a primit rezultatul a facut un mail celor de la Londra in care-i intreba daca ei i-au corectat testul. Avea aceleasi dubii ca si tine (ca si mine..) Cei de la Londra in loc de raspuns i-au forwardat mailul celor din Bucuresti!!!!
Contestatia mea (de acum trei ani) avea un nume englezesc si o semnatura cat de cat normala, pe cele ale sotiei apare doar EOR Team si doar una este semnata dar semnatura este efectiv o mazgalitura
3. Nu cred ca este o marsavie. Si eu am crezut asta dar cred ca aici intervine subiectivitatea examinatorului sau ce toane au in ziua aia sau...naiba stie.
Eu la speaking am luat odata 7 si la urmatorul examen (din cauza writingului...) surpriza...am cazut cu aceeasi examinatoare si am vorbit mult mai cursiv, fara nici o poticnire si m-am trezit cu 6,5!!! Normal ca am facut contestatie si mi-au dat 7.

Ideea este ca atunci cand ai dubii in ceea ce priveste nota, cand stii ca meritai mai mult (si esti sigur de asta) si te trezesti cu o nota mica fa contestatie.

Bafta

Sus

MesajScris: 29 Oct 2012, 18:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut,

am putina experienta cu contestatiile, una eu si doua sotia si parerea mea este ca:

1. Nu ai cui sa soliciti sa ti se corecteze mai repede de 8 saptamani, poti doar sa-i strezezi cu intrebari
2. Poate ca se corectau la Londra acum cativa ani buni dar acum am banuieli ca se corecteaza in Ro cu buna stiinata a celor de la Londra.
Vezi in acest topic cazul unui contestatnt care dupa ce a primit rezultatul a facut un mail celor de la Londra in care-i intreba daca ei i-au corectat testul. Avea aceleasi dubii ca si tine (ca si mine..) Cei de la Londra in loc de raspuns i-au forwardat mailul celor din Bucuresti!!!!
Contestatia mea (de acum trei ani) avea un nume englezesc si o semnatura cat de cat normala, pe cele ale sotiei apare doar EOR Team si doar una este semnata dar semnatura este efectiv o mazgalitura
3. Nu cred ca este o marsavie. Si eu am crezut asta dar cred ca aici intervine subiectivitatea examinatorului sau ce toane au in ziua aia sau...naiba stie.
Eu la speaking am luat odata 7 si la urmatorul examen (din cauza writingului...) surpriza...am cazut cu aceeasi examinatoare si am vorbit mult mai cursiv, fara nici o poticnire si m-am trezit cu 6,5!!! Normal ca am facut contestatie si mi-au dat 7.

Ideea este ca atunci cand ai dubii in ceea ce priveste nota, cand stii ca meritai mai mult (si esti sigur de asta) si te trezesti cu o nota mica fa contestatie.

Bafta
Contestatiile le fac si pe baza marturiilor voastre dar si pe baza experientelor mele . Adica , am citit ce inseamna 6 si mi-am vazut evolutie de la un Speaking la altul . Ce e mai grav e ca am " biletul de aplicare " si doar Ielts-ul imi mai trebuie . E clar ca e o marsavie dpdv al duratei de recorectare . E pusa perioada de 8 sapt ca sa zici ca mai bine mai dai o data si vine rezultatul mai repede decat EOR . Am sunat azi la BC si mi-a confirmat ca nu pot sa primesc raspuns mai repede de 8 sapt si ca sunt corectate in UK :? ( asa sa-i ajute Dumnezeu ) . Facand o suma , voi cheltui un 3000 ron cu ielts , numa sa fie cu folos . Bafta multa la toti ceilalti .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 19 10 11 12 13 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2