Board index
Acum este 18 Aug 2019, 19:49

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Punctaj necesa IELTS?
MesajScris: 29 Ian 2012, 21:20 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,

am si eu o intrebare, unde pot sa aflu ce punctaj (nota) IELTS am nevoie ca aplicant principal la viza de emigrare permanenta?

Merci

Sus

Subiectul mesajului: Re: Punctaj necesa IELTS?
MesajScris: 29 Ian 2012, 21:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna,

am si eu o intrebare, unde pot sa aflu ce punctaj (nota) IELTS am nevoie ca aplicant principal la viza de emigrare permanenta?

Merci

..In principiu pe site-ul autoritatii care iti va assess-ui ocupatia (pentru unele meserii se cere mai mult decat minimul la engleza, asa ca, ar fi bine sa cauti intai pe site-ul autoritatii competente) sau, daca vrei sponsorizare din partea unui stat, pe site-ul fiecarui stat ar trebui sa gasesti conditiile pe care va trebui sa le indeplinesti ( printre care si nivelul minim de engleza)

Sau mai pe scurt, uite aici, cauta la pagina 7, cerinte despre engleza.
Uite paragraful:

To work in a skilled occupation in Australia you need to have good English. Applicants
for a General Skilled Migration visa are required to have ‘competent’ English. For some
professional occupations, the assessing authority will require a higher level of English as
part of their skills assessment process.

Pe aici i se mai spune si "biblia" emigrantului, deoarece acolo gasesti cam tot ce trebuie sa stii despre acest proces ;)
Hint: "competent" inseamna 6 la fiecare modul :mrgreen:

Later edit: Mai sunt situatii cand, pentru a indeplinii punctajul de trecere (65 de puncte) ai nevoie de o nota mai mare la IELTS, asa ca, termenul de "nota minima" e cam relativ .....
Daca nu ti-ai facut punctajul, incearca aici
Sistemul de punctare e valabil pana la 1 iulie 2012 cand intra in vigoare un alt sistem pe baza de EOI (expression of interest)
Uite ce zice la oficiosu' despre asta :roll:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce sanse avem?
MesajScris: 29 Oct 2012, 11:30 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Am si eu o nelamurire in ceea cepriveste IELTS-ul. Am tot rascolit site-ul lor oficial si, in ceea ce priveste cerintele de limba, dau mereu peste acelasi raspuns - pentru aplicantul principal se accepta un overall band de 6.5 sau peste. Acum, daca am acest overall, dar la unul dintre skill-uri, spre exemplu ascultat, nu am luat decat 6, mai este bun rezultatul? Ca eu, din cate am inteles, conteaza overall-ul , nu notele separat.
Stie cineva altceva, din experienta proprie???

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce sanse avem?
MesajScris: 29 Oct 2012, 13:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am si eu o nelamurire in ceea cepriveste IELTS-ul. Am tot rascolit site-ul lor oficial si, in ceea ce priveste cerintele de limba, dau mereu peste acelasi raspuns - pentru aplicantul principal se accepta un overall band de 6.5 sau peste. Acum, daca am acest overall, dar la unul dintre skill-uri, spre exemplu ascultat, nu am luat decat 6, mai este bun rezultatul? Ca eu, din cate am inteles, conteaza overall-ul , nu notele separat.
Booklet 6, pag. 20.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2012, 13:53 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Eu doresc sa emigrez in Noua Zeelanda. Acest Booklet 6, este parte a documentatiei necesare ptr aceasta tara????
Multumesc anticipat.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2012, 14:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu doresc sa emigrez in Noua Zeelanda. Acest Booklet 6, este parte a documentatiei necesare ptr aceasta tara????
Nu, dar eu nu aveam de unde sa stiu ca iti trebuie pentru NZ.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2012, 15:29 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Merci oricum. Am cerut informatii direct de la sursa.
Astept raspuns....

Sus

MesajScris: 17 Ian 2013, 16:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

doina81 ... de ce nu intri pe site-ul celor din nz? e putin ridicol sa dai mesaj cum sa emigrezi in nz celor din australia....

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2